Σελίδα 121 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 2171111116117118119120121122123124125126131 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.801 έως 1.815 από 2322

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1801
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.499
    Εγώ θα έβλεπα και αυτό https://www.skroutz.gr/s/26984088/HP...=listing#specs
    Πιο δυνατό cpu με 4 threads αντί για 2 ,λίγο καλύτερα γραφικά και σκληρό δίσκο nvM2
    when life gets complicated... i ride.

  2. #1802
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.517
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Στα ριβιούς λένε ότι έχει 8 threads. Δεν έχω ιδέα βέβαια τι είναι αυτά, αλλά φαντάζομαι ότι λειτουργεί πιο γρήγορα ο επεξεργαστής.
    Η κατασκευάστρια εταιρεία γράφει για τον AMD Athlon 3050U, ότι έχει δύο πυρήνες και συνολικά δύο threads. Να υπάρχουν δύο εκδόσεις του επεξεργαστή με μικρή αλλαγή στο όνομα; ...μπορεί. Διπύρηνος με 8 νήματα, απίθανο. 4 ίσως, αλλά μάλλον δεν είναι αυτή η περίπτωση.

    Τα νήματα (αγγλιστί threads) είναι ένας τρόπος να αποδώσει καλύτερα ένας επεξεργαστής, αναλαμβάνοντας ταυτόχρονα δύο εργασίες ο κάθε πυρήνας, εάν υποστηρίζεται σε επίπεδο hardware. Οπότε σε πολλές περιπτώσεις με παράλληλες εργασίες, αξιοποιείται καλύτερα κάθε πυρήνας. Δεν είναι υποκατάστατα του πλήθους των πυρήνων, αλλά ας πούμε ότι ένας τετραπύρηνος επεξεργαστής με 8 νήματα (2 ανά πυρήνα), σε πολλές καθημερινές εργασίες θα αποδώσει καλύτερα από έναν τετραπύρηνο με ένα thread ανά πυρήνα. Εννοείται ότι ένας οκταπύρηνος, αντίστοιχης γενιάς, κατά πάσα πιθανότητα θα είναι καλύτερος και από τους δύο τετραπύρηνους.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #1803
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.483
    παντου ανωτερος ο ryzen.
    https://www.cpu-world.com/Compare/91...ile_3250U.html

  4. #1804
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.499
    Προσωπικά όπου βλέπω Athlon-Celeron=μακρυά!!!
    when life gets complicated... i ride.

  5. #1805
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.483
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά όπου βλέπω Athlon-Celeron=μακρυά!!!
    οχι παντα
    https://www.cpu-world.com/Compare/27...3_i3-6100.html
    Αυτος ανετα κανει για home use

  6. #1806
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.517
    Για τους enterprise level δικτυάδες:

    Υπάρχουν 4 γραμμές VDSL που βγαίνουν στο internet με modem/router πάνω τους. Ο τερματικός εξοπλισμός είναι στο ίδιο server room.

    Θέλω να φθάσουν και οι 4 γραμμές σε switch σε άλλο όροφο, περνώντας από ένα καλώδιο CAT5e. Σαν physical και data link layer γίνεται και το bandwidth ενός CAT5e καλωδίου σε συνδυασμό με full duplex Gigabit switch επαρκεί για να τις αξιοποιήσει πλήρως. Είναι 4 γραμμές με 220 Mbps downstream έκαστη και 22 Mbps upstream. 4 x 220 = 880 Mbps, οπότε μας φθάνει το 1000άρι link.

    Τι θέμε λοιπόν; Να φθάσουν οι 4 γραμμές, μία από κάθε modem/router, σε ένα managed switch, φαντάζομαι χωρισμένο σε 4 VLANs, να γίνει η πολυπλεξία σε ένα upstream καλώδιο (μέσω trunking port; ). Κατόπιν το καλώδιο αυτό θα πηγαίνει στο switch του άλλου ορόφου, θα συνδέεται σε θύρα που θα οριστεί ως trunking port και τα δεδομένα θα αποπλέκονται σε επίσης 4 VLANs στις θύρες του δεύτερου switch. Στην παρούσα φάση δεν μας ενδιαφέρει το load balancing, αλλά ο διαχωρισμός. Δηλαδή να φθάνουν 4 διαφορετικά δίκτυα στον τρίτο όροφο, με διαφορετικά gateways και σε κάθε δίκτυο να αποδοθούν από 6 θύρες, αν χρησιμοποιηθεί 24port switch (στο ένα μία λιγότερη, αφού θα χρησιμοποιηθεί μία θύρα σαν trunking port).

    Τι είδους switch χρειάζονται γι' αυτό; Μας αρκεί η υποστήριξη πρωτοκόλλου 802.1Q ή χρειάζεται κάτι επιπλέον;
    Ως προς το θέμα της ασφάλειας, διαβάζω ότι όλα τα δεδομένα όλων των VLAN φθάνουν σε όλα τα VLAN και ο διαχωρισμός γίνεται βάσει tag. Πόσο ασφαλές είναι αυτό, ώστε να μην επικοινωνούν μεταξύ τους τα διαφορετικά δίκτυα;

    Αν θυμάμαι καλά, υπάρχουν κάτι παλιά 3Com 3824 managed switches, που υποψιάζομαι ότι θα κάνουν τη δουλειά.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 04/11/2022 στις 22:50.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #1807
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.240
    Δεν έχει πολύ σχέση με το νήμα αλλά νομίζω ότι εδώ θα πάρω απάντηση σε αυτό που ψάχνω.

    Ποιο usbport tester (δεν είμαι σίγουρος αν το λέω σωστά) να πάρω;
    Θέλω να τσεκάρω αν φταίει η θύρα usb φόρτησης στη μηχανή, αν φταίει το καλώδιο ή το τηλέφωνο της δυσλειτουργίας. Έχω κάνει δοκιμές με αλλο καλώδιο και αλλη φόρτηση(powerbank) αλλά δεν έχω πάρει ξεκάθαρο αποτέλεσμα. Έπίσης αν δε δουλεύει η θύρα θέλω να το έχω και ως απόδειξη στον αντιπρόσωπο.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  8. #1808
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    ...
    Ποιο usbport tester (δεν είμαι σίγουρος αν το λέω σωστά) να πάρω;
    ...
    Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά φαίνεται πως οι testers της Ruideng έχουν καλό όνομα και αρκετές λειτουργίες. Ψάξε στο youtube για να κρίνεις ποιο μοντέλο σου κάνει, κάποια έχουν και bluetooth για να βλέπεις στο κινητό τι γίνεται αντί να στραβολαιμιάζεις δίπλα στο φορτιστή. Αγορά μάλλον από εξωτερικό, εδώ είναι σχετικά δυσεύρετα και/ή ακριβά.

  9. #1809
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.517
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Για τους enterprise level δικτυάδες:

    Υπάρχουν 4 γραμμές VDSL που βγαίνουν στο internet με modem/router πάνω τους. Ο τερματικός εξοπλισμός είναι στο ίδιο server room.

    Θέλω να φθάσουν και οι 4 γραμμές σε switch σε άλλο όροφο, περνώντας από ένα καλώδιο CAT5e. Σαν physical και data link layer γίνεται και το bandwidth ενός CAT5e καλωδίου σε συνδυασμό με full duplex Gigabit switch επαρκεί για να τις αξιοποιήσει πλήρως. Είναι 4 γραμμές με 220 Mbps downstream έκαστη και 22 Mbps upstream. 4 x 220 = 880 Mbps, οπότε μας φθάνει το 1000άρι link.

    Τι θέμε λοιπόν; Να φθάσουν οι 4 γραμμές, μία από κάθε modem/router, σε ένα managed switch, φαντάζομαι χωρισμένο σε 4 VLANs, να γίνει η πολυπλεξία σε ένα upstream καλώδιο (μέσω trunking port; ). Κατόπιν το καλώδιο αυτό θα πηγαίνει στο switch του άλλου ορόφου, θα συνδέεται σε θύρα που θα οριστεί ως trunking port και τα δεδομένα θα αποπλέκονται σε επίσης 4 VLANs στις θύρες του δεύτερου switch. Στην παρούσα φάση δεν μας ενδιαφέρει το load balancing, αλλά ο διαχωρισμός. Δηλαδή να φθάνουν 4 διαφορετικά δίκτυα στον τρίτο όροφο, με διαφορετικά gateways και σε κάθε δίκτυο να αποδοθούν από 6 θύρες, αν χρησιμοποιηθεί 24port switch (στο ένα μία λιγότερη, αφού θα χρησιμοποιηθεί μία θύρα σαν trunking port).

    Τι είδους switch χρειάζονται γι' αυτό; Μας αρκεί η υποστήριξη πρωτοκόλλου 802.1Q ή χρειάζεται κάτι επιπλέον;
    Ως προς το θέμα της ασφάλειας, διαβάζω ότι όλα τα δεδομένα όλων των VLAN φθάνουν σε όλα τα VLAN και ο διαχωρισμός γίνεται βάσει tag. Πόσο ασφαλές είναι αυτό, ώστε να μην επικοινωνούν μεταξύ τους τα διαφορετικά δίκτυα;

    Αν θυμάμαι καλά, υπάρχουν κάτι παλιά 3Com 3824 managed switches, που υποψιάζομαι ότι θα κάνουν τη δουλειά.
    Απλά θέλω να συμπληρώσω ότι το εγχείρημα πέτυχε. Ανάλογα το managed switch υπάρχουν διάφοροι τύποι VLAN tagging. Π.χ. το 3Com 3824 έχει ρύθμιση ανά θύρα και ανά VLAN, ενώ το 3Com 2824 SFP Plus δίνει απλώς τη δυνατότητα για uplink port απ' όπου περνάνε ταυτόχρονα τα πάντα όλα. Ο συνδυασμός των δύο λειτούργησε σωστά, αλλά η παραμετροποίηση του 3824 είναι σαφώς καλύτερη για πιο εξειδικευμένες περιπτώσεις. Για συσκευές του 2003, στέκονται καλά στις σύγχρονες απαιτήσεις μικρών επιχειρήσεων, αλλά πριν από 19 χρόνια κόστιζαν 1000-1700€.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 07/11/2022 στις 23:33.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #1810
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bestRackEver.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	86,2 KB 
ID:	439362

    Το ρακάκι στήθηκε. Punching, patching, τα πάντα με τα χεράκια μου. Καλά τα πήγα για σοφτγουεράς. Δεν το έχω συμμαζέψει ακόμα. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!
    Life begins at 45°.

  11. #1811
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.517
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τελικά κέρασε η εταιρεία, οπότε πήρα ένα TP-Link easy smart switch 16άρι με 8 PoE+.
    Μπράβο στην εταιρεία που κέρασε TP-LINK-TL-SG1016PE.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #1812
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    To v3 πήρα.
    Life begins at 45°.

  13. #1813
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.517
    Θα καίει περισσότερη βενζίνη από το V2, αλλά θα έχει καλύτερη ροπή σε όλες τις στροφές. Καλά έκανες.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 15/11/2022 στις 11:57.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #1814
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.468
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μη τεχνικό αν αρμόζει στο συγκεκριμένα θέμα;

    Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω, ώστε όποτε ανοίγω κάποιον φάκελο να εμφανίζονται τα περιεχόμενα ως Πολύ μεγάλα εικονίδια πάντα;

    Επίσης, όποτε αντιγράφω και επικολλώ φωτογραφίες σε κάποιον φάκελο, εμφανίζονται μαζί με τα φωτογραφικά αρχεία RAW/NEF και Jpg και τα αντίστοιχα αρχεία pp3 με τη μορφή κενού αρχείου κειμένου. Μπορώ να κάνω κάτι για να μην επικολλώνται τα τελευταία ή έστω να μη φαίνονται στον φάκελο;

  15. #1815
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Ναι, επιλέγεις το view που προτιμάς (extra large icons) και μετά πηγαίνεις στo folder options/view και πατάς "apply to folders".

    Τι είναι αυτά τα pp3 αρχεία; Είναι hidden files; Δείξε κάνα screenshot.
    Life begins at 45°.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF