Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: hayabusa anartiseis

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Αν καταλαβα καλα αυτη τη μηχανη την ειχαν στημενη με 3 στροφες πιο σφιχτο πισω το ελατηριο και αντιστοιχα πιο πολυ προφορτιση εμπρος. Αυτο μου ακουγεται μια σωστη ρυθμιση αφου δωσανε περισσοτερο υψος στη μηχανη για να της αυξησουν τα περιθωρια κλισης και συχρονως δεν θελανε να της αλλαξουν την κατανομη των βαρων της αναμεσα σε εμπρος και πισω τροχο οπως την εχει στησει ο κατασκευαστης.
    ΟΠοτε το τωρινο στησιμο που αναφερει ο motosikletas με το εμπρος μερος πιο βουτηχτο ειναι για μενα χειροτερο γιατι φορτιζει πολυ το μπροστινο λαστιχο.
    Οσο για το στησιμο που προτεινε ο reinmeister δεν με βρισκει συμφωνο για τους εξης λογους.
    Προτεινει να βγει η συμπιεση εμπρος ολη ,αυτο δεν ειναι σωστο γιατι βουταει το μπροστινο ανεξελεγκτα και χανουμε σταθεροτητα κατα την κλιση. Βεβαια ο ιδιος το λυνει αυτο αυξανοντας το υψος του λαδιου στις μπουκαλες,ετσι ομως φευγει πολυ κανεις απο το στησιμο του κατασκευαστη και χανεται στο τελος.
    Η επαναφορα τερμα μπροστα λογικα δινει μειωμενη προσφυση αφου το πιρουνι δουλευει σκληρα και δεν παρακολουθει σωστα το δρομο.
    Επειδη εχω οδηγησει για αρκετα χλμ το χαγιαμπουσα με τη στανταρ ρυθμιση και με λαστιχα 56 και με ντιαμπλο το εχω βρει μια χαρα και μονο σε πιο κλειστα κομματια θα του εβαζα ενα κλικ στη συμπιεση πιο σφιχτο εμπρος πισω για να γινει λιγο πιο σπορ να μη βουλιαζει τοσο πολυ
    οπως πιεζονται οι αναρτησεις του απο το βαρος του και απο τον λιγο τουριστικο του χαρακτηρα. ΟΠοτε η συσταση μου ειναι η στανταρ ρυθμιση.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Για πισω αναρτηση εκανα λογο, το διευκρινιζω μπας και γλιτωσω την (μιση εστω) "καμπανα" .
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
    Αν καταλαβα καλα αυτη τη μηχανη την ειχαν στημενη με 3 στροφες πιο σφιχτο πισω το ελατηριο και αντιστοιχα πιο πολυ προφορτιση εμπρος. Αυτο μου ακουγεται μια σωστη ρυθμιση αφου δωσανε περισσοτερο υψος στη μηχανη για να της αυξησουν τα περιθωρια κλισης και συχρονως δεν θελανε να της αλλαξουν την κατανομη των βαρων της αναμεσα σε εμπρος και πισω τροχο οπως την εχει στησει ο κατασκευαστης.
    ΟΠοτε το τωρινο στησιμο που αναφερει ο motosikletas με το εμπρος μερος πιο βουτηχτο ειναι για μενα χειροτερο γιατι φορτιζει πολυ το μπροστινο λαστιχο.
    Οσο για το στησιμο που προτεινε ο reinmeister δεν με βρισκει συμφωνο για τους εξης λογους.
    Προτεινει να βγει η συμπιεση εμπρος ολη ,αυτο δεν ειναι σωστο γιατι βουταει το μπροστινο ανεξελεγκτα και χανουμε σταθεροτητα κατα την κλιση. Βεβαια ο ιδιος το λυνει αυτο αυξανοντας το υψος του λαδιου στις μπουκαλες,ετσι ομως φευγει πολυ κανεις απο το στησιμο του κατασκευαστη και χανεται στο τελος.
    Η επαναφορα τερμα μπροστα λογικα δινει μειωμενη προσφυση αφου το πιρουνι δουλευει σκληρα και δεν παρακολουθει σωστα το δρομο.
    Επειδη εχω οδηγησει για αρκετα χλμ το χαγιαμπουσα με τη στανταρ ρυθμιση και με λαστιχα 56 και με ντιαμπλο το εχω βρει μια χαρα και μονο σε πιο κλειστα κομματια θα του εβαζα ενα κλικ στη συμπιεση πιο σφιχτο εμπρος πισω για να γινει λιγο πιο σπορ να μη βουλιαζει τοσο πολυ
    οπως πιεζονται οι αναρτησεις του απο το βαρος του και απο τον λιγο τουριστικο του χαρακτηρα. ΟΠοτε η συσταση μου ειναι η στανταρ ρυθμιση.
    κινηση rules...μου λειψαν ρε μπαγασα οι περιγραφες σου απο το bikenet...
    ακριβως γι αυτο τον λογο την γλιτωνεις αυτη την φορα και δεν σε κραζω...μονο αυτη ομως...

    καλως σε βρηκα κι εδω....
    frankly my dear, i dont give a damn...

  4. #19
    Άσχετο με το thread αλλά μιας που είναι εδώ ο rein να το αναφέρω.

    Εδώ και 2 μέρες έχω βάλει τα T-4RS (10W40) στο ΧΧ, και ειλικρινά δεν έχω ξανανοιώσει το μηχ/κι να δουλεύει τόσο γλυκά.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Άσχετο με το thread αλλά μιας που είναι εδώ ο rein να το αναφέρω.

    Εδώ και 2 μέρες έχω βάλει τα T-4RS (10W40) στο ΧΧ, και ειλικρινά δεν έχω ξανανοιώσει το μηχ/κι να δουλεύει τόσο γλυκά.
    εδω και καμποσα χρονια η μοναδικη επιλογη μου σε λαδια...ειδικα το κιβωτιο πρεπει να σου φαινεται βουτυρο...

    p.s. T4-SR...δυσλεκτικος εισαι?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    frankly my dear, i dont give a damn...

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    εδω και καμποσα χρονια η μοναδικη επιλογη μου σε λαδια...ειδικα το κιβωτιο πρεπει να σου φαινεται βουτυρο...

    p.s. T4-SR...δυσλεκτικος εισαι?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    όντως το κιβώτιο είναι soft spread.....

    και μας συγχωρείται ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ που δεν θυμόμαστε ακριβώς τον τύπο απ'έξω
    θυμόμουν ότι τα πιο απλά ήταν Τ-4R και ότι τα full synth έπαιρναν ένα S...

    Άκου εκεί δυκτεσλικός ... δυστεκλικός..... ΔΥΣΛΕΚΤΙΚΟΣ

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    όντως το κιβώτιο είναι soft spread.....

    και μας συγχωρείται ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ που δεν θυμόμαστε ακριβώς τον τύπο απ'έξω
    θυμόμουν ότι τα πιο απλά ήταν Τ-4R και ότι τα full synth έπαιρναν ένα S...

    Άκου εκεί δυκτεσλικός ... δυστεκλικός..... ΔΥΣΛΕΚΤΙΚΟΣ

    .....στο τουτου βαζω SR-5 (5-50)....ολα τα λεφτα .....
    frankly my dear, i dont give a damn...

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    .....στο τουτου βαζω SR-5 (5-50)....ολα τα λεφτα .....
    ...Yδραυλικά καπελόττα το τουτού?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    ...Yδραυλικά καπελόττα το τουτού?
    αν σου πω οτι δεν εχω ιδεα θα γινω πολυ ρομπα? ουτε καπο δεν εχω ανοιξει ποτε...ενα audi s3 ειναι...:rotflmao:
    frankly my dear, i dont give a damn...

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    αν σου πω οτι δεν εχω ιδεα θα γινω πολυ ρομπα? ουτε καπο δεν εχω ανοιξει ποτε...ενα audi s3 ειναι...:rotflmao:
    Αν δεν έχει χρειαστεί να ρυθμίσεις βαλβίδες ...... τότε είναι.

    Και να ανοίξεις καπό δεν θα καταλάβεις τίποτα

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Αν δεν έχει χρειαστεί να ρυθμίσεις βαλβίδες ...... τότε είναι.

    Και να ανοίξεις καπό δεν θα καταλάβεις τίποτα
    αυτα ειναι...τεχνολογια παιδι μου....
    frankly my dear, i dont give a damn...

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    αυτα ειναι...τεχνολογια παιδι μου....
    Europe rulezzzzzzz
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Reinmaister αφου βολευεσαι με τις ρυθμισεις σου ,κανενα προβλημα απο μενα.Αλλα φανταζομαι γενικα η πολυ σφιχτη ρυθμιση της επαναφορας σε μια εστω στροφη με 180 χλμ πλαγιασμενος με σαμαρια στο τοξο της θα περασει η μηχανη τραχια απο αυτα .

  14. #29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    [B]βαλε επιπλεον 20 ml λαδι απο το προτεινομενο...θα γινει λιγο πιο σκληρο το μπροστινο σαν να εχεις αλλαξει ελατηρια και θα κοψει τα τερματισματα....[B]
    Δεν νομιζω οτι τερματιζει το μπροστινο σε καμια περιπτωση,ακομα και με endo δικαβαλο δεν τερματιζει.Κατι φταει εαν συμβαινει κατι τετοιο...
    ΣΤΑ 350 ΧΛΜ ΝΙΩΘΕΙΣ ΜΟΝΑΞΙΑ!!!
    www.bikepics.com/members/vicxx11/

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Hayabusa paint job
    από SF στο forum Suzuki Hayabusa
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2005, 18:30
  2. Boost King---Hayabusa motor 2006
    από ireneepi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2005, 15:23
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2005, 14:36
  4. anartiseis gia CB400SF
    από cbanthropos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 11:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF