Σελίδα 15 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 510111213141516171819 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 281

Θέμα: Όλα είναι δρόμος. Βαλτική και πίσω Ffw...

  1. #211
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Άντε μία από κάτι που δεν θα το έχετε δει πουθενά αλλού.
    ΤΡΕΛΗ ΖΕΣΤΗ ΛΕΜΕ!!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	m1410.jpg 
Προβολές:	862 
Μέγεθος:	85,6 KB 
ID:	192503

  2. #212
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Και λίγο από τριγύρω.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	m1420.jpg 
Προβολές:	865 
Μέγεθος:	93,8 KB 
ID:	192504

  3. #213
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Ένα τέτοιο δεν θα με χάλαγε...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	m1430.jpg 
Προβολές:	863 
Μέγεθος:	94,7 KB 
ID:	192505

  4. #214
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Φύγαμε μαζί με τον όχλο.
    Ένιωθα κάπως άβολα. Πολλές μηχανές τριγύρω ξαφνικά.
    Είναι περίεργο μετά από τόση μοναξιά, ξαφνικά να βλέπεις τόοοοσες μηχανές… Δεν μου άρεσε. Ήθελα να πάω πίσω στην Εσθονία. Ήθελα να είμαι στην Πετρούπολη να πίνω βότκα…

    Φτάσαμε Βουδαπέστη και την υπερπηδήσαμε διακριτικά μιας και δεν είχαν περάσει τρεις μήνες από την τελευταία οδική επίσκεψη.
    Μετά από συνολικά 785 χιλιόμετρα εκείνη την ημέρα και κατά τις 11 παρά τοπική ώρα, φτάσαμε στο λατρεμένο Νόβι Σαντ. Τσιμπούσι και κατά τις 12 κοιμόμασταν σε τοπικό ξενώνα.

    Την επόμενη το πρωί, πρωινό και με χαλαρούς ρυθμούς σε γνωστά πλέον εδάφη, επιστροφή για Σόφια.

    Γνώριμη η διαδρομή, χωρίς ενδιαφέρον για μένα, ανυπομονούσα να πάω Σόφια να τσεκάρω μέιλς και να δω τι γίνεται στο γραφείο…


    Τόσες μέρες πάνω στην μηχανή, είχα συνηθίσει τον ήχο της, τους κραδασμούς της. Την παραμικρή λεπτομέρεια την καταλάβαινα πλέον. Η αλήθεια είναι ότι μετά την πίστα την ένιωθα λίγο διαφορετική. Σκέφτηκα ότι θα είναι η ιδέα μου και ότι τα γκάζια της πίστας με επηρέασαν… Μετά στην βραδινή οδήγηση πριν την Σερβία, την ένιωθα κάπως τραχιά και τον ήχο της πιο μπράου, μπράου… Ρε λες…? Να θέλουμε λάδια…?
    Πάμε για ύπνο και βλέπουμε…
    Ξυπνήσαμε το πρωί…
    Πάλι πάμε και βλέπουμε… Και βλέπουμε… Και βλέπουμε…

    Κάπου εκεί στο Πίριν, λιγότερο από 20 χιλιόμετρα από τα σύνορα με την Βουλγαρία, σταματήσαμε για βενζίνα. Το άφησα να ηρεμήσει λίγο και τσέκαρα για λάδια… Ναιαιαιαια…? Με ακούτε????? Που είναι τα λάδια??? Όχι πως δεν φαινόταν τίποτα… αλλά τόσο χαμηλά δεν τα έχω ξαναδεί… Ρε τον μαλάκα σκέφτηκα… Θα την πατήσω σαν ερασιτέχνης…
    Πήρα ένα λάδι ότι να ‘ναι από τα παιδιά στο βενζινάδικο… Χάλασα και το τελευταίο συνάλλαγμα που είχαμε για κάτι ψευτοκρουασάν. Αράξαμε σε μια σκιά και περιμέναμε να κουλάρει και η μηχανή… Μετά από κανά εικοσάλεπτο προσπάθησα να ανοίξω την τάπα λαδιού. Σαν θύμα και εγώ την είχα αλλάξει με αυτή της Τούρατεκ.
    Χα…
    Τίποτα. Το φελέκι μου…
    Θα είναι ακόμα πολύ ζεστό σκέφτηκα… Ας το αφήσω κανα 15λεπτο ακόμα…
    Έλα που δεν… Όλα αυτά με το κλειδάκι – μπρελόκ που παρέχει η ίδια η εταιρεία.
    Έβγαλα και την εργαλειοθήκη να δοκιμάσω. Χρειάζεσαι ειδικό νούμερο στα άλεν μιας και αυτή είναι η ιδέα. Να μην μπορούν να σου την κλέψουν εύκολα. Τίποτα. Και δώστου και έτσι και αλλιώς… Σούπα η υποδοχή για το άλεν…
    Ήρθαν και τα παιδιά από το βενζινάδικο να βοηθήσουν. Καταλήξαμε όλοι μαζί σε ένα συνεργείο κανα δυο χιλιόμετρα πιο πίσω.
    Ο μάστορας πρέπει να ήταν στο δεύτερο λίτρο ρακής και με δυσκολία στεκόταν όρθιος. Αποφασισμένος να δώσει λύση στο πρόβλημα, πήρε την βαριά και το καλέμι και χίμηξε προς το μοτέρ του βεστρομ.
    Άσε κολέγκα…
    Θα μπορούσα να το παρατήσω και να πάω στο σέρβις μου στην Σόφια να το λύσουν το πρόβλημα. Δεν είχαμε παραπάνω από 70 χιλιόμετρα για Σόφια. Άλλο όμως να σου στεγνώσει το μοτέρ και να πάρεις κανά πιστόνι στο χέρι επειδή ξεχάστηκες ή δεν ήξερες και άλλο να το ξέρεις ότι στεγνώνει μέσα στον Αύγουστο και εσύ συνέχισες…
    Γι’ αυτό και επέμεινα..
    Τελικά συμπλήρωσα κάπου στα 550 εμ ελ λάδι. Πολύ ή λίγο δεν ξέρω. Για 7800 φορτωμένα πραγματικά χιλιόμετρα νομίζω καλά είναι.
    Έπεσε γέλιο καλό με την όλη φάση. Όχι πως δεν λαχτάρισα ή δεν αγχώθηκα. Ήταν καλό μάθημα. Μόνο από τύχη είχε πάει καλά όλο αυτό το ταξίδι.



    Φιλόξενοι άνθρωποι οι Σέρβοι…
    Έπλυνα και τα χέρια μου.
    Μόνο που μπέρδεψα το σαπούνι με την Ρακί…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	m1440.jpg 
Προβολές:	861 
Μέγεθος:	95,1 KB 
ID:	192506

  5. #215
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Ευχαριστώ Τούρατεκ για την αξέχαστη εμπειρία που μου πρόσφερες…

    Ιδού η επιστημονική διεργασία στην αλουμινένια μου τάπα…




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	m1460.jpg 
Προβολές:	861 
Μέγεθος:	94,0 KB 
ID:	192507

  6. #216
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Αν τύχει και περάσετε από Πίριν, σίγουρα θα αναγνωρίσετε το απίστευτο σέρβις.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	m1450.jpg 
Προβολές:	859 
Μέγεθος:	95,7 KB 
ID:	192508

  7. #217
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Φτάσαμε Σόφια κατά τις 6 το απόγευμα. 500 χιλιόμετρα για εκείνη την μέρα…
    Την μηχανή την ξανακούνησα 16 γενάρη όπου και κατέβηκα μ’ αυτή στην Ελλάδα για να την ετοιμάσω για το επόμενο ταξίδι… :wacko:


    Τα νούμερα απίστευτα. Κατόπιν επιστροφής κατάλαβα τι είχαμε κάνει.
    6945.7 πραγματικά χιλιόμετρα + κάπου στα 100 μιας και ξέχασα να μηδενίσω το τζιπιες το πρώτο πρωί κατά την αναχώρησή μας από την Σόφια.
    Παίζοντας με τις πράξεις και το κομπιουτεράκι έχουμε, 250 ώρες συνολικού ταξιδιού, 28 περίπου χιλιόμετρα την ώρα…

    Από τις 250 ώρες που ήμασταν "διακοπές" τις 95 τις περάσαμε πάνω στην μηχανή, ενώ τις 87 από αυτές κινούμασταν… Πιο απλά, σχεδόν το 40% (38%) του χρόνου μας τον περάσαμε πάνω στην μηχανή. Σε ανεφοδιασμούς και μικρές στάσεις το τζιπιες κλείνει. (ελεγχόμενο από τον κεντρικό διακόπτη)
    Παρακολουθώντας το κοντέρ του βεστρομ, καταλήξαμε ότι κλέβουμε κάτι λίγο περισσότερο από 11%. Κάπως έτσι βγαίνει το «πήγαινα δικάβαλο φορτωμένος με το 650 με 190…» Ούτε στα πιο τρελά σας όνειρα… Το σασί είχε γίνει σούπα και τα φιδάκια τέτοιες κινήσεις δεν ξέρουν να τις κάνουν… Είχε χάρη το ς3 που παραλίγο να μας καβαλήσει καθώς προσπερνούσα ένα κομβόι από νταλίκες και αναγκαστικά ακουμπήσαμε τα 170 χιλιόμετρα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	report.jpg 
Προβολές:	852 
Μέγεθος:	37,8 KB 
ID:	192509

  8. #218
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Σας φιλώ και σας εύχομαι μία τέλεια και ηλιόλουστη μέρα!
    Δυστυχώς δεν θα τα καταφέρω να ανεβάσω to ταξιδιωτικό που ήθελα από την πρωτοχρονιάτικη μου επίσκεψή στο Ιράν.
    Κάπως πρέπει να δικαιολογήσουμε και τα χρήματα που παίρνουμε εδώ πέρα και χρόνος δεν υπάρχει. Αναβολή επ’ αορίστου μιας και το επόμενο ταξιδιωτικό που θα σας μεταφέρω ακόμα δεν έχει πραγματοποιηθεί.
    Ραντεβού στα μέσα Απρίλη αδέλφια!!!!




    Από τους βασικούς λόγους που τις αγόρασα… Το βαρετό και μίζερο ξεπακετάρισμα της επιστροφής είχε τώρα άλλη γεύση…
    :saku::saku::saku::saku::saku::saku:



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	m1470.jpg 
Προβολές:	844 
Μέγεθος:	91,8 KB 
ID:	192510

  9. #219
    Βουνό και θάλασσα... Το avatar του/της Greg_950 S
    Εγγραφή
    13/02/2010
    Μηνύματα
    186
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
    Αν τύχει και περάσετε από Πίριν, σίγουρα θα αναγνωρίσετε το απίστευτο σέρβις.
    Cisto posto, gospodine !!!!

  10. #220



























































    Πάντα τέτοια και καλύτερα Πάνο

    :lapin kulta: :lapin kulta: :lapin kulta: :lapin kulta: :lapin kulta:






    εχω πει οτι ταξιδιωτικα δικά σου και του Uriah heep δεν εχει νοημα να ξανασχολιάσω πλέον.... απλα τα βλεπω ονειρευόμενος
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #221
    safety doesn't happen by accident

  12. #222
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830
    Topa!

    Ledighet och rida





  13. #223
    Ωραιος! επομενη φορα Κοπενχαγη στειλε πμ να σε ξεναγησω και λιγο περα απ το κεντρο!
    Α! και να συζητησουμε για το θεμα της επικοινωνιας...πως το λυνουμε, γιατι εγω μπηκα στο τεταρτο χρονο και ακομα δεν...Ατιμα Βαλκανια!
    done.

  14. #224

    Smile

    Πανο μπραβο φιλε για την περιγραφη και τις φωτογραφιες Αν σου ειναι ευκολο θελω να μου πεις τι μαρκα navigator εχεις και αν εμεινες ευχαριστημενος ,γιατι ειμαι στη φαση να αγορασω , και το βασικοτερο αν ειναι αδιαβροχο .Ευχαριστω εκ των προτερων, και καλα ταξιδια να εχεις

  15. #225
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    ομορφες εικονες..
    ομορφα λογια..

    ομορφο ταξιδι..
    μια ομορφια ολα..



    για συνεπιβατη που δεν ειχε κανει ταξιδια κ μαζεμενα χιλιομετρα.. διακρινω μια σιδεροκωλιαση;

    η απλα δεν ανεφερες τις παντοφλιες κ τα μπινελικια;

    :wacko:

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF