Σελίδα 11 από 36 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 537

Θέμα: Neo Honda NC700X - To neo Transalp/Africa?

  1. #151
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Αν τα γουστα ειναι φαναρι φαναρι παω πασο, αλλα 50 ηλεκτρικα αλογα σε μηχανη με ιδιαζοντως χαμηλο κεντρο βαρους εχουν ποτεντιαλ ξε-ντεκαβλε
    Τι να σου πω, Freewind έχω και το έχω λατρέψει, αλλά δεν είναι κ@υλα μηχανάκι και κάπως έτσι βλέπω και το NC. ΟΚ, χαμηλό κέντρο βάρους, αλλά 30+ κιλά πάνω απ'όσο θα έπρεπε. Ψοφάω για ροπή χαμηλά αλλά 50 ίπποι είναι λίγοι και αν σου έρθει όρεξη για σκίσιμο, το μηχανάκι θα απαντήσει ξεψυχισμένα. Δε βγάζει τον τεντυμπόη από μέσα σου τέλος πάντων, πώς να το κάνουμε.

    Ότι θα μπορεί να κάνει θαυμάσιες βόλτες (και) σε επαρχιακούς δρόμους, σίγουρα (αν δεν είναι τελείως για τα μπάζα οι αναρτήσεις), αλλά αυτό το κάνουν πολλές άλλες μηχανές πολύ πιο γουστόζικα, απλά όχι τόσο πρακτικά.

  2. #152
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    χεστήκαμε
    δε μπα να ναι και 150 άλογα...

    είναι σκούτερ


    Οι μηχανές δεν είναι σκούτερ!

  3. #153
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.784
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Το μηχανάκι πάει μέχρι 180, τι συζήτηση να κάνεις για φρένα αναρτήσεις και ψαλίδια?
    Δεν τίθεται θέμα αν κάνουν την δουλειά τους! Φυσικά και την κάνουν. Το θέμα όμως είναι και πόσο καλά την κάνουν! Και οι απαιτήσεις του εκάστοτε ιδιοκτήτη θα είναι συνυφασμένες με αυτό που θα πληρώσει.
    Αν η τιμή είναι σωστή κανένα πρόβλημα δεν έχω.
    Αν η τιμή είναι έστω και κοντά σε μοντέλα που έχουν να επιδείξουν καλύτερα χαρακτηριστικά νομίζω πως μπορούμε άνετα να κράξουμε κάποια πραγματάκια.

    Γιατί δεν μπορεί να μου πασάρει αναρτήσεις του τότε, πλαίσιο τεχνολογίας προ jesus, μονό δισκόφρενο, ανεμικό ψαλίδι (αλήθεια είναι τουλάχιστον αλουμινένιο?), 50 ίππους από 700cc και να τα πληρώνω χρυσάφι.

    Γιατί η σχεδίαση του πλαισίου απαιτεί πιο χοντρούς σωλήνες και αυτό αυξάνει το βάρος ενώ δεν έχει κανένα κόστος εξέλιξης.

    Γιατί το μονό δισκόφρενο μπορεί να κάνει άνετα την δουλειά του απ' τα 180-0 αλλά σε κατηφορικό στροφιλίκι με την μηχανή φορτωμένη και 2κάβαλη η μανέτα του φρένου θα μοιάζει φτιαγμένη από τσίχλα. Ενώ από μόνο του δεν είναι ακριβότερο από 2 διπλά χ 300mm.

    Για τις αναρτήσεις δεν θα επεκταθώ το θεωρώ περιττό.

    Βάρος και κατανομή αυτού.. Είμαι υπέρ φυσικά στον άψογη κατανομή μαζών για να μην γίνεται αισθητό το βάρος τους αλλά αυτό δεν κοστίζει. Αντιθέτως όλες οι μηχανές έπρεπε και πρέπει να σχεδιάζονται με αυτόν τον τρόπο. Γιατί έτσι μηχανές όπως η παραπάνω, με έχτρα βάρος που το απέκτησαν στο όνομα του κόστους μοιάζουν ελαφρύτερες. Αυτή την μη τεχνολογία όμως που κουβαλάνε και το μειωμένο κόστος δεν θα το πληρώσω εγώ επειδή λέει Honda ακόμα και αν όλα αυτά συνεργάζονται μεταξύ τους άψογα.

    Αν το πάρουμε όμως αλλιώς το πράγμα και η τιμή είναι λογικά επίπεδα όλα αυτά αποκτούν νόημα και προτερήματα.

    Γιατί όταν θα χρειαστεί να αλλάξεις τακάκια θα πληρώσεις τα μισά. Όταν φαγωθούν οι δίσκοι το ίδιο οπότε γιατί να πληρώνεις κάτι (2πλά δισκόφρενα) όταν οι έχτρα δυνατότητές που σου προσφέρουν, σου είναι περιττές? Γιατί να πληρώνεις τα έχτρα άλογα που δεν χρειάζεσαι σε βενζίνη και πιο συχνή συντήρηση? Τι σε ενδιαφέρει αν το πλαίσιο είναι ότι είναι και το βάρος του είναι αυξημένο, αν εσύ δεν το καταλαβαίνεις στην οδήγηση?

    Είμαι υπέρ λοιπόν στις υλοποιήσεις χαμηλού κόστους αρκεί να μην μου πασάρονται σαν κάτι άλλο!

    Γι' αυτό κάποια θέματα τα έθιξα σε συνάρτηση με την τιμή.

    Sent from me using a computer.

  4. #154
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.784
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel


    Οι μηχανές δεν είναι σκούτερ!
    Και τα σκουτερ δεν είναι μηχανές!
    Sent from me using a computer.

  5. #155
    Εμένανε μ'αρέσει, περισσότερο το "φουσκωμένο". Είμαι αυτής της κατηγορίας τελικά αν και θά'θελα νά'χα κι ένα Hayabusa για δεύτερο..

  6. #156
    μια χαρά τα είπε ο σουπιάς....

  7. #157
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Και τα σκουτερ δεν είναι μηχανές!
    Τότε γιατί φτιάχνουνε το σκούτερ μου με το σχήμα της NC700X :rotflmao:

    Τες πα, πολύ σωστά τα είπες πιο πάνω.

    Σημασία στο τέλος θα έχει το value for money.

  8. #158
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Αν το πάρουμε όμως αλλιώς το πράγμα και η τιμή είναι λογικά επίπεδα όλα αυτά αποκτούν νόημα και προτερήματα.
    ....
    Γι' αυτό κάποια θέματα τα έθιξα σε συνάρτηση με την τιμή.

    Η τιμη που εχει ανακοινωθει στην ευρωπη ειναι λογικοτατη, στα ορια της εξαιρετικης. Νομιζω.
    O ανταγωνιστης του ειναι το versys θαρρω, οποτε το παιχνιδι παιζεται στο πως θα κοστολογηθει σε σχεση με αυτο.
    Το οποιο βερσυς ναι μεν ειναι καμια 10ρια κιλα ελαφρυτερο και καμια 10ρια αλογα παραπανω, αλλα εχει πολυ υψηλο κεντρο βαρους και δεν εχει τους χωρους ουτε την ροπη για δικαβαλο ταξιδι.

    Εδω ενα tmax παει στα 11κ+ !!!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #159
    το versys έχει απίστευτο μοτέρ σε αποδόσεις.... δεν νομίζω ότι μπορούν να συγκριθούν....

  10. #160
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.784
    Έχει δίκιο ο Δόκτορας. Δεν λείπει δύναμη απ' το Vesys αλλά το θέμα στα δικάβαλα ταξίδια είναι η ροπή στα χαμηλά και όχι η ιπποδύναμη.

    Η τιμή στην Ευρώπη είναι όντως πολύ καλή. Μένει να δούμε αν ο Σαρακάκης πιστεύει πως απευθύνεται σε δεινόσαυρους!


    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
    το versys έχει απίστευτο μοτέρ σε αποδόσεις.... δεν νομίζω ότι μπορούν να συγκριθούν....
    Τα βάζει αντιμέτωπα λόγο τιμής!
    Sent from me using a computer.

  11. #161
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #162
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    http://www.youtube.com/watch?v=G1_MYNOkmAc
    Μια χαρά πάει!
    "Qu ils mangent de la brioche"

  13. #163
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Ετσι οπως τα περιγραφουν στα τεστ παντως, φαντασου να το αγορασεις, να σε ενθουσιαζει χαμηλα και να το σκιζεις προσδοκωντας αντιστοιχη δυναμη ψηλα και... να παιρνεις τα @@δια σου απο την καταναλωση

    Παντως αυτη η Honda... ειναι Honda ρε παιδι μου... με ανταλλακτικα απο το ραφι, με σχεδιαση σαν συσκευασια γιαουρτιου, με "σας το λεμε ξεκαθαρα οτι το μηχανακι δεν παει" και το συζηταμε ποσες σελιδες τωρα...

    Αν μη τι αλλο παντως ειναι to the point και απιστευτα επικαιρο! Ποια αλογα και ποια στριψιματα ρε σεις; Μπορεις να μου υποσχεθεις χαμηλη καταναλωση και χαμηλη τιμη αγορας; Μπορεις επισης να μου τα πλασσαρεις με περιτυλιγμα μοτοσικλετας και οχι σαν scooter η commuter 125/250; Bingo!

    Μετα απο τις παταγωδεις αποτυχιες με τα διαφορα DN-01, εχω την αισθηση οτι η Honda πετυχε κεντρο, χρησιμοποιωντας την παλια της στρατηγικη. Αυτη που την εκανε Νο1. Φθηνο, αξιοπιστο και οικονομικο... τελικα αυτα που λεει για το συγχρονο αντιστοιχο των Cub, ισως να μην ειναι υπερβολικα. Τετοια χρειαζεται ο κοσμος (η μαλλον καλυτερα τετοια μονο μπορει) και απλα στη Honda ειναι πολυ εξυπνοι ωστε να καταλαβουν οτι πρεπει να μετριασουν καπως τον "συμβιβασμο", να μην ειναι εντελως ανωμαλη η προσγειωση.

    υ.γ. Για να ηταν εντελως Honda, θα επρεπε να ειχε αυτοματο/σειριακο κιβωτιο, υβριδικο παραλληλο κινητηρα, αξονα, DCT II, start/stop engine και 3 διαφορετικες χαρτoγραφησεις... economy, super economy & extreme economy mode... βεβαια τοτε θα κοστιζε 18 χιλιαρικα η βασικη εκδοση....

    υ.γ. Αν θα το αγοραζα; Ννννν....οχι!

  14. #164
    Το ότι έχει όση ροπή τα 600άρια naked και την βγάζει σε μόλις 5000 στροφές αντί 10000 καλό δεν είναι? Ίσως χρειάζεται συνέχεια συμπλεκτάρισμα βέβαια αφού έχει πολύ νωρίς τον κόφτη.

    Το μελλοντικό αυτόματο κιβώτιο μάλλον θα είναι πολύ πιο ταιριαστό στο όλο κόνσεπτ και το aprilia mana gt που βρίσκεται στην ίδια φιλοσοφία το χτυπάει χαλαρά.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  15. #165
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Κθυπνηθτε λιγο απο τα ονειρα με τα αλογα και αποδεχτειτε το γεγονος πως ολοι οι αναβατες δεν θελουν απο ολες τους τις μηχανες να βαζουν φωτια στην ασφαλτο. Αφ'ενος κατανταει κουραστικο απο ενα σημειο και περα, αφ'ετερου ακριβο.

    Εδω εχουμε ενα μηχανακι που εχει λογικη τιμη, πιθανοτατα πολυ φτηνη συντηρηση, πολυ ευκολο στην οδηγηση, πιθανοτατα διασκεδαστικο σε οποιες συνθηκες μετραει η μπολικη και γραμμικη ροπη και οχι η ισχυς (και ειναι πολλες οι δαυτες), ανετο, με χωρους, ικανοτητα για ταχυτητα ταξιδιου σε ευρωπαικη χωρα οσο οποιαδηποτε αλλη μηχανη και πεσατε οι περισσοτεροι να το φατε γιατι δεν ειναι αυτο που σας λειπει.

    Παρακαλω συνεχιστε να θαβετε, το βρισκω τοσο χαριτωμενο!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 11 από 36 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Sas Paroysiazo To ..neo Motard Ths Ktm!!!
    από DUKASII στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2018, 16:56
  2. To Neo Transalp
    από blackroses στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2007, 22:46
  3. As Giortasoyme Kyrioi.. Hr8e To Neo Melos Mas! Oooo.... Oyk!!!
    από alexioannides στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2007, 11:09
  4. Neo Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2004, 09:28
  5. protash gia to neo moto.gr
    από vasdekiss στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF