Σελίδα 11 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 327

Θέμα: Ενδιαφέρον συγκριτικό V4S vs K5

  1. #151
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.588
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    +1000 οπως τα λες ΑΛΛΑ παντα best value for money και το πιο γρηγορο στα γυμνα και SS !!!!
    Σε αυτο συνυπολογιζεις και το κοστος των ζημιων?και της οδικης βοηθειας για οταν σε αφηνει στο δρομο?ναι το τουονο ειναι μηχαναρος και σε τρομερη τιμη αλλα δεν θα το αγοραζα ποτε.καθως η ανασφαλεια της απριλια ειναι τεραστια!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  2. #152
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Σε αυτο συνυπολογιζεις και το κοστος των ζημιων?και της οδικης βοηθειας για οταν σε αφηνει στο δρομο?ναι το τουονο ειναι μηχαναρος και σε τρομερη τιμη αλλα δεν θα το αγοραζα ποτε.καθως η ανασφαλεια της απριλια ειναι τεραστια!
    Τοσο ο V2 πριν οσο και ο V4, απο οσο ξερω με εξαιρεση τα πρωτα-πρωτα RSV4 που "γεννούσαν", δεν εχουν προβληματα και δεν αφηνουν

    Το Tuono βγαινει ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ καλυτερο γυμνό και ΚΑΝΕΙΣ δεν αναφέρει προβληματα

    Μοναδικο θεμα ειναι το δίκτυο αντιπροσωπων που ειναι λειψό, βεβαια ισως να φταιει και η τιμολογιακή πολιτική της εταιρίας και να μην αφηνει τα περιθώρια κέρδους που αφηνουν αλλες

    Παντως το δικο μου V4 2014 εχει 44χιλ χιλιομετρα και δεν καιει ουτε σταγόνα
    Το εχω 3 χρονια 2ο χέρι και με αφησε μονο μια φορα απο μπαταρια μιας και ηταν 6ετίας και ειχε κάψει τα 2 στοιχεία.

    Και το V2 2004 που ειχα 7 χρονια δεν με αφησε ΠΟΤΕ !

    Εγω θα έλεγα να το δοκιμάσεις μιας και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν κουνάει

  3. #153
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.479
    Δεν νομίζω τα aprilia να είναι πιο ζημιάρικα από τα Ducati

  4. #154
    Η αλήθεια είναι πως τα v4 με σίφτερ, έχουν δείξει κάποια ευαισθησία στο κιβώτιο ταχυτήτων. Αναφέρω το σίφτερ γιατί ίσως παίζει κάποιο ρόλο σε αυτό.

    Εδιτ: για τα απριλια γράφω
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #155
    Κάποια επιπλέον στοιχεία για το Κ6 του τέστ από το παρακάτω βίντεο.
    Φοράει ohlins πίσω
    Είναι σηκωμένο και μπρος και πίσω
    Φοράει magura αντλία φρένων/σωληνάκια υψηλής/δίσκους galfer
    Το αγόρασαν 3Κ και του έριξαν άλλα 4Κ (1100$ μόνο το ohlins)

    Αδικία για το V4S?


    https://youtu.be/vhwBI3Sl7Io
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #156
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.179
    Αλλά το V4S έχει κοντέρ που δουλεύει

  7. #157
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    To διάβασα εδω και καιρό το άρθρο αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία.

    Βλέπω όμως οτι έχει κάνει εντύπωση. Αυτός ηταν κι ο σκοπός των δημοσιογράφων.

    Είναι γνωστό τοις πασι οτι τα Ducati με τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις δεν είναι κατάλληλα για χρήση στην πίστα.
    Αυτό είναι παλιό, και ισχύει από τότε που βγήκαν τα 2κύλινδρα panigale με τέτοιες. Αν θέλεις Ducati και πίστα παίρνεις αναλογως χρημάτων το απλό η το ακριβό αλλά με νορμάλ αναρτήσεις, και οχι με ηλεκτρονικές.
    Τώρα γιατί αυτοί αποφάσισαν να παρουν το V4S με αυτες τις (ως γνωστόν ακατάλληλες για πίστα επαναλαμβάνω) αναρτήσεις αντι του απλού, και να το πάνε στην πίστα να το συγκρίνουν με ενα K5 με αλλαγμένες αναρτήσεις φρένα και δεν ξερω τι άλλο, δεν θα το σχολιάσω αλλά οποιος σκέφτεται καταλαβαίνει οτι απλά μαζεύουν click .
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #158
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To διάβασα εδω και καιρό το άρθρο αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία.

    Βλέπω όμως οτι έχει κάνει εντύπωση. Αυτός ηταν κι ο σκοπός των δημοσιογράφων.

    Είναι γνωστό τοις πασι οτι τα Ducati με τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις δεν είναι κατάλληλα για χρήση στην πίστα.
    Αυτό είναι παλιό, και ισχύει από τότε που βγήκαν τα 2κύλινδρα panigale με τέτοιες. Αν θέλεις Ducati και πίστα παίρνεις αναλογως χρημάτων το απλό η το ακριβό αλλά με νορμάλ αναρτήσεις, και οχι με ηλεκτρονικές.
    Τώρα γιατί αυτοί αποφάσισαν να παρουν το V4S με αυτες τις (ως γνωστόν ακατάλληλες για πίστα επαναλαμβάνω) αναρτήσεις αντι του απλού, και να το πάνε στην πίστα να το συγκρίνουν με ενα K5 με αλλαγμένες αναρτήσεις φρένα και δεν ξερω τι άλλο, δεν θα το σχολιάσω αλλά οποιος σκέφτεται καταλαβαίνει οτι απλά μαζεύουν click .
    Ναι μεν, αλλά.

    Ένα υποθετικό συγκριτικό ss1000 του 2004-05 (οποιοδήποτε) vs 1989-90 θα έθετε τα πράγματα στην διάσταση την οποία ήθελαν να τονίσουν οι Courts-Henning.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #159
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.725
    Στα δικα μου ματια παντως οποιοδηποτε SS1000 15ετιας (Πες το CBR/R1/ZX) με αλλαγμενες εστω αναρτησεις (δεν φορουσε κ FGR/TTX GP) κ μια τρομπα αν κοντραριζε ενα τοπ οφ δε λαιν SS του 2020 (στην προκειμενη) θα με αφηνε εκπληκτο.
    Οπως θεωρω κ η Ducati δεν θα περιμενε το V4s με τις ηλεκτρονικες να μην αποδιδει τοσο καλα.

    Αυτα που φοραει απανω τα αναφερει κ ο Τζωρτζ πιο πανω.
    Ποτανα αμερικη...ολα πιο φθηνα.
    Τελευταία τροποποίηση από DoctoR_k6; 16/09/2020 στις 16:49.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Για να βγάλουν βίντεο αυτοί πρέπει να ρχονται τα πάνω κάτω στις κόντρες και να υπερισχύει το underdog ...

  11. #161
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Πάντως, όταν οδήγησα μια 1098 στις Σέρρες κατάλαβα γιατί έχει τόσο φανατικό κοινό. Και ...εχθρούς. Καμία σχέση με ιαπωνέζικο 1000άρι.
    Δύσκολα το έβαζα στη γραμμή που ήθελα, αλλά μετά ό,τι μαλακία κι αν έκανα το μπουρδέλο δεν κουνιότανε με τίποτα!
    Το Κ5 μπροστά του φαινότανε λες και είχε ξεβιδωθεί το ψαλίδι!

    Τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανάκια.
    Αυτη την εντύπωση έχω κι εγώ παρ όλο που δεν έχω την εμπειρία σου.
    Εχω καβαλήσει καποια πολύ καλά Ducati κι έμεινα εκπληκτος απο την αποτελεσματικότητά τους στην πίστα.
    Εχω και παράδειγμα φίλου που πάμε μαζί track days, οταν πούλησε το K7 του και πήρε 1098 στην αρχή ζοριζόταν λίγο γιατί είναι πολύ διαφορετικα σαν φιλοσοφία και κινητήρα αλλά και στησίματος.
    Μετα που το έμαθε παει τουλάχιστον 2-3 sec πιο γρήγορα στις Σέρρες και κατεβηκε στο 1.31

    Βέβαια και το K7 άλλου φίλου που καβάλησα εγώ με ενα σκασμο λεφτά πανω του απο αναρτήσεις μπρος πίσω, φρένα brembo monoblock, εξατμιση κλπ τούμπανο ήταν και κατάλαβα οτι αν το είχα εγώ μπορεί και να πήγαινα στο 1.30.
    Η ευθεία εξαφανιζόταν αλλά και φρέναρε κι έστριβε πολύ καλά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #162
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Ναι μεν, αλλά.

    Ένα υποθετικό συγκριτικό ss1000 του 2004-05 (οποιοδήποτε) vs 1989-90 θα έθετε τα πράγματα στην διάσταση την οποία ήθελαν να τονίσουν οι Courts-Henning.
    To 89-90 τα μηχανάκια δεν έχουν σχέση με το σήμερα. Ούτε καν με μηχανάκια 15 χρονών.
    Παράδειγμα το υπερτούμπανο bimota SB6 του 1995 (1100 ειναι ε!) που έκανε οσο 3 GSXR1100 τότε να το αγοράσεις και χάνει 3-4 sec στις Σέρρες απο R6 του 04 (με καλές αναρτήσεις μπρος πίσω και το bimota και το R6) με τον ίδιο οδηγό, εμένα.
    1.36 με το bimota και 1.32 με το R6 για να ειμαι και πιο ξεκάθαρος.
    Δεν είμαι ο super γλήγορος αλλά καταλαβαίνω μια χαρά τι γίνεται.

    Εχω καβαλήσει επίσης σε πίστα και μοτο του 70 και του 80 και του 90 και του 2000 μέχρι το πιο καινούριο μαλλον το K7 που ηταν φοβερό αλλά είχε τα πάντα πανω όπως έγραψα. Ετσι μπορώ να πώ οτι έχω πολύ σφαιρική εικόνα για το πως εξελίχθηκαν στο πέρασμα των χρόνων.
    Τα μηχανάκια άλλαξαν τρομερά απο το 80 στο 90 κι άλλο τόσο απο το 90 στο 2000 και λίγο ακόμα μεχρι το 05. Μετά τα πράγματα έφτασαν σε ενα σημείο που δεν θα πας και πολύ πιο γρήγορα εύκολα και φτηνά.
    Είναι ο νόμος diminishing returns καθαρά.

    Ετσι λοιπόν τα καλά και φτηνά για πίστα είναι τα μηχανάκια σήμερα που έχουμε 2020 είναι αυτά του 2005 όπως το K5 που διάλεξαν αλλά και τα 600ρια του τότε μια χαρά είναι, ειδικά με αναρτήσεις μπρός πίσω.

    Το V4S δεν κατάλαβα ακριβως γιατί το διάλεξαν γι αυτο το άρθρο, μαλλον για εντυπωσιασμό απλά.
    Αν έβαζαν ενα 1098 με Ohlins όπως είχε και το GSXR ας πουμε, μάλλον θα ηταν αλλο το αποτέλεσμα.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 16/09/2020 στις 19:53.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    .

    Το V4S δεν κατάλαβα ακριβως γιατί το διάλεξαν γι αυτο το άρθρο
    Προφανώς επειδή είναι το πιο ακριβό "ναυάγιο" των σημερινών ss
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #164
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To 89-90 τα μηχανάκια δεν έχουν σχέση με το σήμερα. Ούτε καν με μηχανάκια 15 χρονών.
    Παράδειγμα το υπερτούμπανο bimota SB6 του 1995 (1100 ειναι ε!) που έκανε οσο 3 GSXR1100 τότε να το αγοράσεις και χάνει 3-4 sec στις Σέρρες απο R6 του 04 (με καλές αναρτήσεις μπρος πίσω και το bimota και το R6) με τον ίδιο οδηγό, εμένα.
    1.36 με το bimota και 1.32 με το R6 για να ειμαι και πιο ξεκάθαρος.
    Δεν είμαι ο super γλήγορος αλλά καταλαβαίνω μια χαρά τι γίνεται.

    Εχω καβαλήσει επίσης σε πίστα και μοτο του 70 και του 80 και του 90 και του 2000 μέχρι το πιο καινούριο μαλλον το K7 που ηταν φοβερό αλλά είχε τα πάντα πανω όπως έγραψα. Ετσι μπορώ να πώ οτι έχω πολύ σφαιρική εικόνα για το πως εξελίχθηκαν στο πέρασμα των χρόνων.
    Τα μηχανάκια άλλαξαν τρομερά απο το 80 στο 90 κι άλλο τόσο απο το 90 στο 2000 και λίγο ακόμα μεχρι το 05. Μετά τα πράγματα έφτασαν σε ενα σημείο που δεν θα πας και πολύ πιο γρήγορα εύκολα και φτηνά.
    Είναι ο νόμος diminishing returns καθαρά.

    Ετσι λοιπόν τα καλά και φτηνά για πίστα είναι τα μηχανάκια σήμερα που έχουμε 2020 είναι αυτά του 2005 όπως το K5 που διάλεξαν αλλά και τα 600ρια του τότε μια χαρά είναι, ειδικά με αναρτήσεις μπρός πίσω.

    Το V4S δεν κατάλαβα ακριβως γιατί το διάλεξαν γι αυτο το άρθρο, μαλλον για εντυπωσιασμό απλά.
    Αν έβαζαν ενα 1098 με Ohlins όπως είχε και το GSXR ας πουμε, μάλλον θα ηταν αλλο το αποτέλεσμα.
    Και σήμερα κάνει όσο μερικά R6.Το χεις ξαναγράψει αυτό ,σκέφτομαι ότι δεν θες να το πιέσεις για να μην βγάλει κάτι.Δεν συζητάω για πτώση ε

  15. #165
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    980
    Αν κατάλαβα καλά λετς για ακατάλληλες για πιστα οι αναρτήσεις του πανάκριβου V4S και είχε Ohlins το K5 (επίπεδο Ohlins δηλαδή? ) με τα 90Κ χλμ και τα προφανή σημάδια του χρόνου πάνω του?
    Δηλαδή ανακατασκευασμενο Κ5 απο τη Suzuki τι θα έριχνε? 10 δευτερα?

Σελίδα 11 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2008, 09:21
  2. Gsxr K5 Vs K6
    από GSXR K6 στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2008, 10:34
  3. k5 vs R1 2004 @ Εθνική Οδός Λάρισα
    από project.breeze στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2007, 20:08
  4. R1 Vs K5?
    από Dionisisk5 στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 21:20
  5. GSXR 1000 K5 vs οι λοιποί καϋμένοι......
    από stako στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2005, 18:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF