Σελίδα 11 από 133 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112131415162161111 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 1995

Θέμα: ηλεκτρονικο τσιγαρο

  1. #151
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    1100 πήρα εγώ. Όχι τζιξερ, αμπερ. Αυτή δοκιμάζω σήμερα. Τελικά παρατήρησα πως αν το υγρό είναι ελαφρώς πάνω από τη μέση λειτουργεί σωστά.

    με ρυθμιζόμενο βολτ, Τόλη; έχεις δει διαφορά από το άλλο; το άλλο νομίζω είναι στάνταρ στα 3,5 η 3,7 βολτ, βάλε το δικό σου στα 4 και πες γνώμη....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #152
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Μιας και εδώ και 3 χρόνια έχω κατάστημα αποκλειστικά ηλ. τσιγάρου να σας πω 2-3 πραγματάκια που μπορεί να φανούν χρήσιμα κυρίως στους νέους…

    Συσκευές
    Έχει γίνει μεγάλη πρόοδος σε σχέση με τις πρώτες συσκευές που πουλιόντουσαν στο ντου του 2011. Οι σημερινές συσκευές (ακόμα και οι απλές) είναι πιο απροβλημάτιστες στην λειτουργία, πιο αξιόπιστες, με μεγαλύτερες αυτονομίες και με σαφώς μικρότερο κόστος αγοράς και χρήσης. Πάντως η τρέχουσα τάση της αγοράς είναι για ακόμα καλύτερες και ποιοτικότερες συσκευές που προσφέρουν δυνατότητες ρυθμισεων (και στο ρεύμα όσο αφορά τις μπαταρίες αλλά και την ροή του ατμού όσο αφορά τους ατμοποιητές) και είναι φτιαγμένες από ποιοτικότερα και ανθεκτικότερα υλικά. Ναι μεν το αρχικό κόστος τους είναι σχετικά ανεβασμένο αλλά σε βάθος χρόνου βγάζουν και με το παραπάνω τα λεφτά τους. Πλέον συνήθως οι νέοι ατμιστές ξεκινάνε μεν με απλές συσκευές (που όμως όπως είπα κι αυτές είναι αρκετά πιο αναβαθμισμένες σε σχέση με τις παλαιότερες) και σύντομα περνάνε-αναβαθμίζονται σε καλύτερα προιόντα…. Για τους παλιούς δεν το συζητάω – έχουν αναβαθμιστεί σε πιο εξελιγμένες συσκευές εδώ και καιρό….

    Υγρά
    Τα υγρά είναι άλλη ιστορία. Σε γενικές γραμμές είναι όπως έγραψε ένας φίλος παραπάνω. Αποτελούνται από PG (προπυλενογλυκόλη), VG (φυτική γλυκερίνη), Νικοτίνη (το επίπεδο της οποίας είναι επιλέξιμο από τον χρήστη) και μερικές σταγόνες αρώματος που δίνουν την ιδιαίτερη γεύση του κάθε υγρού. Η αναλογία μεταξύ PG και VG είναι αυτή που κυρίως καθορίζει (παίζει και η νικοτίνη ρόλο αλλά μην το κάνουμε διατριβή τώρα...) την λεπτή ισσοροπία μεταξύ «χτυπήματος» (throat hit) και παραγωγής ατμού που ο κάθε ατμιστής προτιμά. Υπάρχει και η αγορά του DIY για αυτούς που έχουν την ‘ορεξη και το μεράκι να αχοληθούν, αλλά η μεγάλη μάζα αγοράζει ετοιμα που υπάρχουν σε πολλέεεεες διαθέσιμες γεύσεις (και καπνικές – δηλαδή μυρίζουν σαν τσιγάρο) αλλά και πολλές άλλες (φρούτα, καφέδες, σοκολατοειδή κλπ)και σε τιμές που πια είναι αρκετά φθηνές (το diy όμως παραμένει φθηνότερο όταν και αν ξεπεράσεις το αρχικό στάδιο πετυχημένων ή μη πειραματισμών). Αυτό που έχει αξία και πρέπει να προσεχθεί είναι η προέλευση. Το υγρό είναι αυτό που το βάζουμε μέσα μας και αν μη τι άλλο θα πρέπει να πληρεί κάποια στάνταρ όπως και οτιδήποτε τρώμε ή πίνουμε... Κατ' εμέ θα πρέπει να είναι επώνυμο (δηλαδή να υπάρχουν στοιχεία επώνυμου εργοστασίου-κατασκευαστή όχι να έχει απλά μια ετικέτα με ένα brand-name), να αναγράφει τις σημάνσεις – προειδοποιήσεις χρήσης που είναι υποχρεωτικές εντός της ΕΕ, να είναι συσκευασμένο σωστά ώστε να προφυλάσσεται από την έκθεση στο φως, και φυσικά να μην έχει λήξει η ωφέλιμη ζωή του. Αν ξέρετε και την προέλευση των συστατικών του ή αν έχει περάσει από κάποια επίσημη διαδικασία ελέγχου-πιστοποίησης ακόμα καλύτερα (κατ' άλλους αυτό είναι το καθοριστικό κριτήριο).
    Από εκεί και πέρα με λίγο πειραματισμό αλλά και με την βοήθεια της δυνατότητα δοκιμής πριν την αγορά που υπάρχει σε πολλά καταστήματα (και στο δικό μου) ο καθένας θα βρει αυτό ή αυτά (συνήθως οι περισσότεροι δεν καπνίζουν ένα και μόνο υγρό αλλά διαθέτουν 5-6 γεύσεις και κάνουν ένα περιοδικό rotation μεταξύ τους) που του κάθονται καλά…
    Αυτά σε γενικές γραμμές. Αν μπορώ να λύσω κάποια απορία ευχαρίστως…
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 13/11/2014 στις 12:06.

  3. #153
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Δεν ήξερα και πήγα αλλού. Θα έρθω όμως σύντομα γιατί έγινε πιπιλα η φάση.

    Bowleno δεν είναι ρυθμιζόμενο.

  4. #154
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Theod μπορεις να μου στειλεις διευθυνση και τηλεφωνο για το μαγαζι?

  5. #155
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Διαβασα μαζεμένες τις προηγούμενες σελίδες (είχα αρκετές ημέρες να μπω) και θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι συμβαίνει με τον βήχα και τα προβλήματα που συνήθως αντιμετωπίζουν οι νιόφερτοι στον χώρο

    Κατ’ αρχάς να πω ότι μια ενόχληση ή ένα βήχας στην αρχή είναι απολύτως φυσιολογικά… όταν ένας λαιμός έχει συνηθίσει επί χρόνια να δέχεται τον καπνό ενός συγκεκριμένου τσιγάρου και ξαφνικά του δίνουμε κάτι άλλο είναι λογικό να ξαφνιάζεται, να δυσανασχετεί, και να διαμαρτύρεται… Θυμηθείτε πόσο άσχημα αντέδρασε ο λαιμός σας όταν πρωτοτραβήξατε τζούρα κανονικού τσιγάρου και θα καταλάβετε… Παρόμοια συμβαίνουν ακόμα και αν αλλάξετε μάρκα τσιγάρου πόσο μάλλον όταν πάς σε κάτι εντελώς διαφορετικό όπως ο ατμός του ηλ. τσιγάρου.

    Στο 90% των περιπτώσεων οι ενοχλήσεις αυτές όπως ο βήχας και η αίσθηση ξηρότητας μειώνονται σταδιακά και εξαφανίζονται μέσα σε μια εβδομάδα. Σε πολλούς και από την 2η-3η μέρα… Υπάρχει όμως και ένα ποσοστό ανθρώπων της τάξης του 8-10% των οποίων ο λαιμός δεν καταφέρνει να προσαρμοστεί πλήρως. Ο ένοχος για αυτό συνήθως είναι η PG (προπυλενογλυκόλη) και όχι η νικοτίνη όπως οι περισσότεροι νομίζουν…. H PG είναι μεν ένα αναγκαίο συστατικό μιας και προσφέρει το «χτύπημα» που ζητάει ο καπνιστής (σε υγρά με σκέτη VG βγάζεις μεν ντουμάνια αλλά δεν νοιώθεις ότι συμβαίνει κάτι…) αλλά δεν είναι όλοι οι οργανισμοί δεκτικοί σε αυτήν όταν τα ποσοστά της στο υγρό είναι υψηλά…
    Τι θα πρότεινα ? (πάντα με προυπόθεση ότι μιλάμε για άτομο κατά βάση υγιές χωρίς άλλα θέματα με το αναπνευστικό, για υγρά που τέλος πάντων καλύπτουν κάποιες προδιαγραφές, και ότι ο ατμοποιητής δεν έχει κάνει κάρβουνο το φιτίλι του…)
    Πρώτα λίγη υπομονή… Μικρές τζούρες στην αρχή με διάλειμμα χρόνου μεταξύ τους ώστε να δοθεί στον λαιμό το περιθώριο να συνηθίσει αυτήν την νέα ουσία που του δίνετε…. Μετά από 2-3 ημέρες λογικά θα έχει συνηθίσει και τότε μπορείτε σταδιακά να αυξάνετε την διάρκεια της τζούρας και την ποσότητα του ατμού που εισπνέετε με όλο και μειούμενες αντιδράσεις από τον λαιμό σας. Αν αυτό δεν λειτουργήσει θα πρέπει να στραφείτε σε υγρά με μικρότερη αναλογία PG στο μίγμα. Τα περισσότερα έτοιμα υγρά περιέχουν PG σε αναλογία από 80% έως και κάτω από 40%... Αν το υγρό σας ανήκει στην 1η κατηγορία και έχετε πρόβλημα, το πιθανότερο με ένα της 2ης να μην έχετε… Αν και αυτό αποτύχει τότε ανήκετε σε αυτό το μονοψήφιο ποσοστό που δύκολα θα τα καταφέρει να προσαρμοστεί στην PG. Μόνη λύση η χρησιμοποίηση υγρών με 100% VG που όμως εξ’ ορισμού δεν θα προσφέρουν «χτύπημα» ή για να το κάνουν θα πρέπει να ανεβείτε σε μεγάλα νούμερα νικοτίνης που κι αυτό δεν είναι καλό για άλλους λόγους…

  6. #156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    τουλάχιστον στο κατάστημα που πήγα, έχουν 14 € τα 20 ml κομματάκι ακριβά μΕ φαίνονται, έχει κανείς υπόψη πιο φτηνά;
    (να μην είναι και σαπουνόνερο....)
    Υπάρχουν και υπάρχουν και πολύ καλά. Πρότεινα πιο πάνω ένα, θα το βρείτε δύσκολα αλλά θα σας ικανοποιήσει.

  7. #157
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.286
    Ατμοποιητής.... κόστος; αρκετό αν και τον πήρα από συνάδελφό που είναι "στα πράγματα" στο μισό κόστος....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10812007_10204972780580839_1556987227_n.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	75,9 KB 
ID:	326966
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #158
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ατμοποιητής.... κόστος; αρκετό αν και τον πήρα από συνάδελφό που είναι "στα πράγματα" στο μισό κόστος....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10812007_10204972780580839_1556987227_n.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	75,9 KB 
ID:	326966
    Αυτά τα "φιτίλια" κάθε πότε τα αλλαζεις.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #159
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αυτά τα "φιτίλια" κάθε πότε τα αλλαζεις.
    Ακόμα δεν ξέρω τι παίζει με αυτόν, θα τον έχω στα χέρια μου σε μια ωρίτσα οπότε και θα μΕ πει πως παίζει, ο συνάδελφος
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #160
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Τι είναι αυτό ωρε. Απεμπλουτισμενο θα βάζεις;

  11. #161
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20141113_221031.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	84,3 KB 
ID:	326967

    Να και η δικη μου συλλογη μετα απο 3 χρονια και... στο ηλεκτρονικο τσιγαρο.
    Παραμενω πιστος στα clearomizers οπως βλεπετε αλλα που και που παιζω και με τα αλλα.
    Αν καταφερεις να το κανεις hobby τοτε καταφερνεις να κοψεις και το τσιγαρο. Συνεχιζει να ειναι μια κακη συνηθεια!!
    Τελευταία τροποποίηση από zannisvel; 14/11/2014 στις 11:17.

  12. #162
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Έχω δρόμο δλδ ακόμη. Η γλυκιά γεύση είναι παγίδα πάντως. Πιπιλα έχει γίνει το τσιγάρο.

  13. #163
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Αυτα τα καλαμπαλικια καθε ποτε θελουν συντηρηση;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #164
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Θελει φορτισμα η μπαταρια καθε 1,5 με 2 μερες. Αν καθε φορα που φευγεις απο το σπιτι παιρνεις και μια extra μαζι σου, εισαι παντα ΟΚ απο θεμα μπαταριας.
    Τα φιτίλια - αντιστασεις τα αλλαζω καθε περιπου 15 μερες και κανουν περιπου 2€ το ενα. Εχω πολυ μεγαλο stock απο Αμερικη αρα δεν εχει χρειαστει να παρω τον τελευταιο χρονο που ειμαι εδω. Υγρο παλι απο Αμερικη γιατι ειμαι κολλημενος σε ενα υγρο και δεν υπαρχει στην Ελλαδα, φυσικα δοκιμαζω συνεχεια και ντοπια. Καμια φορα ο ατμοποιητης χρειαζεται καθαρισμα και μπορει και καποια ψιλο - μετατροπη σε περιπτωση που μπουκωνει. Ο καθενας κανει τις δικες του πατεντες οι οποιες ερχονται απο μονες τους. Παντα οταν βγαινω απο το σπιτι εχω μαζι μια extra αντισταση και λιγο υγρο.

    Για αυτους που μπαινουν στο χωρο των Mods ή καλαμπαλικια ή γκουμουτσες... προτεινω αυτα που ειναι με οθονη γιατι παρεχουν ασφαλεια και ειναι πιο ευκολο να τα φερετε στα μετρα σας. Μια επαναληψη στο νομο του Ohm δεν ειναι κακη ιδεα, για να θυμηθείτε περιπου τι παιζει με τα volts, ohms, και Watts. Παντως ειναι πολυ ευκολο και υπαρχουν μεχρι και γραφηματα στο Internet για να ξερετε απο ποσα μεχρι ποσα Volts πρεπει να πυροβολατε την καθε αντισταση.

    Αυτα
    Τελευταία τροποποίηση από zannisvel; 14/11/2014 στις 11:19.

  15. #165
    Αργούτσικο Μέλος Το avatar του/της chillipf
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    373
    Βλέπω αγρίεψε το μάτς ...
    PFC

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτρονικό τσιγάρο
    από sergiosm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2015, 10:30
  2. Απαντήσεις: 258
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2011, 11:13
  3. Τσιγάρο με...250-270 χλμ./ώρα!!!
    από Multijohn στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 13:01
  4. παρομοιο με το τσιγαρο στα 270
    από harpoon στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2005, 22:40
  5. Κόψτε το τσιγάρο με... λέιζερ
    από rc31 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 12:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF