Σελίδα 167 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 67117157162163164165166167168169170171172177217267 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 2.491 έως 2.505 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #2491
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    631
    @nikos_abel, συλλυπητήρια.

    Εχω μια λίγο διαφορετικη οπτική.
    Εμένα που με έχει κλειστό σχεδόν 4 μήνες και πάω μόνο για ψώνια και περπάτημα, τηρώ όσο γίνεται τα μέτρα.

    Αυτός που παει για δουλειά, στοιβαζεται στα ΜΜΜ, είναι με άλλους στο γραφείο, ποσο να τα τηρήσει; Δεν θα πιει καφέ; Δεν θα φάει κάτι; Δεν θα βγάλει την μάσκα λίγο;
    Όταν βλέπεις την κίνηση στους δρόμους, το σαρδελωμα στα λεωφορεία, πως να μην πας να δεις έναν φίλο, τον αδερφό; Αφού όλοι έξω είναι όλη μέρα.

    Επίσης όταν όλα τα μέτρα που παιρνονται αφορούν μόνο απαγόρευση κυκλοφορίας και δεν γίνεται τίποτα για βελτίωση των δρομολογίων των ΜΜΜ, την υποχρεωτική τηλεργασία, κάπου λες φτάνει το δουλεμα.
    Δεν είναι όλα ατομική ευθύνη, υπάρχει και κεντρική ευθύνη.

  2. #2492
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    @nikos_abel, συλλυπητήρια.

    Εχω μια λίγο διαφορετικη οπτική.
    Εμένα που με έχει κλειστό σχεδόν 4 μήνες και πάω μόνο για ψώνια και περπάτημα, τηρώ όσο γίνεται τα μέτρα.

    Αυτός που παει για δουλειά, στοιβαζεται στα ΜΜΜ, είναι με άλλους στο γραφείο, ποσο να τα τηρήσει; Δεν θα πιει καφέ; Δεν θα φάει κάτι;
    Όταν βλέπεις την κίνηση στους δρόμους, το σαρδελωμα στα λεωφορεία, πως να μην πας να δεις έναν φίλο, τον αδερφό;

    Επίσης όταν όλα τα μέτρα που παιρνονται αφορούν μόνο απαγόρευση κυκλοφορίας και δεν γίνεται τίποτα για βελτίωση των δρομολογίων των ΜΜΜ, την υποχρεωτική τηλεργασία, κάπου λες φτάνει το δουλεμα.
    Δεν είναι όλα ατομική ευθύνη, υπάρχει και κεντρική ευθύνη.

    Καταρχήν σε ευχαριστώ.

    Βρε ναι, 100% δίκιο.

    Να σε πληροφορήσω όμως, ότι από προσωπική εμπειρία σε πραγματικά κοντινές επαφές με επιβεβαιωμένα κρούσματα (γνωστοί μου αλλά και εγώ),
    δεν κόλλησε σχεδόν κανένας μας.
    Ξέρεις όμως τι; ΦΟΡΟΥΣΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣΚΕΣ. ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.
    (οι λίγοι από αυτούς που κόλλησαν μάντεψε...η μάσκα κάτω από το πηγούνι κλπ κλπ).

    Οι ηλίθιοι που δίνουν τις οδηγίες, όσο και ηλίθιοι να είναι, δεν μπορούν να δώσουν άλλες. Ξέρεις γιατί; ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΕΣ, δεν υπάρχουν άλλες.

    Και να είμαστε και λίγο λογικοί, όσον αφορά στις θεωρίες συνομοσίας, παγκόσμιου ελέγχου κλπ.
    Εδώ δε μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους στο τι λένε, θα έχουν και μυστικό σχέδιο;
    Σκατά τα κάνανε με τα ΜΜΜ και τις απαγορεύσεις, ναι, σιγά μην μπορέσουν να ελέγξουν όλο τον κόσμο.

    Από την άλλη, εφόσον ξέρουμε ότι είναι μλκς, εμείς οι ίδιοι τι κάνουμε; Άντε γιούργια όλοι όξω και όποιον πάρει
    ο χάρος.

    Όχι, η προσωπική ευθύνη που αναφέρω δεν έχει να κάνει με την αποδοχή των κρατικών εντολών ως πειθαρχεία.
    Έχει να κάνει με απλή λογική -> προσέχω για να προστατευτώ εγώ και οι δικοί μου.

    Στο 1ο lockdown π.χ., θυμάμαι που πήγαινα στο SM και στις ουρές έβλεπα ζευγάρια ζευγάρια, με αποτέλεσμα να
    αναγκαζόμαστε να περιμένουμε το 2πλό χρόνο για να μπούμε.
    Η άλλη προχθές φταρνίστηκε και έβγαλε τη μάσκα για να μην τη λερώσει.
    Άλλοι βγαίνουν για "σωματική άσκηση" και αράζουν έξω από τα take away καφέ και κάνουν τη πλάκα τους.

    Σοβαρά τώρα; Το μλκίζουν οι ηλίθιοι κυβερνώντες και εμείς τι κάνουμε; Τους βοηθάμε όσο μπορούμε.

    Τι να πω...

  3. #2493
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Δεν χρειαζεται να πεις τιποτε αλλο, γιατι χαλιεσαι αδικα.
    Καποιοι ειναι καταδικασμενοι σε αιωνια βλακεια, το κακο ειναι οτι μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.
    Κοιτα να εισαι σωστος απεναντι στους αλλους, προστατεψε τον εαυτο και τους αγαπημενους σου και that's all..
    Ζουμε σε μια εποχη που δυσκολα αυτορυθμιζονται οι συνθηκες, απο την αλλη, απλα δεν μπορεις να κανεις κατι, γιατι ο μαλακας ειναι ανικητος. Οι πολλοι μαλακες... αστα!!!

    Συλληπητηρια για τον πατερα σου!
    Να ειστε γεροι να τον θυμαστε.
    Καλη δυναμη.

  4. #2494
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Δεν χρειαζεται να πεις τιποτε αλλο, γιατι χαλιεσαι αδικα.
    Καποιοι ειναι καταδικασμενοι σε αιωνια βλακεια, το κακο ειναι οτι μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.
    Κοιτα να εισαι σωστος απεναντι στους αλλους, προστατεψε τον εαυτο και τους αγαπημενους σου και that's all..
    Ζουμε σε μια εποχη που δυσκολα αυτορυθμιζονται οι συνθηκες, απο την αλλη, απλα δεν μπορεις να κανεις κατι, γιατι ο μαλακας ειναι ανικητος. Οι πολλοι μαλακες... αστα!!!

    Συλληπητηρια για τον πατερα σου!
    Να ειστε γεροι να τον θυμαστε.
    Καλη δυναμη.

    Δε χαλιέμαι, εδώ και πάνω από 10 χρόνια το moto gr είναι ο ψυχοθεραπευτής μου (μαζί με το μεκανάκι μου),
    ακόμα και τα τελευταία που πολλοί "φίλοι" μου έχουν σταματήσει να γράφουν ή να ασχολούνται, μεταξύ αυτών και εγώ.
    Μόνο εδώ μέσα αισθάνομαι ότι μπορώ να γράφω ελεύθερα (σχετικά πάντα).
    Ακόμα και το δούλεμα που πέφτει, μόνο εδώ το αισθάνομαι καλοπροαίρετο.

    Να είστε όλοι καλά.

  5. #2495
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.020
    @nikos_abel Συλλυπητήρια για το πατέρα σου.
    Να είστε καλά να τον θυμάστε.

  6. #2496
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραία όλα αυτά με τις κατηγορίες προς την κυβέρνηση και τα λάθος μέτρα που στοχεύουν
    στον απόλυτο έλεγχο του κόσμου, αλλά προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο τέτοιο
    μεγαλεπίβολο σχέδιο.
    Αυτό είναι σίγουρο. Όποιος πιστεύει ότι αυτή η κυβέρνηση διαθέτει τον απαραίτητο εγκέφαλο για να δει πέρα από τη μύτη της, πόσο μάλλον να "ελέγξει τον κόσμο" λολ, δεν έχει ιδέα τι του γίνεται. Τα λάθος μέτρα δε στοχεύουν πουθενά. Η απάντηση είναι πολύ πιο απλή. Είναι λάθος μέτρα γιατί είναι ανίκανοι.
    Life begins at 45°.

  7. #2497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι σίγουρο. Όποιος πιστεύει ότι αυτή η κυβέρνηση διαθέτει τον απαραίτητο εγκέφαλο για να δει πέρα από τη μύτη της, πόσο μάλλον να "ελέγξει τον κόσμο" λολ, δεν έχει ιδέα τι του γίνεται. Τα λάθος μέτρα δε στοχεύουν πουθενά. Η απάντηση είναι πολύ πιο απλή. Είναι λάθος μέτρα γιατί είναι ανίκανοι.
    Πες τα.

  8. #2498
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    . Είναι λάθος μέτρα γιατί είναι ανίκανοι.
    ΄Οταν έχεις ένα μπάτζετ να λύσεις το πρόβλημα του κορονοιού
    κι εσύ χαρίζεις λεφτά στα κανάλια που ανήκουν στον κουμπάρο σου
    και δουλεύει η νίφη σου και η γκόμενα σου
    Όταν αγοράζεις βεγγαλικά για την 1ο χρονιά και στολίζεις
    με λαμπάκια μια πόλη σε λοκντάουν
    Όταν διορίζεις τη μισή ΧΑ στην αστυνομία
    Όταν αγοράζεις ποδήατα για τη δημοτική αστυνομία
    και βρακάκια και μπλουζάκια λες και δεν μπορούν να πάρουν το πόδια τους
    Όταν στήνεις μεγάλους περιπάτους χωρίς καμία μελέτη
    αγοράζοντας γλάστρες Ουασινκτόνιες (???!!!!) και δεν δεν ξέρω τι άλλες μλκιες

    την στιγμή που δεν έχεις τεστ
    (ας τα χάριζε στο Γιαννακόπουλο να στήσει φάμπρικα ρε αδερφέ να φτιάχνει)

    Αυτό ΟΛΟ στη καλύτερη περίπτωση λέγεται

    ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΉ ΑΝΑΜΕΛΙΆ

  9. #2499
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Δε διαφωνούμε. Όλα αυτά συμπεριλαμβάνονται στο "παντελώς ανίκανοι" (αρκεί να γεμίζουν οι τσέπες τους).
    Life begins at 45°.

  10. #2500
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Τα παραπάνω δεν είναι ελαφρυντικά για την ηλιθιότητα του κόσμου.

  11. #2501
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Τα παραπάνω δεν είναι ελαφρυντικά για την ηλιθιότητα του κόσμου.
    Όχι, αλλά ο κόσμος πάντα ήταν, είναι και θα είναι ηλίθιος. Αυτός είναι ο ρόλος του κράτους, να προλαμβάνει ή/και να αντιμετωπίζει την ηλιθιότητα, όχι να την κάνει επάγγελμα.
    Life begins at 45°.

  12. #2502
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι σίγουρο. Όποιος πιστεύει ότι αυτή η κυβέρνηση διαθέτει τον απαραίτητο εγκέφαλο για να δει πέρα από τη μύτη της, πόσο μάλλον να "ελέγξει τον κόσμο" λολ, δεν έχει ιδέα τι του γίνεται. Τα λάθος μέτρα δε στοχεύουν πουθενά. Η απάντηση είναι πολύ πιο απλή. Είναι λάθος μέτρα γιατί είναι ανίκανοι.
    Πάντως εδώ που τα λέμε δεν άκουσα από κανέναν ούτε είδα σε κανένα κράτος μια ολοκληρωμένη πρόταση αντιμετώπισης εκ των προτέρων. Εκ των υστέρων και εκτός χορού πάντα όλοι "ξέραν καλύτερα τι θα έπρεπε να είχε γίνει"...

  13. #2503
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Δηλαδή η δική σου πρόταση αντιμετώπισης της πανδημίας θα ήταν να δώσεις 20.000.000€ στα ΜΜΕ;
    Life begins at 45°.

  14. #2504
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Οκ αν η κουβέντα φτάσει στο επίπεδο να απαντάμε σε τέτοια τότε καλύτερα να αλλάξω κανάλι...

  15. #2505
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Αλλά σε τι να φτάσει; Να σου φτιάξω πλήρες πλάνο αντιμετώπισης της κατάστασης; ΔΕΝ είναι δική μου δουλειά, υποτίθεται ότι υπάρχει μια ολόκληρη ομάδα επιστημόνων και άλλων ειδικών που αμείβονται αδρά για να παίζουν το πουλί τους. Παρ'όλα αυτά, μπορώ να σκεφτώ για ακριβώς 9 δευτερόλεπτα και να τα καταφέρω πολύ καλύτερα από το να απαγορεύω την κυκλοφορία μετά τις 18:00 (κλάμα), να ανοιγοκλείνω τα σχολεία κάθε 2 βδομάδες, να απαγορεύω την είσοδο σε πάρκα, να κλείνω τα πάντα εκτός από τα κομμωτήρια την πρωτοχρονιά, τα ανθοπωλεία του αγ. βαλεντίνου, τα σουβλατζίδικα την τσικνοπέμπτη και τις πισίνες το 15αύγουστο.
    Life begins at 45°.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF