Σελίδα 10 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 224

Θέμα: KTM 990 Adventure vs F 800 GS για πείτε

  1. #136
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    na rotiso kati ego re paidia..gia na ginei to aplo to 650 (800) se special edition 800 r kai de xero ego ti..posa xreiazonte?

  2. #137
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Θ απαντησω και γω ως πρωην κατοχος ενος KTM 950Adv του 2003 και νυν (δεν ξερω για ποσο καιρο ακομα βεβαια) ενος 950Super Enduro:
    Βεβαια BMW 800GS δεν ειχα ποτε (οτι ακουω απο φιλους που εχουν θα πω), αλλα ειχα ενα BMW R1200GS του 2004.

    Με το που πηρα το 950adv αλλαξα δευτερευον συμπλεκτη. Στο SE αλλαξα μετα απο ενα χρονο. Και τα δυο τ αλλαξα οχι προληπτικα, αλλα γιατι με αφησαν. Κοστος αντικαταστασης 110-150ευρω.
    Το 950Adv μετα απο λιγο καιρο μου παρουσιασε προβληματα και στο κομπλερ της μιζας. Κοστος αντικαταστασης καινουργιο 650ευρω. Το επισκευασα με 150ευρω.
    Και στα δυο ΚΤΜ η αισθηση της οδηγησης και των συναισθηματων που σου βγαζουν ειναι κατι που δεν εχει περιγραφη, πιστευω.
    Απο βλαβες; Τιποτα αλλο και στα δυο ΚΤΜ. Γενικα ομως ενοιωθα οτι πρεπει να ειμαι στην τσιτα μην μου βγαλουν κατι αλλο. Να προσεχω γενικα τα παντα. Με το 1200GS που ειχα 5 χρονια, μονο λαδια μ ενοιαζε. Τιποτα αλλο. Βεβαια στο τελος που ηρθε και μια σφαλιαρα με το servo abs, και πληρωσω και 1100ευρω!!!

    Απο καταναλωση; Αστα να πανε παιδια. Με μια αντλια στο κωλο πρεπει να ειμαι. Γι αυτο πλεον δεν το κυκλοφορω πολυ. Βεβαια λογω οικονομικης στενοτητας ισως σουταρω και το SE.

    Τωρα το 800GS απο θεματα βλαβων δεν το παρακολουθω το θεμα. Ξερω ομως οτι απο καταναλωση ειναι τρομερα οικονομικο. Σαν μηχανακι μου αρεσει αρκετα, αλλα οπως λεμε, δεν μου κανει κλικ!

    Και γω θα προτιμουσα ενα 950Adv απο ενα 990. Ο λογος αναφερθηκε και απο αρκετους. Πιο απλα τα πραγματα, και αν πιανουν και τα χερια σου λιγο, μπορεις να κανεις και μονος σου σερβις και γενικα να το πειραζεις πιο ευκολο.

    Για το θεμα της ζεστης τωρα; Αστα να πανε με τα ΚΤΜ. Δεν παιζονται τ ατιμα. Δεν μπορω να καταλαβω πως τα κανανε ετσι. Να βγαζουν τοσο πολυ ζεστη. Μιλαμε οτι μπορεις να παθεις εγκαυμα αν το πoδι σου ειναι γυμνο και εισαι 10-20εκ απ τον κινητηρα. Ειδικα στο SE που εχει και λιγοτερα πλαστικα.

    Γενικα, δεν μπορω να προτρεψω καποιον στο τι θα παρει. Ειναι θεμα προτιμησης. Υπαρχουν πολλοι με ΚΤΜ, που παρ ολα τα προβληματα συνεχιζουν να τα εχουν! Η οδηγικη απολαυση παραμεριζει και σε κανει να αποδεχεσαι και να ζεις με τα οποια προβληματα βγαζουν. Αν θες να εχεις το κεφαλι σου πιο ησυχο σιγουρα η κατευθυνση προς 800GS ειναι η καλυτερη.

    Εγω παντως, οταν και αν φτιαξουν τα πραγματα θα προσπαθησω με καθε τροπο να ξαναποκτησω ενα 1200GS. Ειμαι δεμενος μ αυτο το μηχανακι συναισθηματικα. Κατα τ αλλα ή αν δεν μπορεσω να παρω αυτο, η προτιμηση μου θα ειναι ενα 950Adv του 04-05 ή και ενα 990Adv παλι.

  3. #138
    ρε μην πέρνετε adventure λέμε..

    έχουν πήξει οι δρόμοι και τα πάνε όλοι σαν vstrom, θα καταντήσουμε γραφικοί στο τέλος

    στρωματέξ 650, Αβίαστα, αβάδιστα, αβασάνιστα, πάει γρήγορα χωρίς να αγχώνει και να κουράζει, καίει αέρα, το γκαζάκι το έχει το νεύρο του λείπει, και γαμώ τα all around μηχανάκια.. άντε άμα θες πιο πολύ χώμα f800gs.

    επειδή κανείς δεν το λέει ευθέως το 950/990 ΔΕΝ είναι τόσο καλό all-around/ταξιδιάρικο μηχανάκι όπως τα παραπάνω & δεν σου ταιριάζει σε καμία περίπτωση, όπως καταλαβαίνω ότι προσεγγίζεις το θέμα.
    Fuck the universe.

  4. #139
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bogart Προβολή μηνύματος
    Μια ολόκληρη ιστοσελίδα αφιερωμένη σε προβλήματα.
    Enjoy.

    http://www.ktm950.info/how/ktm_950_issues.html


    Την ξερω απε'ξω κι ανακατωτα
    Αν ειχες κι εσυ διαβασει αυτο που παραθετεις θα εβλεπες οτι η σελιδα αφορα κυριως σερβις και βελτιωσεις.
    Τα προβληματα ειναι 2-3 και λυνονται ολα φτηνα γιατι εχουν ολα να κανουν με περιφερειακα, με εξαιρεση μια παρτιδα εκκεντροφορων πρωτης φουρνιας.

    Λοιπον εχουμε και λεμε:
    950+990
    κατω τρομπα συμπλεκτη, πολυ κοινο = 100ευ για αφτερμαρκετ και τελος
    πανω τρομπα συμπλεκτη, σπανιο και οφειλομενο σε ακαταλληλα υγρα, βαζεις ATF υγρα και τελος. Ο gefr εχει κανει φτηνη και εξυπνη πατεντα με ρουλεμανακια για εξτρα πις οφ μαϊντ, δυο φορες τελος.
    πλευρικο σταντ, εξαρταται πως θα σου κατσει η χυμα, = 150ευ και τελος
    τρομπα νερου καθε 30,000κμ στα πρωτα, βαζεις τα τελευταια παρτς και τελος.

    950
    τρομπα βενζινης = 50 ευρω για κιτ οπτικης ενεργοποιησης και τελος

    990
    τρομπα βενζινης, o gefr εχει βρει αναταλλακτικες με 5-50 ευρω και φιλτρα με 30 και το ψαχνει οπως μιλαμε, συντομα δηλαδη τελος.

    Αν τα βαλεις ολα αυτα το ενα διπλα στο αλλο βγαινουν 3-4 κατοσταρικα πανω κατω επιπλεον του κοστους αγορας του μεταχειρισμενου, κι αυτο αν δεν τα εχει κανει ηδη ο προηγουμενος.

    Περιμενω κανα σοβαρο ποστ με επιχειρηματα, αλλα δεν το βλεπω να ερχεται απο σενα τουλαχιστον
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #140
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bogart
    Εγγραφή
    27/06/2009
    Μηνύματα
    184
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από emix24 Προβολή μηνύματος
    Θ απαντησω και γω ως πρωην κατοχος ενος KTM 950Adv του 2003 και νυν (δεν ξερω για ποσο καιρο ακομα βεβαια) ενος 950Super Enduro:
    Βεβαια BMW 800GS δεν ειχα ποτε (οτι ακουω απο φιλους που εχουν θα πω), αλλα ειχα ενα BMW R1200GS του 2004.

    Με το που πηρα το 950adv αλλαξα δευτερευον συμπλεκτη. Στο SE αλλαξα μετα απο ενα χρονο. Και τα δυο τ αλλαξα οχι προληπτικα, αλλα γιατι με αφησαν. Κοστος αντικαταστασης 110-150ευρω.
    Το 950Adv μετα απο λιγο καιρο μου παρουσιασε προβληματα και στο κομπλερ της μιζας. Κοστος αντικαταστασης καινουργιο 650ευρω. Το επισκευασα με 150ευρω.
    Και στα δυο ΚΤΜ η αισθηση της οδηγησης και των συναισθηματων που σου βγαζουν ειναι κατι που δεν εχει περιγραφη, πιστευω.
    Απο βλαβες; Τιποτα αλλο και στα δυο ΚΤΜ. Γενικα ομως ενοιωθα οτι πρεπει να ειμαι στην τσιτα μην μου βγαλουν κατι αλλο. Να προσεχω γενικα τα παντα. Με το 1200GS που ειχα 5 χρονια, μονο λαδια μ ενοιαζε. Τιποτα αλλο. Βεβαια στο τελος που ηρθε και μια σφαλιαρα με το servo abs, και πληρωσω και 1100ευρω!!!

    Απο καταναλωση; Αστα να πανε παιδια. Με μια αντλια στο κωλο πρεπει να ειμαι. Γι αυτο πλεον δεν το κυκλοφορω πολυ. Βεβαια λογω οικονομικης στενοτητας ισως σουταρω και το SE.

    Τωρα το 800GS απο θεματα βλαβων δεν το παρακολουθω το θεμα. Ξερω ομως οτι απο καταναλωση ειναι τρομερα οικονομικο. Σαν μηχανακι μου αρεσει αρκετα, αλλα οπως λεμε, δεν μου κανει κλικ!

    Και γω θα προτιμουσα ενα 950Adv απο ενα 990. Ο λογος αναφερθηκε και απο αρκετους. Πιο απλα τα πραγματα, και αν πιανουν και τα χερια σου λιγο, μπορεις να κανεις και μονος σου σερβις και γενικα να το πειραζεις πιο ευκολο.

    Για το θεμα της ζεστης τωρα; Αστα να πανε με τα ΚΤΜ. Δεν παιζονται τ ατιμα. Δεν μπορω να καταλαβω πως τα κανανε ετσι. Να βγαζουν τοσο πολυ ζεστη. Μιλαμε οτι μπορεις να παθεις εγκαυμα αν το πoδι σου ειναι γυμνο και εισαι 10-20εκ απ τον κινητηρα. Ειδικα στο SE που εχει και λιγοτερα πλαστικα.

    Γενικα, δεν μπορω να προτρεψω καποιον στο τι θα παρει. Ειναι θεμα προτιμησης. Υπαρχουν πολλοι με ΚΤΜ, που παρ ολα τα προβληματα συνεχιζουν να τα εχουν! Η οδηγικη απολαυση παραμεριζει και σε κανει να αποδεχεσαι και να ζεις με τα οποια προβληματα βγαζουν. Αν θες να εχεις το κεφαλι σου πιο ησυχο σιγουρα η κατευθυνση προς 800GS ειναι η καλυτερη.

    Εγω παντως, οταν και αν φτιαξουν τα πραγματα θα προσπαθησω με καθε τροπο να ξαναποκτησω ενα 1200GS. Ειμαι δεμενος μ αυτο το μηχανακι συναισθηματικα. Κατα τ αλλα ή αν δεν μπορεσω να παρω αυτο, η προτιμηση μου θα ειναι ενα 950Adv του 04-05 ή και ενα 990Adv παλι.
    Δεν μας είπες εδώ τι έγινε ???
    Αντρέας

    BMW F800 GS (08)

  6. #141
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DUKASII Προβολή μηνύματος
    na rotiso kati ego re paidia..gia na ginei to aplo to 650 (800) se special edition 800 r kai de xero ego ti..posa xreiazonte?
    Gia to stroma rotas e? Me endiaferei kai mena.... :-)
    Ban 'em all

  7. #142
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από emix24 Προβολή μηνύματος
    Απο καταναλωση; Αστα να πανε παιδια. Με μια αντλια στο κωλο πρεπει να ειμαι. Γι αυτο πλεον δεν το κυκλοφορω πολυ. Βεβαια λογω οικονομικης στενοτητας ισως σουταρω και το SE.
    Εχουμε την ιδια μηχανη, εγω με ταπωμενες ακραπες και αψογως ρυθμισμενα καρμπ, εσυ με 2-1 και τι ρυθμισεις?
    Σε ταξιδι με 130-150 πραγματικα χιλιομετρα (οχι κοντερισια που δειχνουν +10%) και γραναζωμα 16/45 αναβει η ρεζερβα (10.5 λιτρα) στα 150-160 χιλιομετρα. Σε ποιο ηρεμους ρυθμους εχω δει και 180. Στην πολη και βουνο με καγκουριες θα αναψει στα 120. Δεν ειναι μεγαλη καταναλωση, ειδικα αν σκεφτεις οτι ο κινητηρας συμπεριφερεται σα σφεντονα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #143
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εχουμε την ιδια μηχανη, εγω με ταπωμενες ακραπες και αψογως ρυθμισμενα καρμπ, εσυ με 2-1 και τι ρυθμισεις?
    Σε ταξιδι με 130-150 πραγματικα χιλιομετρα (οχι κοντερισια που δειχνουν +10%) και γραναζωμα 16/45 αναβει η ρεζερβα (10.5 λιτρα) στα 150-160 χιλιομετρα. Σε ποιο ηρεμους ρυθμους εχω δει και 180. Στην πολη και βουνο με καγκουριες θα αναψει στα 120. Δεν ειναι μεγαλη καταναλωση, ειδικα αν σκεφτεις οτι ο κινητηρας συμπεριφερεται σα σφεντονα.
    Δεν εχω κανει μετατροπες, αλλα τα χιλιομετρα που λες μου τα βγαζει και μενα. Στο τελευταιο μου ταξιδι, εβαλα βενζινη απο το γνωστο βενζιναδικο (για οσους εχουν παει) στο δρομο για Μπραλο, και μεχρι το σπιτι μου εβγαλε 210χιλιομετρα, αλλα εκει στεγνωσα τελειως.

    Ομως γενικα τα ΚΤΜ καινε παρα πολυ.

  9. #144
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από emix24 Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω κανει μετατροπες, αλλα τα χιλιομετρα που λες μου τα βγαζει και μενα. Στο τελευταιο μου ταξιδι, εβαλα βενζινη απο το γνωστο βενζιναδικο (για οσους εχουν παει) στο δρομο για Μπραλο, και μεχρι το σπιτι μου εβγαλε 210χιλιομετρα, αλλα εκει στεγνωσα τελειως.

    Ομως γενικα τα ΚΤΜ καινε παρα πολυ.
    210 χιλιομετρα με 14 λιτρα ειναι 6.7λτ/100
    Με ενα drz400S που ειχα σε ταξιδι με 40 κμ/ω λιγοτερη μεση ταχυτητα εβγαζα τα ιδια χιλιομετρα με 12 λτ τεποζιτο. Που ειδες την μεγαλη καταναλωση?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #145
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stabak Προβολή μηνύματος
    Gia to stroma rotas e? Me endiaferei kai mena.... :-)

    sto vstrom evala lastixa..
    asfaltina.
    oti kai na po einai ligo..san sm paei tora..:rotflmao:

  11. #146
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    210 χιλιομετρα με 14 λιτρα ειναι 6.7λτ/100
    Με ενα drz400S που ειχα σε ταξιδι με 40 κμ/ω λιγοτερη μεση ταχυτητα εβγαζα τα ιδια χιλιομετρα με 12 λτ τεποζιτο. Που ειδες την μεγαλη καταναλωση?
    Νομιζω οτι το θεμα που εχει ανοιχτει μιλαει για συγκριση ΚΤΜ 990 με BMW 800GS και οχι για drz400s. Αν ειναι ετσι τοτε και το παπακι που εχω καιει 5ευρω και βγαζει 120χιλ!!!

  12. #147
    ο κ@υλωμενος θα παρει το 990 και ο ορθολογιστης το 800.τελος.-
    10 σελιδες για να συμφωνησουν ολοι με αυτα που ειπα στην αρχη,εκτος τον drbig που θελει να βγαλει την μπουρουχα του την καλυτερη μοτο στον κοσμο

  13. #148
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από emix24 Προβολή μηνύματος
    Νομιζω οτι το θεμα που εχει ανοιχτει μιλαει για συγκριση ΚΤΜ 990 με BMW 800GS και οχι για drz400s.

    Ε τοτε γιατι λες οτι το δικο σου που ειναι 950 εχει μεγαλη καταναλωση, την στιγμη που... και θεωρεις οτι εισαι εκτος θεματος, και δεν εχει μεγαλη καταναλωση?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #149
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος

    Ε τοτε γιατι λες οτι το δικο σου που ειναι 950 εχει μεγαλη καταναλωση, την στιγμη που... και θεωρεις οτι εισαι εκτος θεματος, και δεν εχει μεγαλη καταναλωση?
    Δεν σε καταλαβαινω, ειλικρινα. Σε σχεση μ ενα 800GS ναι, εχει μεγαλη καταναλωση.

    Δεν μπορω να καταλαβω τι θες να πεις οταν εμφανιζεις ενα drz400s στην συγκριση που γινεται εδω μεσα.

  15. #150
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cristof40 Προβολή μηνύματος
    ο κ@υλωμενος θα παρει το 990 και ο ορθολογιστης το 800.τελος.-
    10 σελιδες για να συμφωνησουν ολοι με αυτα που ειπα στην αρχη,εκτος τον drbig που θελει να βγαλει την μπουρουχα του την καλυτερη μοτο στον κοσμο
    Υπομονη, θα μας παρει λιγο χρονο, αλλα θα καταληξουμε στα λεγομενα σου. Προς το παρον αναλωνομαστε σε ανουσιες εγκεφαλικες λειτουργιες οπως η σκεψη
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 10 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM 990 Adventure VS R1200GS Adventure
    από Spike στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2009, 23:18
  2. ktm 990 adventure vs triumph tiger 1050
    από taksidiotis25 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2008, 06:59
  3. KTM 990 Adventure η bmw gs 1200.ποια ειναι καλυτερη
    από taksidiotis25 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 05:28
  4. KTM 990 Adventure vs. KTM 950 Adventure
    από Nik0s στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 02:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF