Σελίδα 13 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 398

Θέμα: Aprilia Pegaso cube

  1. #181
    hyper τρου αντβέντσουρ τελικά και ο γιάννης




    υγ.... γαμάτη περιγραφή
    πουτσ@@@@@@@@@

  2. #182
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Εχω λιωσει στο γελιο..

    Αμιρου...

  3. #183
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    good job Giannis
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  4. #184
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Αντε και καλες βολτες τωρα!!!!!


  5. #185
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.948

  6. #186
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.175
    Μπράβο ρε φίλε, και το έφτιαξες και μας εφτιαξες το κέφι ταυτόχρονα.
    Ωραίος!!!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #187
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.835
    Καλες βολτες!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  8. #188
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382


    καλοβολτο ρε τζων. φαζερ τελος; (κατι μου διαφευγει)
    Γιαννης

  9. #189
    Όχι τέλος, όχι ακόμα. Αλλά θα παρκαριστεί για τον χειμώνα, από άνοιξη αποφασίζω γενικώς το τι κ πως.

  10. #190
    Κιεπανερχόμαστεεεεεεεεεεε. (μία λέξη). Δεν γράφει το κοντέρ μετά από θανατηφόρα πτώση σε λακκούβα (το κατάλαβα πολύ μετά διότι ο φωτισμός των οργάνων όπως έχουμε πει είναι και λολ και ομιτζί και θωμά έντισον βοήθηcον και άργησα να το καταλάβω - ρώτησε και ο Αλέκος βρε μήπως έπεσες σε κανέναν τάφο και ΤΣΟΥΠ μου ήρθε)...

    Λύνουμε φέρινγκ. Αφήνουμε το μηχανάκι λυμένο μιά μέρα έτσι για να του δείξω ποιός είναι το αφεντικό εδώ μέσα στο σπίτι, αμ πως.
    Ιδέες για το ζήτημα του κοντέρ μερικές αλλά ΠΜ στον ελ-γάτο που ο κακομοίρης "πληρώνει" τις απορίες του νουμπά, ευγενέστατος πάντως και ευχαριστώ και πάλι.


    Την πρώτη ημέρα προκοπής άλλαξα λάδια, πολύ μπιχλιάρικη δουλειά στο μοτεράκι τούτο συν το ότι ο λαιμός της εξάτμισης μπλοκάρει το παξιμάδι του λαδιού του πλαισίου και κάπου εκεί λες ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΣΟΥ DAZ γιατί ο μπούστης έχει δίκιο για την χρησιμότητα μακριών/κοντών/λεπτών κλπ καρυδακίων και το σιχαίνομαι όταν έχουν δίκιο οι άλλοι, κάπως λέγεται αυτό σαν ξεροκεφαλιά μπορεί και βαθεία πίστη ότι ΟΛΑ γίνονται με μία σειρά καρυδάκια, που φυσικά δεν γίνονται αλλά το παλεύω. Λίγο σπαστικό να διαβάζεις το εδάφιον για εξαέρωση της αντλίας λαδιού ΑΦΟΥ έχεις δέσει το μηχανάκι αλλά δεν πειράζει... Σπαστικό και το βάλε 1600 άστο να δουλέψει ξαναμαναβάλε 600 αλλά τέλος πάντων. Φωτό του τι μπίχλα είχε η μαγνητική τάπα να βάλω; Θα βάλω με edit πιο μετά. Μπορεί και να μην είχε καθαριστεί ποτέ (αυτό λέω στον εαυτό μου για να μην πιστέψω ότι τα ρινίσματα που είδα προέρχονται από το όσο διάστημα πέρασε από την προηγούμενη αλλαγή λαδιών και πάθω βαθεία κατάθλιψη). Τα λάδια... Μαζούτ. Ντάξει. Ζήσαμε.


    Ημέρα προκοπής #2...
    Παίρνουμε τρυπάνι μπαταρίας LIDL έτσι για το σπάσιμο. Ξεβιδώνουμε το κάλυμμα της ντίζας. Βγάζουμε την ντίζα. Δείχει ένα κομμάτι και κάπου εκεί μας ζώνουν τα φίδια μήπως έχει χαλάσει ο ατέρμων ή το όργανο... Προσαρμόζουμε την ντίζα στο τρυπάνι από την μεριά του ατέρμονος, προσαρμόζουμε την άλλη μεριά της στην υποδοχή του κοντέρ. Σκανδάλη. 20ΧΑΩ, 40ΧΑΩ, 60ΧΑΩ και σναπ η ντίζα κόβεται, εκεί που είχε σπάσει από την λακκούβα στην εκδρομή... Πονηρή η άτιμη, δεν φαινόταν με το μάτι (μετά κατάλαβα ότι καλό είναι να την πιάσεις από την μία άκρη και να αρχίσεις να την λυγίζεις ελαφρά, το σπασμένο σημείο θα φανεί. Ντίζα; Google it. Γνωστό μαγαζί 23 ευρώ για ορίτζιναλ και άγνωστη πρακτικά διαθεσιμότητα... ΠΜ στον ελ-γάτο ξανά αν έχει ιδέα για αφτερμάρκετ, είχε. Τηλέφωνο, θέλω αυτό, ναι όλα ΟΚ, πόσο θα πάει; "Φτηνά είναι φιλαράκι μη σκας". Ξέρετε, θέλω μιά ιδέα, διότι η ορίτζιναλ έχει 20ρικο. "Μην κάνεις τον κόπο να έρθεις φίλε, πάρε την ορίτζιναλ, το συζητάς; Η βενζίνη σου μόνο...". Τίμια μεν, διόλου ωραία απάντηση. Αντιπροσωπεία 15 ευρώ και 10ήμερο τουΛάστιχον (απορώ το γνωστό μαγαζί γιατί χρεώνει 8 ευρώ παραπάνω για το ίδιο πράγμα). Αν κρίνω από το ότι για τα ζουάν είπαν τρεις (3) εργάσιμες και είναι δύο εβδομάδες γιομάτες "σε παραγγελία" αν δεν απατώμαι, διόλου καλή προοπτική.

    Πίκρα...

    Βρίσκομαι με Gfawks ο οποίος αναφέρει ότι ξέρει άλλον έναν. ΠΜ σήμερα το πρωί, στοιχεία πλιζ. Πάω χωρίς τηλέφωνο. Υπόγα, το κλασσικό "μαστοράδικο" με έναν παππού φωτεινό παντογνώστη και έναν νεότερο και παλιά πράγματα ΠΑΝΤΟΥ, βλέπουν, συζητάμε τι και πως, συζητάμε και την μαλακία του γορίλα και αποφασίζουμε ότι θα κάνουμε λίγο πιο μακριά την ντίζα για να κερδίσουμε ότι χάνει το παξιμάδι που δεν βιδώνει τέρμα και να πιάνει πιο σωστά η ντίζα στην φωλιά στο όργανο... Σε λίγα λεπτά και ένα 10ρικο αργότερα φεύγω με το "νέο" κομμάτι. Τα εισαγωγικά διότι "νέο" ακριβώς δεν είδα τίποτα εκεί μέσα αλλά γιατί να κάθομαι να συζητάω κιόλας αφού έγινε η δουλειά εύκολα και φτηνά; Πολλά ευχαριστώ G. Κορυφαίο σκηνικό, σκάει 60άρης από Άγιο Στέφανο για ντίζα σε... αυτόματη renault laguna και ο βοηθός συνεργείου δεν του έχει δώσει μαζί τα μισά χρειαζούμενα και πελαγώνει. Το ότι οι ντίζες αυτοκινήτου στοιχίζουν τριψήφιο αριθμό ευρώ με σοκάρει. Και αποφασίζω ότι θα παραγγείλω και την ΟΕΜ να βρίσκεται αφού οι ντίζες είναι τόσο ευαίσθητες.

    Μεσημέρι, έχω ψωνίσει και λέω να μαγειρέψ... Ναι καλά, γάντια, ντίζα στη θέση της, γράφει κανονικά. Δένουμε;

    ΧΟ ΧΟ ΧΟ ΧΟ ΧΟ ρε μαλάκα που θα δέσεις και θα φας...

    Λύνουμε την τάπα παραφλού, στην αντλία νερού. Το μανουάλι λέει ότι έπρεπε να έχει loctite έλα γοριλάκι, πιάσ' το μπουλακάκι, Λάκη... Δεν είχε.
    Αδειάζει το κύκλωμα, άχρουν υγρό ήτοι υδρογόνοδύοοξυγόνο-νέτο-σκέτο. Το μανουάλι λέει πλύνετε το ψυγείο με φρέσκο νερό. Λάστιχο, τάπα, δώσε μπάρμπα...
    Ξαναμαναδειάζει το κύκλωμα.
    Φυσικά έχω ξεχάσει να πάρω παραφλού, αλλά με σώζει ο φάδερ που δεν έχει ακόμα έρθει σπίτι και περνάει από το μπεντζινάδικο.
    Γεμίζω, ζουλάω λάστιχα, γεμίζω, ζουλάω λάστιχα, ξεχειλίζει. Βάζουμε μπρος και περιμένουμε... Μπαίνει το βεντιλατέρ,έχουν γυρίσει και τα νερά με την τάπα ανοιχτή, δεν βγάζει μπουρμπουλήθρες, βάζω και μπόλικο στην υπερχείλιση γνωρίζοντας ότι το περισσό θα το πετάξει μόνο του και τέλος...

    Δένουμε;

  11. #191
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    ΝαδωτονΠηγασοναταξιδευεικαιναπαωνααναψωμιαλαμπαδαι σαμετομποιτουστονΑιΓιαννητονΡωσσο.

  12. #192
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.866
    Αυτο σημαινει να ζεις επικινδυνα
    Θυμηθηκα παλιες καΚες εποχες ευρωπαικου μονοκυλινδρου


  13. #193
    Δεν είναι η μέρα του δεσίματος. Ρε τύπε...

    Το πίσω φρένο ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ;

    Μακρύ αλενάκι έχεις; Ε δεν έχεις. Έχεις όμως τα φτηνοάλεν του χρωματοπωλείου.
    Φτηνοάλεν, το τσιμπάω με ένα γαλλικό, λύνουν οι βίδες της πίσω δαγκάνας, με τα πολλά βγαίνει (έχει δόντι ο πίσω δίσκος κάμποσο).
    Καθάρισμα, πλύσιμο. Το εμβολάκι δεν δείχνει να πηγαίνει πίσω εύκολα γαμώτο. Όχι σαν τα μπροστινά... Αλλά τουλάχιστον με το WD κινούνται πιο εύκολα τα ελάσματα που κρατάνε το έξω τακάκι στην θέση του. Αυτά μετά σκέφτηκα μήπως κάπως λύνουν και θέλουν τιγκάρισμα στο γράσο χαλκού, θα δω το μανουάλι τι λέει, δύο βίδες είναι σιγά την δουλειά.
    Τοποθετώ την δαγκάνα στην θέση της, σφίγγω με το πολύ επιστημονικό μου αλενάκι...

    Το πίσω φρένο πιάνει. Δάκρυα χαράς.

    Δένουμε;


    Άιντε, δένουμε. Loctite μπλε παντού. Για τις λειψές βίδες της ποδιάς πήρα άλλες, μου έδωσε και γροβεράκι, έβαλα και Loctite.

    Βόλτα στην γειτονιά. Μπλόκαρε το πίσω πρώτη φορά... Ωραία πράγματα (με φαντάζομαι ήδη πλασαρισμένο supermoto style η ψωνάρα, στην πραγματικότητα θα γίνει αυτό με κατάληξη κανένα χωράφι μετά, το βλέπω).

    Γυρνάω σπίτι. Η δαγκάνα ΚΑΙΕΙ. Το φρένο κολλάει γμτ... Πατάω σαν μανιακός το πεντάλ, ξεμπλοκάρει. Θέλει λύσιμο και η αντλία του, να δω και γιατί δεν ανάβει η λάμπα φρένων με το πίσω φρένο, κάτι φταίει με την βαλβίδα του. Και φυσικά θέλει και φρέσκα υγρά μπρος πίσω... Όχι σήμερα. Πείνα, κούραση και λίγα νευράκια έχουν εμφανιστεί, γιατί όπως έχουμε πει θέλω όλα να δουλεύουν... με την πρώτη.

    Και μιά που λέμε για λάμπες φρένων, μετά την εκδρομή δεν δούλευε παρά μόνον το ένα φως θέσης. ΜΗ ΓΕΛΑΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ, απελπίστηκα λίγο και άκουγα την φωνή του Θεόφιλου από το υπερπέραν (καλά, από την Πανόρμου) να λέει "ΣΤΟ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΣΤΟ ΙΑΠΩΝΙΚΟ, ΜΟΥ-Α-ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ".

    Λύσιμο το κρύσταλλο, βλέπω τα συρματάκια από τις λάμπες γερά... Με τρολάρει τούτο το πράγμα; Λες ο γάτος να είχε δίκιο για τον εξελιγμένο εγκέφαλο; Μη σου γαμ... Βγάζω το λαμπάκι από δεξιά και το βάζω αριστερά (το αριστερό δεν δούλευε διόλου, το δεξί μόνο θέσης είπαμε). Δουλεύει ΚΑΙ το συρματάκι του φρένου με την αλλαγή. Βάζω το αριστερό λαμπάκι δεξιά. Δουλεύει επίσης κανονικά. Κάθε απορία μου σχετικά με την δεξιά και την αριστερά στην χώρα μας λύθηκε με μιάς... Και συνεχίζω να πιστεύω ότι το μηχανάκι με τρολάρει χωρίς έλεος και κοροϊδεύει όσο παιδεύομαι. Βάζω το νέο κρύσταλλο... Ένα κομμάτι αυτή τη φορά

    ΤΕΛΟΣ για σήμερα. Και γενικώς. Τα υπόλοιπα (να διορθώσω δηλαδήΣ την σπασμένη βάση στο φέρινγκ) θα αργήσουν.

    Φυσικά μ'αυτά και μ'αυτά εγώ δεν έχω ακόμα μαγειρέψει (αλλά τα είπα και ξαλάφρωσα), θέλει και ο κουμπάρος να πάμε για μπύρες... Πιο πιθανό το βλέπω σαντιάγκο καναπέου το ματσάκι παρά Blueprint, αλλά τέλος πάντων. Δουλεύουν όλα τα σημαντικά και δεν έχει μείνει παρά μόνο τα υγρά φρένων από αναλώσιμα. Είναι ωραίο αυτό.

  14. #194
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ στα ελεγα εγωωωωωωωω!!!!!! Να ξερεις, εχεις πολυ δρομο μπροστα σου. Κ μην ξεχασεις τα καμπυΛατερ!!!!

  15. #195
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Αγαπητε εν Ιταλο αδελφε αμιρου

    τα ειπα νωριτερα εδω
    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2663151
    σε εναν νιουφι γαλαζοματη....

    το μηχανακι σου εχει ΑΠΟΨΗ και ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ
    [FONT=Comic Sans MS]γυναικας.....γαμησε τα δλδ[/FONT]

Σελίδα 13 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Pegaso 650i
    από powerphot στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 12:01
  2. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 00:04
  3. Gnwmi gia to APRILIA PEGASO 650EI
    από tsoschr στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 10:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF