Σελίδα 138 από 141 ΠρώτοΠρώτο ... 3888128133134135136137138139140141 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 2.056 έως 2.070 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #2056
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Factory gear, Japan.
    Μία σειρά εργαλειομαγαζων στην Ιαπωνία που τώρα επεκτείνετε σε άλλες χώρες. Μιλάμε για κορυφαία προϊόντα από όλο τον κόσμο. Δείτε φώτο από κάποιον που επισκέφτηκε ένα τέτοιο μαγαζί και έγραψε σχετικά στο forum garagejournal.
    https://www.garagejournal.com/forum/...-japan.148018/

  2. #2057
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    https://deenstyletokyo.tw/
    Εχετε ξαναδεί εργαλειομαγαζο με μπαρ και κομμωτήριο μέσα;
    Αν όχι χαζεψτε το παραπάνω!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Factory gear, Japan.
    Μία σειρά εργαλειομαγαζων στην Ιαπωνία που τώρα επεκτείνετε σε άλλες χώρες. Μιλάμε για κορυφαία προϊόντα από όλο τον κόσμο. Δείτε φώτο από κάποιον που επισκέφτηκε ένα τέτοιο μαγαζί και έγραψε σχετικά στο forum garagejournal.
    https://www.garagejournal.com/forum/...-japan.148018/
    Αρχίζω και ανησυχώ για σένα ρε συ....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #2058
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αρχίζω και ανησυχώ για σένα ρε συ....
    Κιεγω ανησυχώ...!

  4. #2059
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Πάμε για παραγγελία ομαδική λοιπόν;;;;
    Αυτό αλλα με τα αλλα κατσαβίδια με ξυλινη λαβή.
    https://www.yodobashi.com/product/100000001007280282/


  5. #2060
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Factory gear είναι μια μικρή αλυσίδα μαγαζιών στην Ιαπωνία. O ιδιοκτήτης έχει πολύ καλές άκρες με ταιβανέζους κατασκευαστές και έχει και τη δική του μάρκα εργαλείων την "Deen". Κάποια εργαλεία φτιάχνονται μόνο γι' αυτόν ενώ πολλά απ' αυτά που σήμερα βρίσκεις σε όλες τις μάρκες, έχουν ξεκινήσει απ' αυτόν σαν Deen. Πρόκειται για εργαλεία πολύ καλής ποιότητας σε τιμές που μπορεί να τις αντέξει κάποιος.

    Το ψαλίδι ηλεκτρολόγου με τα δόντια και την εγκοπή για καλώδια, πρωτοκυκλοφόρησε σαν Deen και μερικά χρόνια αργότερα έγινε γνωστό επειδή το πουλούσαν σχεδον όλες οι μάρκες. (Και φυσικά πολλές κινέζικες αντιγραφές). Όμως ακόμα και σήμερα, ένα συγκεκριμένο μέγεθος διατίθεται μόνο σαν Deen. Ο ταιβανέζος κατασκευαστής δεν το φτιάχνει σε αυτό το μέγεθος για άλλες μάρκες.

    Ένα άλλο πολύ γνωστο εργαλείο είναι σπαστή καστάνια σαν αυτή που έχει και η facom.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	forum 0.jpg 
Προβολές:	476 
Μέγεθος:	37,1 KB 
ID:	440260

    Με την γνωσή εγκοπή στο εξάγωνο ώστε σε μια θέση η προέκταση να περνάει μέσα απ' την κεφαλή και να γίνεται Τ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	forum1.jpg 
Προβολές:	489 
Μέγεθος:	83,8 KB 
ID:	440262

    Φυσικά σιγά σιγά το σχέδιο αντιγράφτηκε από διάφορους κατασκευαστές σε διάφορες ποιότητες, οπως η παρακάτω ks η οποία δεν φαίνεται να προέρχεται απ' τον ίδιο κατασκευαστή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	forum3.jpeg 
Προβολές:	493 
Μέγεθος:	97,4 KB 
ID:	440261

    Και περίεργο της υπόθεσης είναι οτι στην Ελλάδα θα βρει κάποιος εργαλεία Deen.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 26/12/2022 στις 16:47.
    Sent from me using a computer.

  6. #2061
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    428
    Το πρόβλημα παίδες νομίζω με ένα "καλό" εργαλειομάγαζο είναι ότι ο άρρωστος εργαλειάκιας (πχ εμείς) θα πάει να χαζέψει, θα πιάσει το εργαλείο που θέλει στα χέρια του και μετα θα πάει σπιτι να βρει την φτηνότερη τιμή online. Εγω το έχω κάνει πολλές φορές.

    Πως θα βγει το μαγαζί; Για αυτό τα περισσότερα συνοικιακά αλλά και μεγάλα μαγαζιά έχουν γίνει παραρτηματα του Φουρναρακη (FFgroup Benman Κλπ) και πουλανε κινεζιές.

    Βεβαια υπάρχουν και μαγαζιά που θα σου δώσουν καλύτερη τιμή απο αυτη online αλλα ειναι μετρημένα στα δάχτυλα και πρέπει να έχεις και τις άκρες σου. Και βέβαια καποιοι που ακόμα κάνουν την παλαβή και πουλάνε τιμές καταλόγου με καπέλο.

  7. #2062
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Factory gear είναι μια μικρή αλυσίδα μαγαζιών στην Ιαπωνία. O ιδιοκτήτης έχει πολύ καλές άκρες με ταιβανέζους κατασκευαστές και έχει και τη δική του μάρκα εργαλείων την "Deen". Κάποια εργαλεία φτιάχνονται μόνο γι' αυτόν ενώ πολλά απ' αυτά που σήμερα βρίσκεις σε όλες τις μάρκες, έχουν ξεκινήσει απ' αυτόν σαν Deen. Πρόκειται για εργαλεία πολύ καλής ποιότητας σε τιμές που μπορεί να τις αντέξει κάποιος.

    Το ψαλίδι ηλεκτρολόγου με τα δόντια και την εγκοπή για καλώδια, πρωτοκυκλοφόρησε σαν Deen και μερικά χρόνια αργότερα έγινε γνωστό επειδή το πουλούσαν σχεδον όλες οι μάρκες. (Και φυσικά πολλές κινέζικες αντιγραφές). Όμως ακόμα και σήμερα, ένα συγκεκριμένο μέγεθος διατίθεται μόνο σαν Deen. Ο ταιβανέζος κατασκευαστής δεν το φτιάχνει σε αυτό το μέγεθος για άλλες μάρκες.

    Ένα άλλο πολύ γνωστο εργαλείο είναι σπαστή καστάνια σαν αυτή που έχει και η facom.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	forum 0.jpg 
Προβολές:	476 
Μέγεθος:	37,1 KB 
ID:	440260

    Με την γνωσή εγκοπή στο εξάγωνο ώστε σε μια θέση η προέκταση να περνάει μέσα απ' την κεφαλή και να γίνεται Τ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	forum1.jpg 
Προβολές:	489 
Μέγεθος:	83,8 KB 
ID:	440262

    Φυσικά σιγά σιγά το σχέδιο αντιγράφτηκε από διάφορους κατασκευαστές σε διάφορες ποιότητες, οπως η παρακάτω ks η οποία δεν φαίνεται να προέρχεται απ' τον ίδιο κατασκευαστή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	forum3.jpeg 
Προβολές:	493 
Μέγεθος:	97,4 KB 
ID:	440261

    Και περίεργο της υπόθεσης είναι οτι στην Ελλάδα θα βρει κάποιος εργαλεία Deen.
    Μπορεί όντως κάποιος να βρει σε ελληνικά μαγαζιά εργαλεία Deen;
    Κάποιο σχετικό λινκ μήπως;

  8. #2063
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Δε τα βρίσκεις σε λινκ..

  9. #2064
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    637
    Στοιχεία καταστήματος/καταστημάτων; (έστω σε pm)...

  10. #2065
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    θα δουμε τι θα πει/γραψει αλλα νομίζω εννοει rebranded αλλιώς θα εκπλαγώ!

  11. #2066
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    θα δουμε τι θα πει/γραψει αλλα νομίζω εννοει rebranded αλλιώς θα εκπλαγώ!
    Α εσύ είσαι ωραίος τύπος. Θες rebranded από μεταπωλητές.


    Εγώ τα βρίσκω χρήσιμοποιοντας δύο πόδια και δύο ματια. Βασικά δε τα ψάχνω καν, οπότε αυτά με βρίσκουν.

    Κάπου εχω κάνα δυο γερμανοπολυγωνα και νομίζω έχω αφησει και κάνα δυο καρυδακια στο χωριό.

    Αλλά γιατί τέτοια καούρα?

  12. #2067
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    637
    Επειδή εγώ ρώτησα αρχικά αναφορικά με το σχόλιό σου ότι κάποια Deen βρίσκει κανείς και Ελλάδα, η απορία μου είχε να κάνει με το κατά πόσο είναι πιθανό μια φασόν εταιρεία της Ιαπωνίας, να στοκάρεται από κάποιους εμπόρους και στην Ελλάδα, και μάλιστα σε μεμονωμένα εργαλεία της φίρμας.
    Εκ πρώτης ακούγεται κάπως περίεργο, αν μη τι άλλο (και ιαπωνική φίρμα, εδώ πχ Koken και Vessel με το ζόρι βρίσκεις Ελλάδα, και φασόν ιαπωνικής αλυσίδας εργαλειομάγαζων, και περιορισμένη έστω κυκλοφορία στην Ελλάδα).
    Μας λες λοιπόν (έμμεσα πλην σαφώς) ότι σε τυχαία μαγαζιά κάπου στην Ελλάδα, έχεις πέσει πάνω σε εργαλεία Deen.
    Τα παραπάνω εννοείται τα γράφω χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης.

  13. #2068
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Κυριε super-moderator: αν δεν πείς θα υποβληθεις σε βασανιστήριο αναμονης επ'απειρο για Koken καρυδακια

  14. #2069
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Κοκεν στην Ελλάδα βρίσκεις λίγο πολύ παντού. Εκεί που δεν το περιμένεις βρίσκεις μια συλλογή με καρυδακια ή κάποια εργαλεία από παλιό στοκ. Ή θα βρεις πληρέστερες συλλογές από impact καρυδακια σε μαγαζιά που πουλάνε εργαλεία βουλκανιζατέρ.
    Μπορεί κάποιος να βρει ψαλίδι deen ή κάποιο εργαλείο σε ένα μαγαζί που να εξειδικεύεται σε κάποια συγκεκριμένα εργαλεία.

    Το ίδιο ισχύει και για stahl πχ που δεν έχει αντιπρόσωπο.

    Στην ελληνική αγορά υπάρχουν τα πάντα.
    Στη Θεσσαλονίκη είχα πετύχει deen. Στις αποθήκες φίλων επίσης. Σε διάφορα μικρά ή μεγάλα μαγαζάκια της Αθήνας κάπου θα υπάρχουν. Μη περιμένετε στοκ και διάφορες επιλογές απ' τη στιγμή που δεν υπάρχει αντιπρόσωπος.
    Το έγραψα μόνο και μόνο επειδή έχει ενδιαφέρον το γεγονός ότι η μάρκα ενός μικρού μαγαζιού της Ιαπωνίας βρήκε το δρόμο για την μικρή ελλαδιτσα.

  15. #2070
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.176
    Βοήθησα έναν φίλο μηχανικό εχθές και είδα μια πολύ απλή αλλά βολική καστάνια που χρησιμοποίησε.
    Είναι σαν πολύγωνο κλειδί, κοντά στα 15+cm μήκος, φτιαγμένο από δύο φύλα ανοξείδωτο που ασφαλίζουν σαν σάντουιτς
    από μία καστάνια σε κάθε άκρο η οποίες έχουν διαμπερείς τρύπες με διαφορετικού μεγέθους αναμονές σε κάθε πλευρά.

    Νομίζω ξεκινά από το μέγεθος που ασφαλίζει μύτες και κλιμακώνει μέχρι το 1/8" .

    Αν ξέρει κάποιος πώς λέγεται γιατί είναι πολύ βολικό.
    Τον έβλεπα να κάνει δουλειά σε δύσκολα σημεία, καθαρίζοντας σπειρώματα, πιάνοντας αλλεν, καρυδάκια, μύτες.

    Μια σταλιά κλειδί, μια μεσαία θέση στην εργαλειοθήκη.

    υγ: είχε διαφορά η σειρά των λέξεων στην αναζήτηση.

    κλειδί με αναστρεφόμενες καστάνιες και καστάνια ψυκτική το βρήκα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	200601073-1.jpg 
Προβολές:	113 
Μέγεθος:	28,5 KB 
ID:	446119

    στοιχεία
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 10/09/2023 στις 11:00.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 14:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 16:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF