Σελίδα 10 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 747

Θέμα: Αγορά Δυναμόκλειδου.

  1. #136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τωρα που μπήκα από υπολογιστή, έριξα ματιά από περιέργεια..

    Όπως είπα να κοιτάς σελίδες κατασκευαστών και αντιπροσώπων γιατί έχουν διάφορες σειρές.

    8-60 είναι και της norbar.

    http://pikounistools.gr/shop/?wpsc-p...0-professional
    Έχεις δίκαιο , κοιτούσα τη σειρά TTi

  2. #137
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hqdefault.jpg 
Προβολές:	304 
Μέγεθος:	11,2 KB 
ID:	374035

    Τι γνώμη έχετε για αυτά; Τα έχει χρησιμοποιήσει κάποιος; Θα είναι αξιόπιστα σε βάθος χρόνου; Καλιμπράρονται μετά την αγορά τους; Βολεύουν αντί του κλασικού δυναμόκλειδου;

  3. #138
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Του λιδλ το δυναμοκλειδο το ειχα παρει απο περιεργια και σημερα κατι εψαχνα και το ξετρουπωσα...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20161116_143201.jpg 
Προβολές:	306 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	374037

  4. #139
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contravener Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hqdefault.jpg 
Προβολές:	304 
Μέγεθος:	11,2 KB 
ID:	374035

    Τι γνώμη έχετε για αυτά; Τα έχει χρησιμοποιήσει κάποιος; Θα είναι αξιόπιστα σε βάθος χρόνου; Καλιμπράρονται μετά την αγορά τους; Βολεύουν αντί του κλασικού δυναμόκλειδου;


    Έχουν μεγαλύτερο ευρος λειτουργίας και μπορούν να δουλέψουν και σαν μετρητές γωνίας. Και τα δύο αυτά σου γλιτώνουν λεφτά. Πιάνουν και λιγότερο χώρο στην εργαλειοθήκη σου!

    Κύριο αρνητικό είναι το μέγεθος. Αν πρόκειται για βίδες που ειναι έξω τότε δεν υπάρχει πρόβλημα, μη περιμένεις όμως να χωρέσει εκεί που μπαίνει το δυναμόκλειο. Πολύ μεγάλο ύψος και τεράστιο πάχος (διάμετρος μετρητή) δεν επιτρέπουν καμία εργασία σε βίδες που δεν είναι έξω ή δεν ειναι προσβάσιμες με προέκταση. Φαντάζομαι προορίζονται για διαφορετικές ή πιο συγκεκριμένες εργασίες σε σχέση με ένα δυναμόκλειδο. Σε μηχανές νομίζω θα σε περιορίσει πολύ, σε αμάξια ίσως είναι πιο πρακτικό αλλά σίγουρα όχι τόσο όσο ένα κανονικό δυναμόκλειδο. Για κάποιον που ξέρει τι ακριβώς θέλει και τι χρειάζεται, σε συνδυασμό με τα θετικά που είπα παραπάνω δεν είναι άσχημη επιλογή. Πχ στον μηχανικό που θέλει να σφίξει τα μπουλόνια του κυλίνδρου σε ανοιγμένο κινητήρα αυτοκινήτου (χρειάζονται και ροπόκλειδο και γωνιόμετρο ενώ ο χώρος δεν αποτελεί πρόβλημα) ή στον λαστιχά για να σφίγγει τα μπουλόνια στις ρόδες.

    Και κάτι άλλο! Βλέπουμε ότι τα δυναμόκλειδα στα 200νμ ειναι σχεδόν μισό μέτρο. Ακόμα και κάποιο στα 100νμ είναι πολύ πιο μακρύ σε σχέση με μια καστάνια. Ο λόγος που έχουν τόσο μεγάλο μήκος είναι για να μπορείς να ασκείς την δύναμη ομαλά χωρις απότομα πατήματα (διαφορετικά η μέτρηση δεν είναι τόσο ακριβής). Αν το στέλεχος του δυναμόκλειδου δεν είναι αρκετά στιβαρό υπάρχει απώλεια ακρίβειας στη ροπή που μεταφέρεις (και αυτός είναι άλλος ένας παράγοντας που ξεχωρίζουν τα φθηνά με τα ακριβά).
    Όπως καταλαβαίνεις απ' τα παραπάνω, αυτό το μηχανάκι δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε όλη του την κλίμακα με μια απλή καστάνια. Έχεις προσπαθήσει να μεταφέρεις 150 ή 100 ή 200nm με καστάνια 25cm? Μανέλα και προέκταση σωλήνα πάλι, δεν ξέρω πόσο πόσο καλά θα λειτουργήσει αν και νομίζω ότι εφ' όσον ο μετρητής ειναι στην άκρη δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο η στιβαρότητα. Ίσως όμως μια πολύ μακριά κρικομανέλα ειναι απαραίτητη με ένα τέτοιο εργαλείο! Αυτό όμως ανεβάζει αρκετά το κόστος!

    Στα υπόλοιπα που ρώτησες δεν ξέρω να σου απαντήσω.


    Εdit. Δε νομίζω ότι υπάρχει σοβαρός μετρητής ροπής που δεν καλιμπράρεται. Τα ηλεκτρονικά παίζει να καλιμπράρονται και πιο εύκολα και οικονομικά απ' τα μηχανικά.

    Επίσης μετράει τη ροπή σε πραγματικό χρόνο. Σου δείχνει δλδ τι μεταφέρεις στη βίδα χωρίς να περιμένεις να χτυπήσει. Γενικά έχει πολλά απ τα θετικά ενός ηλεκτρονικού ροπόκλειδου.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 16/11/2016 στις 14:49.
    Sent from me using a computer.

  5. #140
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2016
    Μηνύματα
    94
    Έχει κανένας καμία (φτηνή) πρόταση για κάτι τέτοιο που φαίνεται στο παρακάτω screenshot?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rench.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	74,5 KB 
ID:	376201

    ή κάτι τέτοιο με πολύ μικρές ροπές έως 4-5 Νm?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ctrp-1111-04-o-torque-wrench-myths-beam-type-torque-wrench.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	36,7 KB 
ID:	376197

  6. #141
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gaganian Προβολή μηνύματος
    Έχει κανένας καμία (φτηνή) πρόταση για κάτι τέτοιο που φαίνεται στο παρακάτω screenshot?

    ή κάτι τέτοιο με πολύ μικρές ροπές έως 4-5 Νm?
    Για τι ποσο μιλαμε ?
    Εδω Γερμανια εχει αρκετα τετοια μεταχειρισμενα

  7. #142
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2016
    Μηνύματα
    94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisinside Προβολή μηνύματος
    Για τι ποσο μιλαμε ?
    Εδω Γερμανια εχει αρκετα τετοια μεταχειρισμενα
    Τι να σου πω για μεταχειρισμένο κανένα 50αρικο?
    Έχεις κάποιο λινκ με αγγελίες?

    Το θέμα είναι ότι ουσιαστικά θα το χρησιμοποιήσω μία φορά για την ρύθμιση ενός διαφορικού αυτοκινήτου. Και δεν νομίζω να μπορέσω να βρω κάπου να δανειστώ!
    Μπορώ να το κάνω με προϊστορικά μέσα όπως λέει και το μανουαλ (επόμενη φώτο) αλλά λέω να προσπαθήσω πρώτα να βρω σύγχρονα εργαλεία!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	diaforiko.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	25,3 KB 
ID:	376208

    Edit: Έχω βρει σαν του δεύτερου τύπου με κλίμακα από 0-7 Νm με κόστος 30-40 ευρώ αλλά χρειάζομαι μικρότερη κλίμακα 0-4 Νm

  8. #143
    Κατι σε ποιο συγχρονο δεν σου κανει ?
    Στο ευρος που σου χρειαζεται ομως.
    σελιδα με αγγελιες δεν εχω , στο ebay τα βρισκω
    Τελευταία τροποποίηση από dimitrisinside; 13/12/2016 στις 20:00.

  9. #144
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2016
    Μηνύματα
    94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisinside Προβολή μηνύματος
    Κατι σε ποιο συγχρονο δεν σου κανει ?
    Στο ευρος που σου χρειαζεται ομως.
    Δεν θα βολέψει για την δουλειά που το θέλω αν είναι ροπόκλειδο τύπου κλικ ή κάτι αντίστοιχο. Θα πρέπει αν περιστρέφω το διαφορικό και να βλέπω συνεχή ένδειξη κατά την περιστροφή. Αν όμως δεν βρω τότε και με τύπου κλικ θα κάνω στο περίπου την δουλειά.

  10. #145
    Κοιταω εδω και ποση ωρα αλλα δεν βρισκω κατι στο ευρος που θελεις. 4-5 Νμ ?

  11. #146
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gaganian Προβολή μηνύματος
    Edit: Έχω βρει σαν του δεύτερου τύπου με κλίμακα από 0-7 Νm με κόστος 30-40 ευρώ αλλά χρειάζομαι μικρότερη κλίμακα 0-4 Νm
    Γιατί?

  12. #147
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2016
    Μηνύματα
    94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Γιατί?
    Γιατί η μέγιστη επιτρεπόμενη ροπή είναι 1.9 Nm σύμφωνα με το μανουαλ. Οπότε θέλω να κάνω μετρήσεις μεταξύ 1 - 1.9 .Αν το ροποκλειδο μετράει από 0-7 δεν θα έχω ακρίβεια στο εύρος που θέλω. Πως θα βρω το 1.6 σε beam wrench αν είναι από 0-7?
    Έτσι μου φαίνεται δεν το έχω δοκιμάσει !
    Κάθε πρόταση δεκτή

  13. #148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gaganian Προβολή μηνύματος
    Γιατί η μέγιστη επιτρεπόμενη ροπή είναι 1.9 Nm σύμφωνα με το μανουαλ. Οπότε θέλω να κάνω μετρήσεις μεταξύ 1 - 1.9 .Αν το ροποκλειδο μετράει από 0-7 δεν θα έχω ακρίβεια στο εύρος που θέλω. Πως θα βρω το 1.6 σε beam wrench αν είναι από 0-7?
    Έτσι μου φαίνεται δεν το έχω δοκιμάσει !
    Κάθε πρόταση δεκτή
    Καταρχήν πρέπει να είναι Kgm και όχι Νm. Αν έχω δίκιο είναι τα 10πλάσια Nm, άρα πας σε 19 Nm.
    Δεύτερον κάτι δεν έχεις καταλαβει καλά, ή εγώ δε καταλαβαίνω τι γράφεις. Το ροπόκλειδο που μετράει από 0 ως 7 Nm (αν είναι σωστά ρυθμισμένο) έχει όση ακρίβεια μπορεί να αντέξεις στο εύρος που θες. Βασικά δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε μια λογική τιμή χρημάτων.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  14. #149
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2016
    Μηνύματα
    94
    Το όριο είναι από 9-17 kgr cm άρα 0.88-1.66 Nm σε αυτά θα πρέπει μετά να προσθέσω άλλα 0.098 έως 0.29 Nm για δεύτερη μέτρηση!!! Λίγο δύσκολο να γίνει με ένα beam wrench σαν αυτό
    http://www.parktool.com/product/torque-wrench-TW-1

    Άρα μάλλον θα πρέπει να γίνει με το παραδοσιακό τρόπο με το καντάρι!

  15. #150
    1 kgm=9.80665 Nm
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

Σελίδα 10 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF