Σελίδα 154 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 54104144149150151152153154155156157158159164204254 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 2.296 έως 2.310 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #2296
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Μπορούμε να το πάμε ένα βήμα παρακάτω και το κράτος να επιβραβεύει όσους έχουν υγιές σωματικό βάρος.
    Επικίνδυνα μονοπάτια...
    Think faster than you ride

  2. #2297
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Δε λέμε και τίποτα για τον κορονοιό?
    Sent from me using a computer.

  3. #2298
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δε λέμε και τίποτα για τον κορονοιό?
    Αμέ. Όποιος κολλάει, να πληρώνει έξτρα φόρο επειδή δεν πρόσεχε.
    Life begins at 45°.

  4. #2299
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Πρότεινα φόρο και σε άλλα εκτός του τσιγάρου.
    Λαχανικά-φρούτα 0 φόρος.
    Γλυκά, επεξεργασμένα κρέατα, fast-food (πχ. ΦΠΑ 30% και ένα μεγάλο ποσοστό να πηγαίνει στο σύστημα υγείας)

    Όποιος έχει bmi40 πάλι θα έχει πληρώσει τον αντίστοιχο φόρο

    Με ένα πακέτο την ημέρα είτε είσαι μαραθωνοδρόμος είτε όχι, αλλάζουν οι πιθανότητες για καρκίνο του πνεύμονα?

    Μπορούμε να το πάμε ένα βήμα παρακάτω και το κράτος να επιβραβεύει όσους έχουν υγιές σωματικό βάρος.

    Για τα κληρονομικά δεν υπάρχει λογική στη διάκριση.

    Μιλάω για το τί μπορεί να ελέγξει ένας πολίτης
    Δεν εχω θεμα με την φορολογηση κατα την οποια ο,τι πρεπει να παει στο συστημα υγιειας να πηγαινει κοκ.
    Μια ομως καθολικη κατα καποιο τροπο αναπτυξη μιας τετοιας στατηγικης και ειναι ανεφαρμοστη και παλι θα υπαρχουν οσες "αδικιες" υπαρχουν και τωρα αλλα σε ενα ομως πολυ πιο περιπλοκο σχημα. Μπορει να βρει κανεις απειρα παραδειγματα γιατι.

    Και στο κατω κατω τα οποια οικονομικα προβληματα εχει μια χωρα η και ο κοσμος ολοκληρος (και τα οποια τελικα επιρεαζουν και τα συστηματα υγειας) δεν οφειλονται ουτε σε ελλειψη πορων ουτε σε πολιτες που αρεσκονται στις καταχρησεις. Οφειλονται στη κακοδιαχειριση, την ανικανοτητα και την διαφθορα. Αν βγει λοιπον μια κυβερνηση και αρχισει το τροπαρι "δε ζεις ιδανικα αρα πληρωνε" ειναι σα να σου πεταει το μπαλακι εσενα υπονοοντας πως η ιδια ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις της.

    ΥΓ οι ουσιαστικες αλλαγες ειναι παντα βαθιες. Πχ σε μια χωρα με προβλημα ανεργειας δε κανεις τιποτε δινοντας περισσοτερα χρηματα σε επιδοματα.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 17/12/2020 στις 11:39.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #2300
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αμέ. Όποιος κολλάει, να πληρώνει έξτρα φόρο επειδή δεν πρόσεχε.
    Ατομική ευθύνη κι έτς?
    Sent from me using a computer.

  6. #2301
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω θεμα με την φορολογηση κατα την οποια ο,τι πρεπει να παει στο συστημα υγιειας να πηγαινει κοκ.
    Μια ομως καθολικη κατα καποιο τροπο αναπτυξη μιας τετοιας στατηγικης και ειναι ανεφαρμοστη και παλι θα υπαρχουν οσες "αδικιες" υπαρχουν και τωρα αλλα σε ενα ομως πολυ πιο περιπλοκο σχημα. Μπορει να βρει κανεις απειρα παραδειγματα γιατι.

    Και στο κατω κατω τα οποια οικονομικα προβληματα εχει μια χωρα η και ο κοσμος ολοκληρος (και τα οποια τελικα επιρεαζουν και τα συστηματα υγειας) δεν οφειλονται ουτε σε ελλειψη πορων ουτε σε πολιτες που αρεσκονται στις καταχρησεις. Οφειλονται στη κακοδιαχειριση, την ανικανοτητα και την διαφθορα. Αν βγει λοιπον μια κυβερνηση και αρχισει το τροπαρι "δε ζεις ιδανικα αρα πληρωνε" ειναι σα να σου πεταει το μπαλακι εσενα υπονοοντας πως η ιδια ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις της.

    Εντάξει είναι η κυβέρνηση.

    Είναι τόσο εντάξει που πριν τον εμβολιασμό με το συγκεκριμένο εμβόλιο δηλώνεις ότι ενημερώθηκες και γνωρίζεις τις πιθανές παρενέργειες.

    Κι επειδή σήμερα υπάρχει, αυριο το κατεβάζουν εδώ:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	entypoemvoliasmou.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	70,2 KB 
ID:	423698

    Πότε ενημερωθήκαμε; Ποιος παππούς, μέσος άνθρωπος μη γιατρός ή παιδί (άνω των 16 - κι εδώ με επιφύλαξη γιατι 150κάτι μόνο ήταν οι εθελοντές 16-18) κλπ έχει τις απαραίτητες γνώσεις και μπορεί να ρωτήσει κάτι και να ξέρει τι να ρωτήσει και να το κατανοήσει;

    - Είναι ασφαλές;
    - Φυσικά, το λέει η εταιρεία και το FDA (δεν θυμάμαι τον αντίστοιχο Ευρωπαϊκό οργανισμό).

    Δεν θυμάμαι να υπέγραψα κάτι για όλα τα υπόλοιπα εμβόλια που έχω κάνει σε μένα ή στα παιδιά μου.
    Τελευταία τροποποίηση από sniper; 17/12/2020 στις 12:24.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #2302
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Πρότεινα φόρο και σε άλλα εκτός του τσιγάρου.
    Λαχανικά-φρούτα 0 φόρος.
    Γλυκά, επεξεργασμένα κρέατα, fast-food (πχ. ΦΠΑ 30% και ένα μεγάλο ποσοστό να πηγαίνει στο σύστημα υγείας)

    Όποιος έχει bmi40 πάλι θα έχει πληρώσει τον αντίστοιχο φόρο

    Με ένα πακέτο την ημέρα είτε είσαι μαραθωνοδρόμος είτε όχι, αλλάζουν οι πιθανότητες για καρκίνο του πνεύμονα?

    Μπορούμε να το πάμε ένα βήμα παρακάτω και το κράτος να επιβραβεύει όσους έχουν υγιές σωματικό βάρος.

    Για τα κληρονομικά δεν υπάρχει λογική στη διάκριση.

    Μιλάω για το τί μπορεί να ελέγξει ένας πολίτης
    Έχεις φοβερή φαντασία πάντως σε παραδέχομαι.
    Αν ο πολίτης όμως μπορούσε να ελέγξει το κράτος θα είχαμε και δημοκρατία
    Οπότε δες το παρακάτω βίδεο μπας και καταλάβεις που πάνε οι φόροι μας


    Από το 1,20 και μετά είναι η ουσία

    https://youtu.be/S9w57gmAjZY




    ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΚΛΑΒΑ ΚΟΥΦΑΛΕΣ
    Ο ΜΠΑΚΛΑΒΑΣ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ !

  8. #2303
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Επικίνδυνα μονοπάτια...

    Μπα, δοκιμάστηκαν παλιότερα και για κακή τους τύχη απέτυχαν να τα υλοποήσουν, λόγω έλλειψης χρόνου. Μπορεί να θέλουν μια δεύτερη ευκαιρία.

    Βλέπω ότι μας αρέσει κιόλας.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #2304
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    637
    @karateo, όταν οι άνθρωποι οργανώθηκαν σε κοινωνίες αποφάσισαν κάποια στιγμή να πληρωνουν φόρους για το κοινό καλό και μάλιστα με αναλογικότητα. Κοινό καλό λέμε υποδομές, παιδεια, υγεία, ασφάλεια, κλπ.
    Το κράτος υποτίθεται ότι φροντίζει γι' αυτά.
    Αν κάτι είναι κακό πολυ το απαγορευει. Αν θέλει μπορεί να απαγορεύσει το τσιγάρο, το αλκοόλ, την πρατινα, τα μελομακάρονα, κλπ.
    Το να φορολογείται ο πολίτης επιπλέον την αγοράς του προϊόντος και για την χρήση ή τις συνέπειες αυτής, είναι υποκρισία μέγιστου βαθμου.

  10. #2305
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    @karateo, όταν οι άνθρωποι οργανώθηκαν σε κοινωνίες αποφάσισαν κάποια στιγμή να πληρωνουν φόρους για το κοινό καλό και μάλιστα με αναλογικότητα. Κοινό καλό λέμε υποδομές, παιδεια, υγεία, ασφάλεια, κλπ.
    Το κράτος υποτίθεται ότι φροντίζει γι' αυτά.
    Αν κάτι είναι κακό πολυ το απαγορευει. Αν θέλει μπορεί να απαγορεύσει το τσιγάρο, το αλκοόλ, την πρατινα, τα μελομακάρονα, κλπ.
    Το να φορολογείται ο πολίτης επιπλέον την αγοράς του προϊόντος και για την χρήση ή τις συνέπειες αυτής, είναι υποκρισία μέγιστου βαθμου.

    ΟΚ, οι φόροι υπήρχαν απο τον μεσαίωνα που ο πολίτης δεν είχε δικαιώματα αλλά άλλη ιστορία αυτή.

    Η αφέλεια, με την καλή έννοια, δυστυχώς υπάρχει... Σου λέει η κυβέρνηση πχ (και για μείνουμε στο θέμα) ότι το εμβόλιο δεν ειναι υποχρεωτικό. Και η ελεύθερη αγορά θα το ρυθμίσει το θέμα.....
    Δηλαδή έχουμε:
    1. Η ελευθερη αγορά θα μου πει αν πρέπει να εμβολιαστώ ή όχι.
    2. Αν ισχύει το 1 θα αποκλειστεί κάποιος που δεν το κάνει (είτε επειδή δεν θέλει είτε γιατί δεν πρέπει να το κάνε, βάσει των αντενδείξεων μέχρι τώρα) απο το να ταξιδεύει, εργαστεί κλπ
    3. Η ελεύθερη αγορά θα μου πει αν θα πρέπει το παιδί μου να πάει σχολείο
    4. κλπ

    Αν ήταν ρε ζώα να μου ρυθμίζει τη ζωή κάποιος επιχειρηματίας γιατί σας έχω εκεί πάνω και σας λούζομαι;
    Γιατί έχω υπ Υγείας κι όχι επιχειρηματίες του κλάδου;
    Γιατί υπ. Αμυνας κι όχι την blackwater;

    Αν το παμε έτσι, η ελευθερη αγορά θέλει να βγάλει κέρδος. Αυτή είναι η δουλειά της, κι όσο πιο ελεύθερη τόσο περισσότερα θέλει.

    Για παράδειγμα, η αγορά των όπλων θέλει όλοι να αγοράζουμε όσα περισσότερα μπορούμε, και χωρίς έλεγχο ποιος το παιρνει και γιατί. Τι; Όχι; Γιατί όχι; Εδώ θα εμβολιαστούμε ή όχι επειδή το θέλει η αγορά. Τι το θέλουμε το κράτος, τους νόμους, τις ρυθμιστιές αρχές, τα δικαστήρια κλπ;

    Δεν το πάνε καλά... Αλλά για να το πάνε πρέπει να έχουν μια σύνδεση με την πραγματικότητα. Και δεν το βλέπω. Όχι όσο κάποιοι από εμάς δουλεύουμε επειδή ορισμένοι έχουμε ανάγκη το μισθό μας.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #2306
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Πρότεινα φόρο και σε άλλα εκτός του τσιγάρου.
    Λαχανικά-φρούτα 0 φόρος.
    Γλυκά, επεξεργασμένα κρέατα, fast-food (πχ. ΦΠΑ 30% και ένα μεγάλο ποσοστό να πηγαίνει στο σύστημα υγείας)

    Όποιος έχει bmi40 πάλι θα έχει πληρώσει τον αντίστοιχο φόρο

    Με ένα πακέτο την ημέρα είτε είσαι μαραθωνοδρόμος είτε όχι, αλλάζουν οι πιθανότητες για καρκίνο του πνεύμονα?

    Μπορούμε να το πάμε ένα βήμα παρακάτω και το κράτος να επιβραβεύει όσους έχουν υγιές σωματικό βάρος.

    Για τα κληρονομικά δεν υπάρχει λογική στη διάκριση.

    Μιλάω για το τί μπορεί να ελέγξει ένας πολίτης
    Φίλε μου πρόσεχε γιατί οι σκέψεις σου πάνε σε επικίνδυνα για την ελευθερία σου μονοπάτια.
    Μήπως όποιος δε τηρεί τους κανόνες "διατροφής" να μην έχει πρόσβαση σε περίθαλψη;

    Γνωρίζεις νομίζω ότι για δεκαετίες πολίτες του USA πάνε στο Καναδά για παροχές υγείας; Αυτό γιατί οι ιδιωτικές ασφαλιστικές περίπου έλεγαν ότι λες.

    Θα το ξαναγράψω, μας έχουν φτάσει σε σημείο να ζητάμε μόνοι μας τη χούντα...

  12. #2307
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Θα το ξαναγράψω, μας έχουν φτάσει σε σημείο να ζητάμε μόνοι μας τη χούντα...
    Μα στην Ελλάδα δεν είμαστε ΚΑΤΑ της χούντας.
    Μας αρέσει να την επιβάλουμε στους άλλους !!!!!

    Περίεργα πράγματα διαβάζω σήμερα!

  13. #2308
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου πρόσεχε γιατί οι σκέψεις σου πάνε σε επικίνδυνα για την ελευθερία σου μονοπάτια.
    Μήπως όποιος δε τηρεί τους κανόνες "διατροφής" να μην έχει πρόσβαση σε περίθαλψη;

    Γνωρίζεις νομίζω ότι για δεκαετίες πολίτες του USA πάνε στο Καναδά για παροχές υγείας; Αυτό γιατί οι ιδιωτικές ασφαλιστικές περίπου έλεγαν ότι λες.

    Θα το ξαναγράψω, μας έχουν φτάσει σε σημείο να ζητάμε μόνοι μας τη χούντα...
    Εγώ λέω
    1,2,3,4,5
    και εσύ λές 98,99,100

    Μέχρι εκεί υπάρχει μεγάλη απόσταση.
    Ας μείνουμε στο θέμα γιατί έχουμε διαφορετικές βάσεις και δε μπορούμε να συγχρονιστούμε ούτε στο τί λέμε και γιατί το λέμε.

    Πήρε το αυτί μου επειδή δεν ασχολούμαι και καθόλου ότι υπάρχει και ένα εμβόλιο "συμβατικής" τεχνολογίας. Χωρίς να νανοτεχνολογίες και τις ανεπιθύμητες που η ιστορία έχει δείξει ότι έχει.
    Όποιος έχει χρόνο ας το ψάξει γιατί εκείνο μάλλον δεν θα διαφέρει και καθόλου με τα εμβόλια που έχουμε τόσα χρόνια.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  14. #2309
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.094
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Εγώ λέω
    1,2,3,4,5
    και εσύ λές 98,99,100

    Μέχρι εκεί υπάρχει μεγάλη απόσταση.
    Ας μείνουμε στο θέμα γιατί έχουμε διαφορετικές βάσεις και δε μπορούμε να συγχρονιστούμε ούτε στο τί λέμε και γιατί το λέμε.

    Πήρε το αυτί μου επειδή δεν ασχολούμαι και καθόλου ότι υπάρχει και ένα εμβόλιο "συμβατικής" τεχνολογίας. Χωρίς να νανοτεχνολογίες και τις ανεπιθύμητες που η ιστορία έχει δείξει ότι έχει.
    Όποιος έχει χρόνο ας το ψάξει γιατί εκείνο μάλλον δεν θα διαφέρει και καθόλου με τα εμβόλια που έχουμε τόσα χρόνια.
    το ρωσικο ειναι .
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #2310
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.189
    Α, καλά, αυτοί οι ξεφτίλες είναι ικανοί να απορρίπτουν δωρεές για να μας κατακλέψουν.

    Πάμε άλλη μία: τι θα σουτάρουν στο ισραήλ; αυτό θέλω!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF