Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 87

Θέμα: Και κοίτα τα κομμάτια ,και κοίτα τα κομμάτια. :D

  1. #46
    περαστικα σου φιλε,ευτυχως δεν ειναι κατι σοβαρο για σενα τα υπολοιπα γινονται!

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.862
    Περαστικά, ευτυχώς δεν είναι κάτι σοβαρό...
    Πακέτο βέβαια στα καλά καθούμενα καλοκαιριατικα συνεργεία ανταλλακτικά.
    Ευτυχώς γλύτωσες τα χειρότερα.

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    219
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα το γράφω εδώ για να μην χαλάσω το νήμα της όμορφης βόλτας .Εγώ δεν επέστρεψα 100% όπως έπρεπε ,όλα καλά πάντως.
    Να μην λέω (πάρα) πολλά, πιάνω τις κατηφόρες πάνω από την Ναυπακτο και τσουλάω χαλαρά με ~100-110 χλμ/ω. Με ψιλόβροχο.
    Ξαφνικά ενώ είμαι μέστη γκαύλα ωραία σε 20 λεπτά σπίτι αφού έφαγα βροχή από την Καρδίτσα-Λαμία-Μπράλο-παραλία και παίρνω γλυκά μια δεξιά ανοιχτή γκαζάτη
    φλουυυππππ φεύγει ο μπροστά τροχός στα καλά καθούμενα,ούτε φρένο πάτησα,ούτε άλλαξα-κούνησα τιμόνι απλά έτρεχα με παραπάνω από όσο έπρεπε δεδομένου του καιρού.

    Τρώω μια περιποιημένη και γίνονται όλα μύλος,εγώ σέρνομαι ,η μοτο σέρνετε και πάει σταματάει καμιά 20-30 μέτρα πιο κάτω στο αντίθετο ρεύμα .
    Καταρχάς περαστικά κ εύχομαι ποτέ ξανά.
    Επειδή ρωτάς πιο κάτω τι μπορεί να έφταιξε κ σε βασανίζει αυτό, λογικό, θα γράψω εδώ παρόμοιες εμπειρίες μου.
    Πρώτη περίπτωση, Δεκέμβρης μήνας, βράδυ κ υγρασία, με αυτοκίνητο, κινούμενος σε δρόμο που τον ξέρω πολύ καλά, καλή άσφαλτος κ λάστιχα που είχαν κάνει 30.000 χλμ.
    Έρχεται η πρώτη στροφή, αφήνω το γκάζι, κινούμαι με 45-50 km, δεν πατάω φρένο κ στρίβω απαλά.
    Αμέσως το αμάξι κάνει υπερστροφή, πατάω φρένο, φέρνω άλλη μια στροφή κ σταματώ λίγο πριν μια μάντρα.
    Κατεβαινω νιώθω να γλιστράω ακόμη κ όταν περπατώ.
    Δεύτερη περίπτωση, πάλι με αυτοκίνητο, ψιλόβροχο, κατηφόρα, κινούμενος με 60 χλμ, στο τέλος της κατηφόρας βλέπω παρκαρισμένο όχημα στην μέση του δρόμου που είχε σταματήσει για να βγάλει φωτογραφίες μια πλημμυρισμένη γέφυρα.
    Φρενάρω έγκαιρα μεν, αλλά μπαίνει αμέσως το abs, το αμάξι φυσικά συνεχίζει να κινείται κ πέφτω πάνω στο αμάξι, ευτυχώς μόνο με ασήμαντες υλικές φθορές.
    Τρίτη περίπτωση, πρωινό Δεκεμβρίου, με τα ποδήλατα με έναν φίλο, στο δάσος του Κουβαρά.
    Ήπιες κατηφόρες, εγώ κινούμαι στο κέντρο του δρόμου αποφεύγοντας το έντονο στρίψιμο, σε αντίθεση με τον φίλο μου που έχει αλλάξει λάστιχα μια εβδομάδα πριν κ είναι ενθουσιασμένος, στρίβοντας σχετικά έντονα.
    Του φωνάζω να προσέξει κ 5' αργότερα τρώει από το πουθενά μια μεγαλοπρεπή τούμπα χωρίς να το καταλάβει.
    Ιδού.
    https://youtu.be/tTvyZCIvPfI?si=x34UYOcyujtd5_8w

    Όταν το οδόστρωμα είναι υγρό, η όποια πρόσφυση πάει περίπατο, αφού δημιουργείται ένα φίλμ νερού που παρεμβάλλεται μεταξύ του ελαστικού και του δρόμου κ οι αυλακώσεις του ελαστικού δεν είναι σίγουρο πως θα απομακρύνει αυτό το φιλμ για να υπάρχει υπόφυση.
    Σαν δικό μου συμπέρασμα λοιπόν, θεωρώ πως σε δρόμους με υγρασία κ όχι σε έντονη βροχόπτωση, η κατηφόρα, οι ταχύτητες άνω των 50 Χ.α.ω με ταυτόχρονη στροφή, οδηγούν σε σχεδόν σίγουρη πτώση.
    Τα λάστιχα σου, σίγουρα παίζουν μεγάλο ρόλο, δεν έχει σημασία αν είναι εντελώς καινούργια η μέτρια χρησιμοποιημένα.
    Παίζει ρόλο κ η γόμα τους ή μπορεί να είναι κ ελαττωματική παρτίδα, όπως πχ ήταν τα δικά μου Dunlop sp sport που είχα βάλει στο αμάξι, γλιστρούσαν από την πρώτη μέρα κ τελικά βγήκαν ελαττωματικά.
    Προσωπικά, σε βρεγμένο οδόστρωμα, με μοτοσυκλέτα, πηγαίνω πολύ αργά κ προσεκτικά, χωρίς να στρίβω έντονα, με ίσα να αγγίζω το γκάζι, αδιαφορώντας πότε θα φτάσω στον προορισμό μου.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    695
    Το σημαντικό ότι πηγές σπίτι σου όρθιος , όλα τα αλλά σιγά σιγά θα φτιαχτούν
    Περαστικα
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  5. #50
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    266
    Να είσαι πάντα καλά και πότε ξανά κάτι παρόμοιο να σου συμβεί

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.483
    Περαστικά και αγύριστα!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  7. #52
    sotris like motoris Το avatar του/της taxydromos
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    4.198
    Νίκο, καλά είσαι στην ατυχία σου..
    Θα έχεις να θυμάσαι και να διηγείσαι την ιστορία δηλ πως έξυσες γόνατο στη βροχή..
    Να γίνεις γρήγορα καλά!
    [font=courier]"Its going to be a hell of a ride.!"[/font]


    My Dirty Blog!!
    ^-^-^-^-^-^-^ جسارة أن يركب


    Athenians Enduro Lovers

    Γιούπι!!...ο δικός μας 6ήρεμος..

    Η 5ήμερη στη Πίνδο!!!!!

    Η ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!μπρρρρ
    [color=light blue][font=courier]Jolly Rider[/color][/font]

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    926
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα.
    Μια ερώτηση θέλω να κάνω.Αρχικά ας ξεπεράσω πως όλο αυτό έγινε γιατί έτρεχα.
    Αν είχα μια μοτοσυκλέτα σύγχρονη τοπ επιπέδου σε ηλεκτρονικά-αναρτήσεις υπάρχει περίπτωση αυτό να μην γινόταν ;
    Έστω μικρή πιθανότητα ή δεν σε βοηθάει κάτι από την στιγμή που οδηγάς σε βρεγμένο σαν να ήταν στεγνό;
    Ξαναλέω δεν φρέναρα-άλλαξα πορεία απλά ο τροχός έχασε την πρόσφυση με κλίση .
    Προσωπικα απο οσα μηχανακια μεγαλου κυβισμου εχω οδηγησει,το TDM ειναι απο τα χειροτερα στις στροφες.Και απο θεση οδηγησης και απο αισθηση μπροστινου.Ισως με αλλο μηχανακι να αισθανοσουν καλυτερα οτι γλιστραει ο δρομος και να προσεχες παραπανω,ισως και οχι αφου οπως ειπαν απο πανω υπαρχουν περιπτωσεις που απλα δε τη γλιτωνεις με τιποτα.

    Γενικα(και ασχετα με την πτωση σου) αν νομιζεις οτι θες να απολαμβανεις περισσοτερο το κομματι των στροφων,ισως ειναι ευκαιρια ν αλλαξεις μηχανακι.

  9. #54
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.538
    Όχι ρε φίλε.. τώρα το ειδα περαστικά και σιδερένιος! Περαν από τον ελαφρυ τραυματισμό κάνε ένα πλήρη διαγνωστικό ελεγχο.

    Για το ερώτημα σου και εγώ πιστεύω ότι το συμβάν θα μπορούσε να συμβεί και με σύγχρονο.
    Αν δεν ήταν κάτι ακραίο όπως λαδια, ενδεχομένως ένα μηχανάκι με έμφαση σε γεωμετρικά με περισσότερη πληροφόρηση στον μπροστινό ενδέχεται να ειδοποιούσε νωρίτερα
    Αλλά με τα αν δουλειά σε γίνεται. Κοιτά μπροστά και ποτε ξανά

  10. #55
    Περαστικά!
    Ευτυχώς δεν έγινε χειρότερη ζημιά

  11. #56
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    219
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    Προσωπικα απο οσα μηχανακια μεγαλου κυβισμου εχω οδηγησει,το TDM ειναι απο τα χειροτερα στις στροφες.Και απο θεση οδηγησης και απο αισθηση μπροστινου.Ισως με αλλο μηχανακι να αισθανοσουν καλυτερα οτι γλιστραει ο δρομος και να προσεχες παραπανω,ισως και οχι αφου οπως ειπαν απο πανω υπαρχουν περιπτωσεις που απλα δε τη γλιτωνεις με τιποτα.

    Γενικα(και ασχετα με την πτωση σου) αν νομιζεις οτι θες να απολαμβανεις περισσοτερο το κομματι των στροφων,ισως ειναι ευκαιρια ν αλλαξεις μηχανακι.
    Καλησπέρα.
    Με κάθε σεβασμό, σε κατηφόρα, γλιστερό οδόστρωμα, παρατεταμένη στροφή κ ταχύτητα 110 χ.α.ω, τι προειδοποίηση να δώσει η μοτοσικλέτα πρίν την πτώση;
    Μπαμ και κάτω πάει, αφού χάνει πρόσφυση η μπροστινή ρόδα κ η μοτοσικλέτα σέρνεται με το πλάι.
    Η προειδοποίηση που λες μπορεί να γίνει σε δρόμο με κλειστές στροφές, χαμηλή ταχύτητα κ ανηφορικό κομμάτι, η έστω ίσιο.
    Εκεί μπορείς να καταλάβεις ότι σπινάρει η πίσω ρόδα κ το traction θα σε σώσει, ενώ κ οι ταχύτητες έτσι κ αλλιώς είναι χαμηλές.
    Στην κατηφόρα, δυστυχώς, δεν σε σώζει τίποτα.

  12. #57
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.499
    Παιδιά δίκιο έχετε όλοι αλλά δεν κυνηγάω πλέον συγκινήσεις στις στροφές μόνο ούτε πιέζω το όχημα υπερβολικά .
    Να και η στροφή,κάπου στο κόκκινο έφυγα και είχα κατεύθυνση προς τα κάτω εκεί που δείχνει το βέλος.
    Η μόνη μ@λ@κια μου ήταν πως οδηγουσα σε εντελώς άδειο δρόμο και το ότι ρίχνει ψιλόβροχο το έγραψα μην πω που,κατέβαινα λες και δεν τρέχει τίποτα.
    Στα περί οχήματος συμφωνώ με τον @Xlitos αλλά δεν ζητάω κάτι παράλογο από το συγκεκριμένο.
    Όπως βλεπεις είναι μια ανοιχτή παρατεταμένη δεξιά όπως κατεβαίνεις ,δεν νομίζω πως πίεσα το όχημα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	erm.jpg 
Προβολές:	146 
Μέγεθος:	70,8 KB 
ID:	453277
    when life gets complicated... i ride.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    685
    Περαστικά και αγύριστα. Αφού δεν έπαθες κάτι σοβαρό τα σίδερα είναι απλά σίδερα. Όπως το περιγράφεις ότι σουπερ ντούπερ μηχανάκι να είχες, όσα ηλεκτρονικά και να είχε δεν θα γλίτωνες κάτι. Μόνο αν είχες κάτι τύπου niken 900 είχες λιγότερες πιθανότητες να πάθεις κάτι αντίστοιχο ή κτμ αφου θα ήταν στο συνεργείο.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  14. #59
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    562
    περαστικα ρε Νικόλα,
    ευχομαι γρήγορα να αποκατασταθούν όλα αυτα που νιώθεις, πονάκια, σκεψεις κλπ. τσεκαρίσου κιολας...
    κάνε τα προβλεπόμενα και καβάλα ξανα γρήγορα να σου φύγει όλο αυτο το αγχοφοβικο...
    ..without engineers, science is just philosophy..

  15. #60
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.232
    Πάντως και στις δύο φωτό, κάνει εντύπωση η ποσότητα του μαρμάρου στο δρόμο.

    Δεν λέω πως έχει λογική να το αμολάς στην κατηφόρα με βροχή, πως ξεκινάμε
    με πολύ διαφορετικές συνθήκες πρόσφυσης απο αυτές που θεωρούνται δεδομένες τονίζω.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2005, 21:32
  2. Λιμανακια-Αυτα τα απαραδεκτα και θανατηφορα
    από AFTER στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 13:38
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2005, 23:52
  4. Τα καλά και «κακά» της βόλτας ...
    από jimbar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 15:35
  5. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2003, 10:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF