Σελίδα 130 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 3080120125126127128129130131132133134135140180230 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.936 έως 1.950 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #1936
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αν ήθελαν να μας βάλουν μάσκα, τσπάκι, Λουσιφεράση 666 ή να τα μασήσουν, μπορούσαν να το είχαν κάνει και με τις όχι και τόσο παλιές εξάρσεις SARS και MERS. Δε βλέπω γιατί να το κάνουν μόνο τώρα αν δεν είναι όντως χειρότερα τα πράγματα.
    Τσιπάκι δεν χρειάζεται έχουμε οκταπύρηνο επεξεργαστή.

  2. #1937
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    919
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος

    Αν ήθελαν να μας βάλουν μάσκα, τσπάκι, Λουσιφεράση 666 ή να τα μασήσουν, μπορούσαν να το είχαν κάνει και με τις όχι και τόσο παλιές εξάρσεις SARS και MERS. Δε βλέπω γιατί να το κάνουν μόνο τώρα αν δεν είναι όντως χειρότερα τα πράγματα.
    Συμφωνουμε αλλα γιατι το πας εκει?Τα απειρα λεφτα που δινονται οχι μονο για τα εμβολια αλλα κυριως για τα lockdown ποιος θα τα πληρωσει?Τα δις των αποζημιωσεων που τα μοιραζουν λες και ειναι στραγαλια ποσους χρεωκοπημενους μεγιστανες θα σωσουν?Δε λεω οτι ηταν σχεδιο απο την αρχη,λεω οτι βρηκαν την ευκαιρια και κανουν το κλεψιμο της δεκαετιας και οι πολιτικοι υπακουουν στις εντολες τους.Τραπεζιτες,πολυεθνικες,χρηματιστηριο..Εχουν παρει φωτια οι ιδιωτικες τραπεζες και κοβουν χρημα και μοιραζουν απο δω κι απο εκει εις το ονομα του ''θανατηφορου ιου''.Αυτα πιστεψε με δε θα τα πληρωσουν εξωγηινοι.Τα 666 ειναι για να ασχολουμαστε με αυτα και οχι με τις λαμογιες.Κι εγω αν ημουν ο Μπιλ Γκειτς θα πληρωνα ατομα να βγαινουν στο ιντερνετ να λενε οτι ειμαι σατανιστης και θελω να τους βαλω τσιπακι.Να με κατηγορουν για αστεια θεματα οσο θα μαζευω ολα τα φραγκα στην υγεια των κοροιδων.Γιατι το τελος του κορονοου παλι με 500 ευρω θα σε βρει και φυσικα να χρωστας τα διπλασια απο πριν σε κατι ξενους ιδιωτες που θα κανουν τους πολιτικους σου να σε χορευουν στο ταψι.Και πανε ψηφισε οποιον θες,απο τα χρεη δεν ξεφυγε κανεις.Θα παρακαλαμε να ηταν αληθεια τα τσιπακια και ο 666 σε σχεση με αυτα που ερχονται.

  3. #1938
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    Συμφωνουμε αλλα γιατι το πας εκει?Τα απειρα λεφτα που δινονται οχι μονο για τα εμβολια αλλα κυριως για τα lockdown ποιος θα τα πληρωσει?Τα δις των αποζημιωσεων που τα μοιραζουν λες και ειναι στραγαλια ποσους χρεωκοπημενους μεγιστανες θα σωσουν?Δε λεω οτι ηταν σχεδιο απο την αρχη,λεω οτι βρηκαν την ευκαιρια και κανουν το κλεψιμο της δεκαετιας και οι πολιτικοι υπακουουν στις εντολες τους.Τραπεζιτες,πολυεθνικες,χρηματιστηριο..Εχουν παρει φωτια οι ιδιωτικες τραπεζες και κοβουν χρημα και μοιραζουν απο δω κι απο εκει εις το ονομα του ''θανατηφορου ιου''.Αυτα πιστεψε με δε θα τα πληρωσουν εξωγηινοι.Τα 666 ειναι για να ασχολουμαστε με αυτα και οχι με τις λαμογιες.Κι εγω αν ημουν ο Μπιλ Γκειτς θα πληρωνα ατομα να βγαινουν στο ιντερνετ να λενε οτι ειμαι σατανιστης και θελω να τους βαλω τσιπακι.Να με κατηγορουν για αστεια θεματα οσο θα μαζευω ολα τα φραγκα στην υγεια των κοροιδων.Γιατι το τελος του κορονοου παλι με 500 ευρω θα σε βρει και φυσικα να χρωστας τα διπλασια απο πριν σε κατι ξενους ιδιωτες που θα κανουν τους πολιτικους σου να σε χορευουν στο ταψι.Και πανε ψηφισε οποιον θες,απο τα χρεη δεν ξεφυγε κανεις.Θα παρακαλαμε να ηταν αληθεια τα τσιπακια και ο 666 σε σχεση με αυτα που ερχονται.
    Aπο που προκυπτει αυτο γιατι δεν τοπιασα,μπορεις να μου το εξηγησεις?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #1939
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.973
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Aπο που προκυπτει αυτο γιατι δεν τοπιασα,μπορεις να μου το εξηγησεις?
    Άστο, δεν εξηγείται... όταν διαβάζουμε ότι οι ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ τράπεζες κόβουν χρήμα και το μοιράζουν και ο θανατηφόρος ιός μπαίνει εντός εισαγωγικών...

  5. #1940
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.665
    Χλιτο,αντιλαμβάνεσαι ότι ΔΕΝ είναι εδώ ο χώρος για να μας αναλύσεις τις θεωρίες συνωμοσίας που ασπαζεσαι;
    Βλέπετε ότι υπάρχει μια ανοχή στο πόσο ανοίγει η κουβέντα λόγω φυσικά της πολύ ιδιαίτερης φύσης του ζητήματος.
    Αλλά μην το καπιλευεστε αυτό.
    Νιώστε επιτέλους ότι δεν είστε στο καφενείο του χωριού και βοηθήστε με τη στάση σας.
    Σε κανένα δεν αρέσει να το παίζει φορουμομπατσος αλλά αν ξαναπάει η φάση στο μαδομουνι,θα αναγκαστούμε.
    Αυτό το ποστ είναι με αφορμή αυτό που έγραψες ο χλιτος.δεν είναι ο μοναδικός που ξεφεύγει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #1941
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Μπορείτε να καταλάβετε ότι μπορεί σήμερα να πεί κάποιος κάτι που να είναι σωστό ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ και αύριο κάτι αντίθετο και να είναι πάλι σωστό και να αποδειχθεί το σημερινό λάθος?

    Αφού μπήκατε στο τρυπάκι να διαβάζετε τα πάντα τουλάχιστον καταλάβετε το παραπάνω.

  7. #1942
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Εγώ από χωριό είμαι, αλλά εμείς εκεί όταν πιάνει φωτιά το σπίτι μας, πρώτα κοιτάμε να σβήσουμε τη φωτιά να σώσουμε το σπίτι, και ΜΕΤΑ κοιτάμε από που ξεκίνησε.

  8. #1943
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    637
    Αν αληθευει η εικόνα που είδα από το νοσοκομείο Βόλου με μπλε σακούλες πτωματων στοιβαγμένες σε θάλαμο γιατί δεν υπάρχουν θέσεις στο ψυγείο...... θα χειροτερεψουν πολύ τα πράγματα

  9. #1944
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    919
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Aπο που προκυπτει αυτο γιατι δεν τοπιασα,μπορεις να μου το εξηγησεις?
    θα επανελθουμε στο μελλον,τωρα συμφωνω οτι πρεπει να συγκεντρωθουμε στον κορονοιο,απο δω και περα ποστ μονο γι αυτο

  10. #1945
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    919
    >>>Οι επιστήμονες εγείρουν πλέον σημαντικές αμφιβολίες τι είναι αυτό που προκαλεί την λεγόμενη «καταιγίδα κυτταροκινών», μια αυτοκαταστροφική αντίδραση του ανοσοποιητικού συστήματος που επιδεινώνει σοβαρά την κατάσταση αρκετών ασθενών με Covid-19.
    Η αμφιβολία εστιάζεται σε μια κυτταροκίνη (ή κυττοκίνη), την ιντερλευκίνη-6 (IL-6), η οποία έχει θεωρηθεί κατ’ εξοχήν υπεύθυνη για την αντίδραση-μπούμερανγκ της άμυνας του οργανισμού κατά του κορονοϊού SARS-CoV-2, κάτι που όμως δεν επιβεβαιώνουν οι νεότερες έρευνες. Αυτό, σύμφωνα με τους «Τάιμς της Νέας Υόρκης», δημιουργεί αναπόφευκτα αμφιβολίες και για την αποτελεσματικότητα των θεραπειών για τον κορονοϊό, οι οποίες εστιάζουν στην ιντερλευκίνη-6, προκειμένου να καταλαγιάσουν την «καταιγίδα». Επίσης συντηρεί το μυστήριο σχετικά με το τι τελικά προκαλεί ορισμένους θανάτους από Covid-19 και πώς αυτοί μπορεί να αποτραπούν.
    Η «καταιγίδα κυτταροκινών», ως εξήγηση για ορισμένους θανάτους ασθενών με κορονοϊό, ξεκίνησε με πρώιμες αναφορές από την Κίνα, όπου πρωτοδοκιμάστηκαν φάρμακα που μπλοκάρουν την IL-6, ενώ ακολούθησαν παρόμοιες αναφορές από την Ιταλία. Η εν λόγω ανοσιακή υπεραντίδραση παρατηρείται μερικές φορές σε σοβαρές λοιμώξεις, ακόμη κι αν οι ασθενείς εμφανίζουν λίγη έως μηδαμινή ποσότητα του κορονοϊού, κάτι που δείχνει ότι ο οργανισμός τους τον «ξεφορτώθηκε». Όμως -σύμφωνα με τη θεωρία της «καταιγίδας» – οι άμυνες του οργανισμού μπορεί να γίνουν ανεξέλεγκτες, απελευθερώνοντας μαζικά κυτταροκίνες, που κάνουν σοβαρή ζημιά στους ιστούς και στα όργανα.
    Ορισμένα φάρμακα που μπλοκάρουν την ιντερλευκίνη-6 και ήδη χρησιμοποιούνται (π.χ. για τη θεραπεία της ρευματοειδούς αρθρίτιδας), αξιοποιήθηκαν σε πολλά νοσοκομεία σε όλο τον κόσμο στη θεραπεία των ασθενών με Covid-19. Όμως νεότερες μελέτες, υποστηρίζουν μερικοί επιστήμονες (δεν συμφωνούν όλοι), δείχνουν ότι η IL-6 δεν είναι ο κύριος ένοχος των «καταιγίδων», ούτε οι τελευταίες συμβαίνουν πάντα με τον ίδιο τρόπο. Οι νέες έρευνες έχουν αποτύχει να δείξουν ότι όντως τα φάρμακα κατά της ιντερλευκίνης-6 είναι αποτελεσματικά στην Covid-19, ενώ σε κάποιες περιπτώσεις τα επίπεδα της IL-6 δεν είναι καν περισσότερο αυξημένα στους ασθενείς με κορονοϊό, σε σχέση με άλλους ασθενείς που βρίσκονται σε σοβαρή κατάσταση για άλλο λόγο.
    Τρεις μελέτες σε αμερικανικά ιατρικά περιοδικά (δύο στο JAMA Internal Medicine και μία στο New England Journal of Medicine) δεν βρήκαν καμία ένδειξη ότι ένα κοινό φάρμακο κατά της IL-6, το tocilizumab κατά της ρευματοειδούς αρθρίτιδας, μειώνει τον κίνδυνο θανάτου των ασθενών με Covid-19 σε κρίσιμη κατάσταση. Η ίδια η εταιρεία Roche που παράγει το φάρμακο, έκανε δικές της δοκιμές και βρήκε ότι αυτό δεν βοηθά ουσιαστικά στην περίπτωση της Covid-19.''

    συνεχεια εδω https://www.ert.gr/eidiseis/epistimi...n-me-covid-19/

    ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ<<<

  11. #1946
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    sad post alert
    ο γνωστος μου και αδερφικος φιλος του αδερφου μου που ανεφερα σε προηγουμενα σχολια μου
    οτι νοσηλευονταν διασωληνωμενος, δυστυχως δεν τα καταφερε.. πριν χτυπηθει απ'τον ιο, ηταν
    υγειεστατος και προσεχε παρα πολυ καθως ηταν πατερας δυο βρεφων το ενα εκ' των οποιων
    νεογεννητο..
    τρανη αποδειξη οτι τελικα ο ιος δε θεριζει μονο τους αδυναμους...
    https://www.in.gr/2020/11/21/greece/...os-ellinas-dj/
    Εμ, όχι ότι έχει σημασία για το συμβάν πλέον, αλλά στην πραγματικότητα δεν ήταν υπόδειγμα υγιή οργανισμού.

    Πολύ δυσάρεστα νέα, νέος άνθρωπος με 2 μωρά. Έμενε 2 σπίτια δίπλα μου...

  12. #1947
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.366
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εμ, όχι ότι έχει σημασία για το συμβάν πλέον, αλλά στην πραγματικότητα δεν ήταν υπόδειγμα υγιή οργανισμού.

    Πολύ δυσάρεστα νέα, νέος άνθρωπος με 2 μωρά. Έμενε 2 σπίτια δίπλα μου...
    ε νταξ, δεν ειμαι και ο γιατρος του για να ξερω, σε οτι μας ειπαν οι οικειοι του βασιζομαι..
    αλλα σιγουρα δεν ειχε καποιο σοβαρο υποκειμενο νοσημα που να δικαιολογει το θανατο του

  13. #1948
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Είχε εγχείρηση στο παρελθόν για κάποια πάθηση. Δε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι ακόμα και νέοι άνθρωποι πεθαίνουν, επειδή ελάχιστοι έχουν σήμερα 100% υγιείς και ισχυρούς οργανισμούς. Μη στοιχηματίζετε και πολύ στην ηλικία σας.

  14. #1949
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.366
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Είχε εγχείρηση στο παρελθόν για κάποια πάθηση. Δε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι ακόμα και νέοι άνθρωποι πεθαίνουν, επειδή ελάχιστοι έχουν σήμερα 100% υγιείς και ισχυρούς οργανισμούς. Μη στοιχηματίζετε και πολύ στην ηλικία σας.
    ναι το γνωριζω αυτο για το χειρουργειο (τι ειχε δε γνωριζω), αλλα απο τοτε απ'οσο ξερω τουλαχιστον δεν ειχε καποιο αλλο θεμα..
    αλλα και απο την αλλη και ΠΟΤΕ να μην ειχε καποιος θεμα και γενικα να ζουσε υγιεινα, δε μπορεις να ξερεις τι ιικο φορτιο θα παρει
    ο οργανισμος του και πως θα αντιδρασει..

  15. #1950
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.222
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    ναι το γνωριζω αυτο για το χειρουργειο (τι ειχε δε γνωριζω), αλλα απο τοτε απ'οσο ξερω τουλαχιστον δεν ειχε καποιο αλλο θεμα..
    αλλα και απο την αλλη και ΠΟΤΕ να μην ειχε καποιος θεμα και γενικα να ζουσε υγιεινα, δε μπορεις να ξερεις τι ιικο φορτιο θα παρει
    ο οργανισμος του και πως θα αντιδρασει..
    Ακριβώς για την τελευταία παράγραφο και μόνο... Προσέχετε, μάγκες!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF