Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Problimata mesis

  1. #16
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    ελα...ελα....μην μου τσαντίζεσαι.....

    την επόμενη φορά , θα πω οτι εσύ έχεις δίκιο....χεχεχεχεχεχε

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #17
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.404
    Καλά εσύ οδήγα χωρίς ζώνη.....

    Αλλά δεν έχεις δίκιο να λες ότι αποδυναμώνει τους μυς.....

    Δε θα τη φοράς και κανα δυό μέρες σερί.......

    Η γυμναστική και τα υπόλοιπα χρειάζονται και διαμορφώνουν μια διαφορετική στάση ζωής αν θες..... όμως δεν τα κάνουν όλοι....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  3. #18
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    το να φοράς ζώνη , πολλές ώρες στην μηχανή ...και δεν μιλάω για 1-2 ώρες την ημέρα αλλά πάνω απο 4-5 , είναι αφορμή των όσων είπα που με την σειρά του , μου τα είπε ορθοπεδικός , όταν είχα πάει για την δική μου μέση...

    Μάλιστα μου είχε πεί να ξαναξεκινήσω γυμναστική όποιας μορφής , μιας και είχα κάνει αρκετά έντονα στα "νιάτα" μου (κωλόγερος ,γαρ τώρα)και το σώμα είχε γενικώς αποδυναμωθεί απο την καθιστικής μορφής εργασία αλλά και την απουσία γυμναστικής , έστω και περπατήματος...

    Η ζώνη πάντα σύμφωνα σου λέω με αυτά που μου είπε, καθώς δεν είμαι εγώ ειδικός....ουσιαστικά στηρίζεις τους μυς πρώτα και μετά τα οστά , απο δυναμόνωντας ουσιαστικά την όποια φυσική στήριξη τους καθώς λαμβάνει το μεγαλύτερο μέρος υποβοήθησης αλλά και απορρόφησης κραδασμών....


    Αυτά.... και για την ιστορία , όλα αυτά σε συνδιασμό , εδώ και 2-3 μήνες με έχουν βοηθήσει και είναι ενας λόγος παραπάνω για την υγεία μου να το συνεχίσω , μπορώ - δεν μπορώ.....


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Μιλάμε για τις ελαστικές ζώνες μέσης. Ούτε για τους κροκόδειλους (που κάνουν άλλη δουλειά) και ούτε αυτές που φοράς στο γυμναστήριο για να σηκώσεις τη μπάρα.

    Οι ελαστικές ζώνες νομίζω ότι δεν μπορούν να κρατήσουν τίποτα. Είναι πολύ χαλαρές και το μόνο που κάνουν είναι να κρατάνε τη μέση ζεστή κάτι που δεν είναι κακό.

    Η γυμναστική μπορεί να βοηθάει, αλλά όσο γυμνασμένη μέση και να έχεις, η κακή στάση την κάνει τη ζημιά της. Νομίζω ότι μιλάω εκ πείρας...

    Ένας συνδυασμός γυμναστικής και καλής στάσης είναι το καλύτερο, αλλά επειδή λίγοι θα το κάνουν αυτό (πολλοί δεν έχουν καν τη δυνατότητα αν η μοτοσυκλέτα τους δεν το επιτρέπει), μία ζώνη για να κρατάνε τη μέση ζεστή δεν νομίζω ότι βλάπτει σε καμμία περίπτωση.
    Θάνος..

  5. #20
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    δεν είμαι σε θέση να σε διαψεύσω , ούτε όμως και να σε επιβεβαίωσω , καθώς όπως είπα δεν είμαι ορθοπεδικός...
    Για την ιστορία πάντως , προσωπικά φορούσα ελαστική ζώνη και μου την απαγόρεψε... τι να σου πω'απο εκεί και πέρα... νομίζω πάντως οτι το καλύτερο είναι να επισκεφτείς ειδικό και να πάρεις απάντηση , αποκλειστικά για την περίπτωση σου ή του καθενός....



    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    δεν είμαι σε θέση να σε διαψεύσω , ούτε όμως και να σε επιβεβαίωσω , καθώς όπως είπα δεν είμαι ορθοπεδικός...
    Για την ιστορία πάντως , προσωπικά φορούσα ελαστική ζώνη και μου την απαγόρεψε... τι να σου πω'απο εκεί και πέρα... νομίζω πάντως οτι το καλύτερο είναι να επισκεφτείς ειδικό και να πάρεις απάντηση
    Ε το βρίσκω πολύ φυσιολογικό να σου προτείνει ο γιατρός τη γυμναστική σαν λύση, ειδικά στην ηλικία που βρίσκεσαι. Ο πατέρας μου για παράδειγμα δεν μπορεί να πέσει στο πάτωμα και να βαράει ραχιαίους... ζώνη θα φορέσει για τον πόνο.

    Τις ζώνες τις πουλάνε και σε καταστήματα με ορθοπεδικά. Δεν μπορεί να είναι και για πέταμα. Αυτά μέχρι εκεί που μπορεί να δει η λογική μου γιατί ούτε κι εγώ είμαι ειδικός.

    Από εκεί και πέρα νομίζω πως η αρχική απορία αφορούσε σε απλή ενόχληση της μέσης και όχι σε πρόβλημα που θέλει γιατρό και μέχρι εκεί το συζητάω.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    αποκλειστικά για την περίπτωση σου ή του καθενός....



    Gandalf
    Περίπτωση μου; Μα δεν έχω τίποτα... Όταν λέω "μιλάω εκ πείρας", εννοώ ότι αν και την περίοδο που είχα το TDM ήμουνα σε άψογη φυσική κατάσταση, ειδικά η μέση μου, η κακή θέση της μηχανής μου την επιβάρυνε αισθητά.

    Τώρα αν και έχω γίνει λαπάς από το καθισιό, με το Fazer δεν έχω καμμία ενόχληση.
    Θάνος..

  7. #22

    Η βαρύτητα είναι ίδια για όλους...

    Είτε χάρλει με τριπλό μαξιλάρι στη πλάτη, ή ss. Όλα τα άλλα μοτοσακά κάνουνε κακό στη πλάτη.

    Βοηθάει να κάνεις κάνα αυτοσχέδιο κόλπο για να στηρίζεσαι ανάποδα για κάμποση ώρα από τα πόδια (παίζουν και κάτι πανάκριβα όργανα γυμναστικής) -χαλαρώνει η πίεση στους δίσκους -παίζουν πάρα πολλές καλές ασκήσεις σε ένα βιβλιαράκι που λέγεται Wa-Do οι στιγμιαίες κινήσεις της ευεξίας -σε όποιον το δάνεισα (πριν κάτι χρόνια) να το επιστρέψει γιατί θα γίνει της Τατιάνας.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. zoni mesis
    από harisxx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2005, 21:50
  2. Argoi ditrohoi stin mesi tou dromou
    από xaris_sm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2005, 16:33
  3. posa problimata tha liso!!!!
    από pikachukaki στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2005, 22:30
  4. cbr125 problimata kai apories
    από vassilis88 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2005, 15:03
  5. H idaniki mesi motosykleta...
    από spock στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2004, 00:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF