Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΕΝΤΟΣ ΠΙΣΤΑΣ?

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
    Εγω δεν ακολουθω την γνωμη αυτων που λενε στα trak days μη κοιτας κοντερ μη κοιτας καθρεπτες. Τα θελω και τα δυο ,το κοντερ για να ξερω τι κανω σε καθε στροφη,και τους καθρεφτες γιατι δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανενα αν θα με τρακαρει.Οποτε οδηγαω αμυντικα-ε ενταξει ετσι δεν ειναι κανεις και απο τους γρηγορους αλλα τουλαχιστον διασκεδαζει συναγωνιζεται και κραταει το ρισκο χαμηλα.
    Μέχρι πριν την Κυριακή θα συμφωνούσα 100% μαζί σου. Μέχρι που για πρώτη φορά αποφάσισα να βγάλω τελείως τους καθρέφτες και ό,τι γίνει...

    Ισχύει λοιπόν αυτό που λένε, μέχρι να δοκιμάσεις κάτι, μην το κατακρίνεις...

    Αν και παρόμοια εμπειρία είχα με κλειστούς καθρέφτες στα μαθήματα, ήταν όμως η κίνηση στην πίστα πιο χαλαρή και τελείως διαφορετική από ένα trackday... Από τότε έμπαινα πάντα με καθρέφτες!

    Τελικά εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο πίσω είναι πολλές φορές επικίνδυνος και δεν μπορείς να τον εμπιστεύεσαι. Έγινε όμως μία φάση που τη βρήκα ακόμα πιο επικίνδυνη όταν ο μπροστινός μου άλλαξε τη γραμμή του απότομα στην έξοδο γιατί με έβλεπε από τους καθρέφτες του και αποφάσισε να με αφήσει να περάσω από τ'αριστερά του.

    Η στροφή ήταν δεξιά. Ενώ λοιπόν εγώ από πίσω τον είχα υπολογίσει και είχα αλλάξει γραμμή για να βγώ πιο κλειστά και να τον περάσω στην έξοδο από δεξιά του, από την εσωτερική δηλαδή υπολογίζοντας ως φυσιολογικό ότι θα ανοιχτεί εκείνος στην έξοδο, ξαφνικά μπαίνει μπροστά μου και μου κάνει σινιάλο με το χέρι να περάσω από αριστερά!!

    Με το που το κόβω απότομα αριστερά για να μην τον πλησιάσω επικίνδυνα και να περάσω από εκεί που μου έδειχνε (αν είναι δυνατόν...) καταλαβαίνει το λάθος του και ξαναλλάζει πορεία ξαναμπαίνει μπροστά μου ξανακάνοντας σινιάλο να περάσω τώρα από δεξιά.

    Μία ανακατωσούρα δηλαδή όπως καταλαβαίνεις, εντελώς απαράδεκτη με τον μπροστινό να μου υποβάλει από πού θα τον προσπεράσω και αρκετά επικίνδυνη αν γινόταν 1 δευτερόλεπτο αργότερα που θα ήμουνα δίπλα του!

    Από τη στιγμή εκείνη έχω αναθεωρήσει κατά πολύ την αρχική μου άποψη...
    Θάνος..

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Το προσπερασμα ειναι μια δυσκολη διαδικασια,αφου στα μοτο τζι πι μονο ο Ροσσι ξερει καλα,και παλι επεσε στον Μελαντρι.
    Αλλωστε προσωπικα ερχομουν φρεναριστος στο τελος της ευθειας
    απο εσωτερικη και αλλος απο εξωτερικη εμπαινε απο αριστερα ανοιχτα να παρει τη στροφη φοβαμαι οτι δεν θα προλαβω να φρεναρω και φωναζω δυνατα ΠΡΟΣΕΧΕ ! ευτυχως προλαβα και φρεναρα γιατι θα τον ειχα τρακαρει.Γι αυτο και προσωπικα στα τρακ ντει δεν εχω παρει στροφη στο τελος της ευθειας απο αριστερα εκτος και αν ξερω οτι πισω μου δεν ερχεται κανενας ,ωστε να μη με τρακαρει καποιος που παριστανει το Ροσσι.

  3. #18
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    mr kinhsh κατ'εμε κάνεις πολύ μεγάλο λάθος διότι πρέπει να εξαλείφεις όλους τους παραγοντες που μπορεί να σε επιρρεάσουν μέσα σε ένα τέτοιο περιβάλλον, είναι θέμα χρόνου να αναθεωρήσεις όπως λέει και ο Θάνος...

    να προσθέσω μερικά πράγματα τώρα εκτός παό αυτά που προείπαν οι άλλοι :

    1. Δεν μπαίνουμε με τα φιλαράκια μας να μας δείξουν γραμμές και πατήματα.

    Ειναι μέρος της διαδικασίας εκμάθησης να τα βρούμε εμείς πρώτα άσχετα από τον χρόνο που θα κάνουμε για να τα βρούμε. Δεν κοιτάμε κανένα άλλον και δεν ακολουθούμε κανέναν αν δεν είμαστε σίγουροι γι'αυτό που κάνουμε (που μάλλον δεν είμαστε)... Ακόμα ενας λόγος είναι γιατί εκτός και άν ο φίλος μας έιναι ο Μπούστας είναι σίγουρο ότι και ο φίλος μας θα κάνει κάποια λάθη τα οποία μας τα "μεταδίδει" ή μας αποτρέπει από το να "κρίνουμε" εμείς με το δικό μας μηχανάκι τι είναι σωστό και λάθος.

    2. Πρέπει να έχουμε έξω ένα φίλο ο οποίος θα μας "χαλιναγωγήσει"την στιγμή που απολαμβάνουμε την μηχανή μας λόγω της καλύτερης πρόσφυσης και "νομίζουμε" ότι πάμε αέρα για πρωτάρηδες ή "πήραμε το κολλάει".

    Πολυ απλά και πάλι δεν ξέρουμε στην ουσία τα όρια και την "παραβίαση" αυτών ακόμα και όταν ξύνουμε τα πάντα για τον απλούστατο λόγο ότι το μοντέρνο μηχανάκι μας τα επιτρέπει αυτά και όχι εμείς! Θέλει κάποιο χρόνο εντοπισμου των λαθών μας και των τρόπως αποφυγής τέοτιων καταστάσεων πριν είναι αργά....

    3. Η αυτοσυγκέντρωση διαρκεί από την στιγμή που στρίψεις για την Πάχη πχ και όχι από την στιγμή που θα βάλεις μπρος την μηχανή. Καλά τα γέλια και η παρέα και τα πειράγματα και τα σάλια γενκότερα αλλά όταν θα σε μαζεύουν από τα χώματα θα είσαι πολύ μόνος εκείνη την στιγμή.

    4. Δούλεια αμέσως μετα την αναγνώριση των λαθών.

    Όχι δεν πάμε τέζα, και δεν ανοίγουμε το γκάζι και δεν ξύνουμε τα πάντα για το θεαθήναι. Βάζουμε στόχους και τους δουλεύουμε πάντα με το μυαλό μας και όχι με τις υποδείξεις των "εμπειρων και καλά" γιατί εμείς ξέρουμε καλύτερα πότε μας γλιστράει το τροχός και πότε φοβόμαστε και πότε δεν πάμε με ασφάλεια.

    5. Όλα είναι για την δική μας ευχαρίστηση.

    Ότιδηποτε μας χαλάει το πολεμάμε, οτιδήποτε ακόμα και αν θα πρέπει να βγούμε έξω γι'αυτό τον λόγο.

    6. Ζητάμε ευγενικά να μην μας πέρνουν φωτογραφίες και βίντεο τα φιλαράκια μας γιατί πρέπει να χτίσουμε το γνώθι σ'εαυτον ΜΟΝΟΙ μας και όχι μέσω μια φωτο ή ενός βίντεο.

    Αφηστε το ότι μας αποσπά την προσοχή και δεν δουλεύουμε σωστά.
    Ban 'em all

  4. #19
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
    ...
    +1 στο stabak

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alexo
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    140
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AXL954
    Πράγματι δεν είναι όλοι έτσι και ευτυχώς υπάρχουν γρήγοροι πραγματικά οδηγοί που σέβοντε τον άλλον και σε προσπερνούν εκεί που πρέπει και χαίρεσαι να τους βλέπεις. Αλλά ρε γαμώτο βαρέθηκα να διαβάζω για κάφρους που έπεσαν πάνω σε κάποιον άλλον απλά και μόνο για να αποδείξουν πόσο μεγάλοι οδηγοί (και πόσο μεγάλοι Μ @ Λ @ Κ Ε Σ)είναι. Και στεναχωριέμαι γιατί από την μία φοβάσαι να τρέξεις στον δρόμο (και καλά κάνεις), και από την άλλη φοβάσαι να πατήσεις πόδι στην πίστα μήπως και κάποιος κάφρος πέσει πάνω σου. Και μετά καθόμαστε όλοι και φιλοσοφούμε για το που θα πρέπει να κάνουν πίστα, στο Ελληνικό ή στον Ορχομενό. Δυστυχώς φοβάμαι ότι μας δίνουν ότι μας αξίζει.
    να γιατι χρειαζεται ενας τουλαχιστον καθρεπτης
    fast & safe

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alexo
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    140
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
    Εγω δεν ακολουθω την γνωμη αυτων που λενε στα trak days μη κοιτας κοντερ μη κοιτας καθρεπτες. Τα θελω και τα δυο ,το κοντερ για να ξερω τι κανω σε καθε στροφη,και τους καθρεφτες γιατι δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανενα αν θα με τρακαρει.Οποτε οδηγαω αμυντικα-ε ενταξει ετσι δεν ειναι κανεις και απο τους γρηγορους αλλα τουλαχιστον διασκεδαζει συναγωνιζεται και κραταει το ρισκο χαμηλα.
    συμφωνω απολυτως
    fast & safe

  7. #22
    Εγω παιδες μια φορα μπηκα σε πιστα και οντως συνηδητοποιησα οτι οι καθρεπτες και το να βλεπεις το κοντερ ειναι εντελως τελειως λαθος!
    Σου αποσπανε την προσοχη απο το καθε τι και 1 δλπ ειναι απκετο για να κανεις λαθος!
    Στην πιστα πρεπει να μαθεις να "ακους"την μοτοτσυκλετα σου τι σου λεει εκεινη,να την αφουκγραζεσε και να γινετε ενα με αυτην για να ανταπεξελθεις στις αναγκες της πιστας και των συνθηκων της.
    Αν κανενας δεν ειχε καθρεπτες ισως να μην γινοτανε αυτα που περιγραψανε οι παραπανω!
    Μην υπογραφετε εκει μπορει να χαθει....εδω υπογραψτε στο μπλουζακι μου...θα κανετε φρρρρρρρ να σας ακουσω..φανταστικε τροχονομε.....

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΙΣΤΑΣ
    από lazosdt στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2006, 23:37
  2. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!Τα ΓΚΡΟΥΠ της ΕΚΔΡΟΜΗΣ και ΚΑΝΟΝΕΣ !!!
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2006, 19:58
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2006, 12:11
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2004, 12:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF