Σελίδα 17 από 34 ΠρώτοΠρώτο ... 7121314151617181920212227 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 241 έως 255 από 498

Θέμα: Λάστιχα για βαριά On-Off (Γενική συζήτηση)

  1. #241
    Heidenau K60 Scout Tires – A Review On A Big Bike

    http://petriemotorsports.wordpress.c...on-a-big-bike/

    Οι τύποι όλοι με 950 και ...φούλ φορτωμένοι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sponsor_mg_9385.jpg 
Προβολές:	612 
Μέγεθος:	44,9 KB 
ID:	292879

  2. #242
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Μερικές πολύ καλές πληροφορίες απ' τον osevax για τα k60 φορεμένα σε τενερε 660.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2372695
    Sent from me using a computer.

  3. #243
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830
    Ήρθε η ώρα να γράψω για τα Mitas E07, τα οποία όπως είχα γράψει, φόρεσα τον Απρίλιο του 2013. Μέχρι στιγμής έχω διανύσει 6000 συμπεριλαμβανομένου & αυτού.

    Τα χιλιόμετρα έχουν γίνει σε :

    - Οδικό δίκτυο της Κρήτης
    - Εθνικές στην Ελλάδα και εξωτερικό (Βαλκάνια)
    - Επαρχιακοί δρόμοι στα Βαλκάνια που συναγωνίζονται σε αθλιότητα τους Ελληνικούς
    - Χώμα καμιά 30ρια χιλιόμετρα
    - Καιρικές συνθήκες 99% στεγνό.


    Μέχρι στιγμής τα λάστιχα δείχνουν να έχουν φαγωθεί ελάχιστα και χωρίς να έχουν τετραγωνίσει, ειδικά το πίσω μετά το ταξίδι που το μηχανάκι ήταν αρκετά φορτωμένο, δικάβαλο. Έτσι όπως το βλέπω και με ελάχιστη χρήση στο χώμα θα μου βγάλουν άνετα 12.000 με 14.000 χλμ.
    Στο στεγνό δρόμο δαγκώνουν αρκετά καλά, και δε με έχουν φοβίσει καθόλου σε ταχύτητες μέχρι 140χλμ/ω. Σίγουρα κάνουν αρκετή φασαρία, ειδικά από τα 90χλμ/ω και μετά. Δε τα νοιώθω να είναι "αργά" σε αλλαγές κατεύθυνσης ενώ στα φρεναρίσματα συμπεριφέρονται αρκετά καλά. Γλιστρήματα ποτέ, αν εξαιρέσεις το Μάιο που έριξε μια μπόρα και ΄είχα ένα γλίστρημα του πίσω σε μια ανηφορική στροφή μέσα στη πόλη.
    Όπως γράφω σε βροχή δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη. Έρχονται όμως οι βροχές. Σίγουρα θα οδηγώ αρχικά λίγο συγκρατημένος σε βρεγμένο τερέν.

    Προς το παρόν με άριστα το 10 και με τους συνδυασμούς που κάνει κάποιος σε ένα μικτό λάστιχο, θα έβαζα ένα 7 με 8 στα 10.

    Θα ξαναγράψω μετά από οδήγηση σε βρεγμένο αλλά και χώμα. Πάντως σίγουρα για τη τιμή που τα πήρα είναι απόλυτα ευχαριστημένος.

  4. #244
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830
    Συνεχίζω λοιπόν για τα Mitas E07, αφού το προηγούμενο Σάββατο είχε βόλτα με αρκετά χιλμ χώμα, κυρίως πέτρα, λάσπη και αφράτο χώμα.

    Το λάστιχο γραπώνει πολύ πολύ καλά, ειδικά στο πετρώδες αλλά και στο χώμα. Στη λάσπη είχα γλιστρήματα αλλά το θεωρώ φυσιολογικό. Είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος θα έλεγα από τη συμπεριφορά του. Μέχρι να φτάσω στο χώμα είχε 50 χιλιόμετρα επαρχιακή άσφαλτο, όπου και εκεί, όπως ήδη έχω γράψει συμπεριφέρεται άψογα.

    Πλέον το ελαστικό το έχω χρησιμοποιήσει σε όλες τις πιθανές συνθήκες (εκτός από χιόνι ) οπότε η άποψη μου πλέον έχει 100% σχηματιστεί.
    Το σίγουρο είναι ότι αυτά θα είναι πάλι τα επόμενα ελαστικά μου.

    p.s Μετά από 8000χλμ δεν δείχνουν καμία ιδιαίτερη φθορά.

  5. #245
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502
    Να πω κι εγώ για τα Karroo 3. 90-90-21 και 140-80-17

    Με 3000+ χλμ ,τα 2500 σε χωμα,λασπη,πετρες ,χιονι,χαλικι,χορταρι,ρεματα και τα 500 σε ασφαλτο, ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

    Στο βουνο πηγαινω στην κυριολεξια οπου θελω χωρις κανενα προβλημα και εμεινα εκπληκτος απο το κρατημα στη βρεγμενη ασφαλτο.

    Απο θορυβο ,ε ενταξει τακουνια εχει.

    Ομως...διακρινω σημαδια κοπωσης στο πισω λαστιχο(σαν να μου δειχνει οτι οπου ναναι θα αρχισει να φθειρεται), σε αντιθεση με το μπροστα ,που ειναι σαν καινουργιο.

    Βεβαιως δεν ξερω πως θα συμπεριφεροταν σε μια καινουργια και μεγαλη on-off μηχανη.
    J.T.R

  6. #246
    Quotάρω τον εαυτό μου για να κάνω ένα update. Eίχα γράψει :

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Είμαι στο 2ο ζευγάρι Κ60 scout. To 1o έκανε 18.300 χλμ, εκ των οποίων περίπου τα 1.700 χωμάτινα mix (πέτρα, φλαταδούρα, λάσπη, άμμος, κλπ) με τίγκα φορτωμένο και δικάβαλο μηχανάκι (F800GS). Είχαν και άλλο ψωμί, αλλά τα άλλαξα προληπτικά. Πιέσεις δεν κοίταξα ποτέ!
    Το 2ο ζευγάρι έχει για την ώρα ~ 9.300 χλμ, και εδω επίσης τα ~1.700 χλμ χωμάτινα με τις ίδιες συνθήκες και φόρτωμα.
    Όχι, δεν είναι καλά στη λάσπη, δεν είναι καλά στην άμμο. Δεν έχουν το top κράτημα στη γρήγορη ασφάλτινη οδήγηση. Σε στεγνα χωμάτινα τεραίν και πέτρα είναι παρα πολύ καλά. Αλλά το πεδίο χρήσης τους είναι άλλο: ταξίδι σε παντός χρήσης δρόμους με μεγάλα φορτωμένα ον-οφφ. Εκεί όπου πρέπει να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς γιατί δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Εκεί είναι τα ιδανικά λάστιχα για μεγάλα ον-οφφ κατά τη γνώμη μου.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    και έλεγα ότι κάτι έχω ξεχάσει να αναφέρω στο σχετικό πόστ μου ... αυτό είναι ... ότι οι εντυπώσεις που έχω αποκομίσει απο τη χρήση τους είναι εξ' ολοκλήρου στο εξωτερικό, και πως δεν ήξερα ένα τόσο σκληρό λάστιχο πως θα συμπεριφέρεται στην βρεγμένη ελληνική άσφαλτο ...
    Οι παραπάνω εντυπώσεις ήταν λοιπόν σε χρήση φουλ φορτώματος + δικάβαλο και πάντα σε συνθήκες ταξιδιού. Πλέον, επί ελληνικού εδάφους, τα λάστιχα δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη για να τα πιέσω. Σβέλτες βόλτες με πλαγιάσματα κλπ δεν τολμάω. Οι κραδασμοί στις χαμηλές ταχύτητες είναι ενοχλητικοί. Σε χωμάτινη βόλτα ισχύουν οι προηγούμενες εντυπώσεις. Το λάστιχο είναι ικανοποιητικό αρκεί να μη μπείς σε λάσπη. Το μπροστινό το έχω δουλέψει μέχρι και 16 psi χωρίς πρόβλημα (με χοντρή μοτοκροσάδικη σαμπρέλα).

    Εμφανίζει ένα περίεργο pattern φθοράς και επίσης, και στα 2 ζευγάρια που έχω βάλει μέχρι τώρα, το πίσω λάστιχο βγάζει κάτι σκισίματα (ανοίγει δλδ σε κάποια σημεία) μετά τα 10.000 χιλιόμετρα. Θα βάλω φωτός με την πρώτη ευκαιρία. Όμως αυτό ίσως οφείλεται και στο ότι τα δουλεύω με πολύ χαμηλές πιέσεις σε αντίθεση με ότι λέει ο κατασκευαστής.

    Το γενικό συμπέρασμα μετά απο όλα αυτά, είναι πως το λάστιχο είναι εξαιρετικό για μια συγκεκριμένη και μόνο δουλειά: φόρτωμα + μακρινό ταξίδι, όπου θες ένα ελαστικό να αποδίδει λίγο-πολύ στο 90% των περιπτώσεων και να βγάλει πολλά χιλιόμετρα ώστε να μην ανυσηχείς για το πότε θα χρειαστεί να αλλάξεις στη μέση του ταξιδιού. Θα το χαρακτήριζα ως ελαστικό adventure μεγάλων αποστάσεων. Με άλλα λόγια, όποιος σκέφτεται να πάρει την χοντρή του και να πάει προς μογγολία μεριά, ας τα βάλει άφοβα.
    Για οτιδήποτε άλλο, νομίζω υπάρχουν καλύτερες επιλογές.

  7. #247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από J.T.R Προβολή μηνύματος
    Να πω κι εγώ για τα Karroo 3. 90-90-21 και 140-80-17

    Με 3000+ χλμ ,τα 2500 σε χωμα,λασπη,πετρες ,χιονι,χαλικι,χορταρι,ρεματα και τα 500 σε ασφαλτο, ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

    Στο βουνο πηγαινω στην κυριολεξια οπου θελω χωρις κανενα προβλημα και εμεινα εκπληκτος απο το κρατημα στη βρεγμενη ασφαλτο.

    Απο θορυβο ,ε ενταξει τακουνια εχει.

    Ομως...διακρινω σημαδια κοπωσης στο πισω λαστιχο(σαν να μου δειχνει οτι οπου ναναι θα αρχισει να φθειρεται), σε αντιθεση με το μπροστα ,που ειναι σαν καινουργιο.

    Βεβαιως δεν ξερω πως θα συμπεριφεροταν σε μια καινουργια και μεγαλη on-off μηχανη.
    JTR ειχεσ ποτε βαλει Metzeler Sahara και , αν ναι , πες μας αν θες μια συγκριση μεταξυ ΚΑΡΟΟ3 και ΣΑΧΑΡΑ...

  8. #248
    Φοραω το τεταρτο ζευγαρι k60,ασφαλτο στριψιμο απιστευτο,χωμα λασπη εξαιρετικα,βρεγμενο μια χαρα...δεν τα αλλαζω για κανενα λογο,και εχω αλλαξει αρκετες μαρκες ελαστικων μεχρι να βρω αυτο που θελω..μα τι στο καλο συμβαινει,αλλαζει τοσο η συμπεριφορα τους απο μηχανακι σε μηχανακι??
    Και φυσικα δεν εχω λογο να αμφισβητησω κανεναν,απλα ειναι πολυ περιεργο...

  9. #249
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Φοραω το τεταρτο ζευγαρι k60,ασφαλτο στριψιμο απιστευτο,χωμα λασπη εξαιρετικα,βρεγμενο μια χαρα...δεν τα αλλαζω για κανενα λογο,και εχω αλλαξει αρκετες μαρκες ελαστικων μεχρι να βρω αυτο που θελω..μα τι στο καλο συμβαινει,αλλαζει τοσο η συμπεριφορα τους απο μηχανακι σε μηχανακι??
    Και φυσικα δεν εχω λογο να αμφισβητησω κανεναν,απλα ειναι πολυ περιεργο...
    Αφενός είναι θέμα εντελώς υποκειμενικό, μιας και 2 αναβάτες δεν μπορούν να έχουν ίδιες εμπειρίες ή οδηγικές ικανότητες και ερμηνεύουν διαφορετικά τη συμπεριφορά των ελαστικών. Μπορεί πχ εσύ να είσαι καλό τιμόνι και στη λάσπη να "το έχεις" ενώ εγώ να είμαι κουλάδι και να χέζομαι πάνω μου. Μπορεί επειδή μια ζωή πριν τα ον-οφφ είχα στρητάδικα και SS και φορούσα πάντα "γόμες" να μη μπορώ να συνηθήσω με τπτ το feeling των on-off ελαστικών... Πολλά μπορεί ...

    Αφετέρου έχω διαβάσει πως το 130/80/17 που φοράς εσύ σε σχέση με το 150/70/17 που φοράω εγω είναι εντελώς διαφορετικό λάστιχο. Μπορεί να έχουν το ίδιο όνομα αλλά έχουν άλλο σκελετό (πολύ σημαντικό αν ισχύει) και άλλη χάραξη (το τέλευταίο φαίνεται κιόλας).

    Τέλος, μπροστά το λάστιχο σου είναι 54Η ή 54Τ ?

  10. #250
    Ναι εχεις δικιο,εξαρταται και απο τον αναβατη.Απλα οι αποψεις μας επι του ελαστικου ειναι εντελως αντιθετες,και γι'αυτο μου φαινεται παραξενο..
    Ναι ισχυει οτι εχουν αλλο σκελετο και χαραξη,αλλα καβαλησα και αφρικα με μεγαλυτερο προφιλ απο το δικο μου ελαστικο πισω,και ηταν τσιχλα,χωμα και
    ασφαλτο..
    Το δικο μου μπροστα ειναι 54Τ

  11. #251
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Kατ'αρχήν να πώ ότι ,
    το σύνολο των συμπερασμάτων του RoadSpirit ,εκτός από ακριβή ,εμπεριστατωμένα κ εξειδικευμένα ανά περίπτωση ,
    αντικατοπτρίζουν και την πραγματικότητα ,όπως αυτή προκύπτει βάσει:
    κατασκευαστικής λογικής ,διαφορετικών προδιαγραφών ,διαφορετικών μοτοσυκλετών ,διαφορετικής χρήσης.
    Σε αυτό τουλάχιστον συνηγορούν ,κ οι τόσες διαφορετικές απόψεις χρηστών.

    Η ειδοποιός διαφορά δε ,καταγράφεται στην παρακάτω παράγραφο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Αφετέρου έχω διαβάσει πως το 130/80/17 που φοράς εσύ σε σχέση με το 150/70/17 που φοράω εγω είναι εντελώς διαφορετικό λάστιχο.
    Μπορεί να έχουν το ίδιο όνομα αλλά έχουν άλλο σκελετό (πολύ σημαντικό αν ισχύει) και άλλη χάραξη (το τέλευταίο φαίνεται κιόλας).

    Τέλος, μπροστά το λάστιχο σου είναι 54Η ή 54Τ ?
    Εδώ είναι κ το ζουμί της διαφορετικότητας των απόψεων μεταξύ των χρηστών.
    Η ΧάΙντυ ,έφτιαξε έναν τύπο ελαστικών ,αλλά με διαφορετικές προδιαγραφές ανά τύπο μοτό ,κ ενδιαφέρον χρήσης.

    Το 130άρι πίσω ,σαφώς κ έχει μαλακότερο σκελετό αλλά κ μίγμα πέλματος από το 140άρι ,
    το οποίο 140άρι θα φορεθεί σε δυνατότερες μοτ/τες ,άρα πρέπει να έχει μεγαλύτερες αντοχές ,
    κ' το 150άρι θα έχει αντίστοιχα ακόμα πιο heavy Duty χαρακτηριστικά ,αφού προορίζεται για βαρύτερες κ ακόμα πιο δυνατές μοτό..
    Η επιπλέον compact ρίγα πέλματος στο κέντρο των 140-150 δε ,είναι προφανές ότι προσβλέπει στην καλύτερη ποιότητα κύλισης στα συνεχόμενα ταξιδιωτικά κμετρα ,αλλά κ στην μεγαλύτερη διάρκεια "ζωής" του πέλματος στο κέντρο τους.

    Το ίδιο ισχύει κ για τα μπροστινά με διαφορετικό δείκτη ταχύτητας κ φορτίου.

    Αν πχ ένα λάστιχο με δείκτη ταχύτητας Η(210Km/h) & δείκτη φορτίου 57(230kgr) ,φορεθεί σ'ένα μονοκύλινδρο ,
    πιθανότατα δεν θα έρθει ποτέ στην προβλεπόμενη θερμοκρασία λειτουργίας ,κ θα γλυστράει παντού.
    αντίστοιχα
    Αν πχ ένα λάστιχο με δείκτη ταχύτητας Τ(190Km/h) & δείκτη φορτίου 52(200kgr) ,φορεθεί σ'ένα βαρύ & δυνατό 2κύλινδρο 1000άρι ,
    θα υπερθερμαίνεται γλιστρώντας ανεξέλεγκτα & θα γίνει φυτίλια λίαν συντόμως.

    1. Οι σωστές προδιαγραφές ελαστικών
    2. για τις εκάστοτε μοτοσυκλέτες
    3. λαμβανομένων υπόψιν των δεδομένων χρήσης & οδοστρώματος

    αποτελούν το 3πτυχο της επιτυχημένης επιλογής ελαστικών για τις "καλές" μας. :
    Τελευταία τροποποίηση από el-Gatto; 10/02/2014 στις 19:22.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  12. #252
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    θα ήταν πιστεύω πολύ χρήσιμο για την εξαγωγή συμπερασμάτων ,αν εκτός από τις απόψεις για τα ελαστικά
    καταρτιζόταν κι ένας πίνακας που να αναφέρει:

    Μοτοσυκλέτα - Λεπτομερή Τύπο ΕΜΠΡΟΣ ελαστικού (πχ.90/90-21 M/C 54S) - Λεπτομερή Τύπο ΠΙΣΩ ελαστικού


    Ισως έτσι ,να δινόταν η λύση στο γρίφο ,των εκ'διαμέτρου αντιθέτων απόψεων για τα "ίδια" ελαστικά.


    Και για να τα'χουμε πρόχειρα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Δείκτης Ταχύτητας.png 
Προβολές:	355 
Μέγεθος:	22,7 KB 
ID:	309458-Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Δείκτης Φορτίου.jpg 
Προβολές:	357 
Μέγεθος:	66,3 KB 
ID:	309459
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  13. #253
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Γατε, στο δεικτη φορτιου, τα κιλα εννοουν ΜΟΝΟ βαρος μοτοσυκλετας, η συνηθες συνθηκες;
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  14. #254
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Africaptan Προβολή μηνύματος
    Γατε, στο δεικτη φορτιου, τα κιλα εννοουν ΜΟΝΟ βαρος μοτοσυκλετας, η συνηθες συνθηκες;
    Ο δείκτης φορτίου ελαστικών δείχνει το μέγιστο φορτίο στο οποίο τα ελαστικά αναμένεται να λειτουργήσουν σωστά ,
    κ χωρίς τις ανεξέλεγκτες παρενέργειες που πιθανόν να υπάρξουν ,όταν αυτά κληθούν να αντιμετωπίσουν καταστάσεις εκτός των προδιαγραφών τους.

    Η αναγραφή του γίνεται στην πλευρική επιφάνεια των ελαστικών δίπλα στον τύπο του ελαστικού.

    Αν για παράδειγμα ο δείκτης φορτίου είναι ο "52" (σύμφωνα με τον πίνακα) το μέγιστο φορτίο στο οποίο τα ελαστικά αναμένεται να λειτουργήσουν σωστά είναι 200 κιλά ανά ελαστικό.
    Αυτό σημαίνει ότι εάν ένα όχημα έχει 2 ελαστικά(βλ.μοτό) και υποθέτοντας ότι η κατανομή βάρους είναι ισοδύναμη σε κάθε ελαστικό,
    τότε το μέγιστο επιτρεπόμενο μικτό βάρος του οχήματος δεν πρέπει να είναι περισσότερο από 2 Χ 200 = 400 κιλά.

    Το ανωτέρω παράδειγμα βέβαια αποτελεί "υπόθεση εργασίας" ,αφού συνήθως στις μοτ/τες
    αφενώς δεν υπάρχει απόλυτη ισοκατανομή του βάρους ,
    αφαιτέρου αλλάζει άρδειν ,ανάλογα με τον τρόπο φορτώματος (1κάβαλο-2κάβαλο-αποσκευές) ,αλλά κ το είδος χρήσης (ΟnRoad-OffRoad-Touring-Racing-κτλ)

    Επίσης ,ο πίσω τροχός πολλαπλασιάζει τις δυνάμεις καταπόνησης φορτίου που δέχεται κατά την επιτάχυνση κ την πρόσφυση που καλείται επιπλέον να διαχειριστεί.
    Ο μπροστινός αντίστοιχα ,πολλαπλασιάζει τις δυνάμεις καταπόνησης φορτίου που δέχεται κατά την επιβράδυνση κ την πρόσφυση που καλείται επιπλέον να διαχειριστεί.
    Όλα αυτά μεταφράζονται σε αυξομειώσεις θερμοκρασιών που επίσης αλλάζουν την συμπεριφορά των ελαστικών.

    Αν βάλουμε στην εξίσωση κ τις "σωστές" πιέσεις ,αντιλαμβανόμαστε ότι έχουμε μπροστά μας μια πολύ δύσκολη εξίσωση να επιλύσουμε.

    Επειδή λοιπόν όλα αυτά ,είναι σχεδόν αδύνατο να τα υπολογίσουμε σωστά εμείς ,με τις φτωχές μας γνώσεις ,
    σοφό θα είναι ,όταν έρχεται η ώρα να αλλάξουμε τα ελαστικά της μοτ/τας μας ,ανεξαρτήτως της μάρκας-τύπου που θα επιλέξουμε
    να παραμείνουμε πιστοί στον ακριβή τύπο προδιαγραφών ελαστικού ανά τροχό ,
    ο οποίος αναγράφεται υποχρεωτικά ,στο κάθε μΑνιουάλυ ,της όποιας μΑτοτσυκλέτας.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  15. #255
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.454
    Στο άφρικα εχω 2 ζευγάρια ζάντες. Στο χωμάτινο σετ τα τελευταία 6 χρόνια χρησιμοποιώ τα conti TKC 80 και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά το σετ εχει πάει 225 Ε και τα Mitas E 09 τα βρίσκω 170 Ε που όπως και να το κάνουμε είναι μεγάλη διαφορά. Στα TKC 80 μου αρέσει ότι είναι πραγματικά 50-50, κρατάνε άψογα στην άσφαλτο ακόμα και σε βρεγμένη και στο χώμα είναι αρκετά καλά εκτός από βαρύ λασπωμένο τερέν.

    Τα τεστ που διαβάζω για τα Ε ο9 στο εξωτερικό εχουν δυφορούμενες απόψεις και δεν με βοήθησαν να αποφασίσω. Εχει δοκιμάσει κανείς σε μεγάλο βαρύ ον/οφ τα Mitas E 09 ;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μιτασ.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	49,8 KB 
ID:	330062

Παρόμοια θέματα

  1. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 14:26
  2. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00
  3. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 08:18
  4. Τιμόνι αλουμινίου για mega ON-OFF
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 10:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF