Σελίδα 16 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 6111213141516171819202126 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 723

Θέμα: Τι θα γίνει με τις κλοπές;

  1. #226
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.531
    μοτοσυκλετα και κλοπη πανε πακετο απο ανεκαθεν
    απο εκει και περα ο καθενας παιρνει τα ρισκα του
    το χρεπι το παρατας και δεν σε νοιαζει
    το καλο και ακριβο θελει προσοχη φροντιδα και φυλαξη

  2. #227
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    το τι κάνει ο καθένας τα λεφτά του είναι προσωπικό του θέμα και δεν δικαιούται ο κάθε τρίτος να τον χαρακτηρίζει και να τον κατακρίνει.

    επίσης το τι δουλειά κάνει κάποιος και τι οικονομίες έκανε και που βρήκε τα λεφτά να πάρει μηχανή 15-20 χιλιάδων πάλι δεν αφορά το κάθε τρίτο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω.... και δεν ξέρω από που να το πιάσω...
    Δεν κατακρίνουμε, κουβέντα κάνουμε, ούτε πάμε να βγάλουμε αθώο τον κλέφτη κι ένοχο τον ιδιοκτήτη.

    Αλλά σκηνικά του τύπου παίρνω δάνειο για να πάρω μερσεντΕ και δεν έχω λεφτά να τηνε βάλω βενζίνη, ή μένω τρίτο ημιυπόγειο Σεπόλια και πλ. Βάθη γωνία και κάνω οικονομία μια ολόκληρη ζωή επειδή θέλω κι έχω το δικαίωμα και κανείς δε θα μου το στερήσει να πάρω την μπούσα που πάντα ονειρευόμουν, οκ..... Κάν'το και με'γεια σου. Κακώς θα σου την κλέψουν. Αλλά θα σου την κλέψουν. Οπότε απλά μην εκπλαγείς.

  3. #228
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Δεν κατακρίνουμε, κουβέντα κάνουμε, ούτε πάμε να βγάλουμε αθώο τον κλέφτη κι ένοχο τον ιδιοκτήτη.

    Αλλά σκηνικά του τύπου παίρνω δάνειο για να πάρω μερσεντΕ και δεν έχω λεφτά να τηνε βάλω βενζίνη, ή μένω τρίτο ημιυπόγειο Σεπόλια και πλ. Βάθη γωνία και κάνω οικονομία μια ολόκληρη ζωή επειδή θέλω κι έχω το δικαίωμα και κανείς δε θα μου το στερήσει να πάρω την μπούσα που πάντα ονειρευόμουν, οκ..... Κάν'το και με'γεια σου. Κακώς θα σου την κλέψουν. Αλλά θα σου την κλέψουν. Οπότε απλά μην εκπλαγείς.
    Δεν καταλαβαίνω, γιατί οπώς και να'χει θα στην κλέψουν;

  4. #229
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαίνω, γιατί οπώς και να'χει θα στην κλέψουν;
    Γενικα μιλας?
    Γενικα δεν ειπα οτι σωνει και ντε θα σου κλεψουν κατι.

    Τωρα αν αναφερεσαι στο παραδειγμα μου που το τραβηξα κι απο τα μαλλια για να γινω αντιληπτος, τι να πω.
    Εσυ ποσες νυχτες θεωρεις οτι θα επιβιωσει μια μπουσα, ενα βε στρωμ, ακομα κι ενα σμαρτακι, παρκαρισμενα σε μια απο τις "κακοφημες" περιοχες της Αθηνας?

  5. #230
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Ρε σεις.. Ειλικρινά. Ξεκινάω σα σκέψη από τις κλοπές μοτοσυκλετών και γενικεύω τη σκέψη μου στο τι συμβαίνει γενικότερα. Βλέπω ότι οι περισσότεροι δέχεστε απλά τη κατάσταση, προσπαθείτε να φυλαχτείτε από το οτιδήποτε όσο καλύτερα.
    Δηλαδή το να ζητάμε να κάνει αφενός το κράτος τη δουλειά του και αφετέρου και εμείς οι ίδιοι με τις συμπεριφορές μας να γίνουμε καλύτεροι και να απαιτούμε κάτι καλύτερο είναι μάλλον ουτοπικό ε;

    Εδώ έχουμε άναρχη ζούγκλα, ούτε καν ζούγκλα. Προσωπικά απαιτώ από τους συμπολίτες μου αλλά και από τις δομές του κράτους κάτι καλύτερο και προσπαθώ με όλο μου το είναι να το ζητήσω. Και φασαρία στους μπάτσους βάζω που πίνουν freddo και ένα τετράγωνο πιο πάνω γίνεται της πουτάνας, και γαμωσταυρίζω αυτόν που περνάει με κόκκινο, και αυτόν που παρκάρει και όλα στα @@ του.

    Και όχι δε θα κάτσω να λέω δε θα χαλάσω τη ζαχαρένια μου ή μη πω τίποτα μη γίνει μανούρα γιατί με αυτή τη λογική στο τέλος θα τρώμε σκατά και θα λέμε ευχαριστώ.

    Άκου θα ασφαλίσω το μηχανάκι που κάνει καινούριο 13 χιλιάρικα για 5 επειδή είναι 3ετίας και θα δίνω και 450 euros..

  6. #231
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    σταμάτα να γράφεις Mike. βαρέθηκα να πατάω βρουμς

  7. #232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαίνω, γιατί οπώς και να'χει θα στην κλέψουν;
    Είναι ο νόμος της ζούγκλας, μέσα στην οποία όλοι εμείς προσπαθούμε να συμβιώσουμε, έχοντας τις λιγότερες απώλειες.

  8. #233
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Δεν κατακρίνουμε, κουβέντα κάνουμε, ούτε πάμε να βγάλουμε αθώο τον κλέφτη κι ένοχο τον ιδιοκτήτη.

    Αλλά σκηνικά του τύπου παίρνω δάνειο για να πάρω μερσεντΕ και δεν έχω λεφτά να τηνε βάλω βενζίνη, ή μένω τρίτο ημιυπόγειο Σεπόλια και πλ. Βάθη γωνία και κάνω οικονομία μια ολόκληρη ζωή επειδή θέλω κι έχω το δικαίωμα και κανείς δε θα μου το στερήσει να πάρω την μπούσα που πάντα ονειρευόμουν, οκ..... Κάν'το και με'γεια σου. Κακώς θα σου την κλέψουν. Αλλά θα σου την κλέψουν. Οπότε απλά μην εκπλαγείς.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Γενικα μιλας?
    Γενικα δεν ειπα οτι σωνει και ντε θα σου κλεψουν κατι.

    Τωρα αν αναφερεσαι στο παραδειγμα μου που το τραβηξα κι απο τα μαλλια για να γινω αντιληπτος, τι να πω.
    Εσυ ποσες νυχτες θεωρεις οτι θα επιβιωσει μια μπουσα, ενα βε στρωμ, ακομα κι ενα σμαρτακι, παρκαρισμενα σε μια απο τις "κακοφημες" περιοχες της Αθηνας?
    Δεν διάβασα κάπου ότι αυτός που μένει σε "κακόφημες" περιοχές της Αθηνας και έχει τη μηχανή των 15000 ευρώ πρέπει την αφήνει οπωσδήποτε στο δρόμο.
    Αυτός που έχει μια πανάκριβη μηχανή και την αφήνει στο δρόμο ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥ. πήγαινε γυρεύοντας.

    Τώρα τo οικονομικό background του καθενός και το που μένει και το που ρίχνει τα λεφτά του δεν θα έπρεπε να σας νοιάζει.
    Προβληματισμούς έχουμε πολλοί για διάφορα θέματα αλλά αυτό το καταραμένο θρεντ έχει να κάνει με τις κλοπές.

    Πχ εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να στηρίξουμε την επιχειρηματολογία μας σε ένα ξεχειλωμένο παράδειγμα αλλά δεν είναι αυτό το νόημα του θρεντ.

  9. #234
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Πολύ σωστό αυτό που λες,αλλά μόνο για αρχικό συμβόλαιο?
    Γιατί όταν εγώ έκανα έναρξη ασφάλισης με εκτίμηση -τους- 12.000 ,και πέρασαν 2 χρόνια,πάλι τα ίδια ασφάλιστρα πλήρωνα για το ίδιο ποσό (που δεν θα έπαιρνα ποτέ σε περίπτωση στραβής).Δηλαδή δεν έκαναν ανατιμολόγηση του συμβολαίου με βάση την τρέχουσα αντικειμενική αξία.
    Δηλαδή αυτό που έκανες εσυ με το 990,νομίζω πως μετα απο 1 ή 2 ανανεώσεις χάνει την "αξία" του έτσι κι'αλλιώς.
    Επίσης ανέβασες την αξία της μήχανής με επιχείρημα τα extra που είχε επάνω?
    Nai λόγω των εξτρα το έκανα

  10. #235
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Εδώ έχουμε άναρχη ζούγκλα, ούτε καν ζούγκλα.
    Η είσαι λιιιιιίγο υπερβολικός επίτηδες η πρέπει να χαλαρώσεις γιατί τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά.

    Μένεις στο Ηράκλειο και κάνεις έτσι.
    Εγώ που μένω στο κέντρο της Αθήνας αναλογικά θα έπρεπε να αυτοκτονήσω ή να βλάψω τον οποιονδήποτε πιστεύω ότι ου κάνει κακό

  11. #236
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Να δεχτω την αποψη, που λεει μην προκαλεις. Να δεχτω πως πας παραπανω απο οσο αντεχει η τσεπη σου. Να δεχτω πως κανεις οποια χρηση γουσταρεις και μενεις στο αναθεμα. Προβλημα του καθενος, ναι; Αν δεν προσεξεις την περιουσια σου, οποια και αν ειναι αυτη, εχεις αυξημενες πιθανοτητες να την εκθεσεις σε κινδυνο. Ουδεις αντιλεγει, πως οι καιροι που ζουμε ειναι πονηροι. Ουδεις ειπε να μην κυκλοφορουμε τα μηχανακια μας. Αλλα πρεπει το επιπεδο της προσοχης μας να ανεβει. Ισως να το βλεπω λαθος. Δεν ξερω.

  12. #237
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Δεν διάβασα κάπου ότι αυτός που μένει σε "κακόφημες" περιοχές της Αθηνας και έχει τη μηχανή των 15000 ευρώ πρέπει την αφήνει οπωσδήποτε στο δρόμο.
    Αυτό δεν έγραψα ρε συ Μπάμπη στο ξεχειλωμένο παράδειγμα με τα Σεπόλια και τη πλ Βάθη?


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Τώρα τo οικονομικό background του καθενός και το που μένει και το που ρίχνει τα λεφτά του δεν θα έπρεπε να σας νοιάζει.
    Δε μας νοιάζει ρε μαν. Τί είμαστε? Το ΣΔΟΕ?

    Ένα απλό σχόλιο είναι.

    Εσύ όταν γράφεις αυτό δηλαδή:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Αυτός που έχει μια πανάκριβη μηχανή και την αφήνει στο δρόμο ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥ. πήγαινε γυρεύοντας.
    θεωρείς ότι ταιριάζει μία απάντηση του στυλ "Δε θα έπρεπε να σε νοιάζει/δε σου πέφτει λόγος πού αφήνω τη μηχανή μου"?



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Πχ εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να στηρίξουμε την επιχειρηματολογία μας σε ένα ξεχειλωμένο παράδειγμα....
    Δε στηρίζουμε την επιχειρηματολογία μας σε ένα ξεχειλωμένο παράδειγμα.
    Το ξεχειλωμένο παράδειγμα αφορούσε μόνο το κομμάτι στο οποίο αναφερόταν για να δείξει ακριβώς αυτό που είπες κι εσύ παραπάνω.
    Το αυτονόητο.

    Αν όλα συνηγορούν εναντίον σου (λεφτά δεν έχεις, πάρκινγκ δεν έχεις, μένεις σε περιοχή γμσ τα, το μηχανάκι που θες να πάρεις είναι η νούμερο 1 επιλογή του κλέφτη, για να το πάρεις θα πρέπει να δώσεις κWLo κι όλα τα σχετικά) ε μήπως να το ξανασκεφτείς.

    Αυτό λέμε και τίποτα περισσότερο, όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα που πιάσαμε στην παρούσα φάση κι αρχινίσανε τα quotes.

  13. #238
    Ναι ρε Μιχαλη, συμφωνω με τον Μπαμπη, ας μη μιλαμε για ζουγκλα. Κλοπές γινονται παντου ακομα και σε οργανωμενες χωρες. Δε σταματαει το φαινομενο. Εμενα εδω στη Γαλλια μου εφαγαν το κρανος μεσα απο το γκαραζ, τι να λέμε.

    Ειδικα οταν υπάρχουν χωρες σαν τη Νιγηρια, Σομαλια, ειναι υπερβολή να λέμε εμεις για ζουγκλα. Απο την αλλη, ειμαστε υπευθυνοι για την περιουσια μας ως ενα βαθμο, δε θα παρουμε το νομο στα χέρια μας* αλλα μπορουμε να παρουμε προφυλαξεις, ενα κλειστο γκαραζ, ενα συμβολαιο κλοπής.

    Δεν κριτικαρουμε τι και πως κανει ο καθενας με τα χρηματά του, αλλα αν καποιος εκανε αιματηρες οικονομιες για 5-10 χρονια, εδωσε 15χιλιαρικα για ενα τουμπανο και δε σκεφτηκε οτι θα χρειαζεται και μια καλη ασφαλεια και ενα γκαράζ, με το συμπάθειο αλλα εχει μεριδιο ευθυνης.

    *βαζω τον αστερισκο γιατι δεν εχω καταλαβει ακριβως τι προτεινεις. Λες να κανουμε κατι αλλα δε λες τί ακριβως. Ζητάς απο το κρατος να κανει καλυτερα τη δουλεια του. Συμφωνοι. Στο θεμα των κλοπων σαν αυτων που ειδαμε στα βιντεο, τι ακριβως μπορει να κανει ενα κρατος; Δε λέω να τους πιάσει, αυτο ειναι - ας πουμε - το εύκολο. Τι μπορει να κανει ενα κρατος ωστε να μην υπάρχουν καποιοι που αντι να δουλέψουν βγαζοντας καποια χρηματα, ζούνε τη ζωη τους οπως τα τυπάκια που είδαμε διπλα στο μπούσα; Γιατι δεν κλέβουν όλοι απο ανάγκη, κλεβουν για να πιάσουν την καλή γρηγορα και χωρις κόπο. Κατι σα νεοέλληνες να πούμε...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #239
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Ζηταμε απο το κρατος να κανει σωστα τη δουλεια του και αφηνουμε τη μηχανη με τα κλειδια επανω.

  15. #240
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Ζητάμε να τους πιάνουν.Οπως το κράτος ζητάει απο εμάς να είμαστε σωστοι απέναντι στο σύνολο ως πολίτες πληρώνοντας φόρους κτλ κτλ,έτσι και εμείς ζητάμε το ίδιο.

    Βέβαια μια δευτερη σκέψη ειναι πως το Κράτος και η Βία είναι αδέρφια οπότε...
    Φίου φίου φι φι φίου

Παρόμοια θέματα

  1. Τι θα γινει με αυτες τις γυναίκες;
    από Dirty_Gas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2016, 23:50
  2. Τι θα γίνει με τις Ετήσιες Moto.GR, κουβεντούλα
    από antsoar στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 346
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2013, 13:58
  3. Απαντήσεις: 413
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2010, 15:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF