Σελίδα 17 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 712131415161718192021222767117 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 241 έως 255 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #241
    Ρε παιδια, χτες αλλαξα αλυσιδα και εβαλα D.I.D. zvm2 .Στο σημειο της συνδεσης μου κανει ενα κομπο κατι σαν γωνια. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Θα στρωσει? Μηπως να παω παλι στο συνεργειο? Προσεξα επισης σε αυτον τον κρικο, οτι απο την πισω μερια των συνδεσμων (οχι απο αυτην που πρεσαριστηκαν) οτι τα καφαλια προεξειχαν περισοτερο σε σχεση με τουσ αλους συνδεσμους. Ειναι φυσιολογικο?


    Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΞΙΣΩΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ

  2. #242
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Ρε παιδί, πήγαινε στον μάστορα που σου την έβαλε και κοπάνα την στο κεφάλι του μέχρι να "στρώσει" !!!

    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κάνει "γωνία" σε οποιοδήποτε σημείο και επίσης τα κεφάλια των συδέσμων θα φθαρούν με τον καιρό (πάνω σε οδηγό - γλύστρα κ.λ.π.) με αποτέλεσμα ΚΑΙ να χαλάσουν οι οδηγοί ΚΑΙ να "ξεκεφαλώσουν" οι σύνδεσμοι, οπότε το "κόψιμο" της αλυσίδας σούρχεται ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #243
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Μάλλον ο μάστορας δεν είχε το ειδικό εργαλείο της did

  4. #244
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    το σπρέι που κολλάει μπορεί να είναι καλό για να μην λερώνει τη μοτό αλλά ΔΕΝ ΛΙΠΑΙΝΕΙ ΣΩΣΤΑ την αλυσίδα δηλ. δεν εισχωρεί παντού. Και για να μην παρεξηγηθώ και εγώ Μοτούλ αμπντούλ βάνω το απλό (όχι το factory=τσάμπα λεφτά) που είναι όντως έξτρα κολλώδες και μπορω να πω από όλη τη σειρά σπρέι που έχω δοκιμάσει είναι βάσει τιμής και απόδοσης το καλύτερο. Το Bel-Ray είναι για .....!!!!!...... κολλάει και δεν σου κάνει χάλια το μοτό ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΙΠΑΙΝΕΙ (το βάζει και ο φίλος μου ο πλύνεμοτό για να μην λερώνονται τα μοτό μετά το πλύσιμο....δηλ. να το βλέπει ο πελάτης καθαρό....)

    τεσπα η καλύτερη λύση είναι μία: εάν ήταν δυνατόν πάντα μετά από βόλτα να περάσεις την αλυσίδα με λάδι 100άρι ή και 150άρι (ο κατασκευαστής λέει 80άρι) με επάλειψη πινέλου και μετά στο καπάκι σπρέι Μοτούλ. Επειδή αυτό δεν θα το κάνουμε ποτέ πάρτε το γαμάτο σπρέι της Loctite που είναι το πιο ρευστό της αγοράς και όχι μόνο λιπαίνει την αλυσίδα αλλά ανασταίνει και αλυσίδες με κόμπους-σκαλοπάτια και μετά καπάκι το Μοτούλ. Το Loctite το βάζει ένα φίλος μου μηχανικός και έχω δει που το βάζει σε αλυσίδες ρδέλο και δουλεύοντας τα σκλοπάτια με το χέρι συνέχεια η αλυσίδα επανέρχεται σε σημείο για να κάνεις χρήση !!!

    Αυτά γιατί βαρέθηκα να γράφω
    καλές δοκιμές ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΝΑ ΛΕΡΩΣΕΤΕ ΤΗ ΜΟΤΟ ΣΑΣ, ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΣΩΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ, αλλιώς ανέβάστε τη στο σαλόνι σας να τη βλέπετε.....φιλαράκ΄γκάβλα δεν είναι δίπλα στον καναπέος ???:rotflmao:

  5. #245
    StoopidMotorForAHead Το avatar του/της aakkuan
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    123
    καθαρισα την αλυσιδα με wd40 (μου πεφτε πολυ) και μετά έβαλα το λιπαντικο σε σπρευ της σελ(μου πεφτε πολύ). τωρα νομίζω οτι η αλυσίδα "κολλάει", δεν γυρνάει τόσο εύκολα. έκανα μαλακία?? ναι, σας ακούω να λέτε . τώρα τι κάνω? έβαλα το δάχτυλο και μου φάνηκε κολλώδες το λάδι αλλά δεν έχω και ΤΗΝ εμπειρία με τα λάδια οπότε δεν είμαι σίγουρος. περιμένω να φύγει με το καιρό το λάδι ή είναι επικίνδυνο και πρέπει να την ξανακαθαρίσω ???

    τι εφταιξε? ότι έβαλα πολύ wd40?? πολύ λάδι?? και τα δυο??

  6. #246
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    μια χαρά είναι.
    Έτσι κολλάει το σπρέυ.

  7. #247
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
    καθαρισα την αλυσιδα με wd40 (μου πεφτε πολυ) και μετά έβαλα το λιπαντικο σε σπρευ της σελ(μου πεφτε πολύ). τωρα νομίζω οτι η αλυσίδα "κολλάει", δεν γυρνάει τόσο εύκολα. έκανα μαλακία?? ναι, σας ακούω να λέτε . τώρα τι κάνω? έβαλα το δάχτυλο και μου φάνηκε κολλώδες το λάδι αλλά δεν έχω και ΤΗΝ εμπειρία με τα λάδια οπότε δεν είμαι σίγουρος. περιμένω να φύγει με το καιρό το λάδι ή είναι επικίνδυνο και πρέπει να την ξανακαθαρίσω ???

    τι εφταιξε? ότι έβαλα πολύ wd40?? πολύ λάδι?? και τα δυο??
    αν δεν είναι παρασφηγμένη ή αν δεν έχει κάνει ''κόμπους'' μην αγχώνεσαι.
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  8. #248
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    γεια σας ειδικοι των αλυσιδων.Πηρα αλυσιδα αφαμ την X.S einai και Χ αλλα κ Σ. Καλη φενεται. θα την λυπαινω συχνα , εχει φαση αλλα το καθαρισμα στην αρχη το βαριεμε πολυ. Θα δω τι θα κανω. πιθανος θα παρω ειδικο καθαριστικο εταιριας για αλυσιδες.Το ξερω οτιπολυ βαριεστε αυτο το thread αλλα εχει κανει δουλεια.

  9. #249
    ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΕΓΩ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩ ΤΟ XERAMIC ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΠΑΝΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΠΕΤΑΕΙ ΣΤΗΝ ΖΑΝΤΑ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 42000 ΧΛΜ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΑΓΩΘΕΙ ΤΟ ΠΙΣΩ ΓΡΑΝΑΖΙ ΑΝΟΜΟΙΟΜΟΡΦΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΧΩΡΙΣ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ (ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ!!!!)ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΟΥΖΕΣ ΚΛΠ...ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ....ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΟΥΤΕ Η ΝΤΙΖΑ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ!!!ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΚΙΝΗΣΗΣ ΓΙΟΥΟΥΟΥΧΧΧΧ....ΘΕΣ ΕΝΑ ΜΠΕΤΟΝΙ SWAZ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ!!!!

  10. #250
    Χρησιμοποιεί κανείς αυτόματα συστήματα λίπανσης (π.χ. Scottoiler)?
    Φαίνεται ότι σε άλλες χώρες είναι αρκετά διαδεδομένα? Έχει κανείς κάποια εμπειρία πάνω σε αυτό?
    Φαίνεται καλή λύση η οποία είναι και αρκετά συμφέρουσα.

  11. #251
    καλημερα παιδια,εγω δοκιμασα ενα προιον μιας ελληνικης εταιριας(voulis)και εμεινα αρκετα ευχαριστημενος,βεβαια πανω εγραφε σπρεει συλικονης για αλυσηδες και δεν ξερω αν ηταν σωστο να την βαλω.Παντος το αποτελεσμα ηταν μετα απο ενα χρονο(λυπανση καθε 500-600 χιλ.)να μην εχω ουτε κομπους ουτε θορυβο στην αλυσηδα αλλα και ελαχιστες πιτσιλιες στην ζαντα.Τωρα μου τελειωσε και μαλλον το ιδιο θα παρω,η συλικονη μηπως ειναι λαθος??????

  12. #252
    Νέο μέλος Το avatar του/της CGass1
    Εγγραφή
    02/05/2007
    Μηνύματα
    17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xrysostomosdim
    καλημερα παιδια,εγω δοκιμασα ενα προιον μιας ελληνικης εταιριας(voulis)και εμεινα αρκετα ευχαριστημενος,βεβαια πανω εγραφε σπρεει συλικονης για αλυσηδες και δεν ξερω αν ηταν σωστο να την βαλω.Παντος το αποτελεσμα ηταν μετα απο ενα χρονο(λυπανση καθε 500-600 χιλ.)να μην εχω ουτε κομπους ουτε θορυβο στην αλυσηδα αλλα και ελαχιστες πιτσιλιες στην ζαντα.Τωρα μου τελειωσε και μαλλον το ιδιο θα παρω,η συλικονη μηπως ειναι λαθος??????
    Από όσο γνωρίζω, τα γράσσα σιλικόνης ΔΕΝ συνιστούνται όταν έχεις να λιπάνεις επιφάνειες που υπάρχει συναρμογή κινούμενων μερών διαφορετικής υφής, όπως τα o-ring και οι μεταλλικές επιφάνειες της αλυσίδας.

    Γράσσα σιλικόνης είναι πολύ συχνά χρησιμοποιούμενα σε περιπτώσεις που το o-ring παίζει ρόλο στεγανωτικού (π.χ. οπτικά). Σε αυτές τις περιπτώσεις όμως το o-ring είναι ακίνητο και συγκρατείται συμπιεζόμενο από ένα retainer.

    Με τα λίγα που ξέρω, η καλύτερη λύση για τέτοια περίπτωση (και μιλάμε πάντα για αυτολιπαινόμενες αλυσίδες, αρά με o-ring) είναι τα γράσσα λιθίου.
    Μηχανή... Οκ
    Γυναίκα... Οκ

    Χ Ρ Ο Ν Ο Β Ρ Ε Π Α Ι Δ Ι Α ! ! ! !

  13. #253
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
    καθαρισα την αλυσιδα με wd40 (μου πεφτε πολυ) και μετά έβαλα το λιπαντικο σε σπρευ της σελ(μου πεφτε πολύ). τωρα νομίζω οτι η αλυσίδα "κολλάει", δεν γυρνάει τόσο εύκολα. έκανα μαλακία?? ναι, σας ακούω να λέτε . τώρα τι κάνω? έβαλα το δάχτυλο και μου φάνηκε κολλώδες το λάδι αλλά δεν έχω και ΤΗΝ εμπειρία με τα λάδια οπότε δεν είμαι σίγουρος. περιμένω να φύγει με το καιρό το λάδι ή είναι επικίνδυνο και πρέπει να την ξανακαθαρίσω ???

    τι εφταιξε? ότι έβαλα πολύ wd40?? πολύ λάδι?? και τα δυο??
    αν η αλυσιδα σου ειναι ο ρινγ το wd40 εχει την ταση να ξερενει τα ο ρινγκ που εναι λαστιχενια.

  14. #254
    ειπαμε..fournas Το avatar του/της fournas
    Εγγραφή
    17/06/2009
    Μηνύματα
    801
    και εγω θελω τα φωτα σας....

    υποθετουμε οτι ειναι ρυθμισμενη η προφωρτιση για τα κιλα μας...
    και ρυθμιζουμε τον τζογο της αλυσιδας οσο πρεπει(απο το βιβλιο κατασκευαστη π.χ.)
    οταν θα παρουμε 2 ατομο δεν θα "τεζαρει" η αλυσιδα??

  15. #255
    να ρωτησω κι εγω κατι παιδια φιλος ρυθμισε την αλυσιδα αλλα εκανε λαθος με τις γραμμες του ρεγουλατορου και ανακαλυψε οτι για πανω απο 1000χιλιομετρα ειχε στραβα τον τροχο κατα ενα κλικ μπορει και 2 δεν ειναι σιγουρος οταν το διορθωσε δεν το προσεχε καλα xrv 750 η ροδα ηταν στο εμπρος τισ μερος προσ την πλευρα αναποδα τις αλυσιδας υπαρχει περιπτωση να εκανε ζημια καπου ?πχ τσιμουχακια αξονα εμπρος η στα γραναζια αλυσιδα? η μοτο δεν εδειξε διαφορετικη συμπεριφορα απο οτι μου ειπε ας ηταν αρκετα λαθος η ρυθμιση εχει καποιος γνωση επι του θεματος?

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF