Σελίδα 11 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 300

Θέμα: Τρυπάνια για ηλεκτρικά εργαλεία (μέταλλο, ξύλο, τοιχοποιία)

  1. #151
    Πες μας εντυπώσεις. Σίγουρα θέλει ψύξη κάθε λίγο

  2. #152
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Το τρυπάνι δοκιμάστηκε εκτεταμένα.
    Λοιπόν η φάση πάει ως εξής.

    1) Ο κατασκευαστής προτείνει να ξεκινάμε το τρύπημα στις 45 μοίρες ούτως ώστε να μπορεί να τρυπήσει λόγω του ότι δεν έχει μύτη μπροστά για να μπορέσει να κεντράρει.

    2) Ελάχιστη ψύξη στην αρχή και χωρίς κρούση φυσικά.

    3) 10 φορές παραπάνω διάρκεια ζωής από τα ''κοινά'' ή τελοσπάντων ανταγωνιστικά τρυπάνια του εμπορίου.


    Τι ισχύει τώρα.

    1) Δεν τρυπάς ΠΟΤΈ ούτε στις 45 μοίρες, ούτε και στις 2 μοίρες.Το τρυπάνι γλιστράει σαν διάολος ειδικά αν έχεις ψεκάσει και νερό όπως προτείνεται και αρχίζει να χαρακώνει το πλακάκι και να κάνει ζημιά.
    Αναγκάστηκα να κάνω σε όλες τις τρύπες την αρχή με απλό τρυπάνι μέχρι ένα συγκεκριμένο βάθος και μετά να προσαρμόζω το milwaukee ώστε να συνεχίζω.

    2) Χρειάζεται αρκετή ψύξη και όχι ελάχιστη, γιατί το διαμάντι ζεσταίνεται πολύ, ακόμα και στις χαμηλές στροφές, χωρίς κρούση φυσικά.
    Το πρόβλημα είναι όμως ότι με το πολύ νερό και σε συνδυασμό με την σκόνη που μαζεύει ενώ κόβει δημιουργεί ένα υπόστρωμα λάσπης και θέλει συνέχεια καθάρισμα γιατί στομώνει μπροστά (έχει έναν αυλό κάπου στην μέση σαν δίοδο διαφυγής του νερού και της σκόνης), κι`άλλος χαμένος χρόνος εκεί λοιπόν.

    3) Κλάιν-Μάιν έχω κάνει 6 τρύπες με χίλια ζόρια και έχει αρχίσει ήδη να δείχνει σημάδια έντονης φθοράς, κάπου διάβασα ένα σχόλιο από χρήστη, νομίζω στο amazon ότι του έβγαλε καμμιά 10αρια τρύπες και βγήκε off, μου φάνηκε υπερβολικό αυτό το σχόλιο αλλά απ`ότι φαίνεται μάλλον ισχύει τελικά.

    Το ρεζουμέ της δοκιμής και δουλειάς που έκανε.
    Τον τρυπάει τον γρανίτη χωρίς σπασίματα και φθορές περιμετρικά αλλά έχει πολύ υψηλό κόστος αγοράς (15 ευρώ το ένα) και πολύ μικρή διάρκεια ζωής με μεγάλη ταλαιπωρία για το τελικό αποτέλεσμα.
    Αν μιλάμε για κάποιες λίγες τρύπες ίσως αξίζει, αλλά αν μιλάμε για αμιγώς επαγγελματική χρήση και αύξηση παραγωγής κρίνεται εντελώς ασύμφορο.

    Τι σκατό-υλικό είναι αυτό το γρανιτοπλακάκι και ήθελα να ήξερα ποιος μπούστης το ανακάλυψε γαμώτη μου.

    Τι να κάνω ρε παίδες για βοηθήστε με λίγο, έχω να κάνω άλλες 20 τρύπες στον γρανίτη τουλάχιστον, τι σκατά να πάω να αγοράσω μπας και τα καταφέρω?
    Στο τέλος θα βάλω το κρουστικό και θα τα κάνω φιτίλια όλα μου φαίνεται.
    Εν`τω μεταξύ ακόμα και το ρημάδι το τρυπάνι το parkside που έχω και έχει 1 joule δύναμη μόνο, πάλι ζημιά κάνει, πετάει φλούδα όσο προσεκτικά και αν το κάνω.
    Πως μπλέξαμε έτσι ρε παιδάκι μου.
    Παρακαλώ να μην πέσουν προτάσεις για multi-construction τρυπάνια της bosch κ.λ.π. τέτοια κόλπα γιατί έχουν δοκιμαστεί αρκετές φορές στο παρελθόν και έχουν αποτύχει πλήρως (καίγονται για πλάκα).
    Θα προτιμούσα προτάσεις από δοκιμασμένες λύσεις που αποδίδουν.

  3. #153
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Σε απλό πλακάκι έπρεπε να ανοίξω μια μεγάλη τρύπα για να βάλω ένα ηλεκτρικό κουτί που θα δεχόταν μια πρίζα.
    Έκανα πολύ ελαφρά ποντες και ξεκίνησα με απλό τρυπάνι σιδήρου έως να τρυπήσει το σμάλτο και λίγο πιο μέσα. Ύστερα έβαλα τρυπάνι μπετου χωρίς κρούση. Θυμάμαι ότι δεν είχα σπασίματα καθώς και ότι έκαψα 2ή3 τρυπάνι μετάλλου.
    Σίγουρα είναι δουλειά που χρίζει υπομονής.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  4. #154
    Τρυπάνι γυαλιού έχεις δοκιμάσει;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #155
    Ούτε γυαλιού, ούτε τίποτα δεν τα τρυπάει. Το μόνο ίσως που θα κάνει λίγο καλύτερη δουλειά, είναι ο κεντραδορος με συνεχή ροή νερού.

  6. #156
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Επειδή πρόσφατα (Μάιος) χρειάστηκε να τρυπήσω πορσελάνη για να ανοίξω τρύπα Φ35, έκανα πολύ καλά τη δουλειά με το παρακάτω (δουλεύεται με λίγες στροφές, ιδανικά γύρω στις 300, εγώ το δούλεψα με 500 στροφές με δραπανοκατσάβιδο):
    https://www.amazon.de/-/en/gp/produc...?ie=UTF8&psc=1

  7. #157
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Τι να κάνω ρε παίδες για βοηθήστε με λίγο, έχω να κάνω άλλες 20 τρύπες στον γρανίτη τουλάχιστον, τι σκατά να πάω να αγοράσω μπας και τα καταφέρω?
    a. Βέλτιστη επαγγελματική λύση:
    Διαμαντοτρύπανο ξηρής διάτρησης με υποδοχή Μ14 που μπαίνει σε γωνιακό τροχό (ό,τι μπαίνει σε τρυπάνι ξέχασέ το).
    Με αυτό τρυπάς μόνο το πλακάκι για να μη μπουκώσει. Μολις περάσεις το πλακάκι συνέχισε με απλό τρυπάνι για τοίχο.

    β. Ρεαλιστική λύση:
    Τρυπάνι κρουστικό (όχι SDS, απλό) με απλό κρουστικό τρυπανάκι (πάρε 2-3). Προτιμότερο αν έχεις κάνα ζώο σαν τα παλιά κρουστικά ρεύματος. Κρουστικό δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας δεν κάνει, θα σου βγάλει το λάδι.

    Με τη 2η λύση θα "τσιμπήσει" λίγο άκρες, αλλά λιγότερο από όσο νομίζεις.
    Με την 1η έχεις άψογο αποτέλεσμα αλλά:
    1. Πρόσεχε μη σημαδέψεις με το τρυπανάκι το πλακάκι (πρέπει να ξεκινήσεις υπό γωνία οπωσδήποτε για να κάνεις αρχή)
    2. Είναι ακριβό και δύσκολο να το βρεις


    Οι μαστόροι δεν έχουν συνήθως τέτοια τρυπάνια και ακόμα κι αν έχουν τα κρατάνε για πολύ ειδικές περιπτώσεις-πελάτες. Στην Ελλάδα τέτοιου είδους έξοδα δεν τα πληρώνεσαι.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  8. #158
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Μια φώτο να το δούμε?
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  9. #159
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    fkol αυτο εδω λες ε?

    https://www.stereotiki.gr/store4/kei...ion-clone.html


    Μαλλον στην λυση νουμερο 2 που προτεινεις ειχα ψιλοκαταληξει και εγω, να παω να παρω τιποτα τρυπανακια κρουσης φθηνα και να τα προσαρμοσω σε ενα παλιο black&decker ρευματος που εχω, το δραπανοκατσαβιδο μου εχει καψει τα χερια και δουλεια δεν γινεται.

  10. #160
    Για ποιο λόγο κάνεις τις τρύπες στα πλακάκια;

  11. #161
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Για ποιο λόγο κάνεις τις τρύπες στα πλακάκια;
    Κρεμαω αξεσουαρ μπανιου.
    Εκανα κατασκευη 5 καινουργια μπανια τωρα το καλοκαιρι, και εχουν γρανιτη-πλακακι και στα 5.
    Υπολογισε τωρα περιπου 3-4 αξεσουαρ εκαστος στο καθε μπανιο με τουλαχιστον 2 τρυπες 6αρες το καθε ενα απο αυτα και do the match στην σουμα για ποσες τρυπες μιλαμε συνολο.
    Το κακο ειναι οτι τα περισσοτερα εξ`αυτων δεν εχουν μεγαλη επιφανεια στο πισω μερος τους ωστε να μπορεσουν να καλυψουν εστω και λιγο καποια ενδεχομενη φθορα ή σπασιμο φλουδας του πλακακιου και αν γινει θα φαινεται.

    Δεν ειναι ουτε καινουργιο αλλα ουτε και μεμονωμενο το συγκεκριμενο θεμα στην περιπτωση την δικη μου και φυσικα των συναδελφων μου.
    Ειναι πολυ παλια αυτη η ιστορια, συνεχεια μας τυχαινουν τετοια πλακακια στα σπιτια και συνεχεια ψαχνω για λυσεις, ειδικα τωρα τελευταια εχει γινει και μοδα.
    Με συναδελφους που το εχω συζητησει καποιος μου ειπε οτι προτιμαει να τα κολλαει με καποιες πολυ δυνατες κολλες (οπως ειναι π.χ. η mamut της den braven που κανει θαυματα) παρα να παλευει να τρυπησει.
    Εμενα δεν μ`αρεσει αυτη η λυση αλλα εχω αρχισει να το σκεφτομαι και αυτο στο φιναλε.

  12. #162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    fkol αυτο εδω λες ε?

    https://www.stereotiki.gr/store4/kei...ion-clone.html


    Μαλλον στην λυση νουμερο 2 που προτεινεις ειχα ψιλοκαταληξει και εγω, να παω να παρω τιποτα τρυπανακια κρουσης φθηνα και να τα προσαρμοσω σε ενα παλιο black&decker ρευματος που εχω, το δραπανοκατσαβιδο μου εχει καψει τα χερια και δουλεια δεν γινεται.
    Ναι, αν ,πορείς να το βρεις σε μικρό μέγεθος (6, 8).

    Αν και θα σου έλεγα να δοκιμάσεις με το παλιο black&decker ρευματος πρώτα.

    Και η mamut είναι καλή λύση αρκεί να έχεις τρόπο να τα στερεώσεις για μέχρι να τραβήξει.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  13. #163
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    6αρι είναι αυτό που παράθεσα στο λινκ.
    Η mamut είναι πανίσχυρη την γνωρίζω πολύ καλά από διάφορες άλλες εφαρμογές που κάνω, και σχεδόν στιγμιαία επειδή είναι αρκετά πηχτή, δεν τίθεται ζήτημα συγκράτησης δηλαδή, μια που το έβαλες και το κράτησες μερικά δευτερόλεπτα και μια που έμεινε εκεί το αξεσουάρ.

  14. #164
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Σας ευχαριστώ όλους πολύ παίδες για το ενδιαφέρον και την βοήθεια σας, ειλικρινά.

  15. #165
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.951
    Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες και για το διαμαντε τρυπάνι και για την κόλλα.

Σελίδα 11 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)
    από MikeG στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 776
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2022, 23:20
  2. Βοηθεια για ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ Kawasaki Joy-R 125 (ΠΛΕΞΟΥΔΑ)
    από patrick32 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2017, 13:39
  3. απορια για ηλεκτρικα
    από intruder στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2013, 02:09
  4. Βοήθεια για Ηλεκτρικά "Από που να πάρω ρεύμα";
    από nickmavros στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 11:42
  5. Stock για ηλεκτρικά είδη.
    από EarthDog στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2006, 07:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF