Σελίδα 11 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 195

Θέμα: Μοτοσυκλέτα και νέα γενιά: ένας χαμένος έρωτας

  1. #151
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.786
    το τζογκ πρέπει να ταν μικρό σκουτεράκι,αν θυμαμαι καλα. αντίπαλος του Lead.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #152
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    8.005
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ωραιο το μιτο που παραθεσες.Τοτε μεσουρανουσε και το απριλια φουτουρα.Αλη κ@υλα....
    Στην Ελλάδα δεν ξέρω τι έπαιζε τότε γιατί ήμουν Ιταλία.
    Είχε πολλά 125 εκεί που γίνονταν ανάρπαστα. Έπαιζε κι ένα NSR125 δυνατά.
    Στην Ελλάδα λόγω άλλης νομοθεσίας (αλλά και αλητείας, με την καλή έννοια, βλέπε χωρίς χαρτιά)
    τα παιδιά ήταν προσανατολισμένα σε άλλα μηχανάκι κυρίως ον οφ.
    Αλλά μια και το άρθρο ήταν κλόπι ράιτ από την Ιταλία (εν μέρη έστω)
    είπα να να τα γράψω.'
    Εδώ να πούμε ότι τα 4000 στην Ιταλία ΤΟΤΕ δεν ήταν κανένα σοβαρό ποσό
    και έπαιζε και πολύ 2ο χέρι αφού κανένας 18άρης δεν ήθελε να μείνει στα 125.
    Το θέμα όμως παραμένει.
    Υπάρχει σήμερα τέτοιο μηχανάκι στην αγορά μ αυτά τα λεφτά και να μπορεί να το πάρει 16άρης?
    ανανήψαντας

  3. #153
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.473
    Έτσι,το Jog ήταν σκουτερ και μάλιστα κοροιδεύαμε όποιον το οδηγούσε,ΔΕΝ τον κάναμε παρέα ούτε τον παίρναμε μαζί μας στις βόλτες σε άλλες γειτονιές για να δούμε κοριτσάκια-μην μας κάνει και ρεζίλι με το αυτόματο.....οι μάγκες είχανε παπάκι και οι πολύ μάγκες chappy με συμπλέκτη. Ο πιο φραγκάτος της παρέας είχε 50ρι TZR,πανέμορφο τότε Για 125 κανείς δεν σκόπευε να δώσει πολλά λεφτά αφού στα 18 βγάζαμε απεριόριστο αν θυμάμαι καλά (εγώ το έβγαλα στα 22 λόγο χρημάτων )
    Εντάξει μην βαράτε,παιδάκια στα 16 ήμασταν.
    Αυτό το μιτο,το έβλεπα στα περιοδικά και μου έτρεχαν τα σάλια,μου θύμιζε 916 το υπερεργαλείο της εποχής μου. ( Το Honda NR 750 δεν είχαμε ελπίδα ούτε από κοντά να το δούμε)
    when life gets complicated... i ride.

  4. #154
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Αν ειχα αρκετα λεφτα θα αγοραζα αυτο να το βαλω στο σαλονι μου, νομιζω αξιζει τα λεφτα του για να μου θυμιζει μια εποχη που οπως φαινεται δεν θα ξαναρθει. Ο ηχος, η μυρωδια και η κλωτσιά οταν εμπαίνε στη ροπη.

    Οποιος ψάχνεται για μικρο φτηνο track bike, και φυσικα ολοκαίνουργιο νομιζω οτι ειναι ευκαιριαρα.
    https://www.car.gr/3036745-cagiva-mito-125-2006

  5. #155
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    8.005
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kerasaki Προβολή μηνύματος

    Οποιος ψάχνεται για μικρο φτηνο track bike, και φυσικα ολοκαίνουργιο νομιζω οτι ειναι ευκαιριαρα.
    https://www.car.gr/3036745-cagiva-mito-125-2006
    Αυτό είναι πηγμένο.
    ανανήψαντας

  6. #156
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.473
    Δεν έχει τα 30 τόσα άλογα ;Μοντέλο 2006 λέει.
    when life gets complicated... i ride.

  7. #157
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    8.005
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δεν έχει τα 30 τόσα άλογα ;Μοντέλο 2006 λέει.
    όχι το παλιό τα είχε.
    (το χα σκεφτεί κι εγώ)
    ανανήψαντας

  8. #158
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.121
    Και να τα είχε, τα μισά θα δραπέτευαν με τα πρώτα λάδια.
    Life begins at 45°.

  9. #159
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    8.005
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Και να τα είχε, τα μισά θα δραπέτευαν με τα πρώτα λάδια.
    Όταν θα το αναλάβει ο μάστορας σου πιθανότατα από το 1ο σερβις
    ανανήψαντας

  10. #160
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.877
    Παντως στην αλλη πλευρα του Ατλαντικου τα πραγματα δειχνουν πιο αισιοδοξα.

    Report: More Americans Are Riding Motorcycles Than Ever Before

    Ισως λοιπον να εχουν παιξει κι αλλα πραγματα ρολο εκτος απο την "κακια τεχνολογια". Τα αυστηροτερα στανταρ για τις καινουριες μηχανες καθως και για την εκδοση διπλωματων στην Ευρωπη λογικα εκτοξευουν το κοστος ενασχολησης με το χομπι.

  11. #161
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    3.878
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Κανω καποιο λαθος.Δε μπορω να βρω το τσοπερακι που λεω.Οποιος ξερει ας βοηθησει.jazz λεγοτανε?Καπος ετσι...Ισως να μην ηταν και γιαμαχα...
    https://www.google.com/imgres?imgurl...ce=sh%2Fx%2Fim
    Το βρηκα.Ηταν το μονο μηχανακι μεγαλου ογκου που μπορουσα να συζητησω με το πατερα μου στην ηλικια τον 15 χωρις φωνες...Δεν εγινε δικομου ποτε.Το λογο δε θυμαμαι αλλα θυμαμε οτι ειχα παρει το dio 50.Ξενερα αλλα τι να εκανα.Τουλαχιστον ειχα ροδα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #162
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Αρχηγέ μου
    κλπ, κλπ

    Γιάννη.
    Όσο μπορώ εν συντομία.
    Τώρα ευκαίρησα να σε διαβάσω και να απαντήσω. Δες εδώ #1309 και #1310, γιά να καταλάβεις γιατί μερικές φορές μιλάω γιά ασυνεννοησία. Και μην αρπάζεσαι (όπως με συμβουλεύεις και εσύ) με τόσο ασήμαντα πραγματάκια.
    Το παλληκάρι ο reinmeister (πχ) γιατί σταμάτησε να γράφει τα εξαιρετικά ενδιαφέροντα ποσταρίσματα του; Μου θύμιζαν εποχές Μοτοτεχνικής. Έγραψε κάτι με χειρότερο ύφος από ορισμένους άλλους; Έχω την εντύπωση ότι τον "μαλώσατε" ή κάνω λάθος;
    Στη συνέχεια σε ρωτάω τι να κάνω (πραγματικέ) Αρχηγέ μου;
    - Καταπίνω τα μαθήματα Δημοκρατίας από αυτόν που ονειρεύεται σαν τους Απριλιανούς άρση εκλογικού δικαιώματος γιά αυτούς που κρίνει ότι τους χρειάζεται; (η ανικανότητα κρίσης γιά σωστή ψήφο, ήταν το βασικό επιχείρημα των πραξικοπηματιών γιά όσα έκαναν).
    - Θεωρώ τα φορτισμένα συναισθηματικά μεν, κόσμια γραμμένα δε, ποσταρίσματα σάν "κουβαδάκι με το σκατό", ενώ εκφράσεις όπως "λαμόγια του κερατά", "κωλοψήφο", "ψοφήστε" σαν άμεμπτες;
    Αν είναι, να αρχίσω να τις χρησιμοποιώ και εγώ μπας και αποκτήσουν υπόσταση τα κειμενά μου. (δεν πρόκειται βέβαια, λέμε τώρα)
    - Συνεχίζω να γράφω την γνώμη μου (σε όσα ήδη έγραψα) γιά τα classic και νεορετρό μηχανάκια, (φόρουμ γιά μηχανές είμαστε) ή θα χρησιμοποιηθεί πάλι σαν πρόσχημα από κάποιον που θέλει να εξωκείλει άσχετα και άτεχνα την συζήτηση;
    Περιμένω.

    ΥΓ. ggs και λοιπά παιδιά: Συγγνώμη γιά τα off topic σεντόνια. Δεν ήμουν εγώ όμως αυτός που την αναφορά μου στην διαχρονική "δυτική αισθητική των 60s" την εξέτρεψε σε αναφορές γιά την επικρατούσα ...πολιτική κατάσταση (!) στην Ελλάδα.

  13. #163
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    591
    Η κουβέντα εξετράπη από το συμπέρασμα πολλών ότι το άρθρο είναι άδικο για την νεολαία - ειδικά μια νεολαία που καλείται να πληρώσει την ανεπάρκεια των δικών μας γενεών. Από εκεί και πέρα εσείς οι δύο μπήκατε σε μια αντιπαράθεση ο καθένας με το δικο του προσωπικό υφος με την γραφή σας και τα επιχειρήματα σας σε κάποια ποστ να ειναι πραγματικα απολαυστικά. Πιστεύω όμως ότι κάπου αυτό ξεφυγε και από τους δύο. Μπορεί για εγωιστικους , μπορεί για πολιτικούς μπορεί για χίλιους δυο λόγους. Ας κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του.

    Όπως και να χει για εμενα προσωπικά θεωρώ ότι είναι ευτύχημα να υπάρχουν μέλη σαν εσάς στο φόρουμ. Έχετε την την ωριμότητα και την εμπειρία να βοηθήσετε αυτην την ψηφιακή κοινότητα (η οποία δεν είναι τέλεια) να πάει ένα βήμα παραπάνω. Τους νέους μοτοσυκλετιστες να μην κάνουν τα λάθη που κανανε οι δικές μας γενιές. Ο κύκλος της ζωής μας κλεινει και έχουμε υποχρέωση να αφήσουμε τα πράγματα καλύτερα (όσα μπορούμε..ακόμα και αυτό το φόρουμ) στους επόμενους.

    Σταματήστε λοιπόν να ξοδεύετε ενέργεια σε ατελείωτες αντιπαραθέσεις προσπαθώντας να πείσει ο ένας τον άλλον ότι κατέχετε την απόλυτη αλήθεια για το τι συνέβαινε στον κόσμο όταν ήσασταν μολις 10 χρονων...

  14. #164
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    - Συνεχίζω να γράφω την γνώμη μου (σε όσα ήδη έγραψα) γιά τα classic και νεορετρό μηχανάκια.
    Περιμένω.
    αυτό και live and let live.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #165
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    8.005
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    . Ας κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του.

    Όπως και να χει για εμενα προσωπικά θεωρώ ότι είναι ευτύχημα να υπάρχουν μέλη σαν εσάς στο φόρουμ. Έχετε την την ωριμότητα και την εμπειρία να βοηθήσετε αυτην την ψηφιακή κοινότητα (η οποία δεν είναι τέλεια) να πάει ένα βήμα παραπάνω. Τους νέους μοτοσυκλετιστες να μην κάνουν τα λάθη που κανανε οι δικές μας γενιές. Ο κύκλος της ζωής μας κλεινει και έχουμε υποχρέωση να αφήσουμε τα πράγματα καλύτερα (όσα μπορούμε..ακόμα και αυτό το φόρουμ) στους επόμενους.

    Σταματήστε λοιπόν να ξοδεύετε ενέργεια σε ατελείωτες αντιπαραθέσεις προσπαθώντας να πείσει ο ένας τον άλλον ότι κατέχετε την απόλυτη αλήθεια για το τι συνέβαινε στον κόσμο όταν ήσασταν μολις 10 χρονων...
    Κοίτα μια και προφανώς δεν κατάλαβες η οδός Μπουμπουλίνας που έμενα όταν ήμουν λιγότερο από 10 ετών είναι ο δρόμος ακριβώς από τη πίσω μεριά του Πολυτεχνείου.
    Επειδή λοιπόν στην ηλικία αυτή και βλέπεις και ακούς και καταλαβαίνεις, την κτΗνοδία που έζησα τότε δεν θα την ξεχάσω ποτέ.
    Τώρα για τους νοσταλγούς 2 πράγματα έχω να σου πω. Δεν θα τους επιτρέψω να επαναλάβουν τα ίδια κι αν δεν τους αρέσει τη βαλίτσα τους και στον Πούτιν ή ξέρω εγώ που αλλού τους εκφράζει.
    Αυτά εδώ κομμένα, μια φορά ήταν αρκετή.
    Τις ιρονίες και τις εξισώσεις ότι δήθεν και καλά είμαστε όλοι ίδιοι τις γράφω εκεί που δεν πιάνει μελάνι.
    ΑΥτή είναι η αυτοκριτική μου που ζήτησες και σόρι για τους υπόλοιπους, η ώρα είναι 10.30 το πρωί
    και δεν θα μας πουν πως έξω είναι νύχτα.

    ΤΕΛΟΣ
    υγ
    Η γενιά η δική μου ΕΖΗΣΕ ΛΑΘΟΣ γιατί είχε απωθημένα και καταπίεση πολύ
    Οι νέοι σήμερα ΕΥΤΥΧΩΣ αυτά δεν τα έχουν και δεν έχουν ανάγκη να ξεσπάσουν στα μηχανάκια απ την αγα...
    Εϊναι κι αυτό ένα θέμα.
    ανανήψαντας

Σελίδα 11 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ............και ήρθε η νέα γενιά μοτοσυκλετιστών
    από PacMan στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2011, 17:37
  2. Αναβάτης, μοτοσυκλέτα και ... λακούβες
    από Operater στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2009, 07:02
  3. Μοτοσυκλέτα και ροκ..
    από makis206 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2008, 10:09
  4. ΣτΕ και Νέα Φιλαδελφεια
    από spyrakos35 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2007, 11:58
  5. XT660X και νεα λαστιχα (ον-οφ)>help
    από makocer στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2006, 20:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF