Σελίδα 16 από 28 ΠρώτοΠρώτο ... 6111213141516171819202126 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 410

Θέμα: Καστάνιες..

  1. #226
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Με φώναξε κανείς?


    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #227
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2020
    Μηνύματα
    10
    Καλησπερα... Σας εχω 2 ερωτηματα.


    Σκεφτομαι να παρω την ιδια επεκτεινομενη Facom 3/8, που ανεβασε ο STF, λιγα ποστ παραπανω.

    O Daz εγραψε οτι: "Το έχω πει και εγώ πολλές φορές οτι οι καστάνιες με έξτρα δυνατότητες, δε μπορούν να υποκαταστήσουν μια στανταρ καστάνια"

    Και το ερωτημα ειναι, γιατι ?

    Γιατι δλδ η Facom 3/8, η οποια εχει μηκος 247mm και οταν επεκταθει παει στα 355mm δεν μπορει να αντικαταστησει μια 1/2 ?

    Απο αποψη αντοχης, δεν θα εχει προβλημα A) ουτε το Καρυδακι (η κασετινα της Facom εχει μεσα μεχρι το 22), αρα μεχρι τουλαχιστον το 22 ειναι ΟΚ, B) ουτε η ιδια η Καστανια.

    Αρα ?




    Και το 2 ερωτημα ειναι 6-γωνα ή 12-γωνα ή mixed ? Και συνεχιζω...

    Ας παρουμε για παραδειγμα αυτην τη συλλογη 3/8 της Facom, που εχει Καρυδακια απο 8 εως 22mm.
    Και ας υποθεσουμε οτι καποιος αγοραζει τα καρυδακια ξεχωριστα, ανα τεμαχιο.
    Απο ποιο νουμερο και πανω θεωρειται οτι τα 12γωνα ειναι ασφαλη για να μην στρογγυλεψουν βιδες ?
    Εχει νοημα να παρει καποιος πχ 8-15 ? 8-13 ? εξαγωνα και απο εκει και πανω 12-γωνα για να παρει και τα οφελη των 12-γωνων ?

  3. #228
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Weekend_Warrior Προβολή μηνύματος

    για να παρει και τα οφελη των 12-γωνων ?
    Θα απαντήσω αργότερα στα υπόλοιπα αλλά πες μου και ποια είναι τα οφέλη στα 12γωνα πρώτα.
    Sent from me using a computer.

  4. #229
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    430
    Βασικα θα σου έλεγα να χρησιμοποιεις ότι σε βολευει.

    Παραδειγμα, πολλές φορες έχω λύσει 13αρι παξιμαδι με καστανια και καρυδακι 1/2". Σε κάποια σημεια δεν χώραγε και χρησιμοποιούσα γερμανοπολύγωνο αλλα η καινουργια καστανια 3/8 χωράει, θα χρησιμοποιω αυτη. Και 10αρι παξιμαδι εχω λυσει με 1/2" καστανια γιατί αυτό είχα κοντα.

    Επισης, καλύτερα το εξαγωνο καρυδάκι παρα το 12-γωνο, αυτο ειναι αρχή, αλλά αν χρησιμοποιεις πχ Facom καρυδακι 12-γωνο που ειναι αριστης ποιοτητας και κατασκευης, δύσκολο να έχεις πρόβλημα.

    Προβλημα δεν θα εχεις με την 3/8 Facom καστανια, τωρα αν προσπαθησεις να λύσεις μπουλόνι αυτοκινητου καρασφιγμενο ΚΔΟΑ με αεροκλειδο ίσως να δυσκολευτείς λίγο.

    Ενα άλλο θέμα με τις καστανιες ειναι με τις ροπες σύσφιξης. Αν σφίξεις 10αρι παξιμαδι με την μεγαλη καστανια 1/2" υπάρχει κίνδυνος να το παρασφίξεις και μέχρι και να κλωτσήσει. Εγω για αυτό επειδη είμαι άσχετος με τις ροπες χρησιμοποιω δυναμόκλειδα.

  5. #230
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2020
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Θα απαντήσω αργότερα στα υπόλοιπα αλλά πες μου και ποια είναι τα οφέλη στα 12γωνα πρώτα.
    Κυριοτερο η μικροτερη γωνια που εχει το 12-γωνο για "στενα" μερη.

    Βεβαια, καποιος μπορει να πει οτι στατιστικα, οσο μεγαλυτερη η βιδα, τοσο λιγοτερο πιθανο να ειναι σε στενο μερος.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος

    Προβλημα δεν θα εχεις με την 3/8 Facom καστανια, τωρα αν προσπαθησεις να λύσεις μπουλόνι αυτοκινητου καρασφιγμενο ΚΔΟΑ με αεροκλειδο ίσως να δυσκολευτείς λίγο.
    Συμφωνω... Αλλα με δεδομενο οτι η ανωθεν επεκτεινεται εως 355mm, δεν ειναι καλυτερη περιπτωση απο μια τυπικη 1/2 των 250mm ? (Αν και σε τετοιες περιπτωσεις εξ'αλλου μπαινει και μια μανελα.)

    Και εχεις τα πλεονεκτηματα του 3/8. Δλδ Βαρος (Καστανιας + Καρυδακι) και Ογκος (Kεφαλη + Καρυδακι)

    Και εαν πχ χρειαστεις ενα Μακρυ Καρυδακι, χρησιμοποιεις 1/2 Μακρυ Καρυδακι με ανταπτορα.

  6. #231
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Weekend_Warrior Προβολή μηνύματος
    Κυριοτερο η μικροτερη γωνια που εχει το 12-γωνο για "στενα" μερη.
    Αν έχεις καστάνια τι σε νοιάζει η γωνία που σου δίνει το καρυδάκι?
    Sent from me using a computer.

  7. #232
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    153
    τι είπες τώρα ρε φιλε? πόσο κουτος ένιωσα που πάντα νόμιζα πως αυτό είναι το όφελος αλλά το αντισταθμιζουν τα δόντια της καστανιας και με το παραπάνω.

  8. #233
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.732
    Νομίζω πως τη στιγμή που προσεγγίζεις μια βίδα σε δύσκολο σημείο το 12γωνο θα αγκαλιάσει τη βίδα πιο εύκολα. Το εξάγωνο θα πρέπει να το τραβήξεις να το περιστρέψεις ελαφρά και να ξαναδοκιμάσεις. Όχι ότι είναι τόοοοσο σημαντικό αλλά αν έχεις τις ζωχάδες σου... μπορεί να γίνει και σημαντικό.


  9. #234
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nauagios Προβολή μηνύματος
    τι είπες τώρα ρε φιλε? πόσο κουτος ένιωσα που πάντα νόμιζα πως αυτό είναι το όφελος αλλά το αντισταθμιζουν τα δόντια της καστανιας και με το παραπάνω.
    Γιατί νομίζεις οτι σπάνια θα βρεις γερμανοεξάγωνα ή εξάγωνα κλειδιά.

    Και να σου πω και κάτι άλλο που δε γνώριζες? Βάζεις το εξάγωνο σε μια μανέλα και τη θες σε συγκεκριμένη γωνία για να σε βολέψεις να τραβήξεις με δύναμη. Αλλά αυτή πάει ή πολύ ψηλά ή πολύ χαμηλά, εσύ τη θες, τσαααακ στη μέση. Βγάζεις το καρυδάκι απ' το καρέ, το γυρίζεις 90 μοίρες και το ξαναβάζεις στη μανέλα. Τώρα η μανέλα θα σου δώσει τις 30 μοίρες που σου έλειπαν πριν και θα κάτσει στο σημείο που θες.

    Αν δεν έχεις καστάνια και δουλεύεις μόνο με μανέλα και το περιθώριο που έχεις είναι λιγότερο από 60 μοίρες, το 12γωνο θα σε βολέψει γιατί αυτό δε μπορείς να το κάνεις 2 και 3 φορές μέχρι να χαλαρώσει η βίδα. Αν έχεις μεγάλη καστάνια δε σε νοιάζει. Αν η μανέλα σου είναι μεγαλύτερη απ' την καστάνια και θέλεις να κάνεις με αυτή το πρώτο τράβηγμα για μεγαλύτερη ευκολία, θα χαλαρώσεις τη βίδα με την μανέλα και θα βάλεις το καρυδάκι στην καστάνια για να ξεβιδώσεις τη βίδα τελείως. Είτε 6γωνο είτε 12γωνο αυτό θα έκανες. Είτε 6γωνο είτε 12γωνο, μπορείς να το βάλεις ακριβώς στην ίδια γωνία.

    Συνεχίζεται για να τελειώνουμε αυτό το θέμα.
    Sent from me using a computer.

  10. #235
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Τι νόημα έχουν λοιπόν τα 12γωνα?

    Για δυο λόγους μπορεί να χρειαστεί κάποιος 12γωνα.

    Ο πρώτοςκαι σημαντικότερος είναι επειδή υπάρχουν 12γωνες βίδες. Μερικοί δε το ξέρουν καν αυτό και άλλοι δεν έχουν δει ποτέ στη ζωή τους κάποια live ενώ με αυτά που καταπιάνονται δε θα δουν και ποτέ.

    Ο δεύτερος λόγος είναι αυτός που είπε ο στέφανος αλλά πολλοί κάνοντας απλές εργασίες δε το έχουν συνειδητοποιήσει ποτέ και πιθανότατα δε θα τους απασχολήσει κιόλας.

    Εχεις πάρει το αμάξι αγκαλιά, έχεις σηκώσει τις μύτες για να φτάνεις στου διαόλου τη μάνα, έχεις καταφέρει να περάσεις το χέρι σου πίσω από κολάρα και σφιγκτήρες, έχεις βάλει την κατάλληλη προέκταση με αρθρωτό σύνδεσμο σε μια καστάνια 1/4, και προσπαθείς να χώσεις το καρυδάκι στη βίδα. Ο αρθρωτός σύνδεσμος δεν είναι και ότι καλύτερο σε θέμα σταθερότητας, ενώ η γωνία που πρέπει να δουλέψει το καρυδάκι σε δυσκολεύει ακόμα περισσότερο να το βάλεις στη βίδα. Όταν τελικά καταφέρνεις να φτάσει το καρυδάκι στη βίδα αυτό κάθεται επάνω στο γωνίες αντί να μπει στις πλευρές. Πρέπει να το περιστρέψεις για να κάτσει. Αλλά όταν το περιστρέφεις ο αρθρωτός σύνδεσμος το διώχνει μακριά απ' τη βίδα. Το 12γωνο θα κάτσει πιο εύκολα, το 6γωνο θα σου τα σπάσει λίγο ή μπορεί να εισαι τυχερός και να κάτσει αμέσως. Στη χειρότερη περίπτωση θα το πετύχεις με μια προσπάθεια περισσότερη απ' το 12γωνο.
    Sent from me using a computer.

  11. #236
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τι νόημα έχουν λοιπόν τα 12γωνα?

    Για δυο λόγους μπορεί να χρειαστεί κάποιος 12γωνα.

    Ο πρώτοςκαι σημαντικότερος είναι επειδή υπάρχουν 12γωνες βίδες. Μερικοί δε το ξέρουν καν αυτό και άλλοι δεν έχουν δει ποτέ στη ζωή τους κάποια live ενώ με αυτά που καταπιάνονται δε θα δουν και ποτέ.

    Ο δεύτερος λόγος είναι αυτός που είπε ο στέφανος αλλά πολλοί κάνοντας απλές εργασίες δε το έχουν συνειδητοποιήσει ποτέ και πιθανότατα δε θα τους απασχολήσει κιόλας.

    Εχεις πάρει το αμάξι αγκαλιά, έχεις σηκώσει τις μύτες για να φτάνεις στου διαόλου τη μάνα, έχεις καταφέρει να περάσεις το χέρι σου πίσω από κολάρα και σφιγκτήρες, έχεις βάλει την κατάλληλη προέκταση με αρθρωτό σύνδεσμο σε μια καστάνια 1/4, και προσπαθείς να χώσεις το καρυδάκι στη βίδα. Ο αρθρωτός σύνδεσμος δεν είναι και ότι καλύτερο σε θέμα σταθερότητας, ενώ η γωνία που πρέπει να δουλέψει το καρυδάκι σε δυσκολεύει ακόμα περισσότερο να το βάλεις στη βίδα. Όταν τελικά καταφέρνεις να φτάσει το καρυδάκι στη βίδα αυτό κάθεται επάνω στο γωνίες αντί να μπει στις πλευρές. Πρέπει να το περιστρέψεις για να κάτσει. Αλλά όταν το περιστρέφεις ο αρθρωτός σύνδεσμος το διώχνει μακριά απ' τη βίδα. Το 12γωνο θα κάτσει πιο εύκολα, το 6γωνο θα σου τα σπάσει λίγο ή μπορεί να εισαι τυχερός και να κάτσει αμέσως. Στη χειρότερη περίπτωση θα το πετύχεις με μια προσπάθεια περισσότερη απ' το 12γωνο.
    Πω ρε φίλε.... και μόνο που διάβασα την υπόθεση εργασίας μουρμούρισα: "ω, να σου γμσ...."

  12. #237
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    153
    πόσες φορές έχω επικαλεστεί τα θεία για αυτές τις λίγες μοίρες που δεν κάθονται βολικά ρε αποστολη. απλή γεωμετρία δηλαδή. γύρνα το καρυδακι μια σκάλα και έτοιμος.

  13. #238
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Πάμε τώρα στα αρνητικά.

    Όταν έχουμε να κάνουμε με βίδα που έχει αρπαγμένες γωνίες, το 12γωνο είναι ότι χειρότερο. Δε λέω οτι έχει μικρή διαφορά απ' το 6γωνο, λέω οτι ακόμα και ένα γερμανικό είναι 2 φορές καλύτερο. Το 6γωνο είναι ασύγκριτα καλύτερο.
    Και όχι μόνο σε χαλασμένες βίδες αλλά ακόμα και κάποιες που είναι σκουριασμένες ή ποιότητας κάτω από 8.8 το 12γωνο μπορεί να φέρει μπελάδες.

    Σε καινούριες βίδες ή σε βίδες ποιότητας 8.8 και πάνω δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Και τα δύο μπορούν να κόψουν το μπουλόνι ή να σπάσουν το καρέ της καστάνιας παρά να χαλάσουν το κεφάλι της βίδας. Ανεξαρτήτως μεγέθους! Είτε είναι 10αρίτσα η βίδα, είτε 22 είτε 36.

    Οι μικρές βίδες είναι συχνά αρπαγμένες γιατί πολλοί τις πιάνουν με γερμανικά και τις σφίγγουν δίχως αύριο. Μερικοί προσπαθούν και να τις ξεβιδώσουν με γερμανικά ενώ μπορούν να βάλουν καρυδάκι ή πολύγωνο κλειδί. Όσο πιο μικρή η βίδα, τόσο πιο πολύ φθείρονται οι άκρες. Αυτές τις βίδες, το 12γωνο μπορεί να τις κάνει στρογγυλές.

    Μια βίδα που το 12γωνο δεν ακουμπάει καν σε κάποια γωνία της, το 6γωνο μπορεί να την ξεβιδώσει ή στη χειρότερη να της ασκήσει αρκετή ροπή.

    Αν κάποιος θέλει να βάλει στη συζήτηση τεχνολογίες όπως flank drive κ.α (αυτό με τις στρογγυλεμένες γωνίες στα καρυδάκια που ακουμπάνε πιο μέσα απ' τη γωνία της βίδας) είναι ανώφελο γιατί αφενός οι ίδιες τεχνολογίες υπάρχουν και στα 6γωνα και αφετέρου δε μπορούν να καλύψουν την απόσταση.

    Σήμερα όλα τα καρυδάκια έχουν στρογγυλεμένες γωνίες. Αυτό ελάχιστα οφελεί τα 6γωνα γιατί η επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με τη βίδα είναι πολύ μεγάλη έτσι κι αλλιώς. Και όσο χαλάει η βίδα, η επιφάνεια αυτή τόσο πιο πολύ μεγαλώνει γιατί η πλευρά του 6γωνου είναι ευθεία και όχι απλά μια καμπύλη.
    Τα 12γωνα πιάνουν τη γωνία πιο πίσω, αλλά η επιφάνεια που έρχεται σε επαφή είναι πολύ μικρή. Η βίδα πιέζεται λόγο της μικρής επιφάνειας αλλά από πίσω απ' την καμπύλη δεν υπάρχει τίποτε άλλο με αποτέλεσμα και πάλι να γλιστράει καθώς φθείρεται η βίδα. Η τεχνολογία αυτή βοήθησε λίγο τα 12γωνα αλλά δεν μπορούν να συγκριθούν με ένα 6γωνο καρυδάκι.

    Παρεμπίπτοντος, τίποτα δεν συγκρίνεται με τις σφιχτές ανοχές. Κάποιες εταιρίες υιοθέτησαν αυτές τις τεχνολογίες μόνο και μόνο για μείωση κόστους.
    Sent from me using a computer.

  14. #239
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nauagios Προβολή μηνύματος
    πόσες φορές έχω επικαλεστεί τα θεία για αυτές τις λίγες μοίρες που δεν κάθονται βολικά ρε αποστολη. απλή γεωμετρία δηλαδή. γύρνα το καρυδακι μια σκάλα και έτοιμος.
    Έετσι!

    Το 12γωνο θα βοηθήσει να κάτσει επάνω στη βίδα ευκολότερα, όταν δουλεύεις σε πολύ άβολες καταστάσεις.
    Τα αρνητικά του είναι πολύ περισσότερα.

    Αν κάποιος συναντάει 12γωνες βίδες (ή εάν σε αυτά που δουλεύει υπάρχουν πολλές πιθανότητες να βρεθεί καποτε μπροστά σε μια τέτοια) μπορεί να πάρει 12γωνα σε μακριά καρυδάκια (ή το αντίθετο).

    12γωνες βίδες συναντάμε σε σημεία που απαιτείται πολύ μεγάλη ροπή και σχεδόν παντά εκεί που δεν πιάνει υγρασία και η βίδα δε σκουριάζει εύκολα (δλδ στο εσωτερικό ενός κινητήρα (10αρι δωδεκάγωνο κεφάλι με σπείρωμα Μ10 πχ) ή κάτι 32άρες στους άξονες του αυτοκινήτου διότι το μέγεθός της πρέπει να είναι πολύ μικρό αλλά η ροπή σύσφιξης είναι 200nm και πάνω.
    Sent from me using a computer.

  15. #240
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Βασικα θα σου έλεγα να χρησιμοποιεις ότι σε βολευει.

    Παραδειγμα, πολλές φορες έχω λύσει 13αρι παξιμαδι με καστανια και καρυδακι 1/2". Σε κάποια σημεια δεν χώραγε και χρησιμοποιούσα γερμανοπολύγωνο αλλα η καινουργια καστανια 3/8 χωράει, θα χρησιμοποιω αυτη. Και 10αρι παξιμαδι εχω λυσει με 1/2" καστανια γιατί αυτό είχα κοντα.

    Επισης, καλύτερα το εξαγωνο καρυδάκι παρα το 12-γωνο, αυτο ειναι αρχή, αλλά αν χρησιμοποιεις πχ Facom καρυδακι 12-γωνο που ειναι αριστης ποιοτητας και κατασκευης, δύσκολο να έχεις πρόβλημα.

    Προβλημα δεν θα εχεις με την 3/8 Facom καστανια, τωρα αν προσπαθησεις να λύσεις μπουλόνι αυτοκινητου καρασφιγμενο ΚΔΟΑ με αεροκλειδο ίσως να δυσκολευτείς λίγο.

    Ενα άλλο θέμα με τις καστανιες ειναι με τις ροπες σύσφιξης. Αν σφίξεις 10αρι παξιμαδι με την μεγαλη καστανια 1/2" υπάρχει κίνδυνος να το παρασφίξεις και μέχρι και να κλωτσήσει. Εγω για αυτό επειδη είμαι άσχετος με τις ροπες χρησιμοποιω δυναμόκλειδα.
    Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να σφίξεις και 8αρα βίδα με καστάνια 1/2 αρκεί να στο επιτρέπει ο χώρος. 6μμ καρυδάκι υπάρχει στη μισή ίντσα? Ακόμα και αυτό μια χαρά θα το σφίξεις.

    Αν το εργαλείο είναι 27 πόντους εσύ πιάστο απ' τη μέση και κάνετο 13 (όσο είναι μια καστάνια 1/4).

    Η ποιότητα στα 12γωνα δεν είναι άσχετη με το αποτέλεσμα αλλά ότι εγραψα παραπάνω ισχύει ασχέτως ποιότητας.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Καρυδάκια (σετ).
    από daz στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 1476
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2024, 23:32
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Καστάνιες 1"
    από Hunter στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2019, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF