Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Σωληνάκια υψηλής στο Fz1....

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2002
    Μηνύματα
    143

    κανε τον κοπο

    Κοιταξε μια πριν ξαναπας βολτα οτι δουλευουν και οι δυο δαγκανες.... Δεν ειναι σωστο αυτο που περιγραφεις......
    Πουλαω μπροστινο φουλ (τιμονοπλακες (ανω/κατω) καλαμια κλιπον κτλ) απο gsxr1000k6 με ελαχιστα χλμ (συμπεριλαμβανομενου μαυρου φτερου) καθως και τρομπα ακτινικη απο το ιδιο μηχανακι, κοιταξτε στις αγγελιες για παραπανω και στειλτε μου πμ αν θελετε πληροφοριες

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: κανε τον κοπο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
    Κοιταξε μια πριν ξαναπας βολτα οτι δουλευουν και οι δυο δαγκανες.... Δεν ειναι σωστο αυτο που περιγραφεις......
    Το ξέρω ότι δεν θα έπρεπε να είναι έτσι...έλα ντε που όμως ΕΙΝΑΙ έτσι... γιαυτό τα γράφω όλα αυτά...

    Ήταν το πρώτο που έκανα...δεν μπορώ να μετρήσω φυσικά αλλά από το ζέσταμα των δισκόπλακων συμπεραίνω ότι δουλεύουν και οι 2...εξ' άλλου αν για κάποιο λόγο δεν δούλευε η μια θα έβλεπα διαφορά και στην δύναμη των φρένων κάτι που όπως έγραψα δεν ισχύει- δύναμη υπάρχει...

  3. #18
    δεν μπορω να καταλάβω γιατι σου παρουσιαστηκε αυτο το προβλημα,η μόνη λογικη εξηγηση είναι η γωνια που κάνει με τους μαυρους αποστάτες εκει πριν τη δαγκάνα.και εμένα φευγουν 2 σωληνακια απο την τρομπα οπως εσενα αλλα τους μαυρους αποστατες τους εχω αφαιρέσει,τα σωληνάκια κατεβαίνουν ελευθερα στις δαγκάνες,χωρις να σχηματιζεται αυτη η γωνια που ειδα στη φωτο. και πάλι όμως να κάνει τοσο μεγαλη διαφορα αυτη η γωνια ? τιποτα δεν αποκλειεται! .Ενα αλλο ενδεχομενο να μην σου έχουν κανει καλη εξαέρωση,δεν μπορω να σκευτω κατι αλλο. Παντος εγω διαφορά είδα ( σε σχέση με τα μαμα λαστιχένια του ξαδερφου μου ) ωστε οταν αλλαξαμε μηχανακια για να συγκρινουμε, μου το επιβεβαίωσε και αυτος και μετα απο μια εβδομαδα πηγε και εβαλε σωληνακια .
    Επίσης είμαι πολυ ευχαριστιμένος και απο τα τακακια της brembo, τα οποία δινουν καλυτερο δαγκωμα.

  4. #19
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.890
    Καλημερα.

    Βγαλε τα σωληνακια απ'της βασεις του φτερου γι'αυτα και οπου αλλου φαινεται οτι χαλαει την φυσικη ροη των σωληνακιων και δοκιμασε.Μου φαινεται πολυ μεγαλη γωνια για να τα αφησει να δουλεψει σωστα.Πιστευω οτι εκει ειναι το προβλημα.

    Εγω εβαλα ακτινικη μανετα απο την Yamaha(μαμα) σε πολυ καλη τιμη και σωληνακια απο την μανετα μεχρι τον διακλαδωτη , δεν τα περασα απο της βασης γιατι μου κανανε γωνιες.Το φρενο απιθανο και το κοστος γυρω στα 200 ευρα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα(34) (600 x 450).jpg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	66,6 KB 
ID:	106805

  5. #20
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Και η αριστερή όπως κάθεσαι πλευρά...

    Εδώ υπάρχει πρόβλημα..επειδή περάστηκαν 2 γραμμές η διαδρομή των σωλήνων δεν είναι η εργοστασιακή, με αποτέλεσμα το αριστερό σωληνάκι να αναγκάζεται από τον αποστάτη σε αυτήν την κλειστή και ανεπιθύμητη γωνία που βλέπετε...Ίσως μέρος του προβλήματος ή και εξ' ολοκλήρου να οφείλεται εκεί...
    Τέσπα...ήδη το συνεργείο ψάχνει στην αγορά να βρεί σωληνάκια που να είναι όπως τα μαμά (μονή γραμμή με διακλάδωτήρα) ώστε να ακολουθηθεί το εργοστασιακό configuration, και τότε θα δούμε...Ίσως να χρειαστεί και καμμία πατεντούλα στον αριστερό αποστάτη...
    Στην ανάγκη ξαναπερνάω τα μαμά πάνω και καθάρισα... Σιγά μην κάτσω να σκάσω...
    δε μου αρεσει καθολου αυτη η εικονα.... βγαλε τον "οδηγο" και ασε το σωληνακι ελευθερο γιατι κανει κακη γωνια.... θα εχεις προβλημα μετα...

  6. #21
    Ρε παιδια μπια ειναι μια καλη μαρκα για σωληνακια??H yamaha βγαζει δικατης??Exw to FZ6 S2 me ABS

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Την προηγούμενη εβδομάδα με το συνεργείο κάναμε μια δοκιμή αφαιρώντας εντελώς τον εν λόγω αποστάτη-οδηγό για να δούμε αν τυχόν θα υπάρξει κάποια βελτίωση...
    Από την μικρή βόλτα που έκανα όντως διαπίστωσα ότι αμέσως άλλαξε προς το καλύτερο η αίσθηση των φρένων, οπότε μάλλον προσανατολιζόμαστε σε πατέντα στον αποστάτη ώστε το σωληνάκι να κατεβαίνει χωρίς απότομη γωνία...
    Δεν ήταν όμως δυνατόν να παραμείνει χωρίς καθόλου αποστάτη μιας και τότε όλη η ταλάντωση και η κίνηση που προξενείται στο σωληνάκι από την λειτουργία του πηρουνιού γινότανε ακριβώς στην ένωση του σωλήνα με το ρακόρ και αυτό απαγορεύεται για λόγους ασφαλείας....έτσι ο αποστάτης ξανατοποθετήθηκε με την προοπτική να το φτιάξουμε οριστικά κάπου μέσα στην βδομάδα....

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2002
    Μηνύματα
    143

    σωληνακια

    Καλες μαρκες που εχω χρησιμοποιησει: goodridge, frentubo... (η goodridge κανει πολυ εκτεταμενες δοκιμες σε ολα υποτιθεται να σωληνακια και αν θυμαμαι καλα εχει μακραν και τα υψηλοτερα στανταρ αντοχης σε πιεση κτλ)
    Πουλαω μπροστινο φουλ (τιμονοπλακες (ανω/κατω) καλαμια κλιπον κτλ) απο gsxr1000k6 με ελαχιστα χλμ (συμπεριλαμβανομενου μαυρου φτερου) καθως και τρομπα ακτινικη απο το ιδιο μηχανακι, κοιταξτε στις αγγελιες για παραπανω και στειλτε μου πμ αν θελετε πληροφοριες

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dynogix
    Εγγραφή
    17/07/2002
    Μηνύματα
    159
    Είναι αλήθεια με τα σωληνάκια υψήλης υπάρχει πιθανότητα να σου μπλοκάρουν τα φρένα σε κάποια ανύποπτη στιγμή? Εννοώ δηλαδή κατά τη διάρκεια του έντονου φρεναρίσματος...

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
    Είναι αλήθεια με τα σωληνάκια υψήλης υπάρχει πιθανότητα να σου μπλοκάρουν τα φρένα σε κάποια ανύποπτη στιγμή? Εννοώ δηλαδή κατά τη διάρκεια του έντονου φρεναρίσματος...
    Αυτο δεν μου ακουγετε σωστο.το χτχ 660 που φοραει απο την μανατου σωληνακια υψηλης γιατι τα βαλανε

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
    Είναι αλήθεια με τα σωληνάκια υψήλης υπάρχει πιθανότητα να σου μπλοκάρουν τα φρένα σε κάποια ανύποπτη στιγμή? Εννοώ δηλαδή κατά τη διάρκεια του έντονου φρεναρίσματος...
    Φίλε μου το αν θα μπλοκάρουν ή όχι τα φρένα δεν έχει να κάνει με τα σωληνάκια....είναι θέμα δύναμης των φρένων, κατάστασης ελαστικού, πρόσφυσης οδοστρώματος, τσαρουχώματος απο τον οδηγό, και φυσικά αν υπάρχει ή όχι abs...
    Με λίγα λόγια αν είναι να μπλοκάρουν θα μπλοκάρουν ότι σωληνάκια και να φοράς....τα σωληνάκια απλά βελτιώνουν την αίσθηση και την ανταπόκριση σε κύριο βαθμό....

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2002
    Μηνύματα
    143

    τα υψηλης

    Τα υψηλης δεν προκαλουν απροβλεπτο μπλοκαρισμα του μπροστινου.... Γενικα το μπροστινο μπλοκαρει οταν το πατησουμε πολυ δυνατα, με η χωρις υψηλης.. Οσο πιο καλη αισθηση και εμπειρια εχουμε με το μηχανακι μας τοσο περισσοτερη ελεγχομενη δυναμη θελουμε, σε εναν νεο οδηγο δεν θα συνιστουσα υψηλης με το ιδιο σκεπτικο οπως δεν θα συνιστουσα μια πολυ δυνατη τρομπα η τακακια υψηλου rating....
    Πουλαω μπροστινο φουλ (τιμονοπλακες (ανω/κατω) καλαμια κλιπον κτλ) απο gsxr1000k6 με ελαχιστα χλμ (συμπεριλαμβανομενου μαυρου φτερου) καθως και τρομπα ακτινικη απο το ιδιο μηχανακι, κοιταξτε στις αγγελιες για παραπανω και στειλτε μου πμ αν θελετε πληροφοριες

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της takis1964
    Εγγραφή
    20/07/2006
    Μηνύματα
    112
    φιλε μου πηγαινε σε καποια εκθεση μοτο και ψαξε να βρεις αποστατη απο καποιο αλλο μοντελο που να μοιαζει μ αυτο που χρειαζεσαι
    μετα παρτο απο την αν/πεια
    νομιζω το κοστος θαναι μηδαμινο

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Σωληνακια υψηλης
    από κουκουρουκου στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2006, 19:22
  2. Σωληνάκια Υψηλής Goodridge
    από sporky στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 23:40
  3. About Σωληνάκια Υψηλής
    από turist στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2006, 12:11
  4. 1ο ZZZ group buy - σωληνακια υψηλης
    από idi στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 193
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2005, 09:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF