Σελίδα 16 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 6111213141516171819202126 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 516

Θέμα: Τιτιβίσματα Νορβηγίας. Πως τελικά αντιμετώπισα τον μινώταυρο Nordkapp...

  1. #226
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Εκεί μιλησα με ένα νορβηγό που έμενε, στην περιοχή και είχε φορτωμένο πάνω στο αμάξι το ποδήλατο του για να εξερευνήσει δίτροχα και αυτός, της ομορφιές του τόπου του …

    Τον ρωτούσα ανά ποσα χιλιόμετρα έχει από εδώ και εμπρός βενζινάδικα και ποσα έργα θα έχω ακόμα την τιμή, να συναντήσω στον δρόμο μου…

    Και αυτός μου έλεγε ότι στην Νορβηγία είναι πολύ φυσιολάτρες και με την πρώτη ευκαιρία που θα τους δοθεί, ασχολούνται με την ποδηλασία το ψάρεμα την πεζοπορία. Αλλα δυστυχώς δεν έχουν πολους μήνες περιθώριο το χρονο, για να το κάνουν…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9z0MNI.jpg 
Προβολές:	450 
Μέγεθος:	103,4 KB 
ID:	384325


    Τα χιλιόμετρα κυλούσαν και εγώ ήμουν στην κοσμάρα μου. Ημουν κουρασμένος, αλλά ο δρόμος από μόνος του με οδηγούσε πλέον παρά μόνο σε ένα προορισμό.


    Στάσεις έκανα μόνο τις απαραίτητες, γιατί φοβόμουν μην τυχόν και σβήσει το φέιζερ και δεν ξαναπάρει μπρος. Και όσες στάσεις έκανα, αφηνα τον κινητήρα αναμένω μην και τυχόν μπλέξω σε τίποτα, υπερβόρειες καταστάσεις. Πολλοί ταξιδευτές είχαν φτάσει στην πηγή και δεν ήπιαν νερό και εγώ φρόντιζα όσο μπορώ, και την παραμικρή πιθανότητα του ρίσκου νά την εξαλείψω, για να μην γίνω και εγώ ένα δύστυχες στατιστικό στοιχείο αυτού του ταξιδιού.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	NKiphG.jpg 
Προβολές:	449 
Μέγεθος:	71,9 KB 
ID:	384326


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DFrfz8.jpg 
Προβολές:	449 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	384328

  2. #227
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	e6m9lo.jpg 
Προβολές:	444 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	384331


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	eyAOVB.jpg 
Προβολές:	446 
Μέγεθος:	54,0 KB 
ID:	384332


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	NbFLzc.jpg 
Προβολές:	446 
Μέγεθος:	74,0 KB 
ID:	384333

  3. #228
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	db4b5s.jpg 
Προβολές:	442 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	384335


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lKxSOe.jpg 
Προβολές:	443 
Μέγεθος:	96,1 KB 
ID:	384337


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	OaefRW.jpg 
Προβολές:	441 
Μέγεθος:	91,4 KB 
ID:	384338

  4. #229
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Και πλέον βλέπω τις πρώτες πινακίδες που αναγράφουν Nordkapp σε 300 km. Κοίταξε να δεις που τελικά έχω φτάσει πλέον σε απόσταση πινακίδας, από το βορειότερο ακρο της Ευρώπης. Απίστευτο!

    Και άλλη πινακίδα και άλλη πινακίδα και όλο πλησίαζα στο τέρμα. Με τις σκέψεις μου κενες όπως πάντα και το μόνο που να με απασχολεί, να είναι ο δρόμος.

    Φτάνω στο τελευταίο βενζινάδικο για να φουλάρω βενζίνη και πιάνω συζήτηση με έναν ντόπιο.


    – Εδώ μένεις;

    – Ναι εδώ.

    – Πως είναι τα πράγματα το χειμώνα;

    – Δύσκολα!! Eχει και έξι μήνες νύχτα είναι πολύ δύσκολα το χειμώνα εδώ πάνω, με θερμοκρασίες που αγγίζουν τους - 20 με - 25 βαθμούς Κελσίου.

    – Απο θέρμανση πόσα λεφτά πληρώνετε;

    – Τέσσερα με πέντε χιλιάρικα την σεζόν.

    – Και στις δουλειές σας πως πάτε.

    – Με snowmobil.

    – Και πως την περνάτε την ζωή σας;

    – Με πολύ αλκοόλ αλλιώς δεν παλεύεται με τίποτα.

    – Έχει εργατικό προσωπικό εδώ πάνω;

    – Ελάχιστο. Υπάρχει τρελή ζήτηση εργασίας γιατί κανείς δεν μπορεί να ζήσει κάτω από αυτές τις συνθήκες, μόνο οι ντόπιοι.



    Είδα κανγκουρες μηχανόβιους...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aJCSFn.jpg 
Προβολές:	443 
Μέγεθος:	93,3 KB 
ID:	384339


    Κοιτώντας τις ηλιαχτίδες του ήλιου στον ουρανό ελπίζοντας ότι ίσως να είμαι τυχερός, και να δω από το ακρωτήρι τον ήλιο του μεσονυκτίου. (Aυτό που είδα βέβαια... Oύτε που πλησίασε τον ήλιο του μεσονυκτίου, αλλά αυτά θα τα πούμε στην πορεία) Τι έμειναν 160 km και έφτασα.

    Παίρνω την Ανθή τηλέφωνο κατά τις εννέα και την λέω ότι λογικά, σε δυο ωρες θα είμαι επάνω. Ξεκινάω απο το βενζιναδικο, κάνω 3 km κοιτάω μία τις πινακίδες... Ρε συ εδώ γιατί δεν γράφει Nordkapp.

    Σταματάω, ρωτάω ένα αμάξι που ερχόταν... Nordkapp από την άλλη πλευρά, ουπς! Mπερδεύτηκα και πήγα πίσω!! Kαλά μιλάμε απίστευτος!

    Γύρισα το μηχανάκι και ανηφόρισα. Eντάξει αυτό που έχω να πω είναι ότι ήταν τα καλύτερα 160 km της ζωής μου και δεν αναφέρομαι στο στόχο, αλλά στην διαδρομή.

    Ο δρόμος πήγαινε παραλιακά δίπλα από τον ωκεανό μέσα σε ένα σεληνιακό τοπίο δίχως, κανένα ίχνος ζωής. Εκεί υπήρχες μόνο εσύ και το Nordkapp... Τίποτε άλλο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Z7xSrd.jpg 
Προβολές:	439 
Μέγεθος:	71,2 KB 
ID:	384340


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	AY7KlN.jpg 
Προβολές:	441 
Μέγεθος:	55,1 KB 
ID:	384341

  5. #230
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ο δρόμος μετά μετατράπηκε σε ατέλειωτες ευθείες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	02Irek.jpg 
Προβολές:	440 
Μέγεθος:	70,6 KB 
ID:	384342


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	H1yaJv.jpg 
Προβολές:	437 
Μέγεθος:	59,5 KB 
ID:	384343


    Μέχρι που ξανα πλεύρισε τον ωκεανό.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pfe0wv.jpg 
Προβολές:	440 
Μέγεθος:	51,8 KB 
ID:	384344

  6. #231
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	AsW5s1.jpg 
Προβολές:	439 
Μέγεθος:	80,0 KB 
ID:	384347


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vQMhSD.jpg 
Προβολές:	438 
Μέγεθος:	82,4 KB 
ID:	384349


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Mcmx5p.jpg 
Προβολές:	438 
Μέγεθος:	83,2 KB 
ID:	384350

  7. #232
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sk8rvR.jpg 
Προβολές:	435 
Μέγεθος:	78,5 KB 
ID:	384351


    Μία κοιτούσα τον δρόμο μία τον ουρανό αν θα ήμουν τυχερός που ναι, τελικά ήμουν.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mzFP4u.jpg 
Προβολές:	434 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	384352


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	JmTEOM.jpg 
Προβολές:	435 
Μέγεθος:	68,6 KB 
ID:	384353

  8. #233
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	imSGxI.jpg 
Προβολές:	432 
Μέγεθος:	61,6 KB 
ID:	384354


    Εκει με αναμενω το φειζερ κάνω στάση και μιλάω με την Ανθή στο τηλέφωνο και την λέω, να μην με περιμένει γιατί οδηγάω πολύ σιγά και μάλλον, θα φτάσω κατά τις μία τελικά επάνω. Εκείνη μου έλεγε τα δικά της για την Ελλάδα και το τι γίνεται εκεί κάτω και της τα πετάω... Ρε Ανθή έχεις καταλάβει το που βρίσκομαι, τι μου λες τώρα! Δεν με ενδιαφέρει τι γίνεται κάτω! (Τελικά βέβαια σε λίγες μέρες θα με ενδιέφερε αλλά εγώ δεν το ήξερα ακόμα) Σε αγαπώ πολύ τα λέμε αύριο, κοιμήσου τώρα ναι. Αυριο δουλευεις...


    Συνεχίζω και εκεί ήταν το αποκορύφωμα. Ο δρόμος θαρρεις ότι ήταν στο ίδιο επίπεδο με την επιφάνεια της γης και είχα την εντύπωση, ότι οδηγούσα πάνω στη θάλασσα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	XlIwxq.jpg 
Προβολές:	434 
Μέγεθος:	51,2 KB 
ID:	384356


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Uvxffy.jpg 
Προβολές:	431 
Μέγεθος:	55,2 KB 
ID:	384358

  9. #234
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	VRq4Rn.jpg 
Προβολές:	431 
Μέγεθος:	59,5 KB 
ID:	384360


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Ooppg7.jpg 
Προβολές:	431 
Μέγεθος:	51,4 KB 
ID:	384361


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	VvcA1T.jpg 
Προβολές:	430 
Μέγεθος:	45,2 KB 
ID:	384362

  10. #235
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Τελικά έχει στοιχεία ζωής εκεί πάνω… Το χειμώνα πώς να είναι άραγε εκεί τα πράγματα. Αλλά αυτό βιωματικά, δεν θα ήθελα να το μάθω


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6Ws7vL.jpg 
Προβολές:	433 
Μέγεθος:	67,8 KB 
ID:	384363


    Πέρασα ένα τούνελ που μέσα του είχε στροφές 180 μοιρών κι εγώ να ουρλιάζω... Και ένα ακόμα που διασχίζοντας το, από την απότομη κλίση του δρόμου νόμιζες οτι κατέβαινες στην κόλαση...Εγω να τσιμπιεμε μιας και δεν το χωρούσε ο νους μου οτι όλα αυτά που είχα διαβάσει σε πραγματικά αριστουργήματα ταξιδευτών, είμαι πλέον εκεί και τα ζω.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7NQrHF.jpg 
Προβολές:	430 
Μέγεθος:	77,4 KB 
ID:	384364


    Και φτάνω επιτέλους στην τελευταία πινακίδα που γράφει Nordkapp 13 χιλιόμετρα αριστερά. Απίστευτο! Αυτό ήταν μεγάλη φλασιά για εμένα γιατί δεν γνώριζα ότι για να πας στο Nordkapp δεν είναι ευθεία ο δρόμος αλλά, 13 km πιο πριν ανηφορίζει στο βουνό. Στρίβω το μηχανάκι κάνω ενα km στο βουνό...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	x2hdwg.jpg 
Προβολές:	430 
Μέγεθος:	52,1 KB 
ID:	384365

  11. #236
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Και μετά ξαφνικά το τίποτα. Ομίχλη! Να μην βλέπω τίποτα σε απόσταση μέτρου.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	U3qAbG.jpg 
Προβολές:	430 
Μέγεθος:	29,0 KB 
ID:	384366


    Ρε μάγκα που πάω. Έβλεπα από την απέναντι πλευρά να κατεβαίνουν κατα δεκάδες τα τουριστικά λεωφορεία και εγώ να χαμογελάω, γιατί θα είμαι σχετικά μόνος στο ακρωτήρι. Οδηγάω και να μην βλέπω τίποτα. Αλλά να γουστάρω τρελά γιατί ναι αυτό ήθελα... Η να πάω στο Νordkapp με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες ή με τις χειρότερες, για να έχω να το θυμάμαι ακόμα περισσότερο! (Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις που πολλοί ταξιδευτές από τις δυσμενείς συνθήκες δεν κατάφεραν να φτάσουν στο τέρμα, αλλά και αυτές οι συνθήκες για εμένα, μια χαρά ακραίες ήταν)

    Αντε ακόμα ενα km, άντε ακόμα ενα km να φτάσω, και τότε βλέπω σε απόσταση μισού μέτρου ένα κοπάδι από ταράνδους να περνάει το δρόμο. Πω πω ο θεός να με βοηθήσει. Το βράδυ είναι πολύ επικίνδυνα να οδηγείς γιατί πλέον δεν κυκλοφορούν αυτοκίνητα και οι τάρανδοι, εφησυχάζονται και βγαίνουν να βοσκήσουν.

    Να κάνω το σταυρό μου και να συνεχίζω ... Άντε λίγο ακόμα, να κοιτάω τα χιλιόμετρα από το φέιζερ, άντε ακόμα ενα. Ελα λίγο έμεινε, άντε να τα καταφέρω. Τώρα πρέπει να φτάνω, τι έμειναν ενα km, δύο άντε να τα καταφέρω... Και έφτασα! Τα κατάφερα!


    Φτάνω στην μπάρα για να κόψω εισιτήριο, δεν ήταν κανείς. Τώρα! Περιμένω κανένα λεπτό να κορνάρω τίποτα. Τώρα να μπω ή να μην μπω... Φοβόμουνα μην αντι το Nordkapp, δω το μπουντρούμι του Nordkapp!!!!! Θα μπω και ο θεός μαζί μου, σιγά μην περιμένω.

    Οδηγάω κάποια μέτρα μέσα σε χαλικόστρωτο και να βρίζω, γαμώ τα λεφτά σας βάλτε λίγο άσφαλτο. Δηλαδή έλεος πια, τόσο γύφτοι! Βρίσκω έναν τουρίστα και κάνω το απίστευτο!


    – Το Nordkapp που είναι;

    – Εδώ είναι

    – ( ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ!!!) Η σφαίρα που είναι;

    – Ευθεία.


    Έφτασα στο Nordkapp και δεν ήξερα, που είναι το Nordkapp... Εντάξει ρε παιδιά σάμπως είχα ξαναπάει, συμβαίνουν αυτά! Άσε που δεν έβλεπα και τίποτα, για να χανόμαστε είμαστε! Ε δεν προνόησα να έπαιρνα ένα τουριστικό οδηγό από το μέρος... Tην άλλη φορά!!!!!

    Πάω στο πάρκινγκ βλέπω κάποιους να έχουν στήσει σκηνές και εγώ, να μην ξέρω που να παρκάρω. Μια τα χαλίκια μια ο δυνατός αέρας που φυσούσε, φοβόμουν μη γίνει καμιά μαλακία και μπλέξω. Τελικά με κόβει και παρκάρω το φέιζερ ανάμεσα από δύο αυτοκινούμενα για προστασία, παίρνω την DSLR και ανηφοριζω.

    Φτάνω στην είσοδο του κτιρίου το οποίο είχε γυάλινες πόρτες και από την μπροστινή αλλά και από την πίσω πλευρά του. Σταματάω στην πόρτα περιμένω να ανοίξει, τίποτα. Εν τω μεταξύ μέσα είχε κόσμο αλλά με έγραφαν. Να χτυπάω το τζάμι τίποτα. Ρε παιδιά το κλείσαμε το μαγαζί, πλάκα με κάνετε!!! Έκανα 5500 km για να φτάσω στην σφαίρα και είμαι εκεί στα 100 m και να μην μπορώ να φτάσω... Στη σφαίρα επειδή οι υπάλληλοι θα πήγαιναν για ύπνο! Πολύ ταξιδευτές όπως προανέφερα δεν κατάφεραν να φτάσουν στο Nordkapp αλλά νομίζω μόνο ένας, πήγε στο Nordkapp και δεν έφτασε στην σφαίρα!!!!

    Γελούσα μα το θεό και τα είχα πάρει, ήμουν έτοιμος να ρίξω τα τζάμια. Τότε πως κοιτάω βλέπω τρεις μηχανόβιους να πηγαίνουν δίπλα από το κτίριο... Α έχει και από εκεί δρόμο. Δεν με έκοψε! Πάω κατά εκεί, περπατάω λίγα μέτρα και τότε το είδα...Πω πω απίστευτο συναίσθημα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	R4Arm5.jpg 
Προβολές:	430 
Μέγεθος:	31,0 KB 
ID:	384370


    Εντωμεταξύ να μην βρέχει και εγώ να είμαι μούσκεμα από την υγρασία, να στάζω ολόκληρος από πάνω ως κάτω. Το ίδιο και η DSLR, την κρύβω και πάω τρέχοντας να φέρω το φέιζερ. Το βάζω μπρος, και πάω παραδίπλα από το κτίριο και να οδηγάω πάνω σε κάτι κοτρώνες... Δηλαδή μα τόσο γύφτοι! Παρκάρω το Φέιζερ από τη σφαίρα. Βγάζω την μουσκεμένη DSLR που έσταζε σαν βρεγμένο ρούχο, τραβάω φωτογραφία την κρύβω, και μετά αφέθηκα στη στιγμή!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8JyPOJ.jpg 
Προβολές:	429 
Μέγεθος:	41,4 KB 
ID:	384371

  12. #237
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κοιτούσα την σφαίρα και δεν μπορούσα να το χωνέψω ότι βρισκόμουν εκεί. Με είχε πιάσει τρελή υπερένταση γυρνούσα γύρω γύρω από το υπόβαθρο της σφαίρας και δεν μπορούσα να το πιστέψω, και πότε πότε την κοιτούσα και σάστιζα. Αλλά φυσικά, γούσταρα και για την πιστόλα αλλά Greek way που τους έριξα... Λέω τους μηχανόβιους να με βγάλουν φωτογραφίες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7SntJ4.jpg 
Προβολές:	424 
Μέγεθος:	33,7 KB 
ID:	384372


    Και τους ρωτάω, θα μείνετε το πρωί. Οχι μου λένε, τι να κάνουμε εδώ ούτως ή άλλως και ο καιρός δεν βοηθάει. Δεν θα δούμε τίποτα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	OFqoyq.jpg 
Προβολές:	427 
Μέγεθος:	68,7 KB 
ID:	384373


    Εγώ όμως ήθελα να κάτσω για να στήσω την σκηνή μου εκεί το είχα, μεγάλη θεληση να το κάνω.Αλλά φοβόμουν για το φειζερ μην μπούκωνε από την υγρασία και είχα άλλα. Το σκεφτόμουν και γελούσα... Φαντάζεσαι να έπαιρνε την τηλέφωνο την adac και να τους έλεγα ... Γεια σας είμαι στο Nordkapp, και δεν παίρνει μπρος το μηχανάκι...

    Οι μηχανόβιοι μετά από λίγα λεπτά έφυγαν και εγώ τότε θυμήθηκα, ότι δεν βγήκα φωτογραφία με το φέιζερ και δεν ήταν κανείς άλλος εκεί να με φωτογραφίσει αλλά ευτυχώς, με έκοψε.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	EOxSNv.jpg 
Προβολές:	427 
Μέγεθος:	57,2 KB 
ID:	384374

  13. #238
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ούτε που περιηγήθηκα στο μέρος, άσε που δεν έβλεπα και τίποτα αλλά εμένα εξαρχής η σφαίρα με ενδιέφερε και να τελικά που μόνο, την σφαίρα είδα. Εντάξει αν ήταν ανοιχτές οι εγκαταστάσεις θα πήγαινα παντού και θα αποκτούσα άλλη οπτική για το τόπο μέσα από το μουσείο και από ότι άλλο, είχε να μου προσφέρει το μέρος αυτό… Αλλα η πραγματικότητα είναι ότι ποτέ δεν με ένοιαζε να πάω στο Nordkapp ως μερος αλλά να πάω μέχρι το Nordkapp, ως τοποθεσια.

    Κάπου εκεί αποφάσισα ότι μάλλον πρέπει να φύγω γιατί έχω και ένα καράβι που με περιμένει.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kHIZFn.jpg 
Προβολές:	428 
Μέγεθος:	53,6 KB 
ID:	384376


    Τα συναισθήματα που ένιωθα κοιτάζοντας την ήταν δεος και θαυμασμός για τον τόπο στον οποίο βρισκόμουν. Μεγαλη χαρα αλλά σε καμία περίπτωση περηφάνεια.

    Στη χώρα που ζούμε περηφάνια πρέπει να νιώθουμε όταν πηγαίνουμε διακοπές και οχι, για το που πηγαίνουμε.

    Μπορεί να ήμουν εγώ που έφτασα στο τέρμα, αλλα θεωρώ … Οτι στο NORDKAPP, πήγε η οικογένεια μου που φοβόταν και ανησυχουσε για εμένα για ένα ταξίδι 11.000 και, χιλιομέτρων... Εγώ απλά, καραγούσταρα στις διακοπές μου.

  14. #239
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Πάω να βάλω μπρος το φέιζερ, βαράω την μίζα τίποτα ξανά βαράω, τίποτα. Ο Χριστός και η Παναγία!! Τελικά με την τρίτη πήρε δύσκολα, και δεν ήμουν ούτε μια ωρα εκεί. Περνάω τα χαλίκια βγαίνω έξω από την πύλη και συνεχίζω να οδηγώ σε ένα ομιχλώδες τοπίο. Με μέσα από το κράνος μου να χαμογελώ, γιατί τελικά αυτό το ταξίδι έμελλε να είναι ο ορισμός του οτι δεν μετράει τελικά ο προορισμός, αλλά το ταξίδι. Αφού στον προορισμό μου δεν είδα τίποτα.

    Κάνω 12 km λίγο προτού να φτάσω στην διασταύρωση και κάνω μία στάση για τσιγάρο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wj2aoS.jpg 
Προβολές:	431 
Μέγεθος:	64,2 KB 
ID:	384379


    Με την ομίχλη πλέον να έχει εξαφανιστεί.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	JDngNn.jpg 
Προβολές:	431 
Μέγεθος:	29,1 KB 
ID:	384380


    Και εκεί θυμήθηκα τους Ταμτακο βέλγους. Βρε δεν πάω στο Skarsvag να δω το μέρος αλλά να φάω και κάτι, γιατί είχα ψοφήσει από την πείνα. Και να περάσει λίγο η ώρα μέχρι να πάω στο Ηonningsvag για να δω, τι θα γίνει με το καράβι...

    Ε μονος ήμουν, δεν είχα κάποιον να το συζητήσω η να μου αντιπροτείνει, και πήγα...


    Συνεχίζεται…

  15. #240
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3R09NV.jpg 
Προβολές:	356 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	384436


    Φτανω στο Skarsvag και αράζω πάω σε μία γέφυρα που σε οδηγούσε πιο μέσα στο χωριό. Ούτε που έψαξα κάποιο μέρος για να κάτσω να φάω και έκανα πικνικ στο όρθιο πάνω στο φέιζερ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	QKCfOp.jpg 
Προβολές:	358 
Μέγεθος:	88,9 KB 
ID:	384437


    Και με πατατοσαλάτα στο δεύτερο ψηλότερο σημείο της Ευρώπης. Από εδώ και εμπρός μπήκα σε άλλου είδους ταξιδιωτικής περιπλάνησης. Δεν με ενδιέφερε τίποτα καμία υλική απόλαυση όπως, το που το πως θα φάω, η το που και πως θα κοιμηθώ. Αυτό που με ενδιέφερε ήταν όταν πεινάσω να φάω, όταν νυστάξω να κοιμηθώ και να οδηγήσω, χαράζοντας αναμνήσεις στην ψυχή μου. Μα ήμουν στον παράδεισο και γηινες απολαύσεις στον παράδεισο, δεν χωρούν.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fupHts.jpg 
Προβολές:	356 
Μέγεθος:	73,0 KB 
ID:	384438

Παρόμοια θέματα

  1. Πως θέλουμε τον κόσμο τελικά?
    από Lupo στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2010, 03:56
  2. Τελικά αξίζει τον κόπο?
    από btmxyz στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2006, 14:00
  3. Πως κέρδισε τον αγώνα?????
    από sapila racing στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2006, 12:58
  4. Πώς βλέπουν οι Αμερικάνοι τον κόσμο
    από DrIoannis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 22:28
  5. πως βλεπουν οι αθηναιοι τον κοσμο
    από periklisk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 11:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF