Σελίδα 13 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 333

Θέμα: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ Down Under

  1. #181
    καλες γιορτες να εχεις!
    just ride...

  2. #182
    Μίλησα πριν μερικές μέρες με τον ιδιοκτητη μιας εταιρείας ταξί εδώ στη Μελβούρνη. Λέγεται Χάρης Κατσαμπάνης. Είχε έρθει στην Ελλάδα πριν καιρό και προσπαθούσε να βρει οδηγούς ταξί από την Ελλάδα και να τους φέρει εδώ για να δουλέψουν σε αυτόν. Μου είπε αν ξέρω άτομα. Μου είπε ότι μπορούν να έρθουν με φοιτητική visa εδώ για ένα χρόνο. Μετά μπορούν να την ανανεώσουν για άλλο ένα χρόνο. Μετά όμως, τέλος. Εκτος αν βρείς άκρη με αλλα άτομα να σου κανουν πρόσκληση για να πάρεις visa εργασίας. Σου μαθαίνουν να οδηγάς ανάποδα. Σου μαθαίνουν την πόλη και τα συστήματα του ταξί. Δε χρειάζεται να είσαι ταξιτζής στην Ελλάδα για να έρθεις και να δουλέψεις εδώ.

    Υπάρχει ένας οργανισμός που βοηθάει αυτούς που έρχονται με φοιτητική visa από Ελλάδα. Σε παίρνουν από το αεροδρόμιο και σε βοηθάνε να βρείς σπίτι. Η φοίτηση στη σχολη είναι 2 βδομάδες και οι Έλληνες δεν πληρώνουν έξοδα φοίτησης. Βεβαια, η φοιτητική visa που θα βγάλει κανεις, έχει έξοδα φοίτησης. Αυτά τα πληρώνεις. Και είναι κάμποσα λεφτά. Θα πάω πάλι την Πέμπτη για να πάρω τη δικη μου άδεια. Θα ρωτήσω περισσότερες λεπτομέρειες και τηλεφωνα για να επικοινωνήσω με αυτό τον οργανισμό και να μάθω τι και πως βοηθάνε.

    Πείτε μου αν ενδιαφέρεστε κάποιοι, ώστε να του πω και εγώ, ότι όντως υπάρχει ενδιαφέρον και να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε για να το οργανώσουμε καλύτερα και να το πάρουν πιο ζεστά. Τα λέμε την Πέμπτη
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  3. #183
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Σου λειψαμε ε?


    Κοιτάς για 2η δουλειά ή σε σταμάτησαν τελικά απο τη κατασκευαστική?

  4. #184
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Σου λειψαμε ε?


    Κοιτάς για 2η δουλειά ή σε σταμάτησαν τελικά απο τη κατασκευαστική?
    Φυσικά μου λείψατε!!!! Όχι δε με σταμάτησαν. Αλλα είναι καλο να έχω όσο το δυνατόν περισσότερες πόρτες ανοιχτές! Ποτε δεν ξέρεις τι γίνεται. Μάρτιο πάω να βγάλω άδεια για φορτηγό. Όσα περισσότερα διπλώματα έχεις εδώ φιλε, τόσο λιγότερες πιθανότητες ανεργίας έχεις
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  5. #185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από csofos Προβολή μηνύματος
    Μίλησα πριν μερικές μέρες με τον ιδιοκτητη μιας εταιρείας ταξί εδώ στη Μελβούρνη. Λέγεται Χάρης Κατσαμπάνης. Είχε έρθει στην Ελλάδα πριν καιρό και προσπαθούσε να βρει οδηγούς ταξί από την Ελλάδα και να τους φέρει εδώ για να δουλέψουν σε αυτόν. Μου είπε αν ξέρω άτομα. Μου είπε ότι μπορούν να έρθουν με φοιτητική visa εδώ για ένα χρόνο. Μετά μπορούν να την ανανεώσουν για άλλο ένα χρόνο. Μετά όμως, τέλος. Εκτος αν βρείς άκρη με αλλα άτομα να σου κανουν πρόσκληση για να πάρεις visa εργασίας. Σου μαθαίνουν να οδηγάς ανάποδα. Σου μαθαίνουν την πόλη και τα συστήματα του ταξί. Δε χρειάζεται να είσαι ταξιτζής στην Ελλάδα για να έρθεις και να δουλέψεις εδώ.

    Υπάρχει ένας οργανισμός που βοηθάει αυτούς που έρχονται με φοιτητική visa από Ελλάδα. Σε παίρνουν από το αεροδρόμιο και σε βοηθάνε να βρείς σπίτι. Η φοίτηση στη σχολη είναι 2 βδομάδες και οι Έλληνες δεν πληρώνουν έξοδα φοίτησης. Βεβαια, η φοιτητική visa που θα βγάλει κανεις, έχει έξοδα φοίτησης. Αυτά τα πληρώνεις. Και είναι κάμποσα λεφτά. Θα πάω πάλι την Πέμπτη για να πάρω τη δικη μου άδεια. Θα ρωτήσω περισσότερες λεπτομέρειες και τηλεφωνα για να επικοινωνήσω με αυτό τον οργανισμό και να μάθω τι και πως βοηθάνε.

    Πείτε μου αν ενδιαφέρεστε κάποιοι, ώστε να του πω και εγώ, ότι όντως υπάρχει ενδιαφέρον και να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε για να το οργανώσουμε καλύτερα και να το πάρουν πιο ζεστά. Τα λέμε την Πέμπτη

    Chris kserw oti eisai kai gamw ta paidia kai ola ta kaneis apo tin kali sou kardia...prosoxi monaxa ti se vazei kapoios tritos na "xrewtheis"....to thema taxi kai australia akoustike kai pio palia http://www.protothema.gr/world/article/?aid=184039

    ena allo simantiko vasika pou ksereis sigoura kalytera apo emena einai oti me student visa exeis dikaiwma gia 20 wres ton mina...klp klp...prosoxi monaxa...

    na pernas panta kala re paidi...

  6. #186
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Φίλε μου, πήγε φίλος με αυτά τα προγράμματα τα "φοιτητικά" και έφαγε έναν σκασμό λεφτά και γύρισε πίσω, επειδή η δουλειά που του "εξασφάλιζαν" τα προγράμματα αυτά ήταν για 150-160 δολάρια την εβδομάδα και αυστηρά ημιαπασχόληση (μιας και σαν φοιτητής δεν δικαιούσαι να δουλεύεις πλήρες ωράριο και αν το κάνεις θα είναι μαύρα). Μούφα κατάσταση δηλαδή. Του έταξαν πράγματα που δεν υπήρχαν.

    Πρώτα έλεγξε το αν ο φίλος σου αυτός διασφαλίζει με την δουλειά που δίνει, μια αξιοπρεπή διαμονή στην Αυστραλία και μετά κάνε το κονέ με άτομα από εδώ, για να μην χρεωθείς τυχόν παρερμηνείες κλπ. Όπως μου τα είπε ο φίλος είναι ζόρικα τα πράγματα εκεί κάτω για όποιον πάει μόνος χωρίς να έχει κάποιον συγγενή ή κάποια άκρη για σίγουρη δουλειά με αξιοπρεπή λεφτά. Δίνεις κάπου 3500-5000 δολάρια μόνο και μόνο για να διασφαλίσεις παραμονή για κανα 6μηνο-12μηνο σαν "φοιτητής". Σου παρέχουν μέσω των προγραμμάτων εστία (που πληρώνεται έξτρα από τα παραπάνω χρήματα) με άλλους 7-8 νοματαίους "φοιτητές".

    Χωρίς μια σοβαρή δουλειά δεν μπορείς να πληρώσεις ούτε το βδομαδιάτικο νοίκι για την εστία (συνήθως ένα μεγάλο σπίτι με κοινόχρηστη κουζίνα/μπάνιο).
    Δεν θέλω να τρομάξω κάποιον, αλλά τα έχω φρέσκα από τον φίλο. Δεν έχει 2 βδομάδες που τα συζητούσαμε. Βέβαια, απαξ και μπεις μέσα στο σύστημα της Αυστραλίας και αποκτήσεις δικαιώματα είναι και γαμώ, αλλά μέχρι τότε είσαι το αντίστοιχο του Πακιστανού εδώ.

  7. #187
    Δεν έχω κανένα λόγο να μην πιστέψω το φίλο σου. Και για να πω την αλήθεια, αφού ο άνθρωπος το είδε ότι είναι μούφα, αφήστε το καλύτερα. Εγώ άνοιξα το θέμα με το σκεπτικό να δώσω όσες πληροφορίες μπορώ και από εκεί και πέρα ο καθένας να ενεργήσει από μονος του. Να επικοινωνήσει και να κάνει τα κουμάντα του. Αλλα τελικά οι Έλληνες είμαστε παντού οι ίδιοι ρε γαμώτο! Το νου πάντα στην πουστιά και πως να εκμεταλλευτούμε τον άλλο. Κρίμα!
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  8. #188
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Δεν έχει σχέση με τους Έλληνες αυτό. Ούτε με τον φίλο σου με τα ταξί που δίνει όπως είπες μια καλή δουλειά.

    Η εμπειρία έχει να κάνει με αυτά τα "φοιτητικά" πακέτα που άλλα υπόσχονται και άλλα είναι. Να μην βασιστεί δηλαδή κάποιος ότι με αυτά τα πακέτα θα βρει άκρη αν μεταναστεύσει στην Αυστραλία. Αυτές οι εταιρίες (επειδή για εταιρίες πρόκειται, και μάλιστα Αυστραλιανές και όχι Ελληνικές) δεν ήρθαν μόνο στην Ελλάδα να κάνουν σεμινάρια για επίδοξους "φοιτητές" που θέλουν βίζα. Πήγαν και Ισπανία, και Πορτογαλία και Ιρλανδία, σε όλες τις χώρες με πρόβλημα. Πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, οτι δήθεν και καλά θα σου βρουν δουλειά, αφού τους τα ακουμπήσεις για να σου βγάλουν φοιτητική βίζα. Σε ποιον θα πρωτοβρούνε δεν ξέρω. Στο μόνο που αξίζουν είναι αν θέλει κάποιος να πάει πραγματικά για φοιτητης, και να του στέλνουν οι δικοί του κάθε μήνα 2000 δολάρια για να φοιτήσει πραγματικά στην Αυστραλία. Αλλά σαν παραθυράκι για να βγάλει κάποιος βίζα "φοιτητική" αντι για βιζα εργασίας δεν παίζει, θα δεινοπαθήσει! Επίσης με φοιτητική βίζα ειναι τσεκαρισμένο ότι απαγορεύεται να δουλεύεις δηλωμένο 8ωρο. Μονο ημιαπασχόληση δικαιολογούν, και καλά για το χαρτζιλίκι του φοιτητή. Αν θες 8ωρο με φοιτητική βίζα μόνο μαύρα λεφτά και σε δουλειές που δεν θα έχεις επαφή με κόσμο μην γίνει καμιά στραβή (πχ λάτζα σε ταβέρνα, μαγειρίο σε εστιατόριο, ζύμωμα σε πιτσαρία κλπ)

    Για έμενα που το έψαξα το θέμα με Αυστραλία, αξίζει κάποιος να πάει μόνο αν έχει συγγενείς εκεί ή είναι παντρεμένος με σύζυγο με υπηκοότητα ή μόνο αν τον προσλάβουν ήδη πριν ξεκινήσει από Ελλάδα και έχει συμβόλαιο εργασίας με βίζα εργασίας. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις είναι δύσκολη η Αυστραλία. Ας προτιμήσουν οι επίδοξοι μετανάστες Ευρωπαικές χώρες που μπαινοβγαίνουμε χωρίς βίζες. Ενδεικτικά σε Νορβηγία και Σουηδία τα λεφτά είναι αρκετά καλά έως πολύ καλά και ζητάνε και πολλές ειδικότητες, ειδικά σε αυτοκινητιστές, και με Αγγλικά συννενοήσαι στις περισσότερες δουλειές (εκτός από αυτές με άμεση επαφή με πελάτες και επεξηγήσεις όπως πωλητές, σερβιτόροι πχ).

    Υ.Γ Χαιρομαι που σε βλέπω πάντως, πως τα κατάφερες εσυ εκει. Παρακολουθώ το νήμα αυτό πολύ καιρό τώρα, από τα πρώτα που είχα διαβάσει σχετικά με Αυστραλία! Καλά να περνάς!

  9. #189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Drake Ramore Προβολή μηνύματος
    Δεν έχει σχέση με τους Έλληνες αυτό. Ούτε με τον φίλο σου με τα ταξί που δίνει όπως είπες μια καλή δουλειά.

    .................................................................................................... .................................................................................................... .........

    Υ.Γ Χαιρομαι που σε βλέπω πάντως, πως τα κατάφερες εσυ εκει. Παρακολουθώ το νήμα αυτό πολύ καιρό τώρα, από τα πρώτα που είχα διαβάσει σχετικά με Αυστραλία! Καλά να περνάς!
    Γνωρίζω την κατάσταση με τις φοιτητικές νήσσες. Σε πολλά παιδιά που από τουριστική το γύρισαν σε φοιτητική, τους έκανα εγώ τα χαρτιά. Όντως δεν είναι ότι καλύτερο. Όντως δεινοπαθείς. Φυσικά και δεν μπορείς νόμιμα να δουλέψεις πάνω από 20 ώρες τη βδομάδα. Όλοι δουλεύουν όμως παίρνοντας μαύρα λεφτά. Και από ότι ακούω τελευταία, η κυβέρνηση άρχισε να μην δίνει τόσο εύκολα φοιτητικές νήσσες. Σίγουρα δεν είναι ο εύκολος τρόπος και θα γίνει ακόμα πιο δύσκολος. Όπως πολύ σωστά είπες, είναι καλή περίπτωση για κάποιον που του έχει γίνει πρόσκληση με άδεια εργασίας, η για κάποιον (καλή ώρα) που έχει παντρευτεί με Αυστραλίδα υπήκοο. Να είστε όλοι καλά ρε!
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  10. #190
    Έστω και αργά...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_3056 - Copy.JPG 
Προβολές:	251 
Μέγεθος:	89,5 KB 
ID:	306755
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  11. #191
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Καλώς τον και χρόνια πολλά!
    Πως πάει κάτω?

  12. #192
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.544
    Χρονια πολλα με υγεία.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  13. #193
    χρόνια πολλά ρε αγόρι....

    για δώσε καμμια αναφορά απο κει κάτω....

  14. #194
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    χρονια πολλα καλη χρονια

    χαθηκες ουτε ενα ραπορτο απο κει

  15. #195
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά Χριστόφορε!!

Σελίδα 13 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Life Down under
    από csofos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1034
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2011, 13:11
  2. Το ημερολόγιο ενός Ινδιάνου
    από petridist στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:34
  3. Rider down!
    από morpheus στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 14:17
  4. ημερολογιο....
    από devil's animal στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2005, 14:43
  5. Το Ημερολογιο Του Δελλα
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 11:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF