Σελίδα 11 από 44 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 651

Θέμα: Kawasaki Zephyr 750

  1. #151
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lspiros Προβολή μηνύματος
    τα πλαινα κενα μπορω να στα καλυψω εγω με plexyglass σε οτι σχημα,με ετοιμες τρυπες , και εκτυπωμενο μαλιστα.α και το βασικοτερο...τσαμπα
    :-D τις οδηγίες σου ακολουθώ απο το dax για να φτιάξω την σέλα.

    Φιλτροκούτι και πλαϊνά καπάκια δέν θέλω να βάλω. βασικά για αυτό θέλω να χώσω και τα ηλεκτρικά κάτω απο την σέλα (με μίνι μπαταρία) για να το αφήσω κενό πίσω από carbs.
    Να σαν το παρακάτω περίπου
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων mk5_2710.jpg‎  
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  2. #152
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Για να γεμισεις το κενό τότε μπορείς να βάλεις ένα ωραίο δοχείο αναθυμιασεων

  3. #153
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Julius Προβολή μηνύματος
    Φιλτροκούτι και πλαϊνά καπάκια δέν θέλω να βάλω. βασικά για αυτό θέλω να χώσω και τα ηλεκτρικά κάτω απο την σέλα (με μίνι μπαταρία) για να το αφήσω κενό πίσω από carbs.
    Άρα πας για καραμπινάτο cafe racer και όχι απλή επαναφορά. Σωστός και όλες πλέον οι κινήσεις σου πρέπει να έχουν αυτό τον προσανατολισμό.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Julius Προβολή μηνύματος
    Να σαν το παρακάτω περίπου
    Το δικό σου είναι καλύτερο. Σαυτό σέλα και τεπόζιτο είναι σχεδόν στην ίδια ευθεία με αποτέλεσμα τα χέρια να μη τυλίγονται γύρω απ το ρεζερβουάρ όπως συνέβαινε στα τύπου cafe εποχής. Θυμάμαι πολλοί βγάζαν εντελώς τη σέλα και βάζανε μικρό κιλίμι η κομμάτι φλοκάτης να πετύχουν αυτό το στυλ.


  4. #154
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Άρα πας για καραμπινάτο cafe racer και όχι απλή επαναφορά. Σωστός και όλες πλέον οι κινήσεις σου πρέπει να έχουν αυτό τον προσανατολισμό.
    Θυμάμαι πολλοί βγάζαν εντελώς τη σέλα και βάζανε μικρό κιλίμι η κομμάτι φλοκάτης να πετύχουν αυτό το στυλ.

    Δεν τα λες σωστά! Κουρελού βάζανε, ετσι ειναι original.
    Julius προχώρα, σε θελει ολη η χώρα!

    ps Αμα θες ταπετσερη για τη σέλα πες μου να σου στειλω πμ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #155
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Καλησπέρα, πολύ πήξιμο και ακόμα και τις μέρες των εορτών έγινε λίγη δουλειά αλλά έπεσε πολύ διάβασμα.

    Επόμενα -παράλληλα- βήματα

    Ντεπόζιτο : Eίναι ξυσμένο και ανοικτό 1,5 χρόνο και εάν και έχει εσωτερικά ελάχιστα σημάδια σκουριάς θα ακολουθήσω το πρωτόκολλο του Τακατα από εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread...ghlight=POR-15 Βάζοντας ξύδι για ένα μικρό διάστημα, κατόπιν σταθεροποιητή σκουριάς και τέλος POR-15 fuel tank sealer.
    Εξωτερικά θα το ξύσω καλά και θα το περάσω πάνω και κάτω πρόχειρα ένα αστάρι σιδηρού σε σπρέι εώς ότου αποφασίσω τι θα κάνω με τα χρώματα.


    Έχουν λυθεί οι δαγκάνες των μπροστινών φρένων, οι τρομπα τους και οι βάσεις των μανετών και πρέπει να βαφτούν γιατί είναι πολύ ταλαιπωρημένες (Έσβησα τα χτυπήματα με το dremel και πολύ λεπτό γυαλόχαρτο νερού διαδοχικά 600-1000-1500)
    Τι προτείνεται για βάψιμο??? Αποχρωματισμό και κατόπιν στάρι αλουμινίου και αντίστοιχο χρώμα (βάψιμο με σπρέι) Ή υαλοβολή και ηλεκτροστατική?? (γίνετε και στην τρόμπα άραγε?)


    Τα ηλεκτρικά καθαρίζονται οι φυσες και θα μετρηθούν ώστε να μπουν προεκτάσεις όπου χρειάζονται για να μεταφερθούν όλα κάτω από την σέλα. Δεν θα είναι πολύ δουλεία γιατί εκεί ουσιαστικά ήταν η θέση τους.


    Όλες οι γνώμες / επισημάνσεις / ενστάσεις κλπ είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες (εκτός απο του STOYBI )



    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC_0299.JPG‎   DSC_0301.jpg‎   DSC_0302.JPG‎  
    Τελευταία τροποποίηση από Julius; 08/01/2013 στις 16:37.
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  6. #156
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Julius Προβολή μηνύματος
    :-D τις οδηγίες σου ακολουθώ απο το dax για να φτιάξω την σέλα.

    Φιλτροκούτι και πλαϊνά καπάκια δέν θέλω να βάλω. βασικά για αυτό θέλω να χώσω και τα ηλεκτρικά κάτω απο την σέλα (με μίνι μπαταρία) για να το αφήσω κενό πίσω από carbs.
    Να σαν το παρακάτω περίπου


    Σαν να πυροβοληθηκε απο το πλαι με μπαζουκα θα ειναι.....!

  7. #157
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Σαν να πυροβοληθηκε απο το πλαι με μπαζουκα θα ειναι.....!
    Φίλος εσύ να διαβάσεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ το προηγούμενο ποστ
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  8. #158
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Julius Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, πολύ πήξιμο και ακόμα και τις μέρες των εορτών έγινε λίγη δουλειά αλλά έπεσε πολύ διάβασμα.

    Επόμενα -παράλληλα- βήματα

    Ντεπόζιτο : Eίναι ξυσμένο και ανοικτό 1,5 χρόνο και εάν και έχει εσωτερικά ελάχιστα σημάδια σκουριάς θα ακολουθήσω το πρωτόκολλο του Τακατα από εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread...ghlight=POR-15 Βάζοντας ξύδι για ένα μικρό διάστημα, κατόπιν σταθεροποιητή σκουριάς και τέλος POR-15 fuel tank sealer.
    Εξωτερικά θα το ξύσω καλά και θα το περάσω πάνω και κάτω πρόχειρα ένα αστάρι σιδηρού σε σπρέι εώς ότου αποφασίσω τι θα κάνω με τα χρώματα.


    Έχουν λυθεί οι δαγκάνες των μπροστινών φρένων, οι τρομπα τους και οι βάσεις των μανετών και πρέπει να βαφτούν γιατί είναι πολύ ταλαιπωρημένες (Έσβησα τα χτυπήματα με το dremel και πολύ λεπτό γυαλόχαρτο νερού διαδοχικά 600-1000-1500)
    Τι προτείνεται για βάψιμο??? Αποχρωματισμό και κατόπιν στάρι αλουμινίου και αντίστοιχο χρώμα (βάψιμο με σπρέι) Ή υαλοβολή και ηλεκτροστατική?? (γίνετε και στην τρόμπα άραγε?)


    Τα ηλεκτρικά καθαρίζονται οι φυσες και θα μετρηθούν ώστε να μπουν προεκτάσεις όπου χρειάζονται για να μεταφερθούν όλα κάτω από την σέλα. Δεν θα είναι πολύ δουλεία γιατί εκεί ουσιαστικά ήταν η θέση τους.


    Όλες οι γνώμες / επισημάνσεις / ενστάσεις κλπ είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες (εκτός απο του STOYBI )



    Μια παρατήρηση εδώ για την πλαστικοποίηση του ρεζερβουάρ
    Έχε υπ'οψιν σου πως η διαδικασία καθαρισμού που περιέγραψα,κόστισε 42 ευρώ με ρεζερβουάρ 9 λίτρων.Αν πχ έχεις 15 λιτρα,πρόσθεσε αλλα 6 ευρώ για το ξύδι και πας κοντά στα 50.Συν το οτι η επιτυχία της πλαστικοποίησης,βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στο πόσο σωστά θα γίνει ο καθαρισμός,το στέγνωμα,η εφαρμογή κλπ. Αυτό που θέλω να πω είναι,πριν ξεκινήσεις,πάρε μια τιμή απο έναν επαγγελματία

    Επίσης,στην τρόμπα των φρένων δεν έχεις επιλογή βαφής με κανονικό χρώμα,καθώς τα υγρά φρένων θα το χαλάσουν μόλις πέσουν πάνω.Η ηλεκτροστατική είναι η καλύτερη λύση

    Καλή συνέχεια

  9. #159
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Τζουλ, για βουρτσα, στραντζα, τιγκ κ λοιπες χαρουμενες εργασιες μη διστασεις να μου πρηξεις τα @@...
    Ban 'em all

  10. #160
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stabak Προβολή μηνύματος
    Τζουλ, για βουρτσα, στραντζα, τιγκ κ λοιπες χαρουμενες εργασιες μη διστασεις να μου πρηξεις τα @@...
    φχαριστώ φίλε Χρηστάρα Τουμπανόπουλε
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  11. #161
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Απντειτ


    Εχθές το βράδυ ήρθε η ώρα των ηλεκτρικών........

    Προτίμησα να ξηλώσω ότι δεν χρειάζεται από την υπάρχουσα καλωδίωση από το να τραβήξω νέα καλώδια. ( Βέβαια ολόκληρη πλεξούδα μεταχείρο έχει 25euro στον θείο μπέη οπότε όσο σκατά και να τα κάνω στην χειρότερη παίρνω μια άλλη.)

    Έμειναν μόνο τα απαραίτητα και όσο αφορά τα όργανα θα μπει μόνο ένα ταχύμετρο μικρό με το φως του και ένα λαμπάκι για την ένδειξη του λαδιού.


    Ξηλώθηκαν με αλφαβητική σειρά :

    - Ο Συναγερμός (ο οποίος δέν δούλευε έτσι και αλλιώς)
    - Το λαμπάκι τις νεκράς με την καλωδίωση του
    Ο δείκτης βενζίνης με την καλωδίωση του έως το σέρσορα ο οποίος θα μπει για να κλείσει η τρύπα.
    - Το λαμπάκι της μεγάλης σκάλας με την καλωδίωση του
    - Τα καλώδια του στροφόμετρου και των φώτων του
    - Οι ενδίξεις των φλάς (όχι τα φλάς ενοείτε)
    - Το parking light
    - O διακόπτης του stand
    - O διακόπτης της νεκράς


    Γενικά ελάφρωσε πολύ η πλεξούδα. Σήμερα θα πέσει θερμοσυστελόμενο στις συνδέσεις (ε έκανα και την μαλακία μου και έκοψα κατα λάθος την φύσα της κλειδαριάς κατά τις 2 το πρωί :ZZZ, ταινία 3Μ και μακαρόνι όπου είναι δυνατό να μπεί.


    Φώτο απο το σφάξιμο, μπιλόου
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC_0307.jpg‎   DSC_0308.JPG‎  
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  12. #162
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Με τους γαμωδιακόπτες έχω ένα θεματάκι, δέν ανασταίνονται με τίποτα. Δοκίμασα βαζελίνη και σπρέι σιλικόνης και κετσεδάκι dremel αλλά τίποτα. Στήν φωτό παρακάτω είναι πριν την βαζελίνη, αλλά και πάλι δεν έχει σπουδαία διαφορά εκτός του ότι γλιστράει

    Θα τους βάλω έτσι και βλέπουμε

    Καμία ιδέα?? Εκτός από το να πάρω καινούργιους??
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC_0301.JPG‎  
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  13. #163
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Julius Προβολή μηνύματος
    Με τους γαμωδιακόπτες έχω ένα θεματάκι, δέν ανασταίνονται με τίποτα. Δοκίμασα βαζελίνη και σπρέι σιλικόνης και κετσεδάκι dremel αλλά τίποτα. Στήν φωτό παρακάτω είναι πριν την βαζελίνη, αλλά και πάλι δεν έχει σπουδαία διαφορά εκτός του ότι γλιστράει

    Θα τους βάλω έτσι και βλέπουμε

    Καμία ιδέα?? Εκτός από το να πάρω καινούργιους??
    Eγω θα τους ελυνα και θα τους εβαφα !Γραμματα δεν ειδα (δεν βλεπω και καλα τελευταια!! ) οποτε δεν θα σε δυσκολεψει!! (νομιζω)
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  14. #164
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sv9cvk Προβολή μηνύματος
    Eγω θα τους ελυνα και θα τους εβαφα !Γραμματα δεν ειδα (δεν βλεπω και καλα τελευταια!! ) οποτε δεν θα σε δυσκολεψει!! (νομιζω)

    Τα γράμματα υπάρχουν είναι σχεδόν σβησμένα.

    Χρηστο το σκέφτηκα και το έψαξα στις δουλείες σας αλλά όλοι χρησιμοποιείται κομπρεσέρ και πιστόλι και ειδικά χρώματα, εγώ δεν έχω κομπρεσέρ οπότε πάω σε λύση έτοιμη με σπρέι. Και δέν ξέρω καλά τα έτοιμα υλικά και την προεργασία. (μόνο τον ίδιο φούρνο με εσένα διαθέτει το κατάστημα χε χε)

    Θα κρατήσει το χρώμα στους διακόπτες? Δεν τρίβεται με την χρήση?
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων diakoptis2.JPG‎  
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  15. #165
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    αδελφε δεν μου έχουν βρει αμορτισερ....
    παρτα.
    επίσης κερασω κανα καφε?

Σελίδα 11 από 44 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. """Kawasaki Zephyr 750"""
    από sirjohnbest στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 116
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2012, 22:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF