Σελίδα 125 από 141 ΠρώτοΠρώτο ... 2575115120121122123124125126127128129130135 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.861 έως 1.875 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #1861
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Μόλις τελείωσα το διάβασμα του θρεντ

    Έχω μια σημαντική ερώτηση γιατί κάνω ξεσκαρτάρισμα σε κάτι καρυδάκια κλπ.

    Σχετικα με τα εξαρτήματα είναι καλυτερο να έχουμε αυτά που κλειδώνουν, βλέπε Stahlwille quick release, στο καρυδάκι, προέκταση, κλπ ώστε να είναι σταθερά ή τα κανονικά;

    Με τις καστάνιες προτιμότερο το quick release ή οχι;

    Έχω παρατηρήσει στις προεκτάσεις και αξεσορις τα quick release έχουν αρκετά μπόσικα, πάντα σε σύγκριση με τα νορμαλ.

    Παρακαλώ τι παρατηρήσεις σας με βάση την εμπειρία σας αλλά και από τεχνικής άποψης.

    Ευχαριστώ

  2. #1862
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Νομίζω ότι βολεύουν σε περιπτώσεις που δουλεύεις με προεκτάσεις και σε μέρη που δεν έχεις εύκολη πρόσβαση ώστε να βρεις ένα καρυδάκι που σου έπεσε μέσα στη μηχανή του αμαξιού για παράδειγμα.
    Τώρα όλα τα αυτοκίνητα έχουν κάποιο πλαστικό από κάτω κι ότι πέσει μες στη μηχανή δεν βγαίνει εύκολα. Αν δούλευα σε μηχανές αυτοκινήτων θα τα προτιμούσα σίγουρα.
    Και μιας και ανέφερες την stahlwille, οι καστάνιες FOD (foreign object damage) βγαίνουν μόνο με QR σύστημα για αυτό τον λόγο. Βέβαια η stahlwille απευθύνεται και σε μηχανικούς αεροσκαφών, όπου
    μια ζημιά κοστίζει πολύ.

    Δεν ξέρω κατά πόσο βοήθησα. Ελπίζω ότι θα προσθέσουν κι άλλοι την άποψή τους.

  3. #1863
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Μόλις τελείωσα το διάβασμα του θρεντ
    Ουάου!

    Πολύ χαίρομαι που δεν πήγε χαμένος τόσος κόπος να κρατήσω αυτό το θρεντ σε συνοχή. Τα περισσότερα θέματα που υπάρχουν στα εργαλεία έχουν διαχωριστεί από εδώ μέσα, όταν το θρεντ είχε φτάσει πάνω από 100 σελίδες.


    Σχετικα με τα εξαρτήματα είναι καλυτερο να έχουμε αυτά που κλειδώνουν, βλέπε Stahlwille quick release, στο καρυδάκι, προέκταση, κλπ ώστε να είναι σταθερά ή τα κανονικά;

    Με τις καστάνιες προτιμότερο το quick release ή οχι;

    Έχω παρατηρήσει στις προεκτάσεις και αξεσορις τα quick release έχουν αρκετά μπόσικα, πάντα σε σύγκριση με τα νορμαλ.

    Παρακαλώ τι παρατηρήσεις σας με βάση την εμπειρία σας αλλά και από τεχνικής άποψης.
    Οι ανοχές στο καρέ της καστάνιας/προέκτασης με το καρυδάκι δεν παίζουν πάντα τον μεγαλύτερο ρόλο στο πόσο θα κουνιέται αυτό. Πολύ μεγάλο ρόλο παίζει το μέγεθος και το σχήμα της εγκοπής που υπάρχει μέσα στο καρυδάκι, το μέγεθος της μπίλιας στην προέκταση/καστάνια και το πόσο σφιχτό είναι το ελατήριο πίσω απ' την μπίλια.
    Παλιά τα καρυδάκια δεν είχαν εγκοπή μέσα στο καρέ. Η εγκοπή ήρθε για να μην πέφτουν τα καρυδάκια ή να μη μένουν επάνω στην βίδα όταν τραβούσαμε την προέκταση κτλ. Όταν η εγκοπή είναι πολύ μεγάλη και η μπίλια μικρή, τα τοιχώματα δεν πιέζονται με αποτέλεσμα το καρυδάκι να παίζει επάνω στην προέκταση. Με τις ίδιες ακριβώς ανοχές και προσεκτικότερη σχεδίαση στην εγκοπή το ίδιο καρυδάκι θα φαινόταν να έχει πολύ πιο σφιχτή εφαρμογή. Στα εξαρτήματα με σύστημα ασφάλισης της βίδας δεν υπάρχει καν ελατήριο πίσω απ' την μπίλια. Συνεπώς η μπίλια κάθεται μέσα στην εγκοπή και δεν αγγίζει καθόλου τα τοιχώματα (διαφορετικά ο δακτύλιος ή το κουμπί ασφάλισης της βίδας δεν θα επέστρεφαν στην αρχική τους θέση) ή τουλάχιστον δεν ασκεί καθόλου πίεση. Αποτέλεσμα, με τις ίδιες ακριβώς ανοχές, το καρυδάκι να κουνιέται επάνω στη προέκταση. Φυσικά δεν τίθεται θέμα λειτουργικότητας αλλά μερικοί δεν θέλουν να κουνιέται.

    Από θέμα χρήσης εξαρτάται τι θέλεις και τι σε βολεύει. Συνήθως στο 1/2 και στα 3/8, είναι πολύ δύσκολο να φύγει το καρυδάκι πάνω απ' την προέκταση αλλά μπορεί να συμβεί (κυρίως στα αμάξια παρά στις μηχανές). Αντιθέτως με κάποια συστήματα ασφάλισης είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει κάτι τέτοιο. Στο 1/4 όμως χρειάζεται γιατί το καρυδάκι φεύγει πολύ πιο εύκολα.
    Πέρα απ' αυτό όμως..

    Εμένα με βολεύουν αρκετά όσα ασφαλίζουν. Ειδικά στις καστάνιες. Έχω και απ' τα δύο αλλά συνήθως χρησιμοποιώ τα ασφαλείας. Είναι πολύ πιο εύκολο/γρήγορο για μένα να κάνω τη δουλειά. Βάζω την καστάνια να χαλαρώσω τη βίδα και μετά πατάω το κουμπί και τραβάω την καστάνια ενώ το καρυδάκι μένει επάνω στην βίδα οπότε συνεχίζω με το χέρι. Επίσης αν τα χέρια και τα καρυδάκια είναι γεμάτα γράσα, τότε το καρυδάκι αφαιρείται πιο δύσκολα απ' την καστάνια. (ειδικά το 1/2). Το ίδιο κάνω και με τις προεκτάσεις. Αφού η βίδα χαλαρώσει, βγάζω την καστάνια και ξεβιδώνω με την προέκταση.
    Την ασφάλεια στις προεκτάσεις την θεωρώ λιγότερο απαραίτητη από θέμα λειτουργικότητας πλην του γεγονότος οτι είσαι σίγουρος οτι δε θα ψάχνεις το καρυδάκι με μαγνήτη και φακό.

    Η gedore έχει την καλύτερη ρίκνωση στα καρυδάκια της, απ' όλες όσες ξέρω. Είναι επίσης απ' τις λίγες που έχουν ρίκνωση και στις προεκτάσεις της (τις καινούριες). Την καλύτερη ρίκνωση σε προέκταση πάντως την έχει η κοκεν. Η ρίκνωση στα καρυδάκια της hazet είναι πιο πολύ για χρήση με καστάνια που εμένα δε με βολεύει και πολύ (δλδ να γυρίζεις το καρυδάκι με το χέρι χωρίς να βγάλεις την καστάνια). Οι υπόλοιπες έχουν είτε υποτυπώδη ρίκνωση, είτε καθόλου.

    Οπότε σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται από το που και πως δουλεύεις.

    Επιλέγοντας καρυδάκια και προεκτάσεις με καλή ρίκνωση είναι πολύ εύκολο να δουλέψεις με αυτόν τον τρόπο.
    Sent from me using a computer.

  4. #1864
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    SciTeF kai daz,

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

    daz, σχετικά μα τη ρίκνωση, έχεις τσεκάρει τη WERA? Νομίζω ότι τα καρυδακιά τας έχουν ακόμα πιο άγρια ρίκνωση από τη Gedore....

    Θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες και ερωτήσεις!

    και αν κατάλαβα καλά οι φωτογραφίες πάνε στο πορν θρεντ, σωστά?

  5. #1865
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    SciTeF kai daz,

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

    daz, σχετικά μα τη ρίκνωση, έχεις τσεκάρει τη WERA? Νομίζω ότι τα καρυδακιά τας έχουν ακόμα πιο άγρια ρίκνωση από τη Gedore....

    Θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες και ερωτήσεις!

    και αν κατάλαβα καλά οι φωτογραφίες πάνε στο πορν θρεντ, σωστά?
    Ναι σωστά. Αυτό δε σημαίνει οτι δεν βάζουμε φωτογραφίες όπου γουστάρουμε ή όταν πιστεύουμε οτι θα βοηθήσει στη συζήτηση.

    Από καρυδάκια έχω δουλέψει τα πάντα και τα gedore δεν τα αλλάζω. Δεν είναι τα καλύτερα σε όλους του τομείς αλλά είναι τα καλύτερα συνολικά ή τουλάχιστον τα καλύτερα για μένα. Τα stahl είναι τα λεπτότερα όλων αλλά, ως εκ' τούτου, όχι τα πιο γερά. Παράλληλα δεν έχουν σοβαρή ρίκνωση. Τα hazet είναι τα ομορφότερα όλων με φοβερές ανοχές αλλά η ρίκνωση είναι στο λάθος σημείο (για μένα). Παράλληλα έχουν και το μεγαλύτερο ύψος. Τα κοκεν μ' αρέσουν πολύ σε όλους τους τομείς αλλά δεν έχουν ρίκνωση. Παράλληλα όλα τα παραπάνω δεν έχουν σοβαρή αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Τα gedore τα βρίσκεις παντού, δεν είναι τα πιο λεπτά (σε σύγκριση με τα υπόλοιπα κορυφαία) αλλά το πάχος τους δεν αποτελεί πρόβλημα σε κανένα σημείο, ενώ τα καθιστά και αρκετά ανθεκτικά. Έχουν την καλύτερη ρίκνωση και η εφαρμογή στα 3/8 και 1/2 είναι παρά πολύ καλή παρόλο που και έχουν αρκετά μεγάλες εγκοπές. Στο 1/4 δε μ' αρέσουν και πολύ όμως, παρόλο που τα δουλεύω πολλά χρόνια και τα έχω ξεσκίσει, χωρίς να κάνουν κιχ. (εκτός απ' τις προεκτάσεις ασφαλείας που μετά από μερικά χρόνια δεν ασφαλίζουν όπως στην αρχή).

    Τα wera έχουν άγρια ρίκνωση αλλά..
    1ον και κυριότερο έχουν λειζερ. Μετά από λίγο καιρό αυτό ξεθωριάζει και δεν φαίνεται, ενώ μετά από μερικά χρόνια δεν θα υπάρχει τίποτα. Αλλά και καινούριο να είναι, αν γεμίσει γράσο πάλι δε φαίνεται τίποτα. Με την εγχάραξη, όταν βρωμίζει φαίνεται ακόμα πιο καθαρά το νούμερο.
    Η τρύπα που έχουν στην μια μεριά και οι τεράστιες εγκοπές στις υπόλοιπες, δεν είναι κάτι που μου αρέσει και ιδιαίτερα.
    Ο κατασκευαστής δεν είναι σταθερός, ούτε η διαδικασία είναι ακριβώς ίδια, ούτε η σχεδίαση. Κατασκευάζονται στην ταιβάν και όπως φαίνεται δεν κατασκευάζονται μόνο σε ένα εργοστάσιο.
    Σε μερικά χρόνια η σχεδίαση μπορεί να αλλάξει εντελώς. Να μην έχουν δλδ καμία απολύτως σχέση με αυτά που υπάρχουν σήμερα ούτε στο χρώμιο, ούτε σε τίποτα.

    Το πρώτο είναι το πιο σημαντικό για μένα αλλά και τα υπόλοιπα δεν είναι ανάξια λόγου όταν μπορείς να τα έχεις, με την ίδια τιμή.

    Δεν έχει σημασία πότε πήρες μια συλλογή gedore ή stahl. Σε 50 χρόνια θα πάρεις το καρυδάκι που έχασες ή έσπασες και θα είναι πάλι το ίδιο. Μπορεί μέχρι τότε να έχουν αλλάξει πολλά στη διαδικασία αλλά το καρυδάκι θα είναι ίδιο. Η μεγαλύτερη αλλαγή που έκανε η gedore εδώ και πολλά χρόνια ήταν που φέτος άλλαξε τα λόγκο της. Τα γερμανικά της είναι ίδια από τότε που ζούσαν και τα 3 αδέλφια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1010220.jpg 
Προβολές:	424 
Μέγεθος:	41,4 KB 
ID:	393750
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 07/03/2018 στις 23:36.
    Sent from me using a computer.

  6. #1866
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ναι σωστά.

    Τα hazet είναι τα ομορφότερα όλων με φοβερές ανοχές αλλά η ρίκνωση είναι στο λάθος σημείο (για μένα). Παράλληλα έχουν και το μεγαλύτερο ύψος. Τα κοκεν μ' αρέσουν πολύ σε όλους τους τομείς αλλά δεν έχουν ρίκνωση. Παράλληλα όλα τα παραπάνω δεν έχουν σοβαρή αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.



    Τα gedore τα βρίσκεις παντού, δεν είναι τα πιο λεπτά (σε σύγκριση με τα υπόλοιπα κορυφαία) αλλά το πάχος τους δεν αποτελεί πρόβλημα σε κανένα σημείο, ενώ τα καθιστά και αρκετά ανθεκτικά. Έχουν την καλύτερη ρίκνωση και η εφαρμογή στα 3/8 και 1/2 είναι παρά πολύ καλή παρόλο που και έχουν αρκετά μεγάλες εγκοπές. Στο 1/4 δε μ' αρέσουν και πολύ όμως, παρόλο που τα δουλεύω πολλά χρόνια και τα έχω ξεσκίσει, χωρίς να κάνουν κιχ. (εκτός απ' τις προεκτάσεις ασφαλείας που μετά από μερικά χρόνια δεν ασφαλίζουν όπως στην αρχή).

    Τα wera έχουν άγρια ρίκνωση αλλά..


    Δεν έχει σημασία πότε πήρες μια συλλογή gedore ή stahl. Σε 50 χρόνια θα πάρεις το καρυδάκι που έχασες ή έσπασες και θα είναι πάλι το ίδιο. Μπορεί μέχρι τότε να έχουν αλλάξει πολλά στη διαδικασία αλλά το καρυδάκι θα είναι ίδιο. Η μεγαλύτερη αλλαγή που έκανε η gedore εδώ και πολλά χρόνια ήταν που φέτος άλλαξε τα λόγκο της. Τα γερμανικά της είναι ίδια από τότε που ζούσαν και τα 3 αδέλφια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1010220.jpg 
Προβολές:	424 
Μέγεθος:	41,4 KB 
ID:	393750
    Γεια σου daz,

    εν ολίγης, πρότεινε 1/4 καρυδάκια με καλή ρίκνωση, καλές ανοχές και εφαρμογή σε προεκτάσεις και κάτω από 25mm ύψος!


    1. Τα Hazet έχουν το ίδιο ύψος με τα Gedore στα 1/4 και λίγο χαμηλοτερα σε 3/8 και 1/2 εξαρτάται και απο το μέγεθος στο καρυδάκι.

    2. Τι εννοείς με τισ "μεγάλες εγκοπές"?

    Τα gedore τα βρίσκεις παντού, δεν είναι τα πιο λεπτά (σε σύγκριση με τα υπόλοιπα κορυφαία) αλλά το πάχος τους δεν αποτελεί πρόβλημα σε κανένα σημείο, ενώ τα καθιστά και αρκετά ανθεκτικά. Έχουν την καλύτερη ρίκνωση και η εφαρμογή στα 3/8 και 1/2 είναι παρά πολύ καλή παρόλο που και έχουν αρκετά μεγάλες εγκοπές

    3. Συμφωνώ για τα WERA

    4. Στο μέλλον δεν ξέρουμε αν τα εργαλεία θα έχουν την ίδια ποιότητα με σήμερα. Η gedore αλλάζει την ονομασία των CAROLUS σε GEDORE RED!!!

    Ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις γνώσεις!!!

  7. #1867
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Γεια σου daz,

    εν ολίγης, πρότεινε 1/4 καρυδάκια με καλή ρίκνωση, καλές ανοχές και εφαρμογή σε προεκτάσεις και κάτω από 25mm ύψος!


    1. Τα Hazet έχουν το ίδιο ύψος με τα Gedore στα 1/4 και λίγο χαμηλοτερα σε 3/8 και 1/2 εξαρτάται και απο το μέγεθος στο καρυδάκι.

    2. Τι εννοείς με τισ "μεγάλες εγκοπές"?

    Τα gedore τα βρίσκεις παντού, δεν είναι τα πιο λεπτά (σε σύγκριση με τα υπόλοιπα κορυφαία) αλλά το πάχος τους δεν αποτελεί πρόβλημα σε κανένα σημείο, ενώ τα καθιστά και αρκετά ανθεκτικά. Έχουν την καλύτερη ρίκνωση και η εφαρμογή στα 3/8 και 1/2 είναι παρά πολύ καλή παρόλο που και έχουν αρκετά μεγάλες εγκοπές

    3. Συμφωνώ για τα WERA

    4. Στο μέλλον δεν ξέρουμε αν τα εργαλεία θα έχουν την ίδια ποιότητα με σήμερα. Η gedore αλλάζει την ονομασία των CAROLUS σε GEDORE RED!!!

    Ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις γνώσεις!!!
    Δεν έχει σημασία αν αλλάζει τα carolus σε gedore red. Ασφαλώς απ' την μια δεν είναι καλό γιατί θα βάλει την επωνυμία της σε κινέζικα προιόντα αλλά σκοπός είναι να "εγγυηθεί" την ποιότητα (στο μυαλό κάποιων) ώστε να ξεχωρίσει την carolus απ' τις άλλες μάρκες και να αυξήσει τις πωλήσεις. Ως τώρα τα carolus ήταν gedore carolus όπως παλιότερα ήταν όλες οι άλλες μάρκες. (habero/daco κ.α). Η διαφορά είναι οτι τα carolus είναι κίνα ταιβάν και χαμηλότερης ποιότητας. Απ' τη στιγμή που δεν υπάρχει ουσιαστικά carolus, ονομάζει την σειρά με τα κινέζικα, gedore red. Θα έχει την μπλε και την κόκκινη σειρά όπως η bahco έχει την ergo top για τα ακριβά της και η beta την easy για τα φθηνά της (μόνο που εκεί δεν ξεχωρίζουν και τόσο οι σειρές). Εγώ θέλω να δω κατά πόσο θα υπάρχει συνέπεια στην ποιότητα αυτής της σειράς, γιατί τα τελευταία carolus ήταν φθηνότερα απ' τα παλιότερα. Ο προμηθευτής στα γερμανικά/πολύγωνα άλλαξε οι καστάνιες φαίνονται χειρότερες, οι κασετίνες είναι της σειράς.
    Ασφαλώς και δεν ξέρουμε τι μας επιφυλάσσει το μέλλον αλλά προτιμώ να επιλέγω κατασκευαστές όσο ακόμα υπάρχουν, παρά κάποιους που ήδη έχουν μεταφέρει την παραγωγή αλλού. Το made in germany είναι σήμα κατατεθέν και δύσκολα θα εκλείψει. Πέρα απ' αυτό η γερμανία στηρίζεται κατά κύριο λόγο στην βιομηχανία της και οι αυτοκινητοβιομηχανίες κρατάνε γερά τους μεγάλους κατασκευαστές.
    Πέρα απ' όλα αυτά.. Η wera είναι κατασβιδοκατασκευαστής. Οι gedore/hazet/stahl μόνο καρυδάκια ξέρουν να φτιάχνουν και γερμανικά/πολύγωνα. Όλα τα άλλα τα φτιάχνουν εταιρίες που έχουν εξαγοράσει (στην περίπτωση της gedore) ή, εταιρίες με τις οποίες συνεργάζονται (stahl/hazet). Επιλέγω λοιπόν να αγοράζω κατσαβίδια απ' τη wera/wiha/witte/felo και καρυδάκια απ' τις υπόλοιπες. Η hazet αφαίρεσε την σχεδίαση 2 επιπέδων απ' τα γερμανοπωλύγωνα και η stahl αφαίρεσε το stronger than any bolt απ' τα Ζ της. Κατά τα άλλα μιλάμε τα ίδια εργαλεία με σφιχτότερες ανοχές, προσεκτικότερη σχεδίαση με πιο λεπτά δαχτυλίδια κτλ. Αν το προσέξεις όλες οι σοβαρές εταιρίες προσπαθούν να τυποποιήσουν και την εμφάνιση ώστε αυτή να είναι σήμα κατατεθέν τους (εκτός απ' τις αμερικάνικες που όλα είναι ίδια). Για να μην είμαι άδικος, το ίδιο φαίνεται να κάνει και η wera.

    Τα hazet έχουν παρόμοιο ύψος με τα gedore στα μικρά νούμερα αλλά όσο πάνε προς τα πάνω γίνονται αρκετά πιο ψηλά. Δεν ξέρω γιατί. Λεπτομέρειες!

    Εγκοπή εννοώ αυτή μέσα στο καρέ στην οποία φωλιάζει η μπίλια. Όσο προσεκτικότερη η σχεδίασή της και το χτύπημά της, τόσο καλύτερη φαίνεται η εφαρμογή. Πάλι λεπτομέρειες! (εκτός απ' το 1/4 που παίζει μεγαλύτερο ρόλο το πόσο "σφιχτό" θα είναι το καρυδάκι επάνω στους οδηγούς).

    Για καρυδάκια 1/4 πάρε hazet αν σε ενδιαφέρει η όσο το δυνατόν καλύτερη εφαρμογή. Ύψος στα στάνταρ τη κατηγορίας και σοβαρή ρίκνωση αλλά στην μέση. Εμένα στο 1/4 η ρίκνωση δε με νοιάζει και πολύ γιατί συνήθως χρησιμοποιώ κατσαβίδι για καρυδάκια με καρέ στο πίσω μέρος.
    Αν θέλεις κάτω από 25mm ύψος, stahl και koken είναι οι καλύτερες επιλογές σου. Τα κοκέν χωρίς ρίκνωση ενώ με τη stahl έχεις λίγο απ' όλα. Αρκετά καλές ανοχές (αντίστοιχες με koken αν δε μιλάμε για quick release), ρίκνωση στο επάνω μέρος (αλλά υποτυπώδη), ύψος 23mm (vs 22 koken, 25 οι υπόλοιπες). Τα stahl θα είναι και ακριβότερα.

    Αν σε ενδιαφέρει το quick release σε προεκτάσεις στο 1/4 ρίξε μια ματιά και στους αντάπτορες ασφαλείας.
    Sent from me using a computer.

  8. #1868
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    daz, ευχαριστώ!!!

    μιας και ανέφερες τα wera/wiha/witte/felo

    ποιά έχουν την καλύτερη εφαρμογή σε PH ιδιαίτερα και καλύτερη ποιότητα σε μύτες/ tips ατα κατσαίδια γενικά? Γνώμη μου είναι απο ότι έχω διαβάσει 1α τα WITTE, μετά WIHA kai μετά τα άλλα.

    Αφήνω τα PB Swiss για άλλο θρεντ

  9. #1869
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    34
    Υπαρχει καποιος που να εχει γνωμη για τα εξης εργαλεια...

    Vigor (εφ'ορου ζωης εγγυηση)
    Fasano (εφ'ορου ζωης εγγυηση)
    Benzer (καμια εγγυηση)

    Τα εχει δουλεψει καποιος? Ετυχε και πεσανε μπροστα μου καποιοι κομπλε εργαλιοφορεις αλλα δεν τους γνωριζω καθολου.
    Ευχαριστω!

  10. #1870
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Φίλε μου δεν υπάρχουν αυτές οι μάρκες. Ειδικά η τελευταία!
    Η vigor είναι η μάρκα της hazet για να πουλάει κινέζικα και δεν έχει καμία διαφορά απ' της υπόλοιπες της σειράς.

    Αυτές οι μάρκες μπορούν να πουλάνε από πολύ καλά εργαλεία αναγνωρισμένων κατασκευαστών, μέχρι πανφθηνα κινέζικα πολύ χαμηλής ποιότητας.

    Δες το πρώτο πρώτο πόστ αυτού του θρεντ. Τι vigor πεις, τι rothewald είναι το ίδιο πράγμα.

    Για την εγγύηση εφ' όρου ζωής δεν το σχολιάζω καν.
    Sent from me using a computer.

  11. #1871
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος


    Για την εγγύηση εφ' όρου ζωής δεν το σχολιάζω καν.
    Πως το εννοεις αυτο? Πας δηλαδη με μια χαλασμενη καστανια η ενα σπασμενο καρυδακι και δεν στο αλλαζουν?

    Εμενα προσωπικα δεν με πειραζει το που εχουν κατασκευαστει. Ας τα φτιαχνουνε και στην γη του πυρος. Απλα αν τα εχει δουλεψει καποιος και ξερει για το αν σπαει καθε βδομαδα και απο κατι και το κατα ποσο εξυπηρετικη ειναι η εγγυηση.

  12. #1872
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billis21 Προβολή μηνύματος
    Πως το εννοεις αυτο? Πας δηλαδη με μια χαλασμενη καστανια η ενα σπασμενο καρυδακι και δεν στο αλλαζουν?

    Εμενα προσωπικα δεν με πειραζει το που εχουν κατασκευαστει. Ας τα φτιαχνουνε και στην γη του πυρος. Απλα αν τα εχει δουλεψει καποιος και ξερει για το αν σπαει καθε βδομαδα και απο κατι και το κατα ποσο εξυπηρετικη ειναι η εγγυηση.
    Ναι κάπως έτσι το εννοώ. Ρίξε μια ματιά και στο θρεντ με τις εγγυήσεις.

    Όχι δε θα σπάει ένα κάθε εβδομάδα.

    Όταν λέω πανφθηνα κινέζικα χαμηλής ποιότητας μη δίνεις βάση στο που κατασκευάζονται αλλά στα υπόλοιπα. Στην κίνα κατασκευάζονται και πανάκριβα κινέζικα κορυφαίας ποιότητας!

    Αν η τιμή τους είναι χαμηλή, χαμηλή είναι και η ποιότητά τους. Το γράφω συνέχεια. Δεν υπάρχει συνέπεια στην ποιότητα σε αυτές της "μη" μάρκες.

    Δες λίγο εδώ.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2922969

    Σε κάθε συλλογή έχει και διαφορετικά εργαλεία.
    Sent from me using a computer.

  13. #1873
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    daz, ευχαριστώ!!!

    μιας και ανέφερες τα wera/wiha/witte/felo

    ποιά έχουν την καλύτερη εφαρμογή σε PH ιδιαίτερα και καλύτερη ποιότητα σε μύτες/ tips ατα κατσαίδια γενικά? Γνώμη μου είναι απο ότι έχω διαβάσει 1α τα WITTE, μετά WIHA kai μετά τα άλλα.

    Αφήνω τα PB Swiss για άλλο θρεντ
    Τα vessel!

    Σοβαρά δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποιο έχει την καλύτερη εφαρμογή. Όλα έχουν πολύ καλή εφαρμογή στη βίδα. Τα vessel έχουν ειδική επίστρωση στην μύτη ώστε να μη γλιστράει (και οι άλλες μάρκες έχουν σε καποιες σειρές τους) και μου δίνει περισσότερη εμπιστοσύνη. Νομίζω από θέμα εφαρμογής στη βίδα, δύσκολα θα καταλάβεις διαφορά σε αυτές τι μάρκες.
    Ο άλλος τομέας είναι το πόσο αντέχουν στη φθορά, με λίγα λόγια πόσο θα κρατήσουν αυτή τη σφιχτή εφαρμογή. Και εδώ πάλι δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί εμένα μου αντέχουν όλα πολύ. Ξέρω όμως τα μεγέθη και χρησιμοποιώ το σωστό μέγεθος κατσαβιδιού! Ακόμα και σε μισοχαλασμενες βίδες πάλι δύσκολα μου χαλάει το κατσαβίδι ή δείχνει πρόωρη φθορά. Πάλι δύσκολα θα ξεχωρίσει κάποια απ' τις παραπάνω μάρκες. Τα vessel δεν τα χρησιμοποιώ πολύ καιρό για να σου πω πως συγκρίνονται με τις υπόλοιπες.
    Στα ίσια μερικές φορές γίνεται κρας τεστ στην λάμα αλλά και στην άκρη τους. Νομίζω οτι λίγο πολύ όλες είναι ίδιες πάλι και καμία δεν είναι όπως παλιότερα (χωρίς να έχω εμπειρία με vessel και pb) Πιο πολύ εδώ παίζει ρόλο το μήκος και το πάχος της λάμας στις μεταξύ τους διαφροές. Υποδειγματική αντοχή έχω δει σε παλιότερα made in germany gedore με άθλια λεπτή, σκληρή και γλιστερή λαβή. Πραγματικά την τελευταία φορά νόμιζα οτι θα το σπάσω ή θα παραμορφωθεί μόνιμα και αυτό βγήκε σώο και αβλαβές με μερικές έχτρα γρατζουνιές μόνο. Καμία δε πιστεύω οτι είναι τόσο καλή πια.

    Θα σου έλεγα να δώσεις βαρύτητα στην λαβή και στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά (stricking cap, εξάγωνη λαβή, εξάγωνο για να μπαίνει κλειδί, μήκος λάμας). Σε μένα δεν κάθεται καλά η λαβή της wera. Τις wiha μ' αρέσει περισσότερο. Τα felo έχουν ωραίες λαβές αλλά δεν ξεχωρίζουν πλην απ' αυτά με την πολυ μαλακή επιφάνεια (που όμως δεν αυξάνει το γκριπ με λαδωμένα χέρια αλλά είναι απόλαυση να τα δουλεύεις). Τα pb έχουν πολυ πιο άνετη λαβή απ' όσο φαίνεται να είναι, και με την λαβή δυο συστατικών και με τη σκληρή. Τα vessel δεν νομίζω οτι δεν θα βολέψουν κάποιον, εκτός ίσως κάποιον με πολύ μικρά χέρια.

    Σε μύτες όλες οι παραπάνω έχουν πολλές σειρές. Οι φθηνές πχ της wiha δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά είναι φθηνές, δε θα τις επέλεγα. Αν επιλέξεις πιο ακριβή σειρά τότε είναι πολύ καλές όλες. Δε μιλάω καθόλου για την αντοχή στο σπασιμο σε δράπανα με κρούση αλλά στην αντοχή στη φθορά.
    Στο δραπανάκι μου έχω σχεδον όλες τις μάρκες. Η pb είναι πολύ καινούρια για να αξιολογηθεί και η vessel ακόμα αχρησιμοποίητη. Στις υπόλοιπες έχω τις σειρές με tin coated αλλά και τις απλές. Όλες πολύ καλές. Μια wiha tin έχει αρχίσει να χαλάει και να μην έχει καλή εφαρμογή αλλά έχει φάει πολύ ξύλο σε δράπανο χωρίς φρένο. Μια gedore ph2 (μάλλον by witte) απλή χωρίς επιστρώσεις έχει δείξει υποδειγματική αντοχή σε ηλεκτρικό κατσαβίδι στη δουλειά και μάλιστα δουλεμένη από άσχετους σε λάθος νούμερο βίδα ή σε χαλασμένες βίδες κτλ.

    Αν μου έβαζες ένα μαχαίρι στο λαιμό να επιλέξω μια απ' τις παραπάνω θα έλεγα witte.
    Sent from me using a computer.

  14. #1874
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billis21 Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει καποιος που να εχει γνωμη για τα εξης εργαλεια...

    Vigor (εφ'ορου ζωης εγγυηση)
    Fasano (εφ'ορου ζωης εγγυηση)
    Benzer (καμια εγγυηση)

    Τα εχει δουλεψει καποιος? Ετυχε και πεσανε μπροστα μου καποιοι κομπλε εργαλιοφορεις αλλα δεν τους γνωριζω καθολου.
    Ευχαριστω!
    Vigor και να μου τα χάριζαν δεν θα τα έπαιρνα. Τα έχω δεί σε μαγαζί και είναι άστα να πάνε. Fasano, Benzer δεν έχω εμπειρία.

    Εάν ψάχνεις κάτι σχετικά καλό σε καλή τιμή θα έλεγα Carolus, Proxxon, Bahco.

  15. #1875
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Καλημέρα σε όλους,

    Φτιάχνω μια μικρή συλλογή με τα άκρως απαραίτητα και ρωτώ τους εχπερτ αν μπορώ να παραλείψω τα παρακάτω νούμερα για επισκεύη σε αυτο/ μηχανή?



    Προτείνεται κάτι το οποίο κρίνεται "απαραίτητο".

    Sockets 4, 5, 6, 9, 11, 20, 21, 23, 25, 26,....



    PH4


    PZ1


    Allen 3, 10, 12, 14...


    Torx 10, 15, 27, 55, 60


    XZN 12, 14

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 14:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 16:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF