Σελίδα 13 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 304

Θέμα: Ξυλοδαρμός δικυκλιστή από αστυνομικούς στο κέντρο της Αθήνας.

  1. #181
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    566
    Δεν κλαφτηκε κάνεις. Το ότι άρχισαν να με βρίζουν ήταν ακριβώς επειδή οδηγαγα παπί μέσα στην βροχή και φαινομουνα ταλαιπωρακι. Αν ήμουνα σε αμάξι με γραβάτα θα κράταγα πισινή γιατί θα φοβόντουσαν μήπως είμαι κάνας δικηγόρος.

    Το ότι άρχισαν να βρίζουν δεν έχουν δικαιολογία γιατί δεν προσπάθησα να διαφυγω. Υπακουσα στις εντολές τους. Επίσης είδαν ότι δεν είχαν να κάνουν με κάναν καγκουρα αλλά με έναν μεσήλικας άνθρωπο.

    Κάτι ακόμα. Ποιος τους δίνει το δικαίωμα να κακομεταχειριζονται χωρίς λόγο τα αμάξια της Ελληνικής Αστυνομίας. Τα αμάξια αυτά είναι εργαλεία τα οποία τα συντηρούμε οι πολίτες με τα λεφτά μας απο τους φόρους μας επιβάλλονται.

    Κλείνοντας θέλω να πω κάτι. Πιστεύω ότι η πλειοψηφία των σημερινών αστυνομικών δεν έχει καμία σχέση με αυτούς των προηγούμενων δεκαετιων. Όπως υπάρχουν αστυνομικοί που σε απόγοητεύουν υπάρχουν πάρα πολλοί που σε εκπλήσσουν θετικά. Την ιστορία την έγραψα για να αναδείξω ότι υπάρχουν πολλοί αστυνομικοί που εχουν ταξικά, κοινωνικά, φυλετικά στερεοτυπα και συμπεριφέρονται μη επαγγελματικά σε κάποιες κοινωνικές ομάδες και στην περίπτωση μας μιλάμε για τους δικυκλιστες. Η αστυνομία υπάρχει για να διατηρεί τον νόμο και την τάξη και κατ επέκταση την κοινωνική συνοχή. Η αστυνομία δεν υπάρχει για να τηρεί τον νόμο και την τάξη και να δημιουργεί μια κοινωνία μίσους.

  2. #182
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.972
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Δεν κλαφτηκε κάνεις. Το ότι άρχισαν να με βρίζουν ήταν ακριβώς επειδή οδηγαγα παπί μέσα στην βροχή και φαινομουνα ταλαιπωρακι. Αν ήμουνα σε αμάξι με γραβάτα θα κράταγα πισινή γιατί θα φοβόντουσαν μήπως είμαι κάνας δικηγόρος.
    Λόγω επαγγέλματος είμαι δυστυχώς αναγκασμένος να κυκλοφορώ με κοστούμι και γραβάτα, με έχουν σταματήσει άπειρες φορές χωρίς πισινή, μάλιστα μια φορά "λογοφέραμε" με κάποιον γιατί θεώρησε ότι του έκανα υποδείξεις όταν του επισήμανα πως με σταμάτησε με τη μηχανή για έλεγχο, ενώ πίσω του ακριβώς ένα θηριώδες SUV Mercedes ήταν παρκαρισμένο πάνω σε διάβαση πεζών...

  3. #183
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά δεν έχω κλαφτεί ποτέ και όχι δεν έχουν το δικαίωμα.Φαντάζομαι ότι ρεαλιστικά ο φίλος "έχασε" το δικαίωμα που είχε να του απευθυνθούν στον πληθυντικό μετά από τα 2 κόκκινα που έσφαξε μπροστά τους. Με έχουν σταματήσει δεκάδες φορές τα χω ξαναγράψει και με κόκκινα και σχεδόν πάντα την γλύτωνα χωρίς παρακάλι ,αλλά με ξήγα όμορφη.
    Μπορεί γιατί δεν με ενδιέφερε να κλαφτώ να γλυτώσω κανά φράγκο...
    Σημειωτεόν δε ότι η εμφάνιση τότε δεν παρέπεμπε και σε κανέναν του κατηχητικού
    Ξέχασε να γράψεις ότι το σφαξιμο ερυθρού σηματοδότη δεν κόστιζε 800 ευρώ τότε. Παλιά.....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #184
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Slzr απλά σου αναφέρω ότι όταν παρέδωσα τις πινακίδες μαζί με το αντίγραφο της κλήσης σε μια γυναίκα αστυνομικό στο τμήμα, την είδα να την βλέπει και να ταράζεται. Μιλάμε για 2015 μνημόνια αυτοκτονιες κτλ κτλ
    Με όλο το σεβασμό , το πρόστιμο για κόκκινο κατά την άποψή μου θα έπρεπε να έιναι πολύ περισσότερο από αυτό που πλήρωσες , ανεξαιρέτως εισοδήματος . Υπάρχει λόγος που σε περίπτωση ατυχήματος η πλειοψηφία αποκαλεί τον παραβάτη δολοφόνο ...

  5. #185
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος

    Κάτι ακόμα. Ποιος τους δίνει το δικαίωμα να κακομεταχειριζονται χωρίς λόγο τα αμάξια της Ελληνικής Αστυνομίας. Τα αμάξια αυτά είναι εργαλεία τα οποία τα συντηρούμε οι πολίτες με τα λεφτά μας απο τους φόρους μας επιβάλλονται.
    Μιλαμε για αυτοκινητα κυριως απο ΕΣΠΑ πλεον ετσι?
    Ενω την περιοδο που αναφερεσαι να ξερεις οτι τα περισσοτερα παιδια βαζουν και λεφτα απο την τσεπη τους για συντηρηση. Μη φανταστεις χοντρα. Αλλα βαζουν. Οποτε φιλικα στο λεω αλλαξε λιγο καναλι γιατι οταν δεν ξερεις και παιζεις μια κασσετα απο εποχες παλαιου ΠΑΣΟΚ του Ορθοδοξου μαλλον καπου εχεις χασει το νοημα. Ελα να δεις εδω που κανω υπηρεσια τι ρημαδια εχουμε για περιπολια και μετα μιλα. Ξερω παιδια της ΔΙΑΣ που βαζανε τακακια απο την τσέπη τους γιατι ειχανε μαλακες δκτες και τους λεγανε η βγες η σε αναφερω. Στην Αμεση Δραση εχει καλο ωραριο και σταθερο γιαυτο και οι περισσοτεροι το κυνηγανε να πανε. Παλαιοτερα βαζανε οτι εξτραδακι δεν παρειχε η υπηρεσια λογω έλλειψης κονδυλιων. Μην λεμε οτι μας κατεβαινει η μας εχουν πει.

  6. #186
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.274
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Slzr απλά σου αναφέρω ότι όταν παρέδωσα τις πινακίδες μαζί με το αντίγραφο της κλήσης σε μια γυναίκα αστυνομικό στο τμήμα, την είδα να την βλέπει και να ταράζεται. Μιλάμε για 2015 μνημόνια αυτοκτονιες κτλ κτλ
    Καλή, η μπατσίνα?Σε μια στο δρόμο είχα πιάσει κουβέντα μια φορά,πολύ καλή φιλε.

  7. #187
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    566
    Προς Kosta Dr ναι μόνο που δεν διάβασες ότι το παραβίασα για την ασφάλεια μου. Το περιπολικό ερχόταν μανιασμενα από πίσω μου νύχτα με βροχή. Το πέρασα για κάποιον μεθυσμένο. Επίσης τα κόκκινα δεν ήταν διασταυρώσεων αλλά σε στενός δρόμους για να εξυπηρετούν το πρωί πεζούς. Και πάλι αυτό να γινόταν πάλι το ίδιο θα έκανα. Δεν θα περίμενα να πεθάνω.

  8. #188
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.090
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Με όλο το σεβασμό , το πρόστιμο για κόκκινο κατά την άποψή μου θα έπρεπε να έιναι πολύ περισσότερο από αυτό που πλήρωσες , ανεξαιρέτως εισοδήματος . Υπάρχει λόγος που σε περίπτωση ατυχήματος η πλειοψηφία αποκαλεί τον παραβάτη δολοφόνο ...
    Για μενα η παραβιαση ερυθρου σηματοδοτη ,ακολουθουμενη απο θανατο εξ αιτιας αυτου, επρεπε να χαρακτηριζεται ,ΦΟΝΟΣ εκ προθεσεως ,και οχι εξ αμελειας που ειναι τωρα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #189
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Για μενα η παραβιαση ερυθρου σηματοδοτη ,ακολουθουμενη απο θανατο εξ αιτιας αυτου, επρεπε να χαρακτηριζεται ,ΦΟΝΟΣ εκ προθεσεως ,και οχι εξ αμελειας που ειναι τωρα.
    Σωστός
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #190
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Προς Kosta Dr ναι μόνο που δεν διάβασες ότι το παραβίασα για την ασφάλεια μου. Το περιπολικό ερχόταν μανιασμενα από πίσω μου νύχτα με βροχή. Το πέρασα για κάποιον μεθυσμένο. Επίσης τα κόκκινα δεν ήταν διασταυρώσεων αλλά σε στενός δρόμους για να εξυπηρετούν το πρωί πεζούς. Και πάλι αυτό να γινόταν πάλι το ίδιο θα έκανα. Δεν θα περίμενα να πεθάνω.
    Απο το 2007 που μπηκα αστυνομία τα περιπολικα το βραδυ κινουνται με αναμμενους φαρους. Βαση διαταγης αυτο. Για λογους αποτρεπτικους ωστε εσυ που θες να σφαξεις το κοκκινο να το ξανασκεφτεις. Τωρα εσυ δεν ειχες ουτε καθρεφτες να υποθεσω(δεν το θυμαμαι αν το ανεφερες) οποτε αστο...

  11. #191
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Προς Kosta Dr ναι μόνο που δεν διάβασες ότι το παραβίασα για την ασφάλεια μου. Το περιπολικό ερχόταν μανιασμενα από πίσω μου νύχτα με βροχή. Το πέρασα για κάποιον μεθυσμένο. Επίσης τα κόκκινα δεν ήταν διασταυρώσεων αλλά σε στενός δρόμους για να εξυπηρετούν το πρωί πεζούς. Και πάλι αυτό να γινόταν πάλι το ίδιο θα έκανα. Δεν θα περίμενα να πεθάνω.
    Γιατί δεν καβαλαγες το πεζοδρόμιο? Ποιο γρήγορα και ποιο εύκολα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #192
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    566
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Μιλαμε για αυτοκινητα κυριως απο ΕΣΠΑ πλεον ετσι?
    Ενω την περιοδο που αναφερεσαι να ξερεις οτι τα περισσοτερα παιδια βαζουν και λεφτα απο την τσεπη τους για συντηρηση. Μη φανταστεις χοντρα. Αλλα βαζουν. Οποτε φιλικα στο λεω αλλαξε λιγο καναλι γιατι οταν δεν ξερεις και παιζεις μια κασσετα απο εποχες παλαιου ΠΑΣΟΚ του Ορθοδοξου μαλλον καπου εχεις χασει το νοημα. Ελα να δεις εδω που κανω υπηρεσια τι ρημαδια εχουμε για περιπολια και μετα μιλα. Ξερω παιδια της ΔΙΑΣ που βαζανε τακακια απο την τσέπη τους γιατι ειχανε μαλακες δκτες και τους λεγανε η βγες η σε αναφερω. Στην Αμεση Δραση εχει καλο ωραριο και σταθερο γιαυτο και οι περισσοτεροι το κυνηγανε να πανε. Παλαιοτερα βαζανε οτι εξτραδακι δεν παρειχε η υπηρεσια λογω έλλειψης κονδυλιων. Μην λεμε οτι μας κατεβαινει η μας εχουν πει.
    Για ποιο κανάλι μιλάς; Ποιο ΠΑΣΟΚ και αηδίες; Εγώ φίλε μου εκείνη την ημέρα κατάλαβα πως σκοτώσανε τον Γρηγοροπουλο. Άτομα με κόμπλεξ, ανώριμοι σε απόλυτο εκνευρισμό που έφτανε την μανία και που δεν ακουθουσαν πρωτόκολλα και κανόνες.

    Και ξέρεις κάτι. Αυτά δεν περάσανε. Ειναι θέμα στατιστικής να ξανασυμβουν.

  13. #193
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.972
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Προς Kosta Dr ναι μόνο που δεν διάβασες ότι το παραβίασα για την ασφάλεια μου. Το περιπολικό ερχόταν μανιασμενα από πίσω μου νύχτα με βροχή. Το πέρασα για κάποιον μεθυσμένο. Επίσης τα κόκκινα δεν ήταν διασταυρώσεων αλλά σε στενός δρόμους για να εξυπηρετούν το πρωί πεζούς. Και πάλι αυτό να γινόταν πάλι το ίδιο θα έκανα. Δεν θα περίμενα να πεθάνω.
    Το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας τον όρο "προσωπική ασφάλεια" και αν αυτή η επίκληση είναι πάνω από τον ΚΟΚ είναι προφανώς συζητήσιμο... Να το θέσω και αλλιώς, και η αντικανονική προσπέραση απαγορεύεται, κι έχει σκοτωθεί κόσμος γιατί κάποιος θεώρησε ότι εκείνη τη στιγμή ήταν ασφαλές, ο ίδιος ικανός, το αμάξι δυνατό... δεν σημαίνει ότι η προσωπική προοπτική είναι πάντα σωστή... με αυτή τη λογική σου, εάν κάποιος τρίτος παρατηρητής (πειράζει να τον χρίσω και χρυσαυγίτη για σεναριακούς λόγους;...) έβλεπε ένα παπί να σφάζει κόκκινα κι ένα περιπολικό από πίσω του, μπορεί να θεωρούσε εκείνη τη στιγμή καθήκον του να πέσει πάνω σου για να υποβοηθήσει τα όργανα, επειδή κατά τη γνώμη του ήσουν ένα επικίνδυνο κακοποιό στοιχείο που δραπέτευε...

    Πριν λίγο καιρό κάτι στρατόκαυλα καλόπαιδα στα σύνορα κυκλοφορούσαν οπλισμένα για να φάνε Τούρκους και μετανάστες, επειδή έκριναν ότι κινδύνευε η προσωπική τους ασφάλεια και η εθνική ασφάλεια και δεν ξέρω κι εγώ τι... άνετα θα μπορούσε να γίνει μια στραβή και να βρεθούμε σε εθνική σύρραξη εξαιτίας τους...

  14. #194
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.972
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν καβαλαγες το πεζοδρόμιο? Ποιο γρήγορα και ποιο εύκολα
    Αντιτίθεται στον ΚΟΚ, είναι παράβαση...

  15. #195
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Προς Kosta Dr ναι μόνο που δεν διάβασες ότι το παραβίασα για την ασφάλεια μου. Το περιπολικό ερχόταν μανιασμενα από πίσω μου νύχτα με βροχή. Το πέρασα για κάποιον μεθυσμένο. Επίσης τα κόκκινα δεν ήταν διασταυρώσεων αλλά σε στενός δρόμους για να εξυπηρετούν το πρωί πεζούς. Και πάλι αυτό να γινόταν πάλι το ίδιο θα έκανα. Δεν θα περίμενα να πεθάνω.
    Λές :
    "Πριν στριψω στην ανηφόρα που πάει Αλεξάνδρας με πιάνει κόκκινο. Ξαφνικά ακούω από πίσω ένα αμάξι να ξεκινάει με παντιλικια. Λέω θα με σκοτώσει ο μαλακας ας ξεκινήσω με κόκκινο (το κόκκινο ήταν για διαβάση πεζών που ουσιαστικά δεν υπήρχαν πουθενά τέτοια ώρα). Ξεκινάω αργά και στα 10 μέτρα βλέπω με έκπληξη και άλλο φανάρι. Και αυτό κόκκινο. Εντω μεταξύ ακούγεται το αμάξι να πλησιάζει πατημένο
    Λεω από μέσα μου σφαξτο και αυτό γιατί είσαι πάνω στην στροφή...."

    Ολά αυτά επειδή άκουσες ; Δεν γύρισες να κοιτάξεις; Kαθρέφτη δεν είχες να εκτιμήσεις την κατάσταση;
    Με όλο το σεβασμό ξανά και επειδή και εγώ δεν οδηγώ απο χθές θα σου πω ότι είσαι λάθος (κατά τη γνώμη μου πάντα , γιατί δεν είμαι δικαστής)

    Επίσης επειδή έτυχε να διαβάσω τις συνέπειες του ατυχήματος που είχες ( https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142755 ) , που ήταν πάρα πολλές (και τυχερός είσαι) θα περίμενα να είσαι πιο αυστηρός όσο αφορά τις παραβάσεις stop και σηματοδότη .

Σελίδα 13 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγές στο κέντρο της Αθήνας
    από sadengr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 87
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2010, 11:26
  2. Απαντήσεις: 201
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2010, 15:03
  3. Επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας...
    από vas_sia στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 127
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2008, 13:47
  4. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2006, 12:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF