Σελίδα 14 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 4910111213141516171819 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 322

Θέμα: "Το Abs σωζει"....σχεδον

  1. #196
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Ενταξει η πλακα, αλλα αυτο πως γινεται?
    πως γινεται να διανυεις περισσοτερα μετρα μ'ενα συστημα που επιβραδυνει-αφηνει-επιβραδυνει-αφηνει απο το να επιβραδυνεις συνεχομενα?
    δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου, εκτος αν οντως δεν ξερεις τι κανει το abs...

  2. #197
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.683
    παρτε ενα smt.
    απενεργοποιηστε το abs ,παρτε φορα, φουλ γκαζια και τσαρουχωστε τα φρενα τερμα.
    καντε το ιδιο με abs.
    θα σταματησει ΠΟΛΥ νωριτερα με το abs και βαζω και στοιχημα.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  3. #198
    καλά όλα αυτά αλλά με το abs δεν θα νοιώσεις ποτέ τη ρευστή ευκοίλια να γλυστράει ανάμεσα στα μπούτια και τη σέλα,
    όταν καταφέρεις μετά από φρενάρισμα 30 μέτρων σε ολισθηρό δρόμο και με μπάντες δεξιά αριστερά να ακινητοποιήσεις όρθιο το μηχανάκι των 220+ κιλών σου....

  4. #199
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.971
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menos Προβολή μηνύματος
    Θα αναφερθω σε μια βολτα που εκανα με τον φιλο μου τον Λαζαρο (Λυκος) πριν μερικες μερες προς την Νοτια Κρητη. Ξεκινησαμε απογευματακι για μια μικρη βολτα (20-25 χιλιομετρων) και επιστροφη Ολα βαιναν καλως εως οτου πεινασα.... Φτανοντας στον προορισμο μας με επιασε μια λιγουρα για γυροπιτα αλλα για κακη μας τυχη το χωριο που επισκεφθηκαμε ειχε μονο ζαχαροπλαστεια και καφεταβερνεια που σου εψηναν οτι περισσευε "Ρωτοντας πας στην πολη" λενε.... και αποφασισαμε να ρωτησουμε τον καφεταβερνιαρη. Βλεποντας ο καφεταβερνιαρης πως δεν θα εβλεπε ψιχουλο απο εμας μας παρεπεμψε στο παρακατω κοντινο χωριο..... extra 20 χιλιομετρα + 20 επιστροφη Στο διαο... ας παμε! Φτανοντας ανακαλυψαμε πως ειχε 2 περιπτερα και ενα καφεταβερνειο ΕΛΕΟΣ!!! Σε 1 ωρα νυχτωνε και το κοντινοτερο χωριο απεχε μολις 8 χιλιομετρα. Φυγαμε... με τσιτωμενα τα νευρα, το στομαχι και τα γκαζια!! Καθως βρισκομασταν στην τελικη ευθεια με 120-130 πεταγεται στα 20 μετρα ενα κοπροσκυλο (με γεωμετρικη ακριβεια) στη μεση του δρομου!!!! Σφιγγω τα χερια στο τιμονι και την παλαμη στο φρενο. "Γ@μιμεν@ ABS ΔΟΥΛΕΨΕΕΕΕ" ουρλιαζα μεσα στο κρανος και ο γ@μι@λης ο κοπρος επαθε αγκυλωση απο τον φοβο και δεν κουνουσε..... Ειχα κατεβει στα 70Km απο 130Km στα 20 μετρα και το πισω ποδι του κ@πρου χτυπησε το μεγαλο δαχτυλο του αριστερου μου ποδιου.... ΚΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙ να φωναζει το σκυλι τρεχοντας στο απεναντι χωραφι και ΩΩΩΩΩΩΩΩΩχχ να ουρλιαζω εγω μεσα στο κρανος μου!!! Ευτυχως που ειχα ABS αλλιως την ειχαμε βαμμενη και οι δυο. Τελικα το ABS σωζει... ...σχεδον.
    το τεργΚετ φιξέιΣον όμως μπορεί να σκοτώσει...
    Για ψάξου λίγο!
    ανανήψαντας

  5. #200
    Μια φορά χρειάστηκε να φρενάρω τα πάντα όλα .

    Χωρίς abs και όλα πήγαν καλά ( όσο αφορά το φρενάρισμα ) . Κανένας τροχός δεν μπλόκαρε , και είμαι βέβαιος ότι πήρα το μέγιστο που μπορούσα να πάρω από το σύστημα πέδησης .

    Βέβαια ο δρόμος είχε καλή άσφαλτο , τα λάστιχα μου είχαν τη σωστή θερμοκρασία και ήταν σχετικά καινούργια , και ο δρόμος ήταν στεγνός .

    Αν ήταν βρεγμένο κάτω , ίσως το αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό , και να το είχα χάσει εντελώς .

    Καλό είναι να υπάρχει και ας μην δουλέψει ποτέ .

  6. #201
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.534
    το πατα ασε θα γινει ΜΟΝΟ στα ορια του μπλοκαρισματος οπoυ χωρις abs βλεπεις τον χριστο φανταρο
    αν το φρεναρισμα γινει τοσο τελεια ωστε να μην υπαρχει μπλοκαρισμα τοτε ειναι σαν να μην υπαρχει οποτε δεν ενοχλει
    εγω ως κουλος το θεωρω απαραιτητο
    δεν καταλαβαινω τους χεραδες που τους ενοχλει

  7. #202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    α, καλως λοιπον ειχα την εντυπωση οτι διανυεις περισσοτερα μετρα σε στεγνη ασφαλτο καθε φορα που πατας μανετα...
    :
    Ειδικα οταν διπλωνει το μπροστινο ειναι σαν να ριξες αγκυρα

    πουτσ@@@@@@@@@

  8. #203
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Ειδικα οταν διπλωνει το μπροστινο ειναι σαν να ριξες αγκυρα

    αν σου διπλωσει το μπροστινο φρεναρεις λαθος...
    αν φρεναρεις σωστα και δυνατα η εξελιξη ειναι εντο...

    εκτος (επαναλαμβανω) αν ο δρομος ειναι γυαλι ειτε απο βροχη ειτε απο κατασκευη...εκει ναι, το abs κανει δουλεια..

  9. #204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αν σου διπλωσει το μπροστινο φρεναρεις λαθος...
    αν φρεναρεις σωστα και δυνατα η εξελιξη ειναι εντο...

    εκτος (επαναλαμβανω) αν ο δρομος ειναι γυαλι ειτε απο βροχη ειτε απο κατασκευη...εκει ναι, το abs κανει δουλεια..
    Μενουμε Ελλαδα φιλος
    πουτσ@@@@@@@@@

  10. #205
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Το ίδιο πράγμα λέτε όλοι (σχεδόν). Ένας έμπειρος αναβάτης φρενάρει αποτελεσματικότερα από ένα ηλεκτρονικό σύστημα. Ένας άπειρος αναβάτης, όχι. Ειδικά σε συνθήκες χαμηλής πρόσφυσης.

    /thread.
    Life begins at 45°.

  11. #206
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.534
    αυτο που λεμε ειναι οτι ο εμπειρος αναβατης μπορει να ειναι κουρασμενος-αφηρημενος κλπ
    αν ολα ειναι τελεια (αναβατης-μοτο-δρομος) τοτε το abs δεν θα παρεμβει καν ποτε ομως δεν ειναι ολα τελεια..........

  12. #207
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Ο έμπειρος αναβάτης λειτουργεί μηχανικά. Αν το φρενάρισμά του επηρρεάζεται από κούραση, αφηρημάδα, τη γκόμενα που τον χώρισε, το μυγάκι στο κράνος, δεν είναι αρκετά έμπειρος.

    Αλλά γενικά ποιο είναι το θέμα; Γιατί γίνεται αυτή η "συζήτηση"; "Γιατί δεν αγοράζετε κι εσείς μοτοσυκλέτες με abs αφού το έκανα εγώ που ΞΕΡΩ"; Ας προτιμάει ο καθένας ό,τι νομίζει για τον εαυτό του...
    Life begins at 45°.

  13. #208
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.534
    η συζητηση γινεται γιατι οταν καποιος αμφισβητει τη χρησιμοτητα του abs οσο εμπειρος κι αν ειναι ακουγεται σαν να πω εγω οτι δεν φοραω ζωνη στο αυτοκινητο γιατι εχω 150 κιλα παγκο κι αν τρακαρω θα κρατηθω απ το τιμονι

  14. #209
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η συζητηση γινεται γιατι οταν καποιος αμφισβητει τη χρησιμοτητα του abs οσο εμπειρος κι αν ειναι ακουγεται σαν να πω εγω οτι δεν φοραω ζωνη στο αυτοκινητο γιατι εχω 150 κιλα παγκο κι αν τρακαρω θα κρατηθω απ το τιμονι
    εντελως ακυρο αυτο που λες...

  15. #210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    νομίζω οτι κανείς δεν το λεει αυτό....
    αυτό που λένε είναι οτι είναι μ@λακία να λυπηθείς τα (κατά μ.ο.) 800€ παραπάνω που έχει το ΑΒΣ όταν πας να αγοράσεις μοτό...
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

Σελίδα 14 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 4910111213141516171819 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 11:43
  3. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 16:37
  4. Ας πλακωθούμε για το Abs....
    από Φιλαλήθης στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 08:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF