Σελίδα 15 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617181920 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 336

Θέμα: TZR2501KT κ TZR125 4DL

  1. #211
    Το ενα το ρελε συνδεετε με τη μιζα και το αλλο με το συμπλεκτη το σταντ και τη νεκρα. Καταργησετα και ενωσε τα καλωδια ωστε να πηγαινει ρευμα στην ηλεκτρονικη.

  2. #212
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Το ενα το ρελε συνδεετε με τη μιζα και το αλλο με το συμπλεκτη το σταντ και τη νεκρα. Καταργησετα και ενωσε τα καλωδια ωστε να πηγαινει ρευμα στην ηλεκτρονικη.
    μα δεν εχω θεμα με τα ρελε πια. μιζαρω κανονικα. σπιθα δεν εχω. το πιο πιθανο να φταινε τα πηνια-πικαπ. ειναι απο αλλο μηχανακι τρυπημενα στην πλακα ετσι ωστε να φωλιασει στο καπακι. αλλα αυτο δνε μας λεει απαραιτητα οτι ειναι και στις σωστες μοιρες ωστε να δουλεψει..

  3. #213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    αυτο που με δυσκολευει ειναι να καταλαβω γιατι και πως με τα καλωδια που περισσευουν, που δνε κανουν αμεσα καποια δουλεια δηλαδη. πχ, το σκουρο γαλαζιο παει απο την ηλεκτρονικη κατευθειαν στον διακοπτη του συμπλεκτη αμπραγιαζ κι απο κει φευγει ως μαυροκιτρινο που πααει στο ρελε.τωρα αυτο ειναι ρευμα η σωμα?
    Οι εντολές διακοπής είναι στο 99% σώμα όχι ρεύμα.
    Σημαίνει ότι αν ακουμπήσεις τα καλώδια αυτά σε σώμα ΜΑΛΛΟΝ δουλεύει...
    Για όπου δεν είσαι σίγουρος χρησιμοποίησε 12v δοκιμαστικό αντί για σκέτο καλώδιο, (αν ενώσεις σώμα με σώμα δουλεύει σαν απλό σύρμα, αν ενώσεις σώμα με ρεύμα ανάβει το λαμπάκι και δεν καις τίποτα!)
    Αν τα πηνία δεν είναι χρονισμένα έχεις σπινθήρα αλλά σε λάθος χρόνο.. ΕΧΕΙΣ όμως!
    Βρες το wiring diagram μόνο του ignition να σε βοηθήσουμε αυτό που έχεις ποστάρει είναι όλη η καλωδίωση
    burn the rubber not your soul

  4. #214
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από player1 Προβολή μηνύματος
    Οι εντολές διακοπής είναι στο 99% σώμα όχι ρεύμα.
    Σημαίνει ότι αν ακουμπήσεις τα καλώδια αυτά σε σώμα ΜΑΛΛΟΝ δουλεύει...
    Για όπου δεν είσαι σίγουρος χρησιμοποίησε 12v δοκιμαστικό αντί για σκέτο καλώδιο, (αν ενώσεις σώμα με σώμα δουλεύει σαν απλό σύρμα, αν ενώσεις σώμα με ρεύμα ανάβει το λαμπάκι και δεν καις τίποτα!)
    Αν τα πηνία δεν είναι χρονισμένα έχεις σπινθήρα αλλά σε λάθος χρόνο.. ΕΧΕΙΣ όμως!
    Βρες το wiring diagram μόνο του ignition να σε βοηθήσουμε αυτό που έχεις ποστάρει είναι όλη η καλωδίωση
    κι εγω ετσι νομιζα αλλα πλεον δεν ειμαι 100% σιγουρος. γιατι αν δεν ειναι χρονισμενα τα πικαπ- πηνιο υψηλης μπορει να μην φορτιστει το πυκνοτακι της ηλεκτρονικης που καταληγει να δινει στον πολλαπλασιαστη. σωστα η καπου τα μπερδεψα? διαγραμμα αναφλεξης δυσκολα. εδω με το ζορι αυτο βρηκα. τι θα ηθελες να δεις ακριβως?

  5. #215
    Παμε παλι.Το ενα ρελε ειναι για να μπλοκαρει το μπουτον της μιζας οταν ο κινητηρας δουλευει.Το αλλο σου κοβει το ρευμα στο μπουζι οταν π.χ εχεις ταχυτητα και το σταντ κατεβασμενο.Σε εμενα ετυχε να χαλασει το neutral switch που ειανι στα καρτερ με απο τελεσμα να μην εχω ενδειξεις στο καντραν οποτε με κατεβασμενο σταντ να μην παιρνει το μηχανακι μπροστα.

  6. #216
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Παμε παλι.Το ενα ρελε ειναι για να μπλοκαρει το μπουτον της μιζας οταν ο κινητηρας δουλευει.Το αλλο σου κοβει το ρευμα στο μπουζι οταν π.χ εχεις ταχυτητα και το σταντ κατεβασμενο.Σε εμενα ετυχε να χαλασει το neutral switch που ειανι στα καρτερ με απο τελεσμα να μην εχω ενδειξεις στο καντραν οποτε με κατεβασμενο σταντ να μην παιρνει το μηχανακι μπροστα.
    εχω ηδη απομονωσει αυτο το ενδεχομενο γεφυρωνοντας ολους αυτουςτους διακοπτες. και τα δυο ρελε νομιζω πλεον λειτουργουν κανονικα. με εχει πιασει απελπισια.. θα του χωσω καμια πλεξουδα πηνια κλπ απο κανενα μανιβελατο.. και την μανιβελα φυσικα και θα ησυχασω. ουτε ρελε ουτε σπασιμο..

  7. #217
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gourouni
    Εγγραφή
    06/11/2008
    Μηνύματα
    158
    Μιλάμε έχω κουραστεί με τα ηλεκτρικά σου...απελπισία έιναι...
    Δεν έιναι και σαν τις παλιές καλές tv που τους εδεινες ένα κατακεφαλο και επερναν εμπρός...
    Καλη συνέχεια και τσακο κανα δυο να δροσιστης...
    fate tin skoni mou.xa!

  8. #218
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gourouni Προβολή μηνύματος
    Μιλάμε έχω κουραστεί με τα ηλεκτρικά σου...απελπισία έιναι...
    Δεν έιναι και σαν τις παλιές καλές tv που τους εδεινες ένα κατακεφαλο και επερναν εμπρός...
    Καλη συνέχεια και τσακο κανα δυο να δροσιστης...
    καταρα θα ειναι... εγω που τα μισω ολα σε μενα συμβαινουν.. δεν μπορουσε να ηθελε κατι τορνο? ( θα ελεγα καναν στροφαλλο αλλα ζητησε ηδη..χαχαχχαα)

  9. #219
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    καταρα θα ειναι... εγω που τα μισω ολα σε μενα συμβαινουν.. δεν μπορουσε να ηθελε κατι τορνο? ( θα ελεγα καναν στροφαλλο αλλα ζητησε ηδη..χαχαχχαα)
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  10. #220
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Da.Vintage Προβολή μηνύματος
    ε ναι ρε Γιωργο.. μονο τα ηλεκτρικα μου τη δινουν κι ολο ηλεκτρικα προβληματα εχω... srx tzr cbr...

  11. #221
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2008
    Μηνύματα
    190
    Συνήθως τα θηλυκα βύσματα εχουν τάση ( ή παίρνουν γείωση) και τα αρσενικά δινουν γείωση (ή παίρνουν τάση)
    Χοντροειδώς το λέω, μην αρχίσετε οτι ετσι αυτό και εκείνο κτλ!!
    Το "ματι" της ανάφλεξης μπορείς να δείς αν δουλεύει.Βαλε το πολύμετρο στα ακρα του θα πρέπει να σου δείχνει 80-150Ωμ.
    Αν δείχνει τοσο, γύρνα κανα δυο μανιβελίες, οταν θα περνάει απο μπροστα του η προεξοχή του βολάν θα πρέπει το πολύμετρο να γυρναει στιγμιαία σε μηδέν και μετα άπειρο.
    Το οτι είναι σε άλλη θέση απο την κανονική πάλι θα σου έδινε σπίθα αλλα σε λάθος στιγμή. Ο πυκνωτής στην ηλεκτρονική θα φορτίσει πάλι μιας και θα περάσουν 360μοιρες μεχρι να ξανα αδειάσει.
    Δες λίγο και εδω μήπως σε βοηθήσουν οι τιμές των υλικων. Δεν ξερω βέβαια για ποιο μοντέλο είναι, αλλα συνήθως δεν αλλάζουν και πολύ. http://rd500lc.free.fr/rd-fzr/rd_electrics_en.html

  12. #222
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kapnias Προβολή μηνύματος
    Συνήθως τα θηλυκα βύσματα εχουν τάση ( ή παίρνουν γείωση) και τα αρσενικά δινουν γείωση (ή παίρνουν τάση)
    Χοντροειδώς το λέω, μην αρχίσετε οτι ετσι αυτό και εκείνο κτλ!!
    Το "ματι" της ανάφλεξης μπορείς να δείς αν δουλεύει.Βαλε το πολύμετρο στα ακρα του θα πρέπει να σου δείχνει 80-150Ωμ.
    Αν δείχνει τοσο, γύρνα κανα δυο μανιβελίες, οταν θα περνάει απο μπροστα του η προεξοχή του βολάν θα πρέπει το πολύμετρο να γυρναει στιγμιαία σε μηδέν και μετα άπειρο.
    Το οτι είναι σε άλλη θέση απο την κανονική πάλι θα σου έδινε σπίθα αλλα σε λάθος στιγμή. Ο πυκνωτής στην ηλεκτρονική θα φορτίσει πάλι μιας και θα περάσουν 360μοιρες μεχρι να ξανα αδειάσει.
    Δες λίγο και εδω μήπως σε βοηθήσουν οι τιμές των υλικων. Δεν ξερω βέβαια για ποιο μοντέλο είναι, αλλα συνήθως δεν αλλάζουν και πολύ. http://rd500lc.free.fr/rd-fzr/rd_electrics_en.html

    · Ο χαρακτήρας είμαι εγώ, η συμπεριφορά μου εξαρτάται από εσένα.
    www.agmalarm.gr https://www.facebook.com/giorgos.marazotis https://twitter.com/GMarazotis

  13. #223
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2008
    Μηνύματα
    190
    Ξαναδιαβασα λίγο τα προηγούμενα post σου.
    Δες λίγο τα πηνία σου, οχι αυτα που πάνε στον ανορθωτή αλλα αυτα που πάνε στην ηλεκτρονικη.
    Συνηθως τα πρωιμα cdi ειχαν δυο πηνία ενα για τις χαμηλές και ενα για τις ψηλές.
    Αυτο για τις χαμηλές ειναι με την μεγάλη ωμική τιμη και το αλλο για τις ψηλές. Αυτο γιατί δεν επαρκεί η τάση απο ενα πηνίο ετσι ωστε και να φορτίζει ο πυκνωτης στις χαμηλές και να μην εχει υπερταση στις ψηλές.
    Μου εχει τυχει σε ηλεκτρονικη εξωλέμβιας να εχει ψυχρη κολλήση και να δίνει τάση στο πολύμετρο με τον πολλαπλασιαστή στον αερα αλλα να γονατίζει η ταση με τον πολλαπλασιαστή επάνω.
    Δεν εχω εμπειρια απο το συγκεκριμένο μηχανάκι οπότε ισως να μην ισχύουν.

  14. #224
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kapnias Προβολή μηνύματος
    Συνήθως τα θηλυκα βύσματα εχουν τάση ( ή παίρνουν γείωση) και τα αρσενικά δινουν γείωση (ή παίρνουν τάση)
    Χοντροειδώς το λέω, μην αρχίσετε οτι ετσι αυτό και εκείνο κτλ!!
    Το "ματι" της ανάφλεξης μπορείς να δείς αν δουλεύει.Βαλε το πολύμετρο στα ακρα του θα πρέπει να σου δείχνει 80-150Ωμ.
    Αν δείχνει τοσο, γύρνα κανα δυο μανιβελίες, οταν θα περνάει απο μπροστα του η προεξοχή του βολάν θα πρέπει το πολύμετρο να γυρναει στιγμιαία σε μηδέν και μετα άπειρο.
    Το οτι είναι σε άλλη θέση απο την κανονική πάλι θα σου έδινε σπίθα αλλα σε λάθος στιγμή. Ο πυκνωτής στην ηλεκτρονική θα φορτίσει πάλι μιας και θα περάσουν 360μοιρες μεχρι να ξανα αδειάσει.
    Δες λίγο και εδω μήπως σε βοηθήσουν οι τιμές των υλικων. Δεν ξερω βέβαια για ποιο μοντέλο είναι, αλλα συνήθως δεν αλλάζουν και πολύ. http://rd500lc.free.fr/rd-fzr/rd_electrics_en.html
    κατατοπιστικοτατο λινκ αλλα εκει στι
    θα το δοκιμασω. το πηνιο υψηλης? τι αντισταση θελει να εχει?

    Source coil 1 (G-Br) 128-193 Ohms 127 Ohms +-20%
    Source coil 2 (Br-R) 3.6-5.4 Ohms 18 Ohms +-20%
    Ignition coil primary 0.26-0.4 Ohms 0.67 Ohms +-20%
    Ignition coil secondary 4.7-7.0 kOhms 12.0 kOhms +-20%

  15. #225
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kapnias Προβολή μηνύματος
    Ξαναδιαβασα λίγο τα προηγούμενα post σου.
    Δες λίγο τα πηνία σου, οχι αυτα που πάνε στον ανορθωτή αλλα αυτα που πάνε στην ηλεκτρονικη.
    Συνηθως τα πρωιμα cdi ειχαν δυο πηνία ενα για τις χαμηλές και ενα για τις ψηλές.
    Αυτο για τις χαμηλές ειναι με την μεγάλη ωμική τιμη και το αλλο για τις ψηλές. Αυτο γιατί δεν επαρκεί η τάση απο ενα πηνίο ετσι ωστε και να φορτίζει ο πυκνωτης στις χαμηλές και να μην εχει υπερταση στις ψηλές.
    Μου εχει τυχει σε ηλεκτρονικη εξωλέμβιας να εχει ψυχρη κολλήση και να δίνει τάση στο πολύμετρο με τον πολλαπλασιαστή στον αερα αλλα να γονατίζει η ταση με τον πολλαπλασιαστή επάνω.
    Δεν εχω εμπειρια απο το συγκεκριμένο μηχανάκι οπότε ισως να μην ισχύουν.
    κι εγω νομιζα οτι τα δυο πηνια ειναι για τα φωτα.... εδω τα πηνια μου

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	$(KGrHqR,!ogF!OECGCOWBQT)!oLNQQ~~60_58.JPG 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	52,7 KB 
ID:	295213

Σελίδα 15 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617181920 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF