Σελίδα 11 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112131415162161 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 942

Θέμα: Ελαστικά για αυτοκίνητο

  1. #151
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από marioboni Προβολή μηνύματος
    από την εφορία είσαι?
    οχι αλλα αν δεν εισαι λαστιχας, τοτε για ποιον λογο να παρω στα σοβαρα τα γραφομενα σου??

  2. #152
    Μιλάμε πάντα για ίδιο λάστιχο και ίδιο υλικό ζάντας
    οι απώλειες λόγω τριβής είναι 101% μεγαλύτερες εφόσον έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια ελαστικού
    η απόσταση μιας περιστροφής σαν νούμερο μπορεί να είναι λίγο η ζάντα είναι βαρύτερη του ελαστικού.Σαν στατικό φορτίο μπορεί να είναι μικρή η διαφορά αλλά όταν κινείται και γίνει δυναμικό επηρεάζει όλη την λειτουργία της ανάρτησης και την σχέση μετάδοσης
    Αν μεγαλώσουμε ζάντα με το ίδιο υλικό εννοείται πως έχουμε ένα βαρύτερο πράγμα που προσπαθεί το ημιαξόνιο να γυρίσει κι ας έχει σχεδόν την ίδια διάμετρο

  3. #153
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από marioboni Προβολή μηνύματος
    Μιλάμε πάντα για ίδιο λάστιχο και ίδιο υλικό ζάντας
    οι απώλειες λόγω τριβής είναι 101% μεγαλύτερες εφόσον έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια ελαστικού
    η απόσταση μιας περιστροφής σαν νούμερο μπορεί να είναι λίγο η ζάντα είναι βαρύτερη του ελαστικού.Σαν στατικό φορτίο μπορεί να είναι μικρή η διαφορά αλλά όταν κινείται και γίνει δυναμικό επηρεάζει όλη την λειτουργία της ανάρτησης και την σχέση μετάδοσης
    Αν μεγαλώσουμε ζάντα με το ίδιο υλικό εννοείται πως έχουμε ένα βαρύτερο πράγμα που προσπαθεί το ημιαξόνιο να γυρίσει κι ας έχει σχεδόν την ίδια διάμετρο
    δεν παιζει ουτε μια στο εκατομυριο με μονο δυο ποντους φαρδυτερο λαστιχο να εχω υπερδιπλασιες απωλειες σε τριβη! αυτο θα μπορουσε να συμβει αν διπλασιαζα το φαρδος!
    οσο για το βαρος που αναφερεςι εχεις εν μερει δικιο, αλλα και παλι υπαρχουν ζαντες 19αρες αλουμινενιες που ειναι κατα πολυ ελαφρυτερες απο 15αρες επισης αλουμινιου! οι ζαντες ξερεις δεν ειναι καθαρο αλουμινιο, αλλα κραμα αλουμινιου με αλλα μεταλα, και το βαρος τους καθοριζεται απο το τι ειδους μεταλα περιεχει το κραμα και σε τι αναλογια! οποτε συμβαινει το εξης παραδοξο ζαντολαστιχο 225/40-18 να ειναι πιο ελαφρυ απο ζαντολαστιχο 195/65-15! οχι παντα ομως! στο δικο μου αυτοκινητο παντως αυτα που φοραω τωρα ειναι στα ιδια επιπεδα βαρους με τα μαμα! (απο τα σχεδια που μου αρεσαν επελεξα αυτο που ηταν πιο κοντα) οποτε εφ'οσον το αμαξι μου σηκωνει ανετα μεχρι 225 φαρδος ελαστικου (η μαμα εταιρεια τοποθετει διαστασεις 185/65-15 195/65-15 205/55-16 225/45-17) και οι απωλειες λογο τριβης ειναι τοσο αμελητεες που αντισταθμιζονται απο το κερδος σε βημα η καταναλωση φυσικα και δεν θα αλλαξει!

  4. #154
    ποιος μίλησε για υπερδιπλάσιες απώλειες?κάνε μου μια παράθεση που το έγραψα
    Στην αρχή του προηγούμενου ποστ μου γράφω για ίδια ελαστικά και ίδιο υλικό ζάντας πριν σου απαντήσω
    Εφόσον δεν έκανες τον κόπο να διαβάζεις και μιλάς ειρωνικά στο αν είμαι λαστιχάς κλπ αποχωρώ απτην συγκεκριμένη ενότητα
    Σαν επίλογο κάνω ένα ρεζουμέ
    Για ίδιο λάστιχο και ίδιο υλικό ζάντας αν αυξήσουμε φάρδος ελαστικού έχουμε 101% αύξηση κατανάλωσης λόγω τριβής
    Η απόσταση μιας περιστροφής σαν νούμερο μπορεί να είναι λίγο η ζάντα είναι βαρύτερη του ελαστικού.Σαν στατικό φορτίο μπορεί να είναι μικρή η διαφορά αλλά όταν κινείται και γίνει δυναμικό επηρεάζει όλη την λειτουργία της ανάρτησης και την σχέση μετάδοσης
    Αν μεγαλώσουμε ζάντα με το ίδιο υλικό εννοείται πως έχουμε ένα βαρύτερο πράγμα που προσπαθεί το ημιαξόνιο να γυρίσει κι ας έχει σχεδόν την ίδια διάμετρο

    Δεν σου ζήτησε κανείς να πάρεις τα γραφόμενα μου στα σοβαρά ούτε κι έχω την ανάγκη

  5. #155
    Ο μπακαλίστικος υπολογισμός της κατανάλωσης μου (όσα έβαζε η κυρά, τόσα βάζει και τώρα) ανεξάρτητα από αυτά που γράφει το mid πάντως, στηρίζει την θεωρία του mike και χαίρομαι γιατί με συμφέρει.

  6. #156
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από marioboni Προβολή μηνύματος
    ποιος μίλησε για υπερδιπλάσιες απώλειες?κάνε μου μια παράθεση που το έγραψα
    εδω

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από marioboni Προβολή μηνύματος
    Μιλάμε πάντα για ίδιο λάστιχο και ίδιο υλικό ζάντας
    οι απώλειες λόγω τριβής είναι 101% μεγαλύτερες εφόσον έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια ελαστικού
    η απόσταση μιας περιστροφής σαν νούμερο μπορεί να είναι λίγο η ζάντα είναι βαρύτερη του ελαστικού.Σαν στατικό φορτίο μπορεί να είναι μικρή η διαφορά αλλά όταν κινείται και γίνει δυναμικό επηρεάζει όλη την λειτουργία της ανάρτησης και την σχέση μετάδοσης
    Αν μεγαλώσουμε ζάντα με το ίδιο υλικό εννοείται πως έχουμε ένα βαρύτερο πράγμα που προσπαθεί το ημιαξόνιο να γυρίσει κι ας έχει σχεδόν την ίδια διάμετρο
    με τα λιγα μαθηματικα που ξερω, αυξηση 101% σημαινει κατι λιγο πιο πανω απο το διπλασιο! ναι??

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από marioboni Προβολή μηνύματος
    Εφόσον δεν έκανες τον κόπο να διαβάζεις και μιλάς ειρωνικά στο αν είμαι λαστιχάς κλπ αποχωρώ απτην συγκεκριμένη ενότητα
    εγω φιλε τον κοπο να διαβασω τον εκανα! μαλλον εσυ εχεις πελαγωσει γιατι δεν σου "βγαινει" στα χαρτια αυτο που λες και στερευεις απο επιχειρηματα! και αναμασας τα ιδια ατοπα (αυτα περι του βαρους) ενω σου απαντησα γι αυτο στο προηγουμενο ποστ μου! και δεν μιλησα ειρωνικα πουθενα! τωρα αν εσυ την ερωτηση τι δουλεια κανεις την λαμβανεις ως ειρωνεια δικο σου θεμα!

  7. #157
    όταν έγραψα 101% ήθελα να τονίσω πως είναι 101% σίγουρο και όχι διπλάσιο(χ2)
    η απάντηση μου είναι και ήταν με ΙΔΙΑ λάστιχα και ΙΔΙΟ υλικό ζάντας
    Τώρα αν εσύ θες να βάλεις λάστιχα με μικρότερο συντελεστή τριβής και ζάντες πούπουλο αλλάζουν τα δεδομένα και οι απαντήσεις

  8. #158
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από marioboni Προβολή μηνύματος
    όταν έγραψα 101% ήθελα να τονίσω πως είναι 101% σίγουρο και όχι διπλάσιο(χ2)
    η απάντηση μου είναι και ήταν με ΙΔΙΑ λάστιχα και ΙΔΙΟ υλικό ζάντας
    Τώρα αν εσύ θες να βάλεις λάστιχα με μικρότερο συντελεστή τριβής και ζάντες πούπουλο αλλάζουν τα δεδομένα και οι απαντήσεις
    λάστιχα με μικροτερο συντελεστη τριβης δεν θα εβαζα να σου πω την αληθεια! (γιατι αυτό σημαινει και μειωμενη προσφυση) αλλα ζαντες πουπουλο γιατι όχι? δες και πιο πανω το ειπα και πριν το αναφέρεις εσυ ότι το αμαξι τραβαει ζορι όταν βαλεις βαρυτερο τροχο! αλλα μπορεις να βαλεις μεγαλυτερη ζαντα χωρις να αυξησεις βαρος! είναι τι κραμα θα σου κατσει! όπως προειπα εγω όταν διαλεξα ζαντες κοιταξα αυτές που θα βαλω, να είναι στα ιδια επίπεδα βαρους με αυτές που ειχα! (καλα μη φανταστείς δεν τις ζυγισα σε ζυγαρια κιολας, αλλα το τσεκαρα με κρεμασμα στων τροχων στα χερια..)


    εεεμ γραφτο τοση ωρα αυτό το "σιγουρα" να καταλάβουμε ρε φιλε τι θες να πεις! ετσι όπως το εγραψες ηταν σαν να λες ότι εχει 101% αυξηση!
    εγω δεν ειπα ότι δεν υπαρχει αυξηση απωλειας! ειπα απλα ότι μιας και παιζουμε σε πολύ κοντινες μεταβολες διαμετρου, ότι χασει από απωλεια θα το κερδισει από το βημα μιας και θα διανυει μεγαλυτερη αποσταση με μια περιστροφή του τροχου! και ναι μιλαμε για ιδια ζαντα με ιδιο υλικο μιας και ο νικος αυξησε διασταση χωρις να αλλαξει ζαντες!

  9. #159
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    ΓΚΟΛΦ σειρα 4 του 98 εχεις? θεωρεις οτι για οικονομια 0,2 λιτρα στα 100 χιλιομετρα αξιζει να θυσιασεις το αριστο πατημα του αυτοκινητου που εχεις αυτη τη στιγμη με τα 205?
    Του 2000

    Η οικονομία ηταν περι του μισου λίτρου, αλλα επειδή πλέον γράφω ΠΑΑΑΑΡΑ πολλα χλμ το χρόνο, ηλπιζα οτι οι μαμά διαστάσεις θα ειναι κανα 50ρικο φθηνότερες.
    Με μισό λίτρο στα 100 λιγότερο, δηλαδης στα 50κ 250 λίτρα λιγότερο, δηλαδης 400 ευρώ κάτω στη διάρκεια ζωής του ελαστικού, δηλαδης η επόμενη αλλαγή δωρεαν.
    Δε διαφωνω για το κράτημα που λες, αλλα σκέψου 200χλμ κάθε μέρα πανω σε εθνική οδο, χωρις επταχυνσεις/φρεναρίσματα.

    Θα μου πεις γιατι δε θα έβαλες?
    Ελα ντε

  10. #160
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Του 2000

    Η οικονομία ηταν περι του μισου λίτρου, αλλα επειδή πλέον γράφω ΠΑΑΑΑΡΑ πολλα χλμ το χρόνο, ηλπιζα οτι οι μαμά διαστάσεις θα ειναι κανα 50ρικο φθηνότερες.
    Με μισό λίτρο στα 100 λιγότερο, δηλαδης στα 50κ 250 λίτρα λιγότερο, δηλαδης 400 ευρώ κάτω στη διάρκεια ζωής του ελαστικού, δηλαδης η επόμενη αλλαγή δωρεαν.
    Δε διαφωνω για το κράτημα που λες, αλλα σκέψου 200χλμ κάθε μέρα πανω σε εθνική οδο, χωρις επταχυνσεις/φρεναρίσματα.

    Θα μου πεις γιατι δε θα έβαλες?
    Ελα ντε
    βρες κανα γνωστο σου με αυτοκινητο σαν το δικο σου (γκολφ 4, Α3 λεον τολεντο και οκταβια πρωτης γενιας) που φοραει 15αρες, ανταλαξε τις 16αρες με τις 15αρες και βαλε 195/65-15...

  11. #161
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2014
    Μηνύματα
    0
    Καλησπερα και καλως σας βρηκα,θα ηθελα και εγω μια συμβουλη για αλλαγη ελαστικων σε κια ριο του 2006 απο τα εργοστασιακα 195/55/15.το αυτοκινητο εχει 240000 χμ και πολυ καιρο λογο της ακριβης διαστασης που εχει σκεφτομαι τη μεταβαση σε 195/50/15 που ειναι σαφως φθηνοτερη,τι λετε αξιζει το κοπο?ψαχνωντας στο νετ ειδα οτι πιο κοντα στη δικη του διασταση ειναι η 185/60/15 που ομως εχει μικροτερη αν και υπαρκτη διαφορα τιμης. θα ηθελα την γνωμη σας ευχαριστω.

  12. #162
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xsaviola28 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα και καλως σας βρηκα,θα ηθελα και εγω μια συμβουλη για αλλαγη ελαστικων σε κια ριο του 2006 απο τα εργοστασιακα 195/55/15.το αυτοκινητο εχει 240000 χμ και πολυ καιρο λογο της ακριβης διαστασης που εχει σκεφτομαι τη μεταβαση σε 195/50/15 που ειναι σαφως φθηνοτερη,τι λετε αξιζει το κοπο?ψαχνωντας στο νετ ειδα οτι πιο κοντα στη δικη του διασταση ειναι η 185/60/15 που ομως εχει μικροτερη αν και υπαρκτη διαφορα τιμης. θα ηθελα την γνωμη σας ευχαριστω.
    καλησπέρα και καλως ηρθες!
    αν βαλεις 50αρι προφιλ θα κοντυνεις το βημα, και θα εχεις μεγαλο σφαλμα στα χιλιόμετρα και κατ'επεκταση και μεγαλυτερη καταναλωση! με λιγα λογια, ότι γλιτώσεις στη τιμη των ελατικων θα το πληρωσεις σε καυσιμο! με το 185/60-15 από την άλλη θα εχεις τριπλο κερδος, καθως θα εχεις λιγοτερες απώλειες τριβης λογο στενοτερου ελαστικου, οικονομια καυσιμου λογο μακρυτερου βηματος, και χαμηλοτερο κοστος αγορας ελαστικων, αλλα ενδεχομένως να χασεις λιγο σε οδικη συμπεριφορα!

    γνωμη μου μεινε στη διασταση σου, αλλα επελεξε οικονομικα θυγατρικα ελαστικα!

  13. #163
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2014
    Μηνύματα
    0
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση ,μαλλον θα παω για 185/60-15 ,με τις ταχυτητες που ινουμαστε πλεον λογο οικονομιαε δε νομιζω να υπαρχει θεμα οδικης συμπεριφορας .Καποια προταση σε μαρκα αν εχεις ειναι καλοπροαιρετη και παλι σε ευχαριστω

  14. #164
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panoskl
    Εγγραφή
    06/04/2008
    Μηνύματα
    245
    Καλησπέρα, καμιά πρόταση για ένα Golf Plus TSi με 140 ίππους;

    Το αμάξι κάνει λίγα χιλιόμετρα (είναι του 2007 με 50.000 χλμ περίπου) χωρίς απαιτήσεις επιδόσεων κλπ κλπ.

    Διάσταση 205/55 16.

    Δεν με ενδιαφέρει η διάρκεια γιατί βλέπω να τα αλλάζω πάλι λόγω παλαιότητας και όχι λόγω χιλιομέτρων.
    I will take the mountains!

  15. #165
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xsaviola28 Προβολή μηνύματος
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση ,μαλλον θα παω για 185/60-15 ,με τις ταχυτητες που ινουμαστε πλεον λογο οικονομιαε δε νομιζω να υπαρχει θεμα οδικης συμπεριφορας .Καποια προταση σε μαρκα αν εχεις ειναι καλοπροαιρετη και παλι σε ευχαριστω
    αμα δεν εχεις ααπιτησεις στην οδηγηση και θες απλα να κανεις τη δουλεια σου, τοτε πηγαινε σε οικονομικα αλλα αξιοπρεπη λαστιχα οπως μομο και πετλας για να εξοικονομησεις ακομα περισσοτερα χρηματα χωρις να χασεις σε ασφαλεια! κινεζικα μη βαλεις μονο!

Σελίδα 11 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112131415162161 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 15:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:48
  4. Ασφαλεια Για Αυτοκινητο
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 14:23
  5. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF