Σελίδα 17 από 156 ΠρώτοΠρώτο ... 712131415161718192021222767117 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 241 έως 255 από 2328

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #241
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Πρόταση για :

    Τηλεόραση με τα παρακάτω χαρακτηριστηκά :

    Smart TV49" max πλάτος 1,10μ
    κατά προτίμηση Samsung μιας και όλες οι συσκευές μου είναι Samsung , θα παίζει καλύτερα το Dexx από το Note και από το tablet (δε κλειδώνω σε Samsung αν υπάρχει κάτι άλλο καλό)

    Κύρια Χρήση : streaming sports, σειρές, ταινίες (από kodi ή torrents), gaming (XBOX)

    η τηλεόραση θα βρίσκεται σε σαλόνι το οποίο είναι αρκετά φωτεινό (τζαμαρία 3 μέτρα, με κουρτίνα)
    DLNA για μελλοντική σύνδεση με soundbar

    budget με μεγάλη δυσκολία 550€ (αν υπάρχει κάποια που υπερβαίνει ένα λίγο ας την προτείνεται)

  2. #242
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Για ανάλυση 4Κ τα χρήματα δεν φτάνουν για να πάρεις κάτι με σωστή εικόνα χωρίς προβλήματα. Οι περισσότερες κάτω των 700ευρώ έχουν 60Hz panel που σε απαιτητική χρήση ταινιών sports και gaming θα σου δίνουν πολύ ghosting.

    Εγώ άλλαξα σε Samsung 4Κ Q6FN με 120Hz panel QLED από 10ετίας Panasonic Plasma 1080p για να πω οτι είδα όντως διαφορά που να αξίζει τα χρήματα. Η ίδια στις 49ίντσες που ξεπερνά και πάλι το budget σου (700ευρώ) είναι με 60Hz panel.

    Ποιά τηλεόραση έχεις ήδη και δε σε καλύπτει;

  3. #243
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Για ανάλυση 4Κ τα χρήματα δεν φτάνουν για να πάρεις κάτι με σωστή εικόνα χωρίς προβλήματα. Οι περισσότερες κάτω των 700ευρώ έχουν 60Hz panel που σε απαιτητική χρήση ταινιών sports και gaming θα σου δίνουν πολύ ghosting.

    Εγώ άλλαξα σε Samsung 4Κ Q6FN με 120Hz panel QLED από 10ετίας Panasonic Plasma 1080p για να πω οτι είδα όντως διαφορά που να αξίζει τα χρήματα. Η ίδια στις 49ίντσες που ξεπερνά και πάλι το budget σου (700ευρώ) είναι με 60Hz panel.

    Ποιά τηλεόραση έχεις ήδη και δε σε καλύπτει;
    George δεν έχω τηλεόραση, δεν είχα ποτέ.
    Βολευόμουν με μια 27αρα Dell οθόνη.
    Oled δε ψάχνω, τα χρήματα είναι στο Θεό.
    Επίσης έτσι όπως πέφτουν οι τιμές τους, θεωρώ δεν αξίζει να χώσω πολύ χρήμα, ιδιαίτερα όταν θα παίζει κατά μέσο όρο 10 ώρες τη βδομάδα.
    Μάλλον πάω για IPS πανελ παρότι θα με χαλάει τ9 μαύρο της, αλλά θα κερδίσω γωνία θέασης.
    Σκέφτομαι μήπως κάνω την υπέρβαση και παω στη σειρά NU8000 της Samsung.

    Μπέρδεμα.

  4. #244
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε λίγο τι θες να θυσιάσεις με βάση τις προτεραιότητές σου. Αν δεν είχες τηλεόραση οτιδήποτε πάρεις σύγχρονο θα σε βάλει σε wow factor mode.
    Το θέμα είναι να μην πάρεις κάτι που θα σου φανεί για τα σκουπίδια. Δε ξέρω και πόσο απαιτητικός είσαι όταν βλέπεις ταινία ή αθλητικά. Εγώ π.χ. δεν αντέχω το φαινόμενο ghosting ή pixel overshooting. Να βλέπω δηλαδή σκιές/αλλοίωση στην κίνηση.
    Μπορώ να θυσιάσω γωνίες θέασης (μιας και σε μια τηλεόραση 49ιντσών θα πρέπει να πας σε μεγάλες γωνίες >40μοιρών για να δεις όντως αλλοίωση.
    Τηλεόραση είμαι της άποψης οτι δεν αγοράζεις κάθε 2χρόνια. Οι τεχνολογίες στις τηλεοράσεις πάνε πλέον με αργούς ρυθμούς και η αναβάθμιση αξίζει κάθε 3-4 γενιές στο ελάχιστο. Οπότε και είτε παίρνεις κάτι φθηνό να κάνεις τη δουλειά σου είτε ζορίζεσαι για κάτι που να έχει νόημα και να κρατήσει χρόνια.
    η 8σειρά είναι αρκετά καλή αλλά αρκετά μοντέλα δεν αξίζουν όταν με μικρή διαφορά πας σε QLED 6series. Το Quantum Dot που έχει όντως δίνει τεράστια διαφορά σε χρώματα και καθαρότητα με βάση τα απλά led panel.
    Είτε κρατιέσαι χαμηλά στα 400-450ευρώ με μια σειρά 7000 ή πας σε Q6 στα 700.

  5. #245
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Για την ιστορία, αγοράστηκε η LG 49SK8000.

  6. #246
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Καλοδούλευτη και ρίξε μια ματιά εδώ για τις ρυθμίσεις για calibration. Αξίζει να ασχοληθείς άμα βρεις κάνα μισάωρο ελεύθερο να την πειράξεις.
    https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/sk8000

    https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/sk8000/settings

  7. #247
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Είναι φυσιολογικό που τις τελευταίες μέρες στο youtube δε λειτουργούν τα φίλτρα ημερομηνίας μεταφόρτωσης;
    Γράφω στην αναζήτηση αυτό που θέλω να μου εμφανίσει και όταν βάζω φίλτρο π.χ. ''αυτήν την εβδομάδα'' μου βγάζει και αρκετά παλιότερα ή πολύ παλιότερα βιντεάκια, πράγμα που δε μου έχει ξανασυμβεί.Μου το κάνει και στο pc και στο κινητό.Που μπορεί να οφείλεται;;

  8. #248
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Είναι φυσιολογικό που τις τελευταίες μέρες στο youtube δε λειτουργούν τα φίλτρα ημερομηνίας μεταφόρτωσης;
    Γράφω στην αναζήτηση αυτό που θέλω να μου εμφανίσει και όταν βάζω φίλτρο π.χ. ''αυτήν την εβδομάδα'' μου βγάζει και αρκετά παλιότερα ή πολύ παλιότερα βιντεάκια, πράγμα που δε μου έχει ξανασυμβεί.Μου το κάνει και στο pc και στο κινητό.Που μπορεί να οφείλεται;;
    Πέσανε οι τιμές στα ξύδια στο Δουβλίνο

    Δοκίμασες άλλο browser ?

  9. #249
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Συνήθως μπαίνω από Chrome.Τώρα μπήκα και από Internet Explorer(και μάλιστα χωρίς να κάνω σύνδεση στο λογαριασμό μου) και πάλι τα ίδια.Τι μ@λακία το έχει πιάσει;!

  10. #250
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Συνήθως μπαίνω από Chrome.Τώρα μπήκα και από Internet Explorer(και μάλιστα χωρίς να κάνω σύνδεση στο λογαριασμό μου) και πάλι τα ίδια.Τι μ@λακία το έχει πιάσει;!
    και μενα το ιδιο λεωνιδα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #251
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    και μενα το ιδιο λεωνιδα.
    Κάτι είναι και αυτό, με καθησυχάζει λίγο αν είναι γενικό το κακό!
    Πριν από λίγο έβαλα δοκιμαστικά και το φίλτρο διάρκειας, ζητώντας να μου βγάλει μικρά βιντεάκια(μικρότερα των 4 λεπτών) και δε λειτούργησε ούτε αυτό, μου εμφάνισε και βίντεο πολύ μεγαλύτερα σε διάρκεια.

  12. #252
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.131
    Google is your friend.

    "YouTube is aware the search/sorting functions aren't working as expected – this is temporary and part of our efforts to better respond, review and remove graphic, violative content from YouTube. Thanks for your patience while we work through this. Will update this thread when these features are working normally again, feel free to subscribe for updates."

    https://support.google.com/youtube/thread/2494861?hl=en
    Life begins at 45°.

  13. #253
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Google is your friend.

    "YouTube is aware the search/sorting functions aren't working as expected – this is temporary and part of our efforts to better respond, review and remove graphic, violative content from YouTube. Thanks for your patience while we work through this. Will update this thread when these features are working normally again, feel free to subscribe for updates."

    https://support.google.com/youtube/thread/2494861?hl=en
    Να σαι καλλα γιωργη.Τα καταλαβα ολλα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #254
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Να σαι καλλα γιωργη.Τα καταλαβα ολλα
    Μην κοιτάς ο πλιτσεράκος είναι μεγαλωμένος σε Πύργο στη Σκωτία. Να φανταστείς το πρωινό του ήταν φουά γκρά, φρυγανισμένο ψωμί, βούτυρο και μαύρο χαβιάρι με υποψία σανταλόξυλου. Τα Αγγλικά γι' αυτόν είναι η μητρική του γλώσσα. Σχώρα τον.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #255
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Μην κοιτάς ο πλιτσεράκος είναι μεγαλωμένος σε Πύργο στη Σκωτία. Να φανταστείς το πρωινό του ήταν φουά γκρά, φρυγανισμένο ψωμί, βούτυρο και μαύρο χαβιάρι με υποψία σανταλόξυλου. Τα Αγγλικά γι' αυτόν είναι η μητρική του γλώσσα. Σχώρα τον.
    Κουτσόπουλε, βγες από τον vaska!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF