Σελίδα 10 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 192

Θέμα: κρανος απο lidl...

  1. #136
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    μλκς ελα αληθεια πειτε, παιρνετε ναρκωτικα ετσι?

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #137
    Δεν έχω καταλάβει...

    Εδώ κράζουμε όποιους ψωνίζουν απ΄το Lidl ή όσους φοράνε RX-7 χωρίς να το χρειάζονται?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #138
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    8.005
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Άμα είναι να είναι και το σφυρί απ'το lidl χέσ'το....

    Πιο πιθανό να σπάσει ΚΑΙ το σφυρί.
    Θα πρόσθετα...
    ανανήψαντας

  4. #139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    8.005
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kerasaki Προβολή μηνύματος
    Εγω ποτε δεν καταλαβα γιατι αυτο που καβαλας πρεπει να χαρακτηριζει και το κρανος σου

    οι αποψεις που ειδα απο πανω.....καβαλας παπι μεσα στην πολη->φορας κρανος των 100-150 ευρω
    τρεχεις στις εθνικες με 250-----------------------------------> φορας αραι των 800
    παντα χαιρομαι οταν βλεπω αναβατες με 50αρια και σκουτερ με 45χμ τελικης να φορανε καλα επωνυμα κρανη γιατι ακομα και στα 35χμ αν αγκαλιασεις μια κολονα/μια σταση λεωφορειων/ενα σταθμευμενο παιζει να ''χαιρετισεις''
    άμα της ρίξεις κεφαλιά της κολόνας δεν παίζει απλά...
    Κι αν χαιρετίσεις καλά θα ναι γιατί έχει κι άλλa σενάρια.


    φτου σκόρδα
    Τελευταία τροποποίηση από MG-KTiNoS; 23/02/2014 στις 21:23.
    ανανήψαντας

  5. #140
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    εγω παλι δεν καταλαβαινω, πως γινεται καποιος να θεωρει ασφαλες ενα κρανος ανοιγομενο, επειδη τον βολευει (οπως λεει) στην δουλεια του ή να καπνιζει εν κινησει π.χ.??
    αφου ολοι ξερουν οτι αν πεσει με το ανοιγομενο θα υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να ανοιξει στην ενωση απο ενα full face...
    αλλα αυτο δεν το υπολογιζει...

    Αν π.χ.ειναι κουριερ και πρεπει καθε τρεις και λιγο να σταματαει/μιλαει/κτλ το full-face θα του σπασει τα @@ και θα καταληξει να μην το φοραει...
    Και μην πεις π.χ. ''η ασφαλεια θελει θυσιες'' κτλ αν δεν εχεις χρειαστει ανοιγομενο κρανος...


    επισης καποια πραγματα στα κρανη δεν ειναι υποκειμενικα...ειναι αντικειμενικα...
    οπως το οτι το ενα ειναι απο καλυτερα/ελαφρυτερα/ανθεκτικοτερα υλικα απο ενα αλλο...

    Η ασφαλεια ειναι η ιδια για να καλυπτει καποιες προδιαγραφες...απλα αν το ενα υλικο ειναι ελαφρυτερο,θα καταληξει το κρανος να ειναι ελαφρυτερο...
    Και τα πλαισια απο αλουμινιο ειναι ελαφρυτερα απο τα ατσαλινα αν και εχουν περισσοτερο υλικο ,αλλα εχουν ιδια αντοχη με αντιστοιχα ατσαλινα...με πιανεις?


    οπως το οτι το ενα εχει κουπωμα ασφαλειας με διπλο κρικο και οχι ασφαλεια με "κλικ"...

    Παλι μιλας για θεμα πρακτικοτητας...προσωπικα κρανος με ''κλικ'' δεν μου εχει ανοιξει...Αντιθετως θυμασαι πιανου αναβατη motogp με διπλους κρικους του εφυγε το κρανος λογο κακης εφαρμογης (μαλλι αφανα)???

    οπως το οτι υπαρχουν περισσοτεροι εξαερισμοι και κανουν καλυτερη δουλεια απο ενα αλλο που εχει λιγοτερους και λιγοτερο αποτελεσματικους...

    Καποιοι προτιμουν ησυχια απο ιγμοριτιδα...παλι τα ιδια θα λεμε?

    συμφωνω το οτι το να παρεις ενα κρανος arai rx7 gp το οποιο ειναι σχεδιασμενο να δουλευει σε ss μηχανακια λογω σχηματος, αεροδυναμικης και εξαερισμου και να καβαλας ενα on-off π.χ. δεν ειναι η καλυτερη επιλογη...οχι γιατι ειναι κακο κρανος αλλα γιατι ειναι σχεδιασμενο να δουλευει σε αλλη σταση σωματος/κεφαλιου...(πιο σκυφτη)...

    ααααντε? :P

    επισης το σπονσοραρισμα για τους αναβατες motogp ή και wsbk παιζει....αλλα και οι αναβατες εκει, δεν θα "ρισκαριζαν" το κεφαλι τους σε μια εταιρεια no name και χωρις προδιαγραφες και standards...οσα λεφτα και να τους εδιναν...

    αληθεια?
    η σκορπιον,η αιρο(χ) και η βεμαρ ''καποτε'' θεωρουνταν κρανη γτπκ...γιατι τοτε τα φορανε στους αγωνες?

    Και ποιος μιλησε για εταιρεια no-name χωρις προδιαγραφες και στανταρ? ξερεις τι ειναι το ECE 22.05?? μηπως εχεις μπερδευτει?


    τελος, τα tests δεν γινονται με βαση πιο κρανος αντεχει τις σφυριες ή το αμονι...(δεν το φοραει το coyote )...
    γινονται με βαση πιο κρανος απορροφαει καλυτερα την δυναμη της προσκρουσης και προστατευει το περιεχομενο (δλδ το κεφαλι)...
    μπορει το test με το σφυρι που πολλοι απο εδω λενε να κανουν με το crivit να μην δειξει τιποτα...το ζητουμενο ειναι ποσοι που φορεσαν αυτο το κρανος και επεσαν, επαθαν μικρη ή καθολου βλαβη...
    γιατι εγω για τα arai ξερω πολλους (συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μου) που επεσαν και δεν επαθαν τιποτα...

    Χωρις απτα στοιχεια μετα απο ερευνα και για κριβιτ και για αραι δεν μπορω να φερω αποψη...
    Και εγω οπως ειπα εχω πεσει με αραι και δεν επαθα τιποτα...αλλα εχω πεσει και με σκορπιον και με νολαν δεκαετιας σχεδον και δεν επαθα τιποτα...(εννοειται σε ολες τις φασεις το κρανος ''βρηκε'')...αλλα αυτο παλι δεν λεει τιποτα...


    χαιρετισμους και μακαρι να μενουν για ολους αγρατζουνιστα και αχρειαστα...
    Στο τελευταιο εννοειται +998

  6. #141
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω καταλάβει...

    Εδώ κράζουμε όποιους ψωνίζουν απ΄το Lidl ή όσους φοράνε RX-7 χωρίς να το χρειάζονται?
    Αυτους που κραζουν οσους ψωνιζουν απο το λιντλ ,ενω οι ιδιοι φορανε rx-7 για πουλ-μουρ στην καφετερεια (επειδη το φοραει και ο πεντροζα, αρα ειναι καλο) με τζην και αθλητικο...

  7. #142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRA57 Προβολή μηνύματος
    Αντιθετως θυμασαι πιανου αναβατη motogp με διπλους κρικους του εφυγε το κρανος λογο κακης εφαρμογης (μαλλι αφανα)???
    Λάθος παράδειγμα. Καταρχήν το κράνος του αφάνα του το "έβγαλε" η ρόδα του Rossi/Edwards, κατα2ο δεν λύθηκε κανένα D ring. Εσπασε το λουρί από την βάση.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #143
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    εγ@μηθηκε το θεμα...εχουμε φτασει να συγκρινουμε τα τζιπι με την χρηση που κανει ο πατερας μου με το παπι και θα βαλει το κρανος του λιντλ στο κεφαλι....
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  9. #144
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Λάθος παράδειγμα. Καταρχήν το κράνος του αφάνα του το "έβγαλε" η ρόδα του Rossi/Edwards, κατα2ο δεν λύθηκε κανένα D ring. Εσπασε το λουρί από την βάση.
    Κανεις λαθος...
    To κρανος ΔΕΝ θα εφευγε αν ηταν σωστη η εφαρμογη...εχουν υπαρξει πολυ χειροτερες πτωσεις/κρουσεις που το κρανος δεν εφυγε...
    Ειπα εγω οτι λυθηκε το d-ring? Αυτο ΔΕΝ γινεται!
    Το θεμα ειναι οτι αν υπαρχει λαθος εφραμογη δεν σε σωζει ουτε αραι ουτε D-ring...

    Υ.Γ. υπαρχει επισημη ανακοινωση οτι εσπασε το λουρι? εγω πρωτη φορα το διαβαζω αυτο...

  10. #145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRA57 Προβολή μηνύματος
    Αυτους που κραζουν οσους ψωνιζουν απο το λιντλ ,ενω οι ιδιοι φορανε rx-7 για πουλ-μουρ στην καφετερεια (επειδη το φοραει και ο πεντροζα, αρα ειναι καλο) με τζην και αθλητικο...
    φίλε μου τα ταμπελάκια δεν είναι σοβαρά. Οι πουλμουρ συνήθως δεν φοράνε κράνος, και πολύ περισσότερο RX-7. Συνήθως dainese φοράνε, ενίοτε από Αγιά Βαρβάρα.
    Εγώ φοράω RX-7 με το scooter και πολύ συχνά με κουστούμι και δερμάτινο παπούτσι. So fucking what δηλαδή? Φοράω το RX-7 γιατί το "φθηνό" των 150€ που είχα για το scooter έγινε σε 6 μήνες κουβάς και σε ένα χρόνο χρήσης σωβρακοφανέλλα.
    Απ΄την άλλη το RX-7 είναι το μοναδικό κράνος που στα 200+ με γυμνό μηχανάκι δεν κουνιέται απ΄τη θέση του. Και αφού κυκλοφορώ με 2-3 μηχανάκια διαφορετικών απαιτήσεων κράνους, προτιμώ το καλύτερο και ας περισσεύει στο scooter.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #146
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRA57 Προβολή μηνύματος
    Κανεις λαθος...
    To κρανος ΔΕΝ θα εφευγε αν ηταν σωστη η εφαρμογη...εχουν υπαρξει πολυ χειροτερες πτωσεις/κρουσεις που το κρανος δεν εφυγε...
    Ειπα εγω οτι λυθηκε το d-ring? Αυτο ΔΕΝ γινεται!
    Το θεμα ειναι οτι αν υπαρχει λαθος εφραμογη δεν σε σωζει ουτε αραι ουτε D-ring...

    Υ.Γ. υπαρχει επισημη ανακοινωση οτι εσπασε το λουρι? εγω πρωτη φορα το διαβαζω αυτο...
    ψηλε θες να πεις δλδ οτι το κρανος του μαρκο δεν εφαρμοζε καλα?

    ελα πες ναι να παει στα ανεκδοτα
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #147
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRA57 Προβολή μηνύματος
    Κανεις λαθος...
    To κρανος ΔΕΝ θα εφευγε αν ηταν σωστη η εφαρμογη...εχουν υπαρξει πολυ χειροτερες πτωσεις/κρουσεις που το κρανος δεν εφυγε...
    Ειπα εγω οτι λυθηκε το d-ring? Αυτο ΔΕΝ γινεται!
    Το θεμα ειναι οτι αν υπαρχει λαθος εφραμογη δεν σε σωζει ουτε αραι ουτε D-ring...

    Υ.Γ. υπαρχει επισημη ανακοινωση οτι εσπασε το λουρι? εγω πρωτη φορα το διαβαζω αυτο...
    επίσημη ανακοίνωση δεν υπήρχε. Είχε κυκλοφορήσει τότε στο net οτι απο τον μοχλό που έκανε η ρόδα με το κράνος, έσπασε η βάση του απ΄το κέλυφος του κράνους.
    Τα περί σωστής εφαρμογής πλάκα κάνεις, ναι? Εκτός και ο αφάνας κυκλοφορούσε με δανεικό κράνος του ξαδέλφου/θείου του γιατί δεν είχε λεφτά να πάρει δικό του.

    Υγ. Κανένα κράνος δεν σε σώζει με χτύπημα σε σταθερό αντικείμενο με περισσότερα από 80χλμ. Τουλάχιστον αυτό είχε δηλώσει η shoei μετά τον θάνατο του Kato, όχι επειδή δεν αντέχουν τα υλικά, αλλά ο αυχένας.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #148
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    φίλε μου τα ταμπελάκια δεν είναι σοβαρά. Οι πουλμουρ συνήθως δεν φοράνε κράνος, και πολύ περισσότερο RX-7. Συνήθως dainese φοράνε, ενίοτε από Αγιά Βαρβάρα.
    Εγώ φοράω RX-7 με το scooter και πολύ συχνά με κουστούμι και δερμάτινο παπούτσι. So fucking what δηλαδή? Φοράω το RX-7 γιατί το "φθηνό" των 150€ που είχα για το scooter έγινε σε 6 μήνες κουβάς και σε ένα χρόνο χρήσης σωβρακοφανέλλα.
    Απ΄την άλλη το RX-7 είναι το μοναδικό κράνος που στα 200+ με γυμνό μηχανάκι δεν κουνιέται απ΄τη θέση του. Και αφού κυκλοφορώ με 2-3 μηχανάκια διαφορετικών απαιτήσεων κράνους, προτιμώ το καλύτερο και ας περισσεύει στο scooter.
    Και πολυ καλα κανεις και φορας αραι αφου ειναι το καλυτερο ΓΙΑ ΣΕΝΑ γιατι εχει τα χαρακτηριστικα που θες και σου χρειαζονται!
    Για αλλους ομως δεν ειναι αυτο που θελουν γιατι δεν εχει καποια χαρακτηριστικα που χρειαζονται...ποσες φορες πρεπει να το πω?

    Ταμπελακι ειναι και το ''αραι το καλυτερο κρανος''...
    Αφου δεν το φορανε για πουλ-μουρ οσοι το φορανε με τζην και αθλητικο ή κουστουμι και δερματινο παπουτσι ,με ποιο δικαιωμα θα κρινουν αυτον που θα παρει καποιο αλλο κρανος βαση πραγματικων αναγκων του και χρηματικων δυνατοτητων του?ειμαστε σοβαροι?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    ψηλε θες να πεις δλδ οτι το κρανος του μαρκο δεν εφαρμοζε καλα?

    ελα πες ναι να παει στα ανεκδοτα
    Απο τις πληροφοριες που εγω εχω αυτη ηταν η αιτια...αν σου φαινεται αστειο ειναι αλλο θεμα...
    Αν εχεις διαφορετικες πληροφοριες/πηγες παρουσιασε τες...

  14. #149
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    επίσημη ανακοίνωση δεν υπήρχε. Είχε κυκλοφορήσει τότε στο net οτι απο τον μοχλό που έκανε η ρόδα με το κράνος, έσπασε η βάση του απ΄το κέλυφος του κράνους.
    Τα περί σωστής εφαρμογής πλάκα κάνεις, ναι? Εκτός και ο αφάνας κυκλοφορούσε με δανεικό κράνος του ξαδέλφου/θείου του γιατί δεν είχε λεφτά να πάρει δικό του.

    Υγ. Κανένα κράνος δεν σε σώζει με χτύπημα σε σταθερό αντικείμενο με περισσότερα από 80χλμ. Τουλάχιστον αυτό είχε δηλώσει η shoei μετά τον θάνατο του Kato, όχι επειδή δεν αντέχουν τα υλικά, αλλά ο αυχένας.
    Χωρις να εχω επισημη ανακοινωση εχω πληροφορια απο αλλο φορουμ απο χρηστη που ειναι μηχανικος αλλουνου αναβατη οτι η ανεπισημη αιτια ηταν το μεγαλο νουμερο λογο μαλλιου.
    Και επειδη τυχαινει παλλιοτερα να ειχα παρει κρανος σε μεγαλυτερο μεγεθος λογο ραστα μαλλιου ,εχω και προσωπικη εμπειρια οτι το κρανος δεν καθοταν καλα (τοσο μαλλι δεν ειναι κρανιο)...ενυγουευ...για αυτο δεν υπαρχει επισημη ανακοινωση...Αν θες δεχεσαι αυτο που λεω αν δεν θες οχι.

    Υ.Γ. ειπα κατι αντιθετο?

  15. #150
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRA57 Προβολή μηνύματος
    ...............
    Απο τις πληροφοριες που εγω εχω αυτη ηταν η αιτια...αν σου φαινεται αστειο ειναι αλλο θεμα...
    Αν εχεις διαφορετικες πληροφοριες/πηγες παρουσιασε τες...
    ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ!!!!!!! :rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 10 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απο Lidl!!!
    από GTZ750 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2007, 23:03
  2. κράνος από ευρώπη
    από firefox στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 15:29
  3. Κράνος από Lidl.
    από iziogas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:22
  4. Κρανος απο που???????
    από ΓκαζοφωνιΞ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2006, 11:01
  5. help για κράνος από αμερική!!!
    από Alx 84 στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 03:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF