Σελίδα 133 από 137 ΠρώτοΠρώτο ... 3383123128129130131132133134135136137 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.981 έως 1.995 από 2050

Θέμα: Xt 660 Z Aftermarket

  1. #1981
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.784
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fen1xol Προβολή μηνύματος
    Σωστα....οποτε μονο μπριζα....παντος ομορφο είναι αν και τα έχει τα λεφτάκια του!!
    Η καλύτερη θέση είναι στο πλαστικό που ενώνει το ρεζερβουάρ με την μάσκα του προβολέα.

    Είναι προστατευμένο, είναι διακριτικό και μοιάζει εργοστασιακό, δεν το έχεις συνέχεια μπροστά στα χέρια σου, δεν φαίνονται τα καλώδια, είναι δωρεάν.

    Η καλύτερη θέση για gps είναι πάνω απ' το κοντέρ στην βάση που έχει γι αυτό το λόγο. Οπουδήποτε χαμηλότερα απλά δεν βολεύει.
    Sent from me using a computer.

  2. #1982
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Η καλύτερη θέση είναι στο πλαστικό που ενώνει το ρεζερβουάρ με την μάσκα του προβολέα.

    Είναι προστατευμένο, είναι διακριτικό και μοιάζει εργοστασιακό, δεν το έχεις συνέχεια μπροστά στα χέρια σου, δεν φαίνονται τα καλώδια, είναι δωρεάν.
    Eδώ την έχω βάλει κι εγώ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mpr1.jpg 
Προβολές:	288 
Μέγεθος:	75,5 KB 
ID:	311938

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mpr2.jpg 
Προβολές:	289 
Μέγεθος:	80,7 KB 
ID:	311939
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  3. #1983
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος

    Η καλύτερη θέση για gps είναι πάνω απ' το κοντέρ στην βάση που έχει γι αυτό το λόγο. Οπουδήποτε χαμηλότερα απλά δεν βολεύει.
    Παίζει και η λύση στο τιμόνι ,αλλά με μακριά μεταλλική ρυθμιζόμενη κ με μπίλια βάση ,ώστε να έχεις μεγάλο βραχίονα ρύθμισης ορατότητας.
    Το είχα έτσι:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5lzaec.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	89,1 KB 
ID:	311942

    Τώρα το'χω έτσι:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23iw8si.jpg 
Προβολές:	289 
Μέγεθος:	76,8 KB 
ID:	311943

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dea9md.jpg 
Προβολές:	286 
Μέγεθος:	92,4 KB 
ID:	311944
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  4. #1984
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.784
    Ωραίος ο γάτος!
    Sent from me using a computer.

  5. #1985
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    9
    el gato.....το οργανο που λέει vector....τι ενδείξεις παρέχει...???κοστος?

  6. #1986
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    9
    polla thx στον Εl-gatto για το tip με το πριζακι....το εβαλα εκει που μας εδειξε με τις φωτος...οντος είναι πολυ εργοστασιακό το αποτέλεσμα!!

  7. #1987
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fen1xol Προβολή μηνύματος
    el gato.....το οργανο που λέει vector....τι ενδείξεις παρέχει...???κοστος?
    Πάρα πολλές ενδείξεις ,για πάρα πολλές παραμέτρους ,οι οποίες δεν χρειάζονται (με εξαίρεση τις ενδείξεις θερμοκρ.μοτέρ & εξωτ.θερμοκρασίας)
    ,παρά μόνον αν κάποιος τρέχει TrailRides ,ή αν κάποιος θέλει για κάποιους δικούς του λόγους ,πολλούς και ακριβείς μερικούς κμετρητές ,μέση ωριαία κτλ.
    Κόστος κανα 120άρι ,αν θυμάμαι καλά.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  8. #1988
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.734
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Για να βάλουν ένα μηχανάκι στην λίστα πρέπει να βρεις όλα τα δεδομένα να τους τα στείλεις και αφού ελέγξουν το αίτημά σου το καταχωρούν στη βάση δεδομένων.

    Θυμάμαι τα στοιχεία τα είχα αντιγράψει απ' το service manual και όταν καταχώρησαν την εγγραφή τα είχα ελέγξει πάλι. Δεν ξέρω τι έγινε.

    Λες γι' αυτό να μην τελείωνε εκείνη η εγνατία με τίποτα?


    Με το γρανάζομα και το λάστιχο που έχεις σου δίνει 8% επιπλέον απόκλιση. 4% απ' το γρανάζομα και 4% απ' το ελαστικό. Σύνολο κάπου στο 16%. Δλδ στις 6000rpm έχει κάπου στα 20 χλμ απόκλιση.
    Νομίζω daz, πως η ελαφρά μικρότερη εξωτερική διάμετρος του Heidenau (Circumference 1933 αντί 2010 των μαμά ελαστικών) διορθώνει κάπως το σφάλμα του μεγαλύτερου γραναζιού, εκτός... αν εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος από την ανάγνωση των δεδομένων του πίνακα και της Heidenau.

  9. #1989
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.784
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Νομίζω daz, πως η ελαφρά μικρότερη εξωτερική διάμετρος του Heidenau (Circumference 1933 αντί 2010 των μαμά ελαστικών) διορθώνει κάπως το σφάλμα του μεγαλύτερου γραναζιού, εκτός... αν εγώ εχω καταλάβει κάτι λάθος από την ανάγνωση των δεδομένων του πίνακα και της Heidenau.
    Νομίζω πως κατάλαβες λάθος.
    Αφού διορθώσεις το λάθος στην 5 ταχύτητα κάνε τις εξής αλλαγές.
    Στο stock μην αλλάξεις τίποτα.
    Στο current βάλε μόνο μεγαλύτερο γρανάζι πίσω 46
    στο custom μεγαλύτερο γρανάζι και Circumference 1933

    Η μικρότερη διάμετρος τροχού αυξάνει το σφάλμα όπως και η κοντύτερη δευτερεύουσα μετάδοση.

    Στις 6000 στροφές το κοντέρ δείχνει 160.
    Με το στοκ γρανάζωμα η πραγμτική ταχύτητα είναι 150.
    Με 46 πίσω η πραγματική είναι 147 στις ίδιες στροφές
    Με 46 και Heidenau η πραγματική είναι 142


    Η απόκλιση του ταχυμέτρου παρασέρνει και το οδόμετρο. Το οδόμετρο έχει (νομίζω) πολύ μικρή απόκλιση (3%???). Και αυτός είναι ένας απ' τους λόγους που δεν μπορούν να ρυθμίσουν το ταχύμετρο σωστά σε καμία μηχανή.

    Οι διορθωτές δεν ξέρω αν μπορούν να διορθώσουν και τα δύο. Νομίζω ο γάτος (?) κάτι είχε γράψει παλιότερα αλλά δεν θυμάμαι.
    Sent from me using a computer.

  10. #1990
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Οι διορθωτές δεν ξέρω αν μπορούν να διορθώσουν και τα δύο. Νομίζω ο γάτος (?) κάτι είχε γράψει παλιότερα αλλά δεν θυμάμαι.
    Nα τα ξαναγράψω λοιπόν.

    Εχω μόνιμα συνδεδεμένο SpeedoHealer.
    Σύμφωνα με τις μετρήσεις του GPS ,το μαμά Ταχύμετρο ,αισιοδοξεί κατά 10-12% ,αναλόγως τύπου & φθοράς του πίσω ελαστικού.

    Η διόρθωση του Ταχυμέτρου από το όργανο ,συμπαρασέρνει σε ίδιο ποσοστό διόρθωσης ,και ολικό και μερικούς kmετρητές.
    Τώρα ,αν οι kmετρητές είχαν αρχικό λάθος μικρότερο του ταχυμέτρου ,αυτό δεν το'χω μετρήσει.
    Αν κάποιος το'χει κάνει με ακρίβεια ,ας το αναφέρει.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  11. #1991
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.734
    ΟΚ, φίλοι μου, σας ευχαριστώ για τα φώτα σας!

  12. #1992
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.784
    Γάτε το μαμά αισιοδοξεί κατά 8% (με καινούριο ελαστικό) και το gearing commander το επιβεβαιώνει.


    Αν εκεί στη γιαμάχα κατάφεραν να δώσουν και στο οδόμερο την ίδια απόκλιση τι να πω?
    Όποιος έχει gps και δεν βαριέται ας δώσει μια μέτρηση για το οδόμετρο. Αν βρω θα το κάνω εγώ.

    Τα gps έχουν τόσο μεγάλη ακρίβεια στην μέτρηση της ταχύτητας σε πραγματικό χρόνο?
    Sent from me using a computer.

  13. #1993
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα gps έχουν τόσο μεγάλη ακρίβεια στην μέτρηση της ταχύτητας σε πραγματικό χρόνο?
    Aυτό είναι κάτι που δεν το ξέρω.
    Θεώρησα την ένδειξη του GPS δεδομένα σωστή ,και την έλαβα σαν σημείο αναφοράς.
    Σύμφωνα με αυτήν ρύθμισα στο -12% το SpeedoHealer ώστε να συμβαδίσουν οι ενδείξεις.

    Πάντως ,αυτό που είναι σίγουρο ,είναι ότι η ρύθμιση συμπαρασέρνει προς τα κάτω κ το οδόμετρο.
    Το μέτρησα συγκριτικά με άλλες μοτ/τες την περασμένη Κυριακή ,στο 3ο 24ωρο Οδοιπορικό Λεωνιδίου ,όπου το δικό μου οδόμετρο έγραψε συνολικά 40κμ λιγότερα.


    Αν υπάρχει περιθώριο λάθους στην ένδειξη του GPS ,τότε και το καλιμπράρισμα και οι μετρήσεις μου ,είναι λάθος.

    Να μας πεί κάποιος αν υπάρχει τέτοια πιθανότητα ,καθώς κ για το πιθανό περιθώριο σφάλματος.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  14. #1994
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Γάτε το μαμά αισιοδοξεί κατά 8% (με καινούριο ελαστικό) και το gearing commander το επιβεβαιώνει.


    Αν εκεί στη γιαμάχα κατάφεραν να δώσουν και στο οδόμερο την ίδια απόκλιση τι να πω?
    Όποιος έχει gps και δεν βαριέται ας δώσει μια μέτρηση για το οδόμετρο. Αν βρω θα το κάνω εγώ.

    Τα gps έχουν τόσο μεγάλη ακρίβεια στην μέτρηση της ταχύτητας σε πραγματικό χρόνο?
    Θεωρητικά ναι έχουν ακρίβεια αλλά όχι σε πραγματικό χρόνο. Πρέπει να παραμείνεις αρκετή ώρα στην ίδια ταχύτητα για να μπορέσει να σε μετρήσει. Η μέτρηση όμως είναι ακριβής.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #1995
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Θεωρητικά ναι έχουν ακρίβεια αλλά όχι σε πραγματικό χρόνο. Πρέπει να παραμείνεις αρκετή ώρα στην ίδια ταχύτητα για να μπορέσει να σε μετρήσει. Η μέτρηση όμως είναι ακριβής.
    Α ,μαστα ,τότε είμαστε ΟΚ.

    Οι μετρήσεις μου έγιναν σε παρατεταμένες κι επαναλαμβανόμενες ευθείες με σταθερές ταχύτητες σε διαφορετικές κλίμακες.
    Συνήθως 100 - 120 - 140 - 150

    Σε όλες τις περιπτώσεις ,για να συμπίπτουν οι ενδείξεις GPS - ΤΑΧΥΜΈΤΡΟΥ ,το καλιμπράρισμα έπρεπε να είναι στο -12%.

    Αυτό που δεν γνωρίζω ,είναι το ΑΝ το -12% του οργάνου αντιστοιχεί στην πραγματικότητα ή έχει απόκλιση.

    Όπως και να'χει ,κ για να μην ψειρίζουμε τη μαϊμού ,ένα 10% αισιοδοξία να υπολογίζει ο κάθε Τενερίστας στις μαμά ενδείξεις ,για να ξέρει περίπου με πόσα πραγματικά πηγαίνει.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για Xt 660 R!!
    από fasma στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2006, 17:07
  2. XT 600 και XT 660 μετατροπή
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF