Σελίδα 116 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 1666106111112113114115116117118119120121126 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.726 έως 1.740 από 2315

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...

  1. #1726
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.303
    V look up, δια πάσαν νόσο
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #1727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τα πάντα είναι εφικτά, αλλά δεν κατάλαβα τίποτα από την περιγραφή σου. Screenshot.

    Στην πρωτη φωτο, φαινεται η λιστα μου. Τερμα δεξια, στο ΤΜΗΜΑ, ειναι που ανηκει καθε παιδι. Θελω με την εγγραφη ενος νεου αθλητη ή αλλαζοντας το ΤΜΗΜΑ καποιου υπαρχοντος, να μου εγγράφει το ονομα-επωνυμο-γεννηση στην αντιστοιχη καρτελα τμηματος. (φωτο 2 ειναι η αντιστοιχη των ΜΙΝΙ).
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων snap161.jpg‎   snap163.jpg‎  
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  3. #1728
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Το να φτιάξεις ένα macro που ελέγχει όλη τη στήλη Ε και αντιγράφει τα δεδομένα που θες στο αντίστοιχο sheet, δεν είναι κάτι τρομερό. Αλλά το να θες να το κάνει δυναμικά, δηλαδή αυτόματα όταν αλλάζεις τιμή στην Ε (ΤΜΗΜΑ), ε ναι, δεν είναι απλό.

    Και με τους 2 τρόπους, θα έχεις θέματα, βέβαια. Θα πρέπει να διαγράφεις την παλιά εγγραφή από το αντίστοιχο ΤΜΗΜΑ. Αν θες να κάνει και αυτό, μιλάμε για κάτι ακόμα πιο πολύπλοκο.
    Life begins at 45°.

  4. #1729
    Ναι αυτό θέλω να κάνω. Ευχαριστώ για την απάντηση.

  5. #1730
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Τα πάντα γίνονται προγραμματιστικά. Αλλά δεν αρκεί μια απλή formula για κάτι τέτοιο. Ίσως βρεις κάτι γκουγκλάροντας ή ρωτώντας σε πιο σχετικά φόρουμ (εκεί σίγουρα, αν έχεις πρόσβαση). Είναι αρκετά πολύπλοκο για να βοηθήσω παραπάνω τώρα.
    Life begins at 45°.

  6. #1731
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.077
    δεν ξέρω πολλά αλλα νομίζω η access θα ήταν καλύτερη επιλογή.

  7. #1732
    Κάποτε είχα μια ιδέα από access. Τώρα γέρασα και δεν έχω ελεύθερο χρόνο. Έψαχνα κάτι απλό στο excel αλλά δεν γίνεται.
    100 ονόματα είναι όλα κι όλα, μέσω filter θα βρίσκω αυτά που θέλω και μετά copy paste.
    Ευχαριστώ άπαντες

  8. #1733
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Μια και ο ένας φορητός "απαλλοτριώθηκε", δανείστηκα για λίγες μέρες το φορητό του αδελφού μου. Απλά πράγματα, DELL I3, με 128 gb ssd σκληρό. Όταν τον πήρα, μου είπε ότι ο δίσκος είναι ''γεμάτος''. Τον συνδέω στο δίκτυο του μαγαζιού, βάζω τρία τέσσερα προγράμματα της δουλειάς, και βλέπω το σκληρό : 400 mb ελεύθερα από 109 gb. Μάλιστα, κάνω εκκαθάριση δίσκου (που δεν νομίζω να έκανε ο αδελφός καμμία φορά), ξανά έλεγχο στο σκληρό : 30,4 gb ελεύθερα από 109 gb. Τέλος καλό ;

    Αμ δε.... Τον βλέπω κάθε τόσο να ''γεμίζει'' το σκληρό, φτάνοντας μέχρι το 0 ... Στην εκκαθάριση δεν δείχνει τίποτε, 200 - 300 mb το πολύ να φεύγουν ....

    Τι μπορεί να συμβαίνει ;

    Ένας ''πρόχειρος'' έλεγχος με το avast, δεν έδειξε τίποτε ...

    Μερσί ..
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  9. #1734
    https://www.jam-software.de/treesize_free/?language=EN
    Κατέβασε το και δες σε ποιο φάκελο είναι το πρόβλημα.

  10. #1735
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από agamoi-thytai Προβολή μηνύματος
    https://www.jam-software.de/treesize_free/?language=EN
    Κατέβασε το και δες σε ποιο φάκελο είναι το πρόβλημα.
    Μερσί αγαπητέ, έδειξε τα temps στα 60 gb, έγινε συμπίεση (είπαμε ο φορητός είναι αλλουνού) και είμαστε στα 40 gb ελεύθερα από τα 110. Όλα καλά πιστεύω λοιπόν ...

    Ευχαριστώ πάλι
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  11. #1736
    Ερωτησούλα σχετικά με μητρική..

    Μετά απο καμια 10ετία με mac επιστρέφω σε commodity hardware γιατί οι ανάγκες έχουν μεγαλώσει. Πρόκειται να στήσω ένα σύστημα με i7 coffee lake (και 32Gb Ram για αρχή) οπότε αναγκαστικά Z370 μητρική. Αυτή τη στιγμή παίζουν τέτοιες (δυστυχώς ακριβές) απο Asus, Gigabyte, MSI και μία Asrock. Απο την εμπειρία σας έχουμε κάποια μάρκα που προτιμάμε ή αποφεύγουμε?

    Μερσί μποκού
    Τελευταία τροποποίηση από Mariner; 14/10/2017 στις 13:01.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  12. #1737
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Μετά απο καμια 10ετία με mac επιστρέφω σε commodity hardware γιατί οι ανάγκες έχουν μεγαλώσει.


    Δεν ξέρω ακριβώς τι ανάγκες έχεις (o/c κτλ), αλλά, προσωπικά, εδώ και αρκετά χρόνια, η GB είναι πάντα η πρώτη μου επιλογή. Μετά, θα πήγαινα σε Asus.
    Life begins at 45°.

  13. #1738
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Βρες εσυ μητρικη που θες κι ολες οι μαρκες ειναι καλες.Πλην μεμονωμενων μοντελων που εβγαζαν προβληματα,ολες καλες ειναι.Η Gigabyte προ καμποσων ετων οντως στεκοταν λιγο ψηλοτερα απο τις αλλες μαρκες,αλλα πλεον ειναι ολες σχεδον το ιδιο.Εξαρταται απο το μοντελο.
    Τι θα στησουμε?Και ι7 καινουργιο?λ7 υπαρχουν!
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  14. #1739
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έλα μην κλαίς.. Δεν είμαι fanboy apple αν και το OSX θα μου λείψει πρέπει να το ομολογήσω (εκτός και αν δεν βαρεθώ και γίνει hackintosh )
    o/c για την ώρα δεν νομίζω καθώς λογικά θα είμαι καλυμένος απο την στοκ ισχύ. Αν στο μελλον χρειάζομαι περισσότερη ισχύ θα του κάνω ωστε να καθυστερήσω την αναβάθμιση.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Βρες εσυ μητρικη που θες κι ολες οι μαρκες ειναι καλες.Πλην μεμονωμενων μοντελων που εβγαζαν προβληματα,ολες καλες ειναι.Η Gigabyte προ καμποσων ετων οντως στεκοταν λιγο ψηλοτερα απο τις αλλες μαρκες,αλλα πλεον ειναι ολες σχεδον το ιδιο.Εξαρταται απο το μοντελο.
    Τι θα στησουμε?Και ι7 καινουργιο?λ7 υπαρχουν!
    λ7 δεν υπάρχουν και τόσα αλλά τι να κάνεις.. τα 6c/12t θα με βολέψουν πρεπει να ομολογήσω οπότε τρώω το αγκούρι και ευελπιστώ να μου κρατήσει τόσο το σύστημα ωστε να κάνω απόσβεση
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  15. #1740
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος




    λ7 δεν υπάρχουν και τόσα αλλά τι να κάνεις.. τα 6c/12t θα με βολέψουν πρεπει να ομολογήσω οπότε τρώω το αγκούρι και ευελπιστώ να μου κρατήσει τόσο το σύστημα ωστε να κάνω απόσβεση
    Και γιατι πας σε τετοια λυση με εξαπυρηνο και ακριβο?Τρεχεις καποια εφαρμογη που το χρειαζεται αυτο?
    (Αν εισαι gamer,OK)
    Αν ναι,πως και δεν κοιτας σε καποιο μτχ workstation με δυο CPU?Μαλλον φτηνοτερα θα σου βγει,και δεδομενα καλυτερα θα παει.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

Παρόμοια θέματα

  1. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 22:14
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. Μια Ερωτηση Απο Εναν Απληροφορητο
    από energizer6666 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF