Σελίδα 13 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 3891011121314151617 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 249

Θέμα: Bmw F 800 Gs - It's show time

  1. #181
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
    Θα ήθελα και εγώ να ξέρω "ακριβό" σε σχέση με πιο μοντέλο?
    γιατί πρέπει να είναι ακριβό ''σε σχέση'' με κάποιο άλλο?

    δεν μπορεί να είναι απλά ακριβό γι αυτά που προσφέρει?

    ή αλλιώς υπερτιμολογημένο...

    και για να σε βοηθήσω να αντιληφθείς τι εννοώ --αν και με κάνεις να επαναλαμβάνομαι-- πες μου σε τι τιμή βγαίνει με τα εξής απαραίτητα για εμέ τουλ: υψηλότερη ζελατίνα, ποδιά, καλλίτερη σέλα, δύο βαλίτσες, διπλο σταντ.

    περιμένω να σε ακούσω.

  2. #182
    Ρε σεις...

    Δε νομίζω οτι χρειάζεται να συζητάμε το αυτονόητο οτι δλδ τα μοντέλα της bmw ειναι υπερτιμολογημένα

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #183
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της advblack
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    147

    Μήπως......

    ...κάποιοι περίμεναν ότι το 800αρι θα ήταν ουσιαστικά μια μικρογραφία του 1200 αλλά χωρίς μπόξερ; Να σας πω την αλήθεια εγώ αυτό θα ήθελα να είναι. Περισσότερο ον και λιγότερο οφφ αφού αυτή τη χρήση θα του έκανα άμα το αγόραζα. Το μηχανάκι όμως πάει προς χώμα μεριά κι αυτό κατά τη γνώμη μου είναι ενδιαφέρον μιας και δεν ακολουθεί την πεπατημένη. Τώρα ποιοί απ' αυτούς που θα το αγοράσουν θα ασχολούνται και με χωματίδρομους αυτή είναι άλλη ιστορία. Εγώ και να 'θελα δεν έχω χρόνο. Οπότε η μόνη λύση αν πραγματικά αγόραζα αυτό το μηχανάκι θα ήταν....................να το κάνω MOTARD !!!




    (καποιος μάλλον με πρόλαβε
    ):


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	f800gsmotard.jpg 
Προβολές:	647 
Μέγεθος:	81,6 KB 
ID:	126288

  4. #184
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της advblack
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    147

    Κι αλλη μια...

    .....(δεν ειναι κουκλί


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	f800gsmotard2.jpg 
Προβολές:	642 
Μέγεθος:	72,5 KB 
ID:	126289

  5. #185
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της takis1964
    Εγγραφή
    20/07/2006
    Μηνύματα
    112

    Re: H σέλα...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από advblack
    ..δεν σου φάνηκε σκληρή; Εγω νομίζω πως είναι. Επίσης όταν το χούφτωνες βάναυσα δεν σου ΄φαινόταν πως κόμπιαζε λίγο μέχρι ν αρπάξει στροφές; Κάτι σαν δισταγμός. Σαν μην θέλει να τα πετάξει στο δρόμο με τη μια. Κατά τ άλλα και μένα μ άρεσε αν και θα το προτιμούσα με 19αρα ζάντα όπως είχα πει πιο πάνω. Το 650 δεν μου αρκεί που την εχει.
    Εγω που το οδηγησα συμφωνω μαζι σου ως αναφορα το κομπιασμα! ισως οι διαφορετικες αποψεις εχουν να κανουν με το τι μηχανες εχει οδηγησει ο καθενας μας!!!

  6. #186
    πες μου σε τι τιμή βγαίνει με τα εξής απαραίτητα για εμέ τουλ: υψηλότερη ζελατίνα, ποδιά, καλλίτερη σέλα, δύο βαλίτσες, διπλο σταντ.
    Ακριβή... το ίδιο δεν συμβαίνει όμως με όλες τις μηχανές? Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να τα έχει στην στάνταρ τιμή? και έτσι είναι μια χαρά, από εκεί και πέρα είναι το πως θες να την κάνεις την μοτό και το ότι μπορείς να αλλάξεις κάπως την προσωπικότητα της είναι στα +
    Υ.γ.: Κοίτα που έφτασα να απολογούμαι για τις τιμές των BMW που γενικά είναι απαράδεκτες:rotflmao:
    " Θέλεις ξανά ν' αποτελειώσεις μοναχός
    Ενα ταξίδι που ποτέ δεν τελειώνει"

    Για ταξιδευτές: www.cars4rent.gr/

  7. #187
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αν και παλιος στα διτροχα δεν εχω εμβαθυνει σε πολλα θεματα τεχνικα αλλα καποια πραγματα νομιζω οτι πρεπει να ειναι αυτονοητα.Αν ημουνα BMWδακιας θα ενιωθα προδομενος απο την μαμα εταιρεια.Που ακουστηκε BMW μοτο χωρις μποξερ κινητηρα χωρις λαστιχα tubles με usd χωρις την γνωστη στιβαροτητα που μας εχει μαθει μεχρι τωρα με σελα που να κανει χρηση στρινγκ εσωρουχου???Επισης για εξηγηστε μου κατι.Αφου το 650 εινα πιο streetαδικο γιατι εχει λιγοτερα αλογα και πιο αδυναμα φρενα???

  8. #188
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    άλλο θέμα
    η συζήτηση μας είναι για το πε-εμ-βε

    f800 is not BMW

  9. #189
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MIHALIS TZIMAS
    f800 is not BMW
    ? ?

  10. #190
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της advblack
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    147

    Ναι...

    ...βρε παιδια δεν ειναι BMW τα f800, WMB ειναι! Μηπως και εμεις δεν ειμαστε μηχανοβιοι; Μηπως αυτο δεν ειναι φορουμ; Πολλα τα ερωτηματα φιλοι μου, παρα πολλα και λιγος χρονος........

    (εγω επιμενω παντως, Motard θα το κανα

  11. #191

    Re: Ναι...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από advblack
    ...εγω επιμενω παντως, Motard θα το κανα
    εν κακό :wacko:

  12. #192
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nelson
    Εγγραφή
    17/11/2005
    Μηνύματα
    152
    λεπόν, πήρα χτες το F800GS μια σύντομη ασφάλτινη βόλτα...

    έχομε και λέμε:

    - η μηχανή είναι όντως πολύ καλά ζυγισμένη για τις διαστάσεις τις και το βάρος της
    και πάρα πολύ σταθερή στα πολλά χαω.

    - ο 21" τροχός δεν ενοχλέι καθόλου στην ευκινησία της μηχανής και στην κίνηση
    ελίσεται πολύ άνετα

    - τα φρένα του μου άρεσαν πολύ και το ABS εξαιρετικό (αν και δεν έχω οδηγήσει
    πολλές μότο με ABS...), ασφαλές φρενάρισμα απο τα πολλά χωρίς τρελό βύθισμα
    του μπροστινού

    - η θέση οδήγησης όπως μου αρέσει, κάθεσαι ψηλά σε φυσιολογικές προς "αρχοντικές"
    γωνίες

    - δε το καβάλησα αρκετή ώρα αλλά η σέλα μου φάνηκε άνετη για τον χαρακτήρα της μοτο
    (το προηγούμενο μονοκύλινδρο μοντέλο είχε όμως πολύ πιο άνετη σέλα)

    - η μηχανή είχε 2 αριστερούς καθρέπτες (???) - ο ένας προφανως γυρισμένος κατα 180 μοίρες,
    :rotflmao:

    - τα πλαστικά, χρωματισμός και συναρμογή δεν με έπεισαν καθόλου, μα καθόλου λέμε - ειδικά
    αν αναλογιστούμε την τιμή

    - στην περιοχή γύρω απο τον κινητήρα αρκετά καλωδιάκια χύμα και διάσπαρτα - σου δίνει
    την αίσθηση οτι ο μάστορας δεν έχει ολοκληρώσει κάποια εργασία!

    - (στα σοβαρότερα τώρα) ο κινητήρας του... πως να το πω κάπως διακριτικά...
    δε μου γέμισε το μάτι. Εκπληκτική ελαστικότητα μεν - βάζεις έκτη απο τις 1900 σαλ. και
    δε φαίνεται να το ενοχλεί. Απο την άλλη όμως δεν ανεβάζει στροφές γρήγορα, δε σε κρεμάει
    βέβαια, αλλά αμφιβάλει κανείς αν έχει 85 άλογατα (προφανως δεν εννοώ με έκτη τώρα, έτσι).
    Και αναρωτιέμαι σε ποιό βαθμό ευσταθούν τα σχόλια του ειδικού τύπου του στυλ "... κάναμε
    μπαντιλίκια με 160...". Δε λέω, θα πετάξει κωλαράκι με 1-2-3η στο Ηράκλειο, αλλα απο την
    άλλη και ... πατίνι πετάει κώλο στο Ηράκλειο...

    Μου φάνηκε πολύ μπουκωμένος και νωχελικός, δε ξέρω αν έχει να κάνει με την διάταξη του
    κινητήρα, αλλά πραγματικά μου έλειψε η εκρηκτικότητα ενός μονοκύλινδρου στις
    χαμηλομεσαίες. Και επειδή όταν κατέβηκα απο το BMW δεν ήμουν σίγουρος αν όντως ο
    κινητήρας δεν έχει τη ροπή που θα έπρεπε ή αν εγώ ήμουν επιρρεασμένος απο το γεγονός
    οτι τόσα χρόνια καβαλάω μονοκύλινδρο... πήγα έκανα test ride το kawasaki versys (σίγουρα
    κάποιοι ήδη βήχουν ενώ άλλοι τρίβουν τα χέρια τους). Αν δεν ήξερα τα κυβικά τους θα
    ορκιζόμουν οτι το versys έχει περισσότερα κυβικά! Ο σκοπός δεν ήταν να συγκρίνω τις
    μοτοσυκλέτες αλλά να πάρω ένα δείγμα απο έναν δεύτερο δικύλινδρο εν σειρά για να βγάλω
    πιο αντικειμενικό συμπέρασμα - το οποίο είναι οτι ο κινητήας του BMW δικαιολογημένα δε
    μου άρεσε και οτι κάτι δεν είναι όπως θα έπρεπε.


    off topic - πρέπει να οδηγήσω κάποιο απο τα 690 της KTM, σε περιοδικά λένε οτι (κυρίως
    το DUKE) συμπεριφέρεται στις υψηλές σαν μεσαίο δικύλινδρο. Αν ισχύει αυτό και βεβαίως
    διατηρεί την χαρακτηριστική "μονοκύλινδρη" συμπεριφορά στις χαμηλομεσαίες, τότε
    ίσως είναι ο τέλειος κινητήρας - επιφυλάσομαι μέχρι να το δοκιμάσω και τα ξαναλέμε...
    NeLSoN

  13. #193
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
    - (στα σοβαρότερα τώρα) ο κινητήρας του... πως να το πω κάπως διακριτικά...
    δε μου γέμισε το μάτι. Εκπληκτική ελαστικότητα μεν - βάζεις έκτη απο τις 1900 σαλ. και
    δε φαίνεται να το ενοχλεί. Απο την άλλη όμως δεν ανεβάζει στροφές γρήγορα, δε σε κρεμάει
    βέβαια, αλλά αμφιβάλει κανείς αν έχει 85 άλογατα (προφανως δεν εννοώ με έκτη τώρα, έτσι).
    Και αναρωτιέμαι σε ποιό βαθμό ευσταθούν τα σχόλια του ειδικού τύπου του στυλ "... κάναμε
    μπαντιλίκια με 160...". Δε λέω, θα πετάξει κωλαράκι με 1-2-3η στο Ηράκλειο, αλλα απο την
    άλλη και ... πατίνι πετάει κώλο στο Ηράκλειο...

    Μου φάνηκε πολύ μπουκωμένος και νωχελικός, δε ξέρω αν έχει να κάνει με την διάταξη του
    κινητήρα, αλλά πραγματικά μου έλειψε η εκρηκτικότητα ενός μονοκύλινδρου στις
    χαμηλομεσαίες. Και επειδή όταν κατέβηκα απο το BMW δεν ήμουν σίγουρος αν όντως ο
    κινητήρας δεν έχει τη ροπή που θα έπρεπε ή αν εγώ ήμουν επιρρεασμένος απο το γεγονός
    οτι τόσα χρόνια καβαλάω μονοκύλινδρο...
    Οπωσδήποτε ευθύνονται οι προδιαγραφές (Euro3) γι'αυτό αλλά και το τελικό της εξάτμισης που και στο ρελαντί ακόμα δείχνει να μπουκώνει όλο το σύστημα εκεί πέρα.. προσωπικά πιστεύω ότι με ένα aftermarket τελικό μόνο (Ακράπα ξέρουμε ξέρουμε) θα βελτιωθεί πολύ η κατάσταση και θα ζωηρέψει αρκετά το μοτέρ.


  14. #194
    Εκανα 2 Test ride σε 2 διαφορετικα μαγαζια το οδηγησα σε ανοιχτο δρομο (Εθνικη οδος - Λεωφορος Κηφισου) και σε γειτονιες (Πειραια - Μοσχατο), Εντυπωσεις: Ο κινητηρας πολυ ελαστικος με ωραιες κοντες σχεσεις, "πιανει" τα 160khm για πλακα, χρειαζετε ψηλοτερη ζελατινα (χτυπαγε ο αερας στο στηθος), ειμαι 1,85 υψος και η ψιλη η σελα ηταν ικανοποιητικη, στις λακουβες δεν καταλαβα τιποτα απο τις απειρες που εχουν οι δρομοι της Αττικης, σε καποια φαση ειχα βαλει και δευτερο ατομο πισω που και παλι δεν καταλαβα τιποτα, τα φρενα ειναι προοδευτικα και δεν "μαγκωνουν" αρχικα αλλα αν τα πατησεις αποτομα σε συνδιασμο με τo ABS ειναι αποτελεσματικα, ετσι γενικα φαινεται μια σοβαρη και καλοστημενη μηχανη
    BMW RULES ...

  15. #195
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Ακόμα δεν το έχω οδηγήσει, θα γίνει κι αυτό πολύ σύντομα και θα γράψω κι εγώ τα συμπεράσματα μου!

    Αυτό που δεν μου "αρέσει" εμένα (σαν πολιτική της εταιρίας κυρίως) είναι ότι η BMW έχει φτιάξει-πλασάρει το καινούριο 800αρι ως ένα πραγματικό on-off (κάτι σαν το dakaraki μας ) και δεν το εξοπλίζει ανάλογα, δηλαδή ούτε ποδιά στον κινητήρα, ούτε χούφτες για ένα και καλά "εκτός δρόμου" μηχανάκι!

    Εντάξει δεν είπα να έχει κάγκελα, θερμενόμενα grip, 2πλο stand κλπ., αλλά τουλάχιστον τα 2 παραπάνω βασικά για τις εκτός δρόμου εξορμήσειςς........

    p.s. Μήπως ξέρει κάποιος πόσο πάει η Acrapa ?
    ΤΕΛΟΣ


Παρόμοια θέματα

  1. Bmw F 800 Gs - Η προϊστορία
    από Anty12 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2008, 15:09
  2. Bmw F-800 Gs
    από lv1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 00:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF