Σελίδα 12 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 278910111213 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 183

Θέμα: AO Διόδια Κηφισσού, σήμερα 11/09/2012

  1. #166
    Ρε ξεκολλήσει με το " μαλακα" και το "γυφτο" συνέχεια ,
    Κουβέντα κάνουμε ρεεεεεεεεε

  2. #167
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    και που σε ξέρω για να αναφερθώ προσωπικά σε σένα; εσύ με ξέρεις δηλαδή; σαν παράδειγμα σε ανέφερα, αν παρεξηγιέσαι όπου λέω «εσύ», βάλε «ο μαλάκας».
    Οκ το δέχομαι. Αλλά συνήθως όταν χρησιμοποιείς το 2ο ενικό και, μάλιστα, πολλάκις, αναφέρεσαι στον συνομιλητή σου. Δε χρειάζεται να τον γνωρίζεις προσωπικά γι'αυτό ε?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    δηλαδή τώρα μου λες ότι επειδή διαμαρτύρομαι όταν κάποιος περνάει από την ανοικτή μπάρα ενώ πληρώνω το διόδιο, είμαι κομπλεξικός.
    Έτσι το βλέπω εγώ. Εξήγησα γιατί. Επειδή δε σε επηρρεάζει καθ'οιονδήποτε τρόπο. Το μόνο που κάνει είναι να πληγώνει τον εγωισμό "σου". "Γιατί αυτός και όχι εγώ?", το ίδιο ακριβώς παράδειγμα με το της διήθησης που ανέφερα παραπάνω. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Ο τύπος θα περάσει είτε με κλειστή μπάρα, είτε όταν ανοίγει για κάποιον, είτε κάπως αλλιώς. Δε θέλει να σου κλέψει τον κεραυνό. Αλήθεια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    ένα επιχείρημα είναι ότι είναι επικίνδυνο να περνάς από την ανοιχτή μπάρα. μπορεί να χτυπήσεις εσύ, ο επόμενος, ή να προκαλέσεις κάποια ζημιά. είναι τουλάχιστον μαλακία.
    Επικίνδυνο είναι μόνο αν είσαι ηλίθιος. Ξανά, ανέφερα παραπάνω ότι αν περνάς αέρα, χωρίς να σε νοιάζει που θα προσγειωθεί η μπάρα, ναι, είσαι ζώο (υπάρχουν και τέτοιοι). Υποστήριξα το να περνάς τα διόδια με άλλον, ΜΟΝΟ αν το σεβαστείς και δεν ενοχλήσεις κανέναν. Το έχω πει περίπου 10 φορές σε αυτό το θρεντ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    επίσης, όπως είπα και πιο πάνω, είναι γυφτιά να εκμεταλλεύεσαι κάποιον άλλον (δεν έχει σημασία ποιός είναι, κομπλεξικός ή μη) για να το κάνεις.
    ΔΕΝ εκμεταλλεύεσαι κανέναν. Σίγουρα όχι αυτόν που πληρώνει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    δεν με νοιάζει αν θα πληρώσεις ή όχι ή τι θα κάνεις με τα λεφτά σου, αλλά μην μπλέκεις κι εμένα. ή τον άλλον που θα σου τύχει. πήγαινε κάντο μόνος σου αν μπορείς και άσε εμένα ήσυχο να κάνω αυτό που νομίζω. εγώ δεν σε ανάγκασα να κάνεις κάτι, ούτε υπηρετώ το σύστημα πληρώνοντας όπως ίσως νομίζεις. και επειδή δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά, αλλά στον «μαλάκα», αυτό που νομίζει(ς), είναι μαλακία.
    Τόνισα, στο πρώτο μου ακόμα ποστ, ότι το θέμα λίγο με ενδιαφέρει γιατί περνάω άνετα και με κλειστές μπάρες. "Χρησιμοποιώ" τα αυτοκίνητα μόνο όταν βαριέμαι να κάνω μισό ελιγμό παραπάνω. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως σε μπλέκω. Ή τον άλλον που θα μου τύχει. Ή πως σε αναγκάζω να κάνεις οτιδήποτε. Επαναλαμβάνομαι και κουράζομαι :/ Θα το λήξω κάπου εδώ από τη μεριά μου.
    Life begins at 45°.

  3. #168
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έτσι το βλέπω εγώ. Εξήγησα γιατί. Επειδή δε σε επηρρεάζει καθ'οιονδήποτε τρόπο. Το μόνο που κάνει είναι να πληγώνει τον εγωισμό "σου". "Γιατί αυτός και όχι εγώ?", το ίδιο ακριβώς παράδειγμα με το της διήθησης που ανέφερα παραπάνω. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Ο τύπος θα περάσει είτε με κλειστή μπάρα, είτε όταν ανοίγει για κάποιον, είτε κάπως αλλιώς. Δε θέλει να σου κλέψει τον κεραυνό. Αλήθεια.
    δεν είναι θέμα εγωϊσμού ή ζήλιας, γιατί προς τα εκεί πάει το «γιατί αυτός και όχι εγώ». δεν περνάει κάτι τέτοιο απ'τον μυαλό μου, το μόνο που περνάει είναι «φάε έναν μαλάκα». γιατί προφανώς αν δεν ήμουν εκεί θα έβρισκε μπάρα κατεβασμένη. τώρα το πως θα περάσει με κλειστή μπάρα, αυτό θα ήθελα να το δω.

    οπότε όταν εσύ είσαι στο σινεμά και περιμένεις στην ουρά να μπεις με το εισητήριο και βλέπεις κάποιον να μπαίνει στη ζούλα πηδώντας το κάγγελο λες «ωραίος ο μάγκας, τα κατάφερε, μακάρι να μπορούσα». εγώ λέω «τον μαλάκα, δεν έχει λεφτά το σινεμά τον μάρανε». οπότε εγώ είμαι κομπλεξικός δηλαδή κι εσύ είσαι το κανονικό ας πούμε.

    Επικίνδυνο είναι μόνο αν είσαι ηλίθιος. Ξανά, ανέφερα παραπάνω ότι αν περνάς αέρα, χωρίς να σε νοιάζει που θα προσγειωθεί η μπάρα, ναι, είσαι ζώο (υπάρχουν και τέτοιοι). Υποστήριξα το να περνάς τα διόδια με άλλον, ΜΟΝΟ αν το σεβαστείς και δεν ενοχλήσεις κανέναν. Το έχω πει περίπου 10 φορές σε αυτό το θρεντ.
    δεν έχω δει κανέναν να το κάνει και να με σέβεται. συγγνώμη αλλά το μόνο που εισπράττω είναι ότι με έχουν χεσμένο και έτσι είναι στην πραγματικότητα. τώρα μπορεί να είναι και κανένας κανονικός τυπάς που το κάνει καμιά φορά, αλλά είναι εξαίρεση.

    ΔΕΝ εκμεταλλεύεσαι κανέναν. Σίγουρα όχι αυτόν που πληρώνει.
    τι θα γίνει αν από αύριο αρχίσουμε να το κάνουμε όλοι; αν όχι το 100%, τότε ένα 80%;

    ο μόνος λόγος που μπορείς να το κάνεις, είναι επειδή οι περισσότεροι είναι «θύματα».

    παρόλα αυτά, δεν εκμεταλλεύεσαι κανέναν.

    Τόνισα, στο πρώτο μου ακόμα ποστ, ότι το θέμα λίγο με ενδιαφέρει γιατί περνάω άνετα και με κλειστές μπάρες. "Χρησιμοποιώ" τα αυτοκίνητα μόνο όταν βαριέμαι να κάνω μισό ελιγμό παραπάνω. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως σε μπλέκω. Ή τον άλλον που θα μου τύχει. Ή πως σε αναγκάζω να κάνεις οτιδήποτε. Επαναλαμβάνομαι και κουράζομαι :/ Θα το λήξω κάπου εδώ από τη μεριά μου.
    εγώ να δεις τι επανάληψη έχω ρίξει, άμα δεν γράψω τα ίδια καμια 10ρια φορές, δεν κλειδώνει το θέμα

  4. #169
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.029
    Αν συνεχιστουν τα "μαλακας" και "γυφτος" και οι λοιποι χαρακτηρισμοι το θεμα κλειδωνει

  5. #170
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Αν συνεχιστουν τα "μαλακας" και "γυφτος" και οι λοιποι χαρακτηρισμοι το θεμα κλειδωνει
    να με συγχωρείς, δεν ήθελα να χαρακτηρίσω κάποιον. το «γύφτος» είναι μεταφορικό για τον αδιάφορο, που σε αγνοεί, δεν σε σέβεται κλπ. όσο για το «μαλάκας», το χρησιμοποίησα ως διακριτικό για εκείνον που περνάει από ανοιχτή μπάρα αέρα χωρίς προειδοποίηση, χωρίς να κόψει κλπ., όπως έχει αναφερθεί από την αρχή μάλιστα και ως υπόδειξη.

  6. #171
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.029
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    να με συγχωρείς, δεν ήθελα να χαρακτηρίσω κάποιον. το «γύφτος» είναι μεταφορικό για τον αδιάφορο, που σε αγνοεί, δεν σε σέβεται κλπ. όσο για το «μαλάκας», το χρησιμοποίησα ως διακριτικό για εκείνον που περνάει από ανοιχτή μπάρα αέρα χωρίς προειδοποίηση, χωρίς να κόψει κλπ., όπως έχει αναφερθεί από την αρχή μάλιστα και ως υπόδειξη.
    Συχωρεμενος

    Μεγαλα παιδια ειμαστε, ενημερωσα για να μη παρεξηγουμαστε.
    Προσωπικοι χαρακτηρισμοι οπως πριν κομμενοι, διαφορετικα κοβεται το θεμα και κοιμομαστε ολοι απο τη δεξια πλευρα

  7. #172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    όχι σε όλο το μήκος της. Ελλειπής σήμανση και φωτισμός, έλλειψη χώρων στάθμευσης έκτακτης ανάγκης εκτός της ΛΕΑ [...]
    Νομιζω οτι μετά απο αυτό δεν έχει νόημα να συνεχίσω να γράφω το οτιδήποτε...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #173
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Νομιζω οτι μετά απο αυτό δεν έχει νόημα να συνεχίσω να γράφω το οτιδήποτε...
    ναι οκ εκ παραδρομής το έκτακτης ανάγκης χώρων στάθμευσης δίπλα στη ΛΕΑ....το point παραμένει.

  9. #174
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Κανενας δρομος δεν "αξιζει" να πληρωνεις διοδια.
    Τα τελη κυκλοφοριας κτλ τα πληρωνεις ακριβως γιαυτο τον λογο.
    Οι δρομοι θα επρεπε να ειναι τζαμπα για ολους, οπως η autobahn.

    ... και οσον αφορα το θεμα, γιατι βριζομαστε μεταξυ μας, αφου ολοι στην ιδια πλευρα ειμαστε! Οκ, περασε ο αλλος επειδη δεν ηξερε οτι η μπαρα θα σου επεφτε στο κεφαλι. Εσυ τωρα με την σειρα σου εχεις 2 επιλογες: ή να τα βαλεις με την Α.Ο. που δεν πληρουν τις προδιαγραφες ασφαλειας με αποτελεσμα τον πιθανο τραυματισμο σου (πραγμα που θα μπορουσε να διορθωθει με εναν αισθητηρα με χαμηλο κοστος!) ή να τα βαλεις με τον συνανθρωπο σου.

    Κατα την γνωμη μου παντα, εμεις οι ελληνες ανεκαθεν διαλεγαμε να τρωγομαστε μεταξυ μας, ενω οι νταβαδες μας να τριβουν τα χερια τους ...

  10. #175
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johnny_Nik
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DeusEx Προβολή μηνύματος
    Κανενας δρομος δεν "αξιζει" να πληρωνεις διοδια.
    Τα τελη κυκλοφοριας κτλ τα πληρωνεις ακριβως γιαυτο τον λογο.
    Οι δρομοι θα επρεπε να ειναι τζαμπα για ολους, οπως η autobahn.

    ... και οσον αφορα το θεμα, γιατι βριζομαστε μεταξυ μας, αφου ολοι στην ιδια πλευρα ειμαστε! Οκ, περασε ο αλλος επειδη δεν ηξερε οτι η μπαρα θα σου επεφτε στο κεφαλι. Εσυ τωρα με την σειρα σου εχεις 2 επιλογες: ή να τα βαλεις με την Α.Ο. που δεν πληρουν τις προδιαγραφες ασφαλειας με αποτελεσμα τον πιθανο τραυματισμο σου (πραγμα που θα μπορουσε να διορθωθει με εναν αισθητηρα με χαμηλο κοστος!) ή να τα βαλεις με τον συνανθρωπο σου.

    Κατα την γνωμη μου παντα, εμεις οι ελληνες ανεκαθεν διαλεγαμε να τρωγομαστε μεταξυ μας, ενω οι νταβαδες μας να τριβουν τα χερια τους ...
    Ποιός είπε ότι η Autobahn δεν έχει διόδια;

    http://en.wikipedia.org/wiki/German_...hns#Toll_roads

    Έχει και μάλιστα υπερσύγχρονα απ ότι βλέπω και απ όσο γνώριζα αλλά ήθελα να βεβαιωθώ. Η μπάρα στην ΑΟ πέφτει ακριβώς για το λόγο ότι έχει αισθητήρα ο οποίος "είδε" ότι το όχημα πέρασε. Όντως εμείς οι Έλληνες τρωγόμασταν μεταξύ μας γιατί λίγοι έχουν τα @@ να παραδεχτούν ότι κάτι που κάνουν είναι λάθος και το ότι ενοχλεί τους άλλους συνεχίζει να μην έχει καμία σημασία. Πάντα πλήρωνα και πληρώνω διόδια. Εάν δεν έχω θα πάρω τον παράδρομο, όπου υπάρχει αλλιώς θα κάτσω σπίτι μου. Αν παραστεί ανάγκη να περάσω τσαμπέ δεν θα πηγαίνω να κυνηγάω άλλα αμάξια την ώρα που πληρώνουν. Και ναι υπάρχουν δρόμοι όπου δεν έπρεπε να υπάρχουν διόδια αλλά όταν κατέβαιναν τα κινήματα όλοι οι επαναστάτες που τώρα δεν πληρώνουν είχαν πάει για το καφεδάκι τους και είχαν αφήσει τους άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα, έχω πολλά παραδείγματα.

    ΥΓ: Οι προδιαγραφές ασφαλείας για τις μπάρες νομίζω ότι δεν λαμβάνουν υπόψιν το ότι κάποιος μάγκας θα βρεθεί να περάσει δίπλα σου για να στη ρίξει κεφάλι

    ΥΓ2: Εϊμαι μια φορά παθών με υλικές ζημιές στο όχημα από συνάδελφο μοτοσυκλετιστή ο οποίος αρνήθηκε ότι βρισκόταν στο δρόμο την ημέρα και ώρα που μου έγιναν οι ζημιές, αναγκάζοντάς με να τα πληρώσω από την τσέπη μου. Οπότε έχω κάθε δικαίωμα να ενοχλούμαι όταν κάποιος έρχεται να χώνεται δίπλα μου για να περνάει τσάμπα.

    ΥΓ3: Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάει κάποιος φίλος με μαύρο σαξόραλο ή πεζόραλο όταν προσπαθώντας να περάσει μαζί μου στη λωρίδα του e-pass (χωρίς να έχει αυτός e-pass) τελικά την έφαγε στο κεφάλι όπως και του άξιζε. Μετά ηρθε να μου ζητήσει και τα ρέστα γιατί?? Επειδή καθυστέρησα να περάσω και έπεσε η μπάρα πάνω του!!!
    2 stroke Sport Touring

  11. #176
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.788
    Νομίζω το θέμα εξαντλήθηκε από όλες τις απόψεις.

    Γνώμη μου οι δυσκοίλιοι παίρνουν καραμελίτσα Laxatol ή παρόμοιου τύπου σκεύασμα και ανακουφίζονται, οι "σας γράφω όλους και θα κάνω ότι θέλω" συνεχίζουν να κάνουν αυτό που έκαναν μέχρι τώρα και το έκαναν καλά, και οι λοιποί συγγενείς του εκλιπόντος μπορούν να συνεχίσουν να κλαίνε την μοίρα τους.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #177
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Νομίζω το θέμα εξαντλήθηκε από όλες τις απόψεις.

    Γνώμη μου οι δυσκοίλιοι παίρνουν καραμελίτσα Laxatol ή παρόμοιου τύπου σκεύασμα και ανακουφίζονται, οι "σας γράφω όλους και θα κάνω ότι θέλω" συνεχίζουν να κάνουν αυτό που έκαναν μέχρι τώρα και το έκαναν καλά, και οι λοιποί συγγενείς του εκλιπόντος μπορούν να συνεχίσουν να κλαίνε την μοίρα τους.

    +1000 ρε Μπιλακο...

  13. #178
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Νομίζω το θέμα εξαντλήθηκε από όλες τις απόψεις.

    Γνώμη μου οι δυσκοίλιοι παίρνουν καραμελίτσα Laxatol ή παρόμοιου τύπου σκεύασμα και ανακουφίζονται, οι "σας γράφω όλους και θα κάνω ότι θέλω" συνεχίζουν να κάνουν αυτό που έκαναν μέχρι τώρα και το έκαναν καλά, και οι λοιποί συγγενείς του εκλιπόντος μπορούν να συνεχίσουν να κλαίνε την μοίρα τους.


    με μόνη ένσταση, το laxatol. το imodium κάνει καλύτερη δουλειά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #179
    Νέο μέλος Το avatar του/της Blixa
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    με μόνη ένσταση, το laxatol. το imodium κάνει καλύτερη δουλειά
    το laxatol είναι για την δυσκοιλιότητα και το imodium για την διάρροια

    choose wisely young padawan!

  15. #180
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Νομίζω το θέμα εξαντλήθηκε από όλες τις απόψεις.

    Γνώμη μου οι δυσκοίλιοι παίρνουν καραμελίτσα Laxatol ή παρόμοιου τύπου σκεύασμα και ανακουφίζονται, οι "σας γράφω όλους και θα κάνω ότι θέλω" συνεχίζουν να κάνουν αυτό που έκαναν μέχρι τώρα και το έκαναν καλά, και οι λοιποί συγγενείς του εκλιπόντος μπορούν να συνεχίσουν να κλαίνε την μοίρα τους.

    Άρα, το ως σύνηθες ελληνικόν φαινόμενον. 12 σελίδες ανταλλαγή επιχειρημάτων για να υποστηρίξουμε τη θέση μας
    αμετάκλητα και να κάνουμε τελικά όλοι αυτό που κάναμε και πριν.
    ΜΕδεν εις το πηλίκον.

    Για να σπάσω αυτό το κατεστημένο, δηλώνω ότι ενώ ήμουν υποστηρικτής των δενΜπληρώνων, παύω
    να είμαι δενΜπληρώνως γιατί

    α) Όπως ειπώθηκε, όταν ξεκινούσε το κίνημα γενικευμένο και δίκαιο, οι πολλοί κάναμε τις κοτούλες και δεν δικαιούμαστε να ομιλούμε
    β) Υπάρχει λύση να αποφύγεις ΝΟΜΙΜΑ τη πληρωμή χρησιμοποιώντας τους παράδρομους (αυτό το είπα εγώ )
    γ) Η Α.Ο. είναι ένας ιδιωτικός δρόμος ο οποίος είναι όντως σε (για ελλάδα) άριστη κατάσταση.


    Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τα διόδια που υπάρχουν εκεί που σύμφωνα με τη κοινοτική νομοθεσία δεν θα έπρεπε
    να υπάρχουν (η οποία υπερισχύει της εθνικής, αφού είμαστε ευρωπαίοι)
    και για τις περιπτώσεις που (παρανόμως) δεν υπάρχει παράδρομος.

    Ευχαριστώ για τη προσοχή σας.

Σελίδα 12 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 278910111213 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF