Σελίδα 125 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 2575115120121122123124125126127128129130135 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.861 έως 1.875 από 2322

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1861
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.501
    Δεν μπορώ να βρω αν το Asus router σου υποστηρίζει ταυτόχρονη διαμεταγωγή WAN και LAN δεδομένων μέσω της ίδιας θύρας, αλλά είναι μικρή η πιθανότητα να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

    Πάντως με δεδομένο ότι δεν σε βολεύει να έχεις το Asus router δίπλα στο ZTE modem/router, υπάρχει μία ακόμα λύση, αλλά θα πρέπει η εταιρεία να κεράσει ...ένα ακόμα managed switch.

    Λέγεται VLAN tagging/trunking (ή uplink port) και βασίζεται στο πρότυπο 802.1Q. Με αυτό, έχοντας ένα ζευγάρι switches στις δύο άκρες, μπορείς να περάσεις από ένα καλώδιο δικτύου, δύο ή περισσότερα VLANs. Έτσι λοιπόν μπορεί να φθάνει προς το δωμάτιο που είναι το router και το σήμα από το bridged modem και να επιστρέφει πίσω σήμα LAN για να πηγαίνει στο rack και να μοιράζεται στο υπόλοιπο σπίτι.

    Χρειάζεσαι λοιπόν ένα ακόμα managed switch και μερικά λεπτά για να ρυθμίσεις τα VLANs στα δύο switch, ώστε π.χ. VLAN1 να είναι η κίνηση WAN και VLAN2 η κίνηση LAN. Κατόπιν ορίζεις από μία θύρα σε κάθε switch να ανήκει και στα δύο VLANs (ή ως uplink port) και σε αυτήν ενώνεις το καλώδιο που πηγαίνει προς το switch που βρίσκεται δίπλα στο Asus.

    Έχω την εντύπωση ότι τα απλά Easy Smart Switch της TP-Link δεν το κάνουν, ενώ τα Smart Switch TP-Link (σαν αυτό που έχεις) το υποστηρίζουν.

    Αν τελικά η εταιρεία κεράσει δεύτερο managed switch, πρόσεξε να είναι φάνλαις, διότι θα μπει σε δωμάτιο που θα δουλεύεις/κοιμάσαι κλπ. Αν έχει ανεμιστήρα, τη στρούμφησες από το θόρυβο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 25/11/2022 στις 15:58.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #1862
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Χαχα δεν πρόκειται να κάνω τίποτα τέτοιο, κάπως υπερβολικό. Θα μπορούσα κάλλιστα, φαντάζομαι, να χρησιμοποιήσω 2 ζεύγη του καλωδίου για είσοδο και 2 για έξοδο και να κάνω αυτό που θέλω με ένα καλώδιο, αλλά θα χάσω το gigabit (το οποίο μου είναι παντελώς άχρηστο για τώρα). Νομίζω προς το παρόν απλά θα χρησιμοποιώ ασύρματο για το πισί μου. Ή ενσύρματο, και να το γυρίζω ασύρματα μόνο όταν θέλω πρόσβαση στα ρούτερ. Θα δούμε. Εφόσον δε γίνεται με κάποια παραμετροποίηση ή άλλη εύκολη μέθοδο θα το αφήσω εδώ.

    Ευχαριστώ παρ'όλα αυτά.
    Life begins at 45°.

  3. #1863
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.187
    Προχτες έβαλα τα ubuntu σε ενα παλιό λαπτοπ που έχω. Κανένα πρόβλημα με την εγκατάσταση, εφτιαξα ένα boot usb με ένα εργαλείο που πρότεινε η ububtu και όλα καλα.

    Το πρόβλημα τώρα ήταν το usb. Το κωλοεργαλείο αυτό μου το έκανε read only. Με μια αναζήτηση βρήκα τελικά ότι με το diskpart αλλάζει αυτό, το φορμαρα. Στο usb δημιουργήθηκαν 3 partitions τα οποία δεν μπορώ με τίποτα να ενώσω. Από τα 32Gb έχω ένα 25αρι ετοιμο προς χρήση, ένα 4αρι που δεν φορμάρεται και ένα μικρό που δειχνει να περιεχει καποια περίεργα αρχεία. Εν τελει από τα 29 καθαρα που υποτίθεται ειναι το usb τα 4 ειναι δεσμευμενα χωρις να μπορώ να απελευθερώσω. Επιπλέον ο υπολογιστης τα βλεπει σαν ξεχωριστο unformated partition και όταν βάζω το στικάκι στον υπολογιστή μου πετάει παράθυρα για φορματ που μετα δεν μπορεί να κάνει.

    Πως στο διαολο μπορώ να επαναφέρω το στικάκι στην αρχική του κατάσταση; Να είναι ένα μοναδικό partition με όλα τα gb διαθέσιμα.

    Δοκιμασα με το partition magic, τζιφος. Το 4αρι το βλέπει μεν, δεν το σβηνει δε.

  4. #1864
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.501
    Σε Windows, δοκίμασε να πατήσεις [windows key] + x και κατόπιν k, ώστε να ανοίξεις το disk management. Εναλλακτικά δεξί κλικ στο start και επιλογή Disk Management. Κατόπιν διάγραψε όλα τα διαμερίσματα (partitions) στο δίσκο που σε ενδιαφέρει και φτιάξε τα εκ νέου. Πολλή προσοχή στο ποιον δίσκο επιλέγεις, διότι σε αυτόν θα διαγραφούν τα πάντα.

    Αν το παραπάνω αποτύχει, επιχείρησε με πάρα πολλή προσοχή το ακόλουθο:

    Ανοίγεις command prompt ως διαχειριστής. Μπορείς να το κάνεις πατώντας στο start κατόπιν γράφοντας cmd και επιλέγοντας run as administrator ή εκτέλεση ως διαχειριστής. Στο μαύρο παράθυρο με τη γραμμή εντολών γράφεις diskpart, περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα και κατόπιν δίνεις την εντολή list disk . Παρατηρείς πάρα πολύ προσεκτικά σε ποιον αριθμό έχει αντιστοιχηθεί το φλασάκι σου, π.χ. το 2 και γράφεις:
    select disk 2 (όπου 2 ο αριθμός που αντιστοιχεί στο φλασάκι)
    και μετά:
    clean (πολλή προσοχή, αυτή η εντολή σβήνει partition tables από δίσκους, οπότε πρέπει να έχεις επιλέξει σωστά το δίσκο στο πιο πάνω βήμα, ώστε να μη χάσεις δεδομένα).

    Κατόπιν πας στο Disk Management που ανέφερα πιο πάνω, φτιάχνεις νέο volume και το διαμορφώνεις ως exFAT, NTFS, κλπ.

    Αν δεν πετύχουν τα παραπάνω, μπορεί να τα καταφέρεις και με το Ubuntu με την εντολή fdisk.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 28/11/2022 στις 11:06.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #1865
    Banned Το avatar του/της WebD
    Εγγραφή
    09/03/2007
    Μηνύματα
    405
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Προχτες έβαλα τα ubuntu σε ενα παλιό λαπτοπ που έχω. Κανένα πρόβλημα με την εγκατάσταση, εφτιαξα ένα boot usb με ένα εργαλείο που πρότεινε η ububtu και όλα καλα.

    Το πρόβλημα τώρα ήταν το usb. Το κωλοεργαλείο αυτό μου το έκανε read only. Με μια αναζήτηση βρήκα τελικά ότι με το diskpart αλλάζει αυτό, το φορμαρα. Στο usb δημιουργήθηκαν 3 partitions τα οποία δεν μπορώ με τίποτα να ενώσω. Από τα 32Gb έχω ένα 25αρι ετοιμο προς χρήση, ένα 4αρι που δεν φορμάρεται και ένα μικρό που δειχνει να περιεχει καποια περίεργα αρχεία. Εν τελει από τα 29 καθαρα που υποτίθεται ειναι το usb τα 4 ειναι δεσμευμενα χωρις να μπορώ να απελευθερώσω. Επιπλέον ο υπολογιστης τα βλεπει σαν ξεχωριστο unformated partition και όταν βάζω το στικάκι στον υπολογιστή μου πετάει παράθυρα για φορματ που μετα δεν μπορεί να κάνει.

    Πως στο διαολο μπορώ να επαναφέρω το στικάκι στην αρχική του κατάσταση; Να είναι ένα μοναδικό partition με όλα τα gb διαθέσιμα.

    Δοκιμασα με το partition magic, τζιφος. Το 4αρι το βλέπει μεν, δεν το σβηνει δε.
    Σε windows γίνεται με το diskpart "delete partition override"

  6. #1866
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.187
    Πέτυχε, ευχαριστώ πολύ!

  7. #1867
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    559
    Στο Ubuntu είναι ακόμα πιο εύκολο, έχει εφαρμογή με GUI που μπορείς να κάνεις ότι θέλεις στα φλασάκια.

  8. #1868
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.480
    Μιας και η κουβέντα ήρθε στα ubuntu, θέλω λίγο να παίξω με ένα σχετικά αδύναμο laptop (δεν θυμάμαι ακριβώς σπεκ αλλά νομίζω intel b980? cpu και έχω βάλει έναν ssd 60gb και 8Gbram), τώρα ψιλοσέρνεται με Win7.
    Πριν δοκιμάσω τα 10 έλεγα να δοκιμάσω κάποια καλή έκδοση ubuntu, λίγο που έψαξα δεν βρήκα κάτι. Πολλά σχόλια για chromium όμως, τα linux σαν να είναι ξεχασμένα. Ισχύει?
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  9. #1869
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    842
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Μιας και η κουβέντα ήρθε στα ubuntu, θέλω λίγο να παίξω με ένα σχετικά αδύναμο laptop (δεν θυμάμαι ακριβώς σπεκ αλλά νομίζω intel b980? cpu και έχω βάλει έναν ssd 60gb και 8Gbram), τώρα ψιλοσέρνεται με Win7.
    Πριν δοκιμάσω τα 10 έλεγα να δοκιμάσω κάποια καλή έκδοση ubuntu, λίγο που έψαξα δεν βρήκα κάτι. Πολλά σχόλια για chromium όμως, τα linux σαν να είναι ξεχασμένα. Ισχύει?
    Τα Linux ξεχασμένα ούτε για ανέκδοτο.
    If you know, you know.

    Το ubuntu παρόλο που είναι το πιο δημοφιλές δεν είναι απαραίτητα το καλύτερο.
    Είναι βαρύ για καβουρομηχανήματα λόγω DE, σαφώς πιο γρήγορο από Παράθυρα.
    Πάνε σε ubuntu based distro αλλά με πιο ελαφρύ DE.
    Δες τα μίνιμουμ specs σε κάθε περίπτωση.

    Ακόμα και το Chrome OS είναι σε κάποιο βαθμό linux based με επιπρόσθετα τις γνωστές αλητείες της Google.

  10. #1870
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Μιας και η κουβέντα ήρθε στα ubuntu, θέλω λίγο να παίξω με ένα σχετικά αδύναμο laptop (δεν θυμάμαι ακριβώς σπεκ αλλά νομίζω intel b980? cpu και έχω βάλει έναν ssd 60gb και 8Gbram), τώρα ψιλοσέρνεται με Win7.
    Πριν δοκιμάσω τα 10 έλεγα να δοκιμάσω κάποια καλή έκδοση ubuntu, λίγο που έψαξα δεν βρήκα κάτι. Πολλά σχόλια για chromium όμως, τα linux σαν να είναι ξεχασμένα. Ισχύει?
    Δοκιμασε MINT εχει και αρκετους window managers

  11. #1871
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Έχω καιρό να ασχοληθώ αλλά σε αντίστοιχης και χαμηλότερης δυναμικότητας επεξεργαστές με 2-4GB μνήμη είχα εγκαταστήσει Xubuntu ή MX Linux-xfce και λειτουργούσαν ικανοποιητικότατα.

  12. #1872
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Μιας και η κουβέντα ήρθε στα ubuntu, θέλω λίγο να παίξω με ένα σχετικά αδύναμο laptop (δεν θυμάμαι ακριβώς σπεκ αλλά νομίζω intel b980? cpu και έχω βάλει έναν ssd 60gb και 8Gbram), τώρα ψιλοσέρνεται με Win7.
    Πριν δοκιμάσω τα 10 έλεγα να δοκιμάσω κάποια καλή έκδοση ubuntu, λίγο που έψαξα δεν βρήκα κάτι. Πολλά σχόλια για chromium όμως, τα linux σαν να είναι ξεχασμένα. Ισχύει?
    Σε vaio 10ετίας που φόραγε τον b950 (κατά βάση ίδιος αλλά λίγο πιο αργός στον χρονισμό σε σχέση με τον δικό σου b980), με 4GB RAM και την προσθήκη ενός ssd από εμένα, τα win10 έτρεξαν αξιοπρεπέστα και απροβλημάτιστα σε χρήση every day use....

  13. #1873
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.177
    Επίσης Xubuntu, ZorinOS, elementary OS τρέχουν πολύ καλά και σε μηχανήματα που λόγο 32bit socket δεν βλέπουν πάνω από 4gb μνήμης.
    Πολύ λιγότερο επιβαρυντικά από οποιαδήποτε win, απείρως ασφαλέστερα και με υποστήριξη που δεν αναιρεί την ιδιωτικότητα.

  14. #1874
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Επίσης Xubuntu, ZorinOS, elementary OS τρέχουν πολύ καλά και σε μηχανήματα που λόγο 32bit socket δεν βλέπουν πάνω από 4gb μνήμης.
    Πολύ λιγότερο επιβαρυντικά από οποιαδήποτε win, απείρως ασφαλέστερα και με υποστήριξη που δεν αναιρεί την ιδιωτικότητα.
    Θα τα τσεκάρω!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borbos Προβολή μηνύματος
    Δοκιμασε MINT εχει και αρκετους window managers
    Ενδιαφέρον κι αυτό!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Σε vaio 10ετίας που φόραγε τον b950 (κατά βάση ίδιος αλλά λίγο πιο αργός στον χρονισμό σε σχέση με τον δικό σου b980), με 4GB RAM και την προσθήκη ενός ssd από εμένα, τα win10 έτρεξαν αξιοπρεπέστα και απροβλημάτιστα σε χρήση every day use....
    Παίζει να είναι και ο Β950, είναι ένας fujitsu που είχα πάρει για τον πατέρα μου. Έβαλα έναν ssd στην πορεία και βελτιώθηκε, λίγη μνήμη ακόμα (από 4 σε 8) και έβγαλε αρκετό καιρό με χαζοχρήση ιντερνετ (η κόρη). Τον παράτησε πλέον, λεει ότι σέρνεται και είπα να ασχοληθώ λίγο εγώ. Είπα μπας και βρω κανέναν καλύτερο επεξεργαστή που να ταιριάζει το socket, μήπως τον ανοίξω κιόλας να τον καθαρίσω και να περάσω νέα πάστα. Πάντως παλιότερα που είχα βάλει κάποια έκδοση ubuntu είχαν την πλάκα τους.


    Γενικότερα, επειδή έχω καλομάθει με τον chrome και τους κωδικούς που αποθηκεύει, με χρήση άλλου browser (πχ στο mint λέει ότι έχει Firefox) μπορώ να έχω πρόσβαση στους κωδικούς μου με τον ίδιο τρόπο?
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  15. #1875
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    984
    οι κωδικοί λογικά (εφόσον το έχεις επιλέξει ως επιλογή) αποθηκεύονται στο λογαριασμό email (π.χ Google) και λογικά είναι και crossplatform , άρα και στο Linux (έχω χρόνια να ασχοληθώ) θα τους έχεις

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF