Σελίδα 10 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 230

Θέμα: Aprilia Caponord 1000.....ακουω.

  1. #136
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Παρεξήγησες Κώστα. Εγώ τουλάχιστον δεν μίλησα για γραναζώματα σαν να το ετοιμάζει κάποιος για γυρολόγια. Κρίνοντας από το Tuono και γνωρίζοντας οτι ισχύει και για τα άλλα V2, μίλησα για μεταμόρφωση του με το γρανάζι που δίνει έτσι κι αλλιώς η aprilia μαζί! Τα σκορτσαρίσματα στις χαμηλές εξαφανίζονται, έχει και απόκριση παντού χωρίς να κρεμάει, αλλά ούτε και να βαράει κόφτες σαν να είναι χωμάτινο.

    Η μόνιμη απορία μου ήταν στο ΑΒ, κυρίως με κατόχους tuono που έβαζαν κάτι γραναζώματα που ήταν χρήσιμα για να τραβάει κάποιος σούζες με 5η...

    @Dimmie δεν το εθεσα σωστά. Προδιαγραφές ρύπων(?)/κατανάλωσης(?) ή κάποιες παρόμοιες προδιαγραφές που δεν θυμάμαι. Αυτό ήταν το συμπέρασμα που είχαν καταλήξει στο AF1 στην αυτονόητη ερώτηση, του γιατί δεν βγαίνει stock με τα γρανάζια που πρέπει.

    Δεν παρεξηγησα.....

    Απλα θελω να πω παραπανω οτι ειναι διαφορετικες οι νοοτροπιες στις δυο μοτο και κυριως των οδηγων τους και ακρη δεν θα βρειτε....

    Γενικης χρηση το καπο και οι οδηγοι τους.... ( οπου και τα οποια μειονεκτηματα βαση δυναμης και ροπης διορθωνονται πρωτα οδηγικα..)

    Συγκεκριμενη αναγκαστικα το τουονο....

    Μην ξεχνας και οτι μαλλον ( δεν το γνωριζω απλα υποθετω) εντελως διαφορετικη κλιμακα στα κιβωτια ταχυτητων και εαν ειναι ετσι.....

    Και εξηγουμε.....

    Και εγω στο δικο μου καπο 80% χρηση πολης.....

    Ειχα τα προβληματα με τα σκορτσαρισματα...... Μια,δυο , τρεις ...

    Διαβασα το μηχανακι μου ....

    Ενα δεκατο νωριτερα αλλαγη 200 στροφες παραπανω γκαζι μου εγινε συνηθεια και αντιο σκορτσαρισματα....

    Και παρολο που το μηχανακι ηταν κυριως χρηση στην πολη .....

    Στην οποια βολτα μου εκτος αυτης ειχα και το απλωμα που χρειαζομουν ......

  2. #137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    α, ok. με προβληματίζει τώρα αν δημοσιεύτηκε εκεί. θα το ψάξω. νόμιζα απλώς ότι το μακρύ γρανάζωμα είχε να κάνει με τον χαρακτήρα της μηχανής που ήθελε να δώσει ο κατασκευαστής. βέβαια να κρεμάσει, δεν κρεμάει όσο κινείσαι με πάνω από τελείως χαμηλές ταχύτητες ότι και νάχεις στο κιβώτιο. σκορτσάρισμα στις πολύ χαμηλές ταχύτητες που θα σε κάνει να κατεβάσεις 1η, είναι αλήθεια.
    Είναι εύκολο να δεις πόσο επιδρά στις επιδόσεις με τα προγραμματάκια που κυκλοφορούν στο net. Ο V990RR που φοράω εγώ, έχει λίγο διαφορετικές σχέσεις κιβωτίου και γιαυτό είμαστε στο ένα δόντι διαφορά στην τελική μετάδοση. Στο Tuono με 16/40 του stock, έχω μια θεωρητική τελική...κάτι πάνω από 300km/h

    Η σχετική κουβέντα στο section των tuono είχε ξεκινήσει από την υστέρηση του Tuono στα συγκριτικά με τα άλλα γυμνά, σε επιταχύνσεις και ρεπρίζ καθώς τα τεστάρανε με το stock γρανάζωμα, παρόλο που η aprilia θεωρούσε το -1 ως καλύτερη τελική μετάδοση. Τα περί προδιαγραφών, είχαν αναφερθεί από Ed ή amauri οπότε την θεωρώ αξιόπιστη απάντηση.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος

    Στην οποια βολτα μου εκτος αυτης ειχα και το απλωμα που χρειαζομουν ......
    Ναι ρε...στον V2 το άπλωμα από το γρανάζωμα σου έλειπε

    Οκ, δεν διαφωνούμε. Ισως να είναι και θέμα συνήθειας, δεν επιμένω. Το κιβώτιο στα Capo και Tuono είναι ιδιο πάντως...

    http://www.motorcyclistonline.com/20...nsmission.html
    http://www.motorcyclistonline.com/20...nsmission.html
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #139
    Ακυρα τα παραπάνω μου...Sorry

    Ασχετα με το αν βοηθάει ή όχι στο σκορτσάρισμα, το Tuono Gen I και το Caponord έχουν ίδιο κιβώτιο μεν, αλλά αλλάζει το πίσω γρανάζι. το Capo φοράει 45 ενώ το Tuono 42
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #140
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε...στον V2 το άπλωμα από το γρανάζωμα σου έλειπε

    Οκ, δεν διαφωνούμε. Ισως να είναι και θέμα συνήθειας, δεν επιμένω. Το κιβώτιο στα Capo και Tuono είναι ιδιο πάντως...

    http://www.motorcyclistonline.com/20...nsmission.html
    http://www.motorcyclistonline.com/20...nsmission.html

    Ε...Τι ρε.... Στους δρομους που το δουλευα θα το ειχα κοντινει τοσο ωστε να μετραω πιστονιες....

    Kαλα που μου τα εβαλες τα λινκ γιατι αποκλειετε να σε πιστευα.....

    Επισεις...

    Στα παραπανω που ειπα ειδικα για το καπο και γενικα για μεγαλα μηχανακια γενικης χρησης ( για να δεις οτι δεν ειμαι απολυτος ...)

    Στο τενερε 660 που εχω τωρα δυστηχως το προβλημα του σκορτσαρισματος δεν συνηλθε ποτε και αναγκαστικα να το κοντινω χανοντας την οποια μικρη απολαυση του σε βολτα εκτος πολης .....

  6. #141
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    χανοντας την οποια μικρη απολαυση του σε βολτα εκτος πολης .....
    Πλεονέκτης ρπμ...

    Νόμιζα οτι τις βόλτες εκτός πόλης, τις απολαμβάνεις με το Gas-Gas ή με το φορτηγό.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #142
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Πλεονέκτης ρπμ...

    Νόμιζα οτι τις βόλτες εκτός πόλης, τις απολαμβάνεις με το Gas-Gas ή με το φορτηγό.
    Καλα μην τρελενεσε εκτος πολης με μηχανη..... Για κανα λουτρακι το πολυ μιλαω.......

  8. #143
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    7 λιτρα στα 100,ειναι μια χαρα καταναλωση.Μιλαμε για 1000αρι.Λιγο να ξεχαστεις με το γκαζι....Στον ληστη,λιγο να ξεχαστω (και οταν λεω εγω να ξεχαστω εννοω τα 160) ποσο νομιζεται οτι καιω?

    Οσο για το γραναζωμα,δεν συμφωνω.Καλο ειναι να γινεται οταν κερδιζουμε κατι και οχι ψιχουλα.

  9. #144
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    άντε καλοτάξιδο λοιπόν!
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  10. #145
    και γαμώ τα μηχανάκια...μόνο που βλέπω την καλογυαλισμένη-φινιρισμένη πλαισιάρα φτιάχνομαι..... δε θα κολλούσα να το πάρω
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #146
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    και γαμώ τα μηχανάκια...μόνο που βλέπω την καλογυαλισμένη-φινιρισμένη πλαισιάρα φτιάχνομαι..... δε θα κολλούσα να το πάρω
    True...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FB_IMG_1440606046819.jpg 
Προβολές:	266 
Μέγεθος:	86,5 KB 
ID:	340078

  12. #147
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    7 λιτρα στα 100,ειναι μια χαρα καταναλωση.Μιλαμε για 1000αρι.Λιγο να ξεχαστεις με το γκαζι....Στον ληστη,λιγο να ξεχαστω (και οταν λεω εγω να ξεχαστω εννοω τα 160) ποσο νομιζεται οτι καιω?

    Οσο για το γραναζωμα,δεν συμφωνω.Καλο ειναι να γινεται οταν κερδιζουμε κατι και οχι ψιχουλα.
    Δεν θα κάψεις 7 lt/100 ... εκτός αν πας Γιάννενα - Θεσσαλονίκη κολημμένος στα 160 km/h .
    Για επαρχιακά δίκτυα , Τζουμέρκα , κάτι δρόμους στυλ Άρτας - Γιάννενα ... που να χτυπιέσαι κάτω
    7 Lt/100 δεν θα κάψεις .

  13. #148
    Επειδη γραφτηκαν καποιες ανακριβειες πιο πανω. Ο χαρτης του τυπου απο το αμερικα (catfish) εχει φτιαχτει ως μιξη του χαρτη του futura (χαμηλες σαλ) κ του χαρτη του capo. Επισης, εχει φτιαχτει πανω σε μηχανακι με ελευθερα τελικα, φιλτρο τυπου k&n κ χωρις το snorkel στο φιλτροκουτι.
    Επισης εχει συγκεκριμενη τιμη μεταβλητης του long term fuel trim.
    Μετρημενο λοιπον στο δικο μου μηχανακι, με το air-fuel ratio logger της innovate lm2, ειδαμε οτι πουθενα δεν ειναι κοντα στο 14.5 afr, εκτος των χαμηλων στροφων (μεχρι 5000rpm). Μαλιστα η παραπανω μεταβλητη ηταν 0.4 μοναδες κατω (απο 4.2 σε 3.8) στο δικο μου.
    Τα αποτελεσματα υπαρχουν στο ΑΒ κ θεωρω οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να ρυθμιστει σε καθε μηχανακι χωριστα, περα οσων οι ιδιοκτητες ειναι ψειρες η οσων οι μηχανικοι τους θελουν να τους "μαγκωσουν".

  14. #149
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    το ξέρω ρε Θοδωρή αλλά αν -υποτεθείσθω -, με καμιά μάπα βενζίνη που θα μου βάλει κανένας μ@λκς στεγνώσει ψηλά, τι κάνω;
    Έχεις κολλήσει με αυτές τις μάπα βενζίνες ρε συ από την πρώτη μέρα που έμαθες για τον Catfish. Το έχω συνολικά 5 χρόνια το πρόγραμμα στα 2 Capo που είχα και με διαφορετικά σεταρίσματα σε εξατμίσεις και φίλτρα. Δεν πρόκειται να στεγνώσει πουθενά γιατί δεν το έχει φτιάξει έτσι ο άνθρωπος τον χάρτη πολύ απλά. Δεν στεγνώνει πουθενά και φυσικά οι βενζίνες μας δεν είναι τόσο μάπα ώστε να κάνουν τέτοιου είδους ζημιές στα μηχανάκια μας απο την στιγμή μάλιστα που έχουμε ROTAX κινητήρα μην ξεχνάς που είναι αθάνατος. Τον βάζεις άφοβα πάνω όπως έχουμε κάνει τόσοι και τόσοι αλλά αν δεν θές δικαίωμά σου ρε αδερφέ δεν τρέχει κάστανο, απλά θα έχεις λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση. Εξάλλου το χέρι παίζει μεγαλύτερο ρόλο στην κατανάλωση απο κάθε catfish.

    Πέρα απο αυτό όμως όταν κάποιος πάρει το Caponord πρέπει να ελέγξει κάποια πραγματάκια για να έχει το κεφάλι του ήσυχο. Θα πω κάποια και όσοι θέλουν ας προσθέσουν και αυτοί κάποια:

    1. Ανορθωτής και καφέ φύσα αυτού. Αλλαγή του μαμά με άλλον απο tuono ή mosfet άν υπάρχει δυνατότητα. Κατάργηση οπωσδήποτε της καφέ φύσας του θανάτου χεχε.
    2. Μετακίνηση πολλαπλασιαστών δεξιά κάτω απο το φαίρινγκ με τα υπάρχοντα μπουζοκαλώδια ή μεταφορά των υπόλοιπων 2 κάτω από το κάθισμα με άλλα μπουζοκαλώδια(25€ κόστος).
    3. Διακόπτης για τα φώτα για τα μοντέλα με ABS.
    4. Ενα τσεκάρισμα στις βίδες του υποπλαισίου γιατί δεν ξέραμε τι φόρτωνε ο προηγούμενος κάτοχος στο καημένο.

    Με αυτά τα βασικά και με λίγα χρήματα έχεις κάνει το Caponord αξιόπιστο και έτοιμο για πολλά απροβλημάτιστα χλμ.
    Είναι πολύ κρίμα που οι κακές ημέρες της Aprilia δεν έδωσαν την δυνατότητα να αναδειχτεί αυτό το μηχανάκι σε best seller ενώ η BMW πχ με ένα καλό τμήμα marketing την ίδια εποχή ανάδειξε ένα μηχανάκι που βγάζει πολλά περισσότερα και πανάκριβα προβλήματα σε μια μηχανή ποθητή απο πολλούς.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  15. #150
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    δεν ξέρω αν είναι κόλλημα, ίσως και να είναι.

    15.0:1 = Lean
    14.7:1 = Stoichiometric
    13.0:1 = Rich

    Leaner AFR results in higher temperatures as the mixture is combusted. Generally, normally-aspirated spark-ignition (SI) gasoline engines produce maximum power just slightly rich of stoichiometric. However, in practice it is kept between 12:1 and 13:1 in order to keep exhaust gas temperatures in check and to account for variances in fuel quality.

    εγώ τηρώ αυτό στα bold το οποίο μου επιφέρει μία διαφορά του 1l/100 km και στην πόλη ίσως 2l/100km (που δεν το νομίζω). Σαυτό το κόστος μέχρι στιγμής μπορώ και ανταπεξέρχομαι.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

Σελίδα 10 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Caponord 1000
    από Svan στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2012, 12:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF