Σελίδα 13 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 284

Θέμα: Suzuki DRz 400

  1. #181
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    991
    Κι εγώ συμφωνώ..δεν κάνει κάποιο ξέσπασμα σε όλο το φάσμα των στροφών.
    Επίσης, ναι, κυκλοφορούν κάποια Ε με πινακίδες και είναι το ίδιο σπάνια με τα CCM.
    Τα υπόλοιπα τα είπαν ήδη.

  2. #182
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    δεν ειπα για το τραβηγμα του ρε σεις...μονοκυλινδρο ειναι..λογικο να ψοφαει ψηλα..
    ειπα για το που βγαζει την δυναμη του...
    οταν πολλα μονοκυλινδρα ψοφανε στις 6,5-7 χιλιαδες...αυτο εχει αλλες 2 χιλιαδες στροφες για να βγαλει δυναμη...
    δεν εχει ροπη το πραγμα λογω των λιγων κυβικων...και του εχουν ανεβασει στροφες και συμπιεση...

    δεν το εχω οδηγησει..απο τα specs και μονο...

    π.χ. σε συγκριση με ενα αλλο μονοκυλινδρο 400αρι που θεωρειτε καλο και ασπαστο:
    xr400r
    drz400sm

  3. #183
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    ... Δεν ξέρω πώς και γιατί. Αδικαιολόγητα...
    :rotflmao: θα μας πεθάνεις ρε κάνε λίγο κράτει
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #184
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    991
    Eτοιμάζομαι σιγά-σιγά για την πρώτη αλλαγή λαδιών (που θα κάνω σαν κάτοχος εννοώ).
    Παίζω μεταξύ 15w50 Silkolene Comp4, Belray exp ή Thumper.
    Δίαβασα αρκετά και σε αυτό το νήμα και στο ΤΤ και όπου αλλού μπορούσα να βρω πληροφορίες ( και όπου έχει γράψει ο VIDAS επίσης! ) και είδα να λένε πως για κάποιο λόγο τα μοτέρ αυτά γουστάρουν εστερικής βάσης ημισυνθετικά ή συνθετικά λάδια.. λέω να μην του χαλάσω το χατήρι. Έχω βρει και τη διαδικασία αλλαγής λαδιών (βίδες σκελετού/ κάρτερ, φίλτρο λαδιού) οπότε λογικά μέσα στις επόμενες μέρες που θα είμαι και πιο χαλαρός θα το κάνω. Επίσης λέω μιας και θα είναι η πρώτη μου φορά να βγάλω και να καθαρίσω και τη σίτα που έχει κοντά στην αντλία λαδιού για να το βάλω κι αυτό σε μια σειρά.
    Τέλος διάβαζα από κατόχους για το "κόμπιασμα" που λένε πως κάνει στις χαμηλές στροφές με απότομο άνοιγμα του γκαζιού.. είμαι τυχερός και δεν έχω τέτοιο θέμα. Μπορεί βέβαια ο προηγούμενος να είχε επιληφθεί του θέματος και να "γαργάλησε" την αντλία επιτάχυνσης όπως προτείνουν.


  5. #185
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    880
    Τα belray εμένα μου τα έκαιγε. Με τα motul έχω βρει την υγειά μου.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  6. #186
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.370
    Στο δικό μου CCM 404 βάζω σπέκτρο 15 50 ημί, δουλεύει πολύ ωραία το κιβώτιο και δεν τσιμπάει λάδι.

    Με ενα τελικό fmf q4 εχει άψογη απόδοση, πάει πολύ ωραία παντού σε όλο το φάσμα των στροφών, ακολουθώ ανετότατα τα καθαρόαιμα και πολλές φορές δεν με πιάνουν γιατί το CCM βάζει την δυναμη στο χώμα και εχει πολύ καλή πρόσφυση λόγω μοτέρ, γεωμετριας και αναρτήσεων και των σάντουιτς που κουβαλάω στην σχαρούλα.

    Αλλά ακόμα και σε απαιτητική χρήση εντούρο αντί για το 14 - 47 του Ε χρησιμοποιώ 15 - 48 και στις φλαταδούρες προσέχω να μην ανεβάζω παρατεταμένα πάνω από 7000, αλλά μονο στιγμιαία. Υπάρχουν και οι στιγμές που ξυπνά ο κανίβαλος μέσα μου αλλά στα μονοπάτια, που εκεί το γκάζι ανοιγοκλείνει οπότε δεν ζορίζεται το μοτέρ.

    Στην άσφαλτο μέχρι το βουνο θέλει προσοχή με το κοντό γρανάζωμα. Σε εκδρομές βάζω 15 - 43 που και πάλι κοντό είναι για άσφαλτο αλλά καλό στα φλατ. Στην πόλη, σε κίνηση, αν βιάζομαι ή αν με πιάσει λαλακία, πολύ απλά δεν κάθεται τίποτα άλλο δίπλα, σας. Και κάνει πολύ ωραίες πλαγιολισθήσεις, κοινώς μπαντιλίκια με τα χωμάτινα και τρομάζει τις μπανιέρες που το παίζουν γρήγοροι.




    Εμένα είναι μαύρο το CCM χωρίς αυτοκόλληλα και οι περισσότεροι το περνάνε για 250 ή δεν ξέρουν τι είναι. Μετά το τσαγάκι με ρωτάνε, τι είναι αυτό ρε μάστορα; Σκέφτομαι σοβαρά να του βάλω αυτοκόλητα 250 ,

  7. #187
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    δεν ειπα για το τραβηγμα του ρε σεις...μονοκυλινδρο ειναι..λογικο να ψοφαει ψηλα..
    ειπα για το που βγαζει την δυναμη του...
    οταν πολλα μονοκυλινδρα ψοφανε στις 6,5-7 χιλιαδες...αυτο εχει αλλες 2 χιλιαδες στροφες για να βγαλει δυναμη...
    δεν εχει ροπη το πραγμα λογω των λιγων κυβικων...και του εχουν ανεβασει στροφες και συμπιεση...

    δεν το εχω οδηγησει..απο τα specs και μονο...

    π.χ. σε συγκριση με ενα αλλο μονοκυλινδρο 400αρι που θεωρειτε καλο και ασπαστο:
    xr400r
    drz400sm
    Και εγώ έτσι πίστευα για την ροπή του 400.Δεν ξέρω για τα πιο αδύναμα S και Motard καθώς δεν τα έχω οδηγήσει.Αλλά οδήγησα του Kordix(λίγο στο χώμα) και του est(άσφαλτο και λίγο χώμα) και μόνο τα καλύτερα έχω να πω για την ροπή των δυο(ίδιων) μοτερ.Ειδικά του est που το πήρα περισσότερο, με κοντύτερο γρανάζωμα είτε είχε πρώτη στο κιβώτιο είτε 4η η επιτάχυνση ήταν παρόμοια και απολαυστική για 400άρι μονοκύλινδρο.Δεν μπορώ να πω το ίδιο για τα φρένα ,Στέφανε ελπίζω να έχεις κάνει κάτι γι'αυτό.
    RIDE MORE TALK LESS

  8. #188
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    991
    Έχω πάρει σωληνάκια υψηλής για μπρος και πίσω (τα έφτιαξαν σε μαγαζί στην Σ. Πάτση που μου είπε ο Kordix) και μετά το ΣΚ θα μπουν κι αυτά πάνω.
    Θα κοιτάξω να πάρω κι ένα 15άρι για μπροστά, να μακρύνει λίγο..

  9. #189
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Θα κοιτάξω να πάρω κι ένα 15άρι για μπροστά, να μακρύνει λίγο..
    Να το μακρύνεις,μπας και ηρεμήσει ο μπροστινός τροχός
    RIDE MORE TALK LESS

  10. #190
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θεωρούνται παντελώς άθραυστα, αν λύσεις τα 2-3 μικροπροβληματάκια που έχουν (loctite fix κτλ). Δεν ξέρω τι συνέβη και έπεσε επιδημία....
    Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα DRZ.
    Οπότε ,τεχνικές λεπτομέρειες - στατιστικές αξιοπιστίας - κτλ ,δεν γνωρίζω.
    Αυτό που γνωρίζω είναι ότι , τα τελευταία 6-7 χρόνια ,είναι 5 γνωστοί μου -κάτοχοι DRZ- oi οποίοι ΚΑΙ οι 5 ,πλήρωσαν αδρά για ανακατασκευή μοτέρ ,αφού χτύπησε μέχρι τα σωθικά του ,με πολιτική χρήση ,τακτικά service ,κ με λίγα σχετικά χλμ.
    Σαν απλός παρατηρητής επίσης ,πιό πολλά είναι τα DRZ που βλέπω μισολυμένα μέσα/έξω απο/σε συνεργεία ,παρά αυτά που βλέπω στο δρόμο να κυκλοφορούν.
    Χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες λοιπόν ,μόνο κ μόνο αυτή η (6η-βλ.el-gatto) αίσθηση ,μ'εχει κάνει να μην θελήσω να τα γνωρίσω απο κοντά.

    Ισως πάλι να έχω σχηματίσει λάθος εντύπωση ,και όλοι οι υπόλοιποι 1000άδες ιδιοκτήτες DRZ να απολαμβάνουν απροβλημάτιστα χλμτρα.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  11. #191
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Δε μπορώ να ξέρω τι συνέβη στους γνωστούς σου και, φυσικά, δε σε αμφισβητώ, απλά μεταφέρω τι έχω διαβάσει, καθώς το έψαξα πάρα πολύ πριν το αγοράσω. Το DRZ έχει 2-3 θεματάκια από το εργοστάσιο, τα οποία λύνονται πολύ εύκολα, αλλά αν δεν τα προλάβεις, μπορούν να δημιουργήσουν μεγάλο πρόβλημα στο μοτέρ. Ειδικά τα προ-2003 μοντέλα, αντιμετώπιζαν συχνά θέμα και με τον αυτόματο τεντωτήρα. Τα μεταγενέστερα μοντέλα, όπως το δικό μου, όχι τόσο. Επίσης, μην ξεχνάμε ότι στην Ελλάδα δεν έχει βγει DRZ από το 2007, αν θυμάμαι καλά, ενώ η Suzuki συνεχίζει να τα παράγει κανονικά μέχρι σήμερα, με το ίδιο ακριβώς μοτέρ. Αν γκουγκλάρεις, θα βρεις πραγματικά μηδαμινές περιπτώσεις σπασμένων μοτέρ και όλοι τα προτείνουν ως εξαιρετικά, υπεραξιόπιστα μηχανάκια, ειδικά αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιείς ως καθημερινό, αλλά να μπαίνεις και χώμα με αξιώσεις.

    Το μοτέρ μου ανοίχτηκε σήμερα και πιστόνι, σασμάν, τα πάντα ήταν σε άψογη κατάσταση. Το πρόβλημα ήταν μόνο στη μπιέλα. Δεν έχουμε ιδέα γιατί. Μάλλον απλά έτυχε. Κατασκευαστικό ελάττωμα; Γαύρε, σε ακούω που χασκογελάς Θα βάλω μια καλή αφτερμάρκετ και ελπίζω να κρατήσει άλλα 10 χρόνια. Το μηχανάκι 99% θα πάει για πούλημα, βέβαια, αφού το είχα αποφασίσει πριν καν βγάλει τη βλάβη. Θέλω κάτι που να βγάζει πιο εύκολα και αποστάσεις, μεταξύ άλλων.

    Περί λαδιών, εγώ βάζω Denicol Thumper 10/50 από τότε που το αγόρασα και αλλάζω κάθε 2.5-3 χιλιάδες χλμ. Δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα και νιώθω το σασμάν σαν να βγήκε χτες από το εργοστάσιο.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 27/04/2016 στις 08:46.
    Life begins at 45°.

  12. #192
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.855
    Γιωργο το μηχανακι παντως εχει καθαρο παρελθον,με συντηρηση σωστη κτλ.

  13. #193
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Ναι κι εγώ έτσι ξέρω. Γι'αυτό το πήρα σχεδόν τυφλά. Απλά σκέφτομαι κάθε πιθανό ενδεχόμενο.
    Life begins at 45°.

  14. #194
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.370
    Δυστυχώς συμβαίνουν κι αυτά, εχω πολλά παραδείγματα, έδωσα ένα xr 250 r που πραγματικά υο πρόσεχα πολύ, λάδια το πολύ κάθε 1000 ΚΜ, βαλβίδες κάθε 4000, καθαρό φίλτρο αέρα σε κάθε βόλτα και όταν το πούλησα λίγο καιρό μετά χάλασε απο αντλία λαδιού.

    Για το μοτέρ του drz θα δείξει στο μέλλον πόσο θα αντέξει αλλά είναι τόσο απολαυστικό που χαλάλι του.

    Τhink positive και ο θεός βοηθός.

    Το καλο είναι ότι υπάρχει πολύ και καλό πράμα σε after market.

  15. #195
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Το πήρα σήμερα. 550€, πολύ φιλική τιμή :/ Έγινε, φυσικά, έλεγχος στα πάντα, αντικαταστάθηκε ό,τι χρειαζόταν και πλήρες σέρβις (λάδια, νερά, βαλβίδες). Ο μηχανικός μου είπε να μην το δώσω. Το μοτέρ είναι καινούριο και έχω ξοδέψει πολύ χρόνο και χρήμα πάνω του. Ουφ. What do, what do?!
    Life begins at 45°.

Σελίδα 13 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF