Σελίδα 10 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 823

Θέμα: Πένσες-Κοφτάκια-Τανάλιες κ.α (γενική συζήτηση)

  1. #136
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atopos Προβολή μηνύματος
    η πρόκα εάν και μικρή άφησε σημάδι στα δόντια του stanley σχέσεων όσο και η διάμετρος της.

    13 του Stanley και επειδή το εργαλείο δεν προορίζεται για επαγγελματική χρήση τα τσιγκουνευτικα για να είμαι ειλικρινής
    Καλά έκανες και τσιγκουνεύτικες την κατά πολύ ακριβότερη knipex twinforce που όμως έχει διαφορετικό σχεδιασμό, όπως και την nws fantastico που έχει το ιδιο σύστημα.

    Αλλά με 13 ευρώ έπαιρνες πολύ καλύτερο κοφτάκι ενώ με 15 που θέλεις να δώσεις για πένσα μπορείς να πάρεις κνίπεχ μεγάλου υπομοχλίου. (και ακόμα φθηνότερα από 15).

    Τα δόντια στις πένσες χαλάνε αν δεν έχουν την κατάλληλη σκληρότητα όπως και οι κοπτικές ακμές. 15+13, 27 ευρώ είναι πάρα πολλά για κάτι που χαλάει όταν κόβει ένα προκάκι στο μέγεθος που βλέπω παραπάνω. Μετά από λίγο δε θα κόβει τίποτα ανεξάρτητα απ' το υπομόχλιο διότι αυτό που κόβεις θα μπαίνει στο χαλασμένο μέρος του κόφτη. Μεγάλο υπομόχλιο σε κάτι που είναι φτιαγμένο από βούτυρο, χρειάζεται μόνο σαν προμοσιον και για τίποτε άλλο.
    Sent from me using a computer.

  2. #137
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Καλά έκανες και τσιγκουνεύτικες την κατά πολύ ακριβότερη knipex twinforce που όμως έχει διαφορετικό σχεδιασμό, όπως και την nws fantastico που έχει το ιδιο σύστημα.

    Αλλά με 13 ευρώ έπαιρνες πολύ καλύτερο κοφτάκι ενώ με 15 που θέλεις να δώσεις για πένσα μπορείς να πάρεις κνίπεχ μεγάλου υπομοχλίου. (και ακόμα φθηνότερα από 15).

    Τα δόντια στις πένσες χαλάνε αν δεν έχουν την κατάλληλη σκληρότητα όπως και οι κοπτικές ακμές. 15+13, 27 ευρώ είναι πάρα πολλά για κάτι που χαλάει όταν κόβει ένα προκάκι στο μέγεθος που βλέπω παραπάνω. Μετά από λίγο δε θα κόβει τίποτα ανεξάρτητα απ' το υπομόχλιο διότι αυτό που κόβεις θα μπαίνει στο χαλασμένο μέρος του κόφτη. Μεγάλο υπομόχλιο σε κάτι που είναι φτιαγμένο από βούτυρο, χρειάζεται μόνο σαν προμοσιον και για τίποτε άλλο.
    ΓΙατί ρε συ θεωρείς ότι δεν αξίζει η twinforce ή η NWS. Η Knipex πετυχαίνει υψηλότερα HRC και σε διευκολύνει σε ζόρικα κοψίματα. Είδα τεράστια διαφορά όταν έπιασα το Cobolt στα χέρια και άρχισα να κόβω υλικά που είμαι συνηθισμένος. Κυριολεκτικά μισή δύναμη ήθελε και ούτε...

  3. #138
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    ΓΙατί ρε συ θεωρείς ότι δεν αξίζει η twinforce ή η NWS. Η Knipex πετυχαίνει υψηλότερα HRC και σε διευκολύνει σε ζόρικα κοψίματα. Είδα τεράστια διαφορά όταν έπιασα το Cobolt στα χέρια και άρχισα να κόβω υλικά που είμαι συνηθισμένος. Κυριολεκτικά μισή δύναμη ήθελε και ούτε...
    Δεν είπα ότι δεν αξίζει! Είπα καλά έκανε και τσιγκουνεύτηκε να δώσει τόσα λεφτά απ' τη στιγμή που η χρήση θα είναι περιστασιακή! Εκτός φυσικά αν κάποιος θέλει το μεγάλο υπομόχλιο τέτοιων κατασκευών ανεξάρτητα απ' την χρήση. Σε αυτή την περίπτωση όμως δεν υπάρχουν φθηνές επιλογές!

    Η λυση για τον περιστασιακό χρήστη με μικρές απαιτήσεις δεν είναι να πληρώσει τέτοια ακριβά εργαλεία,
    αλλά ούτε να πληρώσει ακριβά, τα φθηνά εργαλεία που ενσωματώνουν τις ίδιες τεχνολογίες σε άθλιας ποιότητας εκδόσεις.

    Το καλύτερο ειναι να κάνουμε λίγο σκόντο στα χαρακτηριστικά, προς όφελος της ποιότητας.
    Sent from me using a computer.

  4. #139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Ισως, παντως εαν καποιος κοβει σχετικα μαλακα αντικειμενα ολη μερα(καλωδια,συρμα κοκ) θα του ειναι πολυ πιο ξεκουραστη αυτη η διαδικασια με την συγκεκριμενη stanley.Εαν θελει σκληροτερα υλικα δεν του κανει.

    Προσωπικα ειμαι οκ με την αγορα.Πιθανων να αγορασω στο μελλον και μια πιο heavy duty εαν νοιωσω οτι την χρειαζομαι (π.χ cobolt).

    Οσο για τις πενσες, εχω δει οτι βρισκοντε γυρω τριγυρω 6-7 ζευγαρια(ολες no name) και επιπλεων εχω και την cobra της knipex οποτε δεν νομιζω οτι θα προχωρησω σε αλλη αγορα.

    Παντως μου εφυγε η απορια για το εαν δουλευει αυτος ο "διπλος μηχανισμος".

  5. #140
    Έχω και τον NWS και τον Cobolt και κατά διαστήματα αρκετές πένσες και κόφτες. Δε ξέρω τι καρφί έκοψες με τον Stanley, αλλά έχω κόψει και γω ένα καρφί με τον NWS και μου έκανε και μένα σημάδι. Οπότε δεν είναι κάτι ασυνήθιστο που συμβαίνει μόνο στους φθηνούς.
    Αν θες να τσεκάρεις αν αξίζει τα λεφτά του ο Stanley, βρες ντίζες, ή βίδες (όχι ανοξείδωτες) Μ3, Μ4, Μ5 και Μ6 και ξεκινά να κόβεις. Ο Cobolt κόβει μέχρι και Μ6 με λίγο προσπάθεια.
    Φυσικά ο Cobolt δε συγκρίνεται με κανέναν από αυτούς τους καινούργιους (NWS Fantastico, Stanley, Knipex Twinforce), παίζει σε άλλη κατηγορία. Το ίδιο καρφί το έκοψε δίχως να ιδρώσει.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  6. #141
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Αχιλλεα εσύ έκοψες ατσαλοκαρφο. Αυτό το καρφακι παραπάνω το κόβω με 160αρι orbis χωρίς οπομοχλιο και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Το ίδιο και πολύ πιο χοντρά καρφια στα οποία ζοριζεται αλλά δεν χαλάει.
    Όλοι χαλάνε, και οι ακριβοί και οι φθηνοί. Το θέμα είναι με τι χαλάει ο καθένας.

  7. #142
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από @topos Προβολή μηνύματος
    Ισως, παντως εαν καποιος κοβει σχετικα μαλακα αντικειμενα ολη μερα(καλωδια,συρμα κοκ) θα του ειναι πολυ πιο ξεκουραστη αυτη η διαδικασια με την συγκεκριμενη stanley.
    Με το συγκεκριμένο σύστημα πρέπει να ανοίξουν πολύ οι λαβές για να ανοίξουν λίγο οι σιαγωνες. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλύτερο για συνεχείς κοπές σε μαλάκα σύρματα.

    Πάντως αυτό που έχει σημασία είναι να είναι κάποιος ευχαριστημένος με την επιλογή του. Τα υπόλοιπα περισσεύουν.

  8. #143
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Nws rebranded for benman.
    Έχει κόψει τον πάτο της. Τιμή 20 Ευρω!
    Έχει την παλιά λαβή της nws και αρκετά μικρότερη τιμή. Κάπου στην αρχή του θρεντ είχαμε αναφερθεί στα rebranded εργαλεία και ειδικά στην nws.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171219_084322_HDR.jpg 
Προβολές:	305 
Μέγεθος:	97,0 KB 
ID:	391436

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171219_084303_HDR.jpg 
Προβολές:	303 
Μέγεθος:	92,8 KB 
ID:	391437
    Sent from me using a computer.

  9. #144
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948

    Γκαζοταναλιες, τσιμπιδες, καβουρες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20171227_220204.jpg 
Προβολές:	294 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	391634
    Στο βάθος δύο σωληνοκαβουρες Dovidat, μπροστά δύο γαλλικά Bahco 8" και 10" made in Sweden. Στη μέση ένα εργαλείο που βρήκα από τον πατέρα μου και δεν γράφει τίποτα. Το χρησιμοποιω για να αλλάξω το ανωδιο μαγνησίου στο καλοριφέρ, μιας και η τάπα είναι 2".Το έχει ξαναδεί κανείς;
    ΥΓ. Ο πατέρας μου ήταν σιδηροδρομικος και ξεκίνησε όπως οι πιο πολλοί από χαμηλά. Τότε θυμάμαι ελεγχαν τις σιδηροτροχιές κτυποντας τες για να δουν αν έχουν ραγισματα ή αν είναι λασκα βιδωμενες. Αυτό το εργαλείο μπορεί να κάνει αυτές τις δύο δουλειές, χτύπημα και σφιξιμο. Ίσως ήτανε για αυτή τη δουλειά.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 29/12/2017 στις 09:56.

  10. #145
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Nws rebranded for benman.
    Έχει κόψει τον πάτο της. Τιμή 20 Ευρω!
    Έχει την παλιά λαβή της nws και αρκετά μικρότερη τιμή. Κάπου στην αρχή του θρεντ είχαμε αναφερθεί στα rebranded εργαλεία και ειδικά στην nws.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171219_084322_HDR.jpg 
Προβολές:	305 
Μέγεθος:	97,0 KB 
ID:	391436

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171219_084303_HDR.jpg 
Προβολές:	303 
Μέγεθος:	92,8 KB 
ID:	391437
    γαμεί, σκέφτομαι αυτή ή την Wiha με το κουμπί (powercut).

    Σήμερα έσκασε αυτό στη δουλειά που είναι καρμπόν με knipex αλλά 15€ παραπάνω παρακαλώ!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0946.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	64,7 KB 
ID:	391856

    Υ.Γ.: Το παπουτσάκι από κάτω Facom (Dickies)! Πώς δεν το χω ποστάρει τόσο καιρό

  11. #146
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Δεν είμαι σίγουρος ότι η κνιπεχ τα φτιάχνει μονη της αυτά.

    Ωραίο παπουτσάκι.

  12. #147
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.344
    ρε συ τα βαλα δίπλα δίπλα και είναι ίδια εντελώς

  13. #148
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    ρε συ τα βαλα δίπλα δίπλα και είναι ίδια εντελώς
    Μα ίδια είναι! Μόνο οι λαβές αλλάζουν στα χρώματα της wurth. Αν αναρωτιέσαι γιατί είναι ακριβότερα, τα έχουμε πει. Για τον ίδιο λόγο που τα μαυρα bosch της wurht είναι ακριβότερα απ' τα μπλε κτλ!
    Sent from me using a computer.

  14. #149
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.493
    εχω το ίδιο κοφτάκι χρόνια σε piergiacomi (tr30)
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #150
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Δύο τσιμπιδες υδραυλικου 1,5". Η παλιά του πατέρα μου 50 ετών περίπου έχει βγάλει πολύ δουλειά αλλά είναι μαχιμη.Αγορασα κιαυτη την Dovidat με σιαγονες 45μοιρών πριν 30 χρόνια και συνδυαστηκαν ωραία.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20171227_220245.jpg 
Προβολές:	223 
Μέγεθος:	81,0 KB 
ID:	391871

Σελίδα 10 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF