Σελίδα 119 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 1969109114115116117118119
Προβολή αποτελεσμάτων 1.771 έως 1.776 από 1776

Θέμα: Yamaha MT-07

  1. #1771
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    986
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από parlapipas25 Προβολή μηνύματος
    Πιο πολύ με ενδιαφέρει στο ρελαντί όταν ζεσταίνω το μηχανάκι για ένα λεπτό να μην ενοχλώ τους γείτονες.
    Η πιο διακριτική με πνιχτη - db killer από αυτές που έχω δει , είναι η Akrapovic Titanium.

    Είμαι στην αναμονή για μια Mivv Oval , λένε ότι κ αυτή είναι σχετικά ήσυχη στο ρελαντί.

    Οποιαδήποτε χωρίς πνιχτη, ακούγεται πιο πολύ από Motorhead στα ντουζενια τους

  2. #1772
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2017
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Η πιο διακριτική με πνιχτη - db killer από αυτές που έχω δει , είναι η Akrapovic Titanium.

    Είμαι στην αναμονή για μια Mivv Oval , λένε ότι κ αυτή είναι σχετικά ήσυχη στο ρελαντί.

    Οποιαδήποτε χωρίς πνιχτη, ακούγεται πιο πολύ από Motorhead στα ντουζενια τους
    Ξέρεις αν χρειάζεται πρόγραμμα για την dominator hp8;

  3. #1773
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    986
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από parlapipas25 Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις αν χρειάζεται πρόγραμμα για την dominator hp8;
    Επειδή είναι εξάτμιση που δε βλέπω ομολογκασιον και δε βρίσκω πληροφόρηση στο site τους , ναι , θα έκανα τη κίνηση για να αναπρογραμματιστει ο εγκέφαλος της μηχανής γιατί πιστεύω ότι θα το χρειαστεί.

    Άλλες εταιρίες λένε ότι δε χρειάζεται αναπρογραμματισμος (remap/reflash) αλλά βλέπω ότι αρκετοί το κάνουν για να απολαύσουν πλήρως τα οφέλη στη λειτουργία και στα νούμερα.

    Δες και μια άποψη εδώ https://www.reddit.com/r/MT07/commen...mment/igkr36o/

  4. #1774
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Η πιο διακριτική με πνιχτη - db killer από αυτές που έχω δει , είναι η Akrapovic Titanium.

    Είμαι στην αναμονή για μια Mivv Oval , λένε ότι κ αυτή είναι σχετικά ήσυχη στο ρελαντί.

    Οποιαδήποτε χωρίς πνιχτη, ακούγεται πιο πολύ από Motorhead στα ντουζενια τους
    τελικα εβαλες mivv oval και αν ναι εντυπωσεις;

  5. #1775
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    986
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    τελικα εβαλες mivv oval και αν ναι εντυπωσεις;
    σε λίγες μέρες η τοποθέτηση, είχαμε καθυστερήσεις

    θα αναφέρω εντυπώσεις

  6. #1776
    Νέο μέλος Το avatar του/της rex4539
    Εγγραφή
    09/02/2023
    Μηνύματα
    81
    Ας κάνω κι εγώ ένα mini review του ΜΤ-07 μοντέλο 2022 που αγόρασα καινούριο τον Οκτώβριο του 2022.

    Εμφάνιση: Καθαρά υποκειμενικό κομμάτι αλλά εμένα μου φαίνεται πανέμορφο, με μόνη (μεγάλη) παραφωνία τον τεράστιο καταλύτη. Να πω εδώ πως έχει καθολική αποδοχή από το γυναικείο φύλο, ακόμα και από γυναίκες που δεν έχουν καμία σχέση με μηχανές.

    Επιδόσεις: Εκπληκτικός κινητήρας που έχει ροπή από χαμηλά και μπορείς εύκολα να είσαι 2 ταχύτητες πάνω χωρίς σκορτσαρίσματα. Αν έχεις βαρύ δεξί χέρι είναι εξαιρετικά νευρικό (ή παιχνιδιάρικο, όπως το βλέπει ο καθένας) και θα είσαι σε μόνιμη σούζα. Έχοντας πλήρη απουσία ηλεκτρονικών υποβοηθημάτων, απαιτείται να ξέρει τι κάνει ο οδηγός αλλιώς θα βρεθεί σε εξαιρετικά δύσκολες καταστάσεις. Είναι ένα "entry level" μηχανάκι αλλά έχει πολύ ψωμί για να πει κανείς ότι δεν τον καλύπτει πια. Αν οδηγείς σαν το παληκάρι εδώ, τότε ναι, είσαι έτοιμος για κάτι παραπάνω. Αν όχι, καλά, κάνε ότι θέλεις με τα λεφτά σου αλλά σε καμία περίπτωση μην πεις ότι το MT-07 δεν σε καλύπτει από επιδόσεις. Αλλά, μια ζωή την έχουμε και αν έχεις λεφτά πάρε ότι γουστάρεις κι ας το έχεις για την καφετέρια!

    Αναρτήσεις: Αρκετά μαλακές και απορροφούν όλους τους κραδασμούς των Ελληνικών δρόμων. Κάνουν ακόμα και για light χωμάτινες διελεύσεις. Για extreme χρήση πίστας, κοτσάρεις μια Ohlins αν θέλεις αλλά και πάλι, μόνο αν είσαι του επιπέδου του φίλου εδώ (ο οποίος παρεπιμπτόντως το έχει stock το μηχανάκι, εκτός από τα λάστιχα). Σίγουρα μια καλύτερη ανάρτηση θα ήταν επιθημητή στην stock μορφή αλλά ότι πληρώσεις παίρνεις εδώ.

    Φρένα: Μέτρια για την συγκεκριμένη μηχανή και απέχει παρασάγγας από φρένα σε υλοποιήσεις της Ducati ή της KTM. Να σημειώσω εδώ ότι το ABS (το οποίο είναι η μόνη υποβοήθηση που έχει η μηχανή), δεν είναι πολύ παρεμβατικό, με την έννοια ότι σε κάποιες περιπτώσεις (όπως κατηφόρες με μικρή ταχύτητα) μπορεί να μπλοκάρει στιγμιαία ο τροχός οπότε θέλει προσοχή. Ότι πληρώσεις παίρνεις...

    Αξιοπιστία: Άψογη ποιότητα κατασκευής. Δεν έχει βγάλει το παραμικρό σε 23000 χιλιόμετρα και δεν ακούγεται "κιχ" από τριξίματα πλαστικών ή οτιδήποτε άλλο. Απουσία ενοχλητικών συντονισμών σε όλο τον φάσμα στροφών και ταχυτήτων. Γενικά, για μένα είναι ένα απροβλημάτιστο μηχανάκι. Η μηχανή είναι εκτεθειμένη σε ανοιχτή πυλωτή πολύ κοντά στη θάλασσα. Δεν έχω σκουριές ή άλλες φθορές, εκτός από λίγο σκουριά στις βίδες των αντίβαρων τιμονιού (πρέπει να κοιτάξεις για το δεις). Η μηχανή χρησιμοποιείται ως καθημερινό όχημα, βρέξει χιονίσει.

    Άνεση: Η σέλα του οδηγού είναι πολύ σκληρή. Ένιωθα πόνο πάνω από μισή ώρα οδήγηση. Από την πρώτη εβδομάδα ήξερα πως πάει για αλλαγή, όπως και έγινε στο γνωστό κατάστημα μετατροπής σελών στην Καλλιρόης. Τώρα πια κάνω 8,5 ώρες οδήγηση μονοκοπανιά για πλάκα. Η σέλα του συνοδηγού είναι απαράδεκτη stock αλλά ακόμα και μετά την μετατροπή έγινε καλύτερη αλλά όχι "καλή". Άκουσα τα εξ'αμάξης απ'τη σύζυγο όταν κάναμε 1200 χλμ πέρισυ το καλοκαίρι. Το πρόβλημα είναι ότι είναι πολύ μικρή. Προς το παρόν η "λύση" είναι η χρήση μαξιλαριού Επίσης είναι αυτονόητο σε γυμνό μηχανάκι αλλά υπάρχει παντελής απουσία ανεμοκάλυψης. Εγώ το θεωρώ προτέρημα και είναι ο λόγος που πήρα γυμνό. Δεν με ενοχλεί καθόλου μέχρι τα 150 αλλά από εκεί και πάνω τρως ξύλο. Αλλά για μικρά ανοίγματα είναι μια χαρά, όχι για παρατεταμένες διάρκειες. Στα 120-140 είμαι σε φάση cruiser, μπορώ όλη τη μέρα. Αλλά εμένα μου αρέσει η αίσθηση του αέρα και έχω καλό κράνος (Shoei NXR2), οπότε δεν είναι για όλους. Εγώ πάντως νιώθω ότι η μηχανή μπορεί να με παει παντού (έχω κάνει χωμάτινη διέλευση σε ξερό καλοκαιρινό χώμα και πέτρες μια χαρά) και όσο μακριά χρειάζεται, απροβλημάτιστα. Δεν νιώθω την ανάγκη "τουριστικής μηχανής" καθώς κάνω ήδη τουρισμό με το MT-07 μια χαρά. Σίγουρα κάτι πιο εξειδικευμένο θα ήταν πιο άνετο, αλλά δεν μου χρειάζεται στη φάση που είμαι τώρα.

    Σύνοψη: Θεωρώ το MT-07 εξαιρετική αγορά στα λεφτά του, τουλάχιστον όταν το πήρα εγώ. Είναι μια μηχανή που θα κρατήσω για πολλά χρόνια και σίγουρα ο λόγος πώλησης δεν θα είναι γιατί το βαρέθηκα αλλά η γκρίνια της συζύγου για τη σέλα Πηγαίνοντας κόντρα στην κοινή άποψη που διαβάζω στο forum αλλά και αλλού, δεν θα το σύστηνα για πρώτη μηχανή. Είναι πολύ νευρικό και η απουσία ηλεκτρονικών είναι πολύ πιθανό να έχει κακή κατάληξη σε κάποιον που θα πάει να κάνει το "κάτι παραπάνω" χωρίς εμπειρία. Όπως έχω ξαναγράψει και σε άλλα θέματα, για πρώτο μηχανάκι προτείνω μεταχειρισμένο 125. Κάνε όλα τα λάθη εκεί και μετά όταν νιώσεις έτοιμος πας για "σοβαρή" μηχανή. Εννοείται αυτή είναι η άποψή μου και μπορεί να διαφωνεί όποιος θέλει. Το MT-07 το συστήνω σε όποιον θέλει μια απροβλημάτιστη μηχανή, του αρέσει η ροπή χαμηλά, θέλει να μάθει να οδηγεί σωστά χωρίς ηλεκτρονικά και δεν έχει πολλά λεφτά για ξόδεμα. Για όποιον έχει πολλά λεφτά για ξόδεμα υπάρχουν πολλές και εξαιρετικές επιλογές!

Σελίδα 119 από 119 ΠρώτοΠρώτο ... 1969109114115116117118119

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  3. yamaha mt-3
    από focustud στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 17:18
  4. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF