Σελίδα 14 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 491011121314151617181924 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 525

Θέμα: Δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας

  1. #196
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    losvre οταν λες τις περισσοτερες δουλειες τι ακριβως εννοεις?

    Να τρυπας ας πουμε ντουβαρια αλλα να κανεις παραλληλα και ξυλουργικα-σιδηρικα πραγματα?

    Βασικα αν ο περισσοτερος ογκος δουλειας σου ειναι ξυλουργικες εργασιες και αντε καμμια φορα να σκασεις καμμια τρυπα στον τοιχο ή σε σιδερο, οκ να το καταλαβω να πας και να παρεις το 12βολτο, αλλιως ποιο το νοημα να φυγεις απο το 18αρι και να πας στο 12αρι?

    Και φυσικα οταν γραφω τρυπα στα ντουβαρια, δεν εννοω μονο τα τουβλα που εκει λιγο-πολυ ολα θα τα καταφερουν, στο μπετο αρχιζουν τα δυσκολα παντα.

    Απο την αλλη μερια τωρα, ειδα οτι προσφατα αγορασες δραπανακι της metabo (καλοριζικο κιολας με την ευκαιρια) που μπορει να ανταπεξελθει στα δυσκολα, οποτε δεν ειναι και ασχημη ιδεα να αγορασεις ενα all around πασπαρτου 12v για να βγαζεις τις μικροδουλιτσες σε συνδυασμο και με το 18αρι fein που ηδη εχεις.
    Γεια σου φασαριας,

    Το 12αρι αν καταλήξω θα το χρησιμοποιώ τριγύρω στο σπίτι, αυτοκίνητο, κλπ. και σε ότι δεν θέλει κρουση και μεγάλο ζορι.

  2. #197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Πω ρε φίλε, έχεις το Φειν το 18αρι? Θα το έπαιρνα αν δεν είχα το Μεταβο. Είναι όπως λένε τόσο καλό?

    Να σε ρωτήσω στις 3800 ρπμ έχει δύναμη αρκετή ή απλά είναι μονό για ψιλά τρυπανάκια?
    Έχει τρελή ροπή παντού. Όπως όλα τα πορτοκαλί...

    Έχω βάλει τρυπάνι 8αρι και τρυπάει μπετό για πλάκα, αλλά δεν θα το συνιστούσα γιατί καίει τα τρυπάνια. Εγώ δε το πήρα για μπετά και λοιπά. Έχω προς το παρόν το μικρό bosch και με βολεύει. Αν θέλω περισσότερη δύναμη θα βάλω ρεύματος.
    Πάντως κάποια στιγμή αν βρω ευκαιρία, θα πάρω και το κρουστικό Fein.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171119_192628.jpg 
Προβολές:	387 
Μέγεθος:	64,6 KB 
ID:	394235

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171119_192855.jpg 
Προβολές:	383 
Μέγεθος:	46,7 KB 
ID:	394236

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171119_192607.jpg 
Προβολές:	386 
Μέγεθος:	58,1 KB 
ID:	394237
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 21/03/2018 στις 06:24.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  3. #198
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Έχει τρελή ροπή παντού. Όπως όλα τα πορτοκαλί...

    Έχω βάλει τρυπάνι 8αρι και τρυπάει μπετό για πλάκα, αλλά δεν θα το συνιστούσα γιατί καίει τα τρυπάνια. Εγώ δε το πήρα για μπετά και λοιπά. Έχω προς το παρόν το μικρό bosch και με βολεύει. Αν θέλω περισσότερη δύναμη θα βάλω ρεύματος.
    Πάντως κάποια στιγμή αν βρω ευκαιρία, θα πάρω και το κρουστικό Fein.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171119_192628.jpg 
Προβολές:	387 
Μέγεθος:	64,6 KB 
ID:	394235

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171119_192855.jpg 
Προβολές:	383 
Μέγεθος:	46,7 KB 
ID:	394236

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171119_192607.jpg 
Προβολές:	386 
Μέγεθος:	58,1 KB 
ID:	394237
    Μισκιν, απο τη φοτο δε βλεπω και τεράστια διαφορά μεταξύ το ΦΕΙΝ και του ΒΟΣΗ σε μέγεθος, ίσως σε βάρος? για μετρησε τα και ζυγισέ τα να δούμε τι θα πάρουμε

  4. #199
    Banned
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    157
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Έχει τρελή ροπή παντού. Όπως όλα τα πορτοκαλί...

    Έχω βάλει τρυπάνι 8αρι και τρυπάει μπετό για πλάκα, αλλά δεν θα το συνιστούσα γιατί καίει τα τρυπάνια. Εγώ δε το πήρα για μπετά και λοιπά. Έχω προς το παρόν το μικρό bosch και με βολεύει. Αν θέλω περισσότερη δύναμη θα βάλω ρεύματος.
    Πάντως κάποια στιγμή αν βρω ευκαιρία, θα πάρω και το κρουστικό Fein.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171119_192628.jpg 
Προβολές:	387 
Μέγεθος:	64,6 KB 
ID:	394235

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171119_192855.jpg 
Προβολές:	383 
Μέγεθος:	46,7 KB 
ID:	394236

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171119_192607.jpg 
Προβολές:	386 
Μέγεθος:	58,1 KB 
ID:	394237
    Απο κοστη που χτυπαμε?
    Ποσο εχει μια μπαταρια?

  5. #200
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Μισκιν, απο τη φοτο δε βλεπω και τεράστια διαφορά μεταξύ το ΦΕΙΝ και του ΒΟΣΗ σε μέγεθος, ίσως σε βάρος? για μετρησε τα και ζυγισέ τα να δούμε τι θα πάρουμε
    Ανάλογα τη μπαταρία που θα βάλεις. Αν θες ελαφρύ πάρε το Bosch. To Fein δεν είναι για " το χρησιμοποιώ τριγύρω στο σπίτι, αυτοκίνητο, κλπ. και σε ότι δεν θέλει κρουση και μεγάλο ζορι" όπως έγραψες παραπάνω. Με την 1.5Αh μπαταρία δε κρατάει πολύ, αν βάλεις μεγαλύτερη είναι βαρύ, σε σχέση με το 12βολτο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nektarios2016 Προβολή μηνύματος
    Απο κοστη που χτυπαμε?
    Ποσο εχει μια μπαταρια?
    Έχει πολλά. Αν κάνεις μια αναζήτηση Fein ASCM 18V θα καταλάβεις. Τώρα αν ρισκάρεις να πάρεις κάποιο μτχ από ebay, θα βρεις φθηνότερο.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  6. #201
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Μισκιν, απο τη φοτο δε βλεπω και τεράστια διαφορά μεταξύ το ΦΕΙΝ και του ΒΟΣΗ σε μέγεθος
    Το ενα είναι 10ν και το άλλο 18.

  7. #202
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Ανάλογα τη μπαταρία που θα βάλεις. Αν θες ελαφρύ πάρε το Bosch. To Fein δεν είναι για " το χρησιμοποιώ τριγύρω στο σπίτι, αυτοκίνητο, κλπ. και σε ότι δεν θέλει κρουση και μεγάλο ζορι" όπως έγραψες παραπάνω. Με την 1.5Αh μπαταρία δε κρατάει πολύ, αν βάλεις μεγαλύτερη είναι βαρύ, σε σχέση με το 12βολτο.
    Το Fein ASCM 12V δε θα κάλυπτε το 90% των εργασιών και βάλε ώστε να μην έχεις και Fein ASCM 18V και το BOSCH 12?

  8. #203
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Το Fein ASCM 12V δε θα κάλυπτε το 90% των εργασιών και βάλε ώστε να μην έχεις και Fein ASCM 18V και το BOSCH 12?
    Το Bosch το έχω χρόνια. Και κάμποσα εργαλεία που ταιριάζουν οι μπαταρίες του. Το Fein το πήρα πρόσφατα και όπως είπα και πιο πάνω, ίσως πάρω και άλλα εργαλεία της Fein.
    Εξάλλου γιατί να μην έχω και Bosch και Fein;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  9. #204
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    .........
    Εξάλλου γιατί να μην έχω και Bosch και Fein;
    Έλα ντε? Μήπως πρόκειται να τσακωθούν μεταξύ τους?

  10. #205
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Έλα ντε? Μήπως πρόκειται να τσακωθούν μεταξύ τους?
    Σωστά λέτε και οι δύο, αλλά με διαφορετικές πλατφόρμες και μπαταριές/ φορτιστές χρειάζεσαι χώρο να τα "απλώσεις" και δεν είναι έυκολο στη μεταφορά εάν δουλέυεις εκτός σπιτιού.

    Βασικά και εγώ τα θέλω όλα αυτά αλλά έχω Μεταβο 18V δράπανο πολλά χρόνια και βγήκε πολύ καλό και πρόσφατα πήρα πριόνι Jigsaw.

    Τώρα με αρέσει το Φειν και αναρωτιέμαι αν χρεiάζονται οι 3800 στροφές ώστε να αποφασίσω και επίσης θέλω/ χρειάζομαι (θα χρειαστεί) το multimaster/ multitalent.

    Aπό θέμα μεγέθους και χρηστικότητας το Bosch 12-15 flexi click είναι από τα τοπ και νομίζω θα με καλύπτει για τις περισσότερες δουλειές στο σπίτι και θα έπαιρνα και την GAS 12V σκούπα χειρός για κουζίνα/ αυτοκίνητο, καλή ιδέα?

    Οπότε πάμε σε τρεις (3) διαφορετικές μπαταρίες

  11. #206
    Τι να τις κάνεις τις 3800 στρ/λ μέσα στο σπίτι, αυτοκίνητο, κλπ.; Πάρε το μούλτι σε ρεύματος (Fein) και το 12βολτο σε bosch.

    Αν και στη θέση σου θα συνέχιζα με ότι ξεκίνησα. Δεν έχει η Metabo αξιόλογο μούλτι μπαταρίας; Το δράπανο της Metabo είναι τόσο βαρύ και χρειάζεσαι και το 12βολτο;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  12. #207
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Τι να τις κάνεις τις 3800 στρ/λ μέσα στο σπίτι, αυτοκίνητο, κλπ.; Πάρε το μούλτι σε ρεύματος (Fein) και το 12βολτο σε bosch.

    Αν και στη θέση σου θα συνέχιζα με ότι ξεκίνησα. Δεν έχει η Metabo αξιόλογο μούλτι μπαταρίας; Το δράπανο της Metabo είναι τόσο βαρύ και χρειάζεσαι και το 12βολτο;

    Βασικά έχω κολλήσει λίγο με τις στροφές γιατί το δικό μου πάει μέχρι τις 1400 και είναι και 2,4 κιλά χωρίς αποσπώμενο τσοκ. Οπότε για λύσε- δέσε μικρές βίδες και λοιπά δεν είναι εύκολο και μπορεί να χαλάσεις τα σπειρώματα.

    Δοκίμασα το μούλτι τησ ΜΕΤΑΒΟ αλλά μου φάνηκε όχι τόσο καλό, κινέζικο. Έχω πάρει το μουλτιμαστερ ρεύματος στον πατέρα μου... άλλη κλάση. Απλά το μουλτι σε μπαταρία κάνεις τα πάντα σε μικρής έκτασης ξυλουργικά, μερεμέτια, κόβεις βίδες, καρφιά, λειαντήρας, κλπ

    Τεσπά, θα τα δοκιμάσω σε μία έκθεση με εργαλεία μετά το καλοκαίρι και θα αποφασίσω.

    Πάντως απο αξιοπιστία το ΦΕΙΝ κομπλε έτσι?

    Ευχαριστώ και καλή μέρα

  13. #208
    Νίκο δε το έχω πολύ καιρό για να βγάλω συμπέρασμα για την αξιοπιστία του. Για τη ποιότητα του μπορώ να βγάλω, είναι άλλη κλάση. Μόνο και μόνο για το σασμάν που έχει αξίζει!
    Μόνο παράπονο που έχω είναι ότι αν βγάλεις το τσοκ και βάλεις απευθείας τη μύτη στο εξάγωνο, κολλάει και δε βγαίνει εύκολα. Νομίζω ότι αυτό το θέμα το έχει με τις μύτες Ε4 όχι με τις C4.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  14. #209
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FB_IMG_1523254997843.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	104,0 KB 
ID:	394648
    Είναι τον ημερών και δεν κρατήθηκα.
    Ποιο λένε να είναι το καλύτερο για αυτήν την δουλειά
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  15. #210
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αξίζει το κόπο; Τι λέτε;

    https://www.e-shop.gr/drapanokatsabi...s-p-TLS.030597

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 14:27
  2. Φόρτιση μπαταρίας
    από harlek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2013, 11:09
  3. προβλημα μπαταριας
    από elnor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 08:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF