Σελίδα 17 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 712131415161718192021222767117 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 241 έως 255 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #241
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.526
    Αν βρεθει το αντίδοτο για τον ιο θα τα βρούμε. Τουλαχιστο στην ελλαδα, γιατι εμεις ειμαστε μπαρουτοκαπνισμενοι και αφετερου δεν θα ειμαστε μονοι μας, αλλα με τις περισσότερες δυτικοευρωπαικες χωρες.
    Αν οι Γερμανοί την δουν μη αλληλέγγυοι και πανε να κανομισουν μνημονιακι στη καμπουρα των ρημαγμενων οικονομικα χωρών αυτο θα σημαίνει διάλυση της eu, και δε συμφέρει κανεναν αυτο.
    Ας κοψουν ευρω, οπως οι αμερικανοι ντολαρς. Ο πλανήτης εχει ενέργεια, υποδομές, τροφη για ενα πλανητη ακόμη. Κοντα ειναι οι μέρες πάντως
    Εκτιμω οτι θα παμε(ολη η ευρωπη+αμερικη) για προοδευτικο restart των αγορών μεσα στον Μάιο. Ακριβώς απο οι κινέζοι με το ιδιο χρονικό ανάκαμψης.

  2. #242
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.974
    Αντίδοτο για αυτό θα βρεθεί αργά ή γρήγορα, για τη βλακεία δυστυχώς δεν προβλέπεται τίποτα... καθώς συνεχίζω να εργάζομαι και να συναλλάσσομαι με κόσμο, το τι έχουν δει τα μάτια μου δε λέγεται... σταχυολογώ άνθρωπο ο οποίος έσπασε βγήκε έξω για να έρθει στην τράπεζα να του υποδείξουν τον σωστό τρόπο απολύμανσης της χρεωστικής κάρτας (με ατάκα "εσείς τις φτιάχνετε, εσείς θα μου δείξετε πως να την απολυμάνω), άνθρωπο ο οποίος δεν είχε πατήσει ποτέ το πόδι του στην τράπεζα και ήρθε να ρωτήσει με ποιο τρόπο μπορεί να ψωνίσει από το ebay ένα πλαστικό ξιφίδιο για διακοσμητικό γραφείου γτ δεν ήξερε αγγλικά, άνθρωπο ο οποίος φόραγε γάντια και μόλις ολοκλήρωσε τη συναλλαγή του έβαλε το γάντι στο στόμα για να το βγάλει...

    Ο αναμφισβήτητος νικητής by far; Προχτές ήρθε ένας 40χρονος, είχε ασφάλεια αυτοκινήτου με πάγια εντολή, αλλά ήρθε για να κάνει φασαρία ότι είναι δικαίωμά του να πληρώσει με μετρητά κι όποτε θέλει... επαναλαμβάνω, ύπαρξη πάγιας εντολής και ήρθε στο κατάστημα για να πληρώσει με μετρητά, γτ έτσι γουστάρει... τσακώθηκε, φώναζε, πέρασε 2-3 γραφεία, έκανε το show του, κι αποχώρησε διαμαρτυρόμενος γτ οι υπάλληλοι δεν φορούν μάσκα και γάντια... χτες μας ενημέρωσαν πως έχει βρεθεί θετικός στον κορωναϊό, έχουν νοσήσει όλοι στην οικογένειά του, ο πατέρας του διασωληνωμένος σε κρίσιμη κατάσταση... την ίδια μέρα που ο πατέρας του εισήχθη στο νοσοκομείο ο τύπος έκοβε βόλτες και έκοβε βόλτες και θεώρησε σωστό να έρθει να κάνει φασαρία για να πληρώσει με μετρητά...

  3. #243
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.124
    Ακούγεται ότι η οικονομική κρίση που έρχεται είναι η μεγαλύτερη που έχουμε δει από τον 2ο ΠΠ. Όλοι έχουν επηρεαστεί, περισσότερο ή λιγότερο, αλλά υπάρχουν κλάδοι που θα υποφέρουν υπερβολικά, κυρίως όσοι έχουν να κάνουν με κόσμο και τουρισμό (ταξιδιωτικά, ξενοδοχεία κτλ). Από την άλλη υπάρχουν κάποιες - λίγες - επιχειρήσεις (πχ video conference software, gaming) που έχουν αυξήσει τα κέρδη τους, λόγω της κατάστασης. Και δεν εννοώ αυτούς που το κάνουν ανήθικα.

    Η βλακεία ήταν, είναι και θα είναι πάντα παρούσα. Απλά τώρα φάνηκε πιο έντονα.

  4. #244
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Η έκθεση καλεί για μεγάλης κλίμακας, συντονισμένη, συνολική και πολυμερή δράση που ισοδυναμεί με τουλάχιστον το 10% του παγκόσμιου ακαθάριστου εγχώριου προϊόντος (ΑΕΠ) και προειδοποιεί ότι δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο. Πρέπει να ξεκινήσει η πιο δυνατή και συνεργατική ανταπόκριση που έχει συμβεί ποτέ στον κόσμο.

    Κλείνοντας, ο κ.Γκουτέρες αποκάλεσε την πανδημία «καθοριστική στιγμή της σύγχρονης ιστορίας», λέγοντας ότι «η ιστορία θα κρίνει την αποδοτικότητα της ανταπόκρισης όχι από τις δράσεις κάθε ξεχωριστού κυβερνητικού φορέα αλλά από το βαθμό στον οποίο η ανταπόκριση συντονίζεται παγκοσμίως μεταξύ όλων των φορέων για το καλό της ανθρώπινης οικογένειάς μας».

    «Με τις σωστές ενέργειες, ο COVID-19 μπορεί να σηματοδοτήσει την έναρξη ενός νέου είδους παγκόσμιας και κοινωνικής συνεργασίας» συμπέρανε ο Γενικός Γραμματέας.

  5. #245
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Αντίδοτο για αυτό θα βρεθεί αργά ή γρήγορα, για τη βλακεία δυστυχώς δεν προβλέπεται τίποτα... καθώς συνεχίζω να εργάζομαι και να συναλλάσσομαι με κόσμο, το τι έχουν δει τα μάτια μου δε λέγεται... σταχυολογώ άνθρωπο ο οποίος έσπασε βγήκε έξω για να έρθει στην τράπεζα να του υποδείξουν τον σωστό τρόπο απολύμανσης της χρεωστικής κάρτας (με ατάκα "εσείς τις φτιάχνετε, εσείς θα μου δείξετε πως να την απολυμάνω), άνθρωπο ο οποίος δεν είχε πατήσει ποτέ το πόδι του στην τράπεζα και ήρθε να ρωτήσει με ποιο τρόπο μπορεί να ψωνίσει από το ebay ένα πλαστικό ξιφίδιο για διακοσμητικό γραφείου γτ δεν ήξερε αγγλικά, άνθρωπο ο οποίος φόραγε γάντια και μόλις ολοκλήρωσε τη συναλλαγή του έβαλε το γάντι στο στόμα για να το βγάλει...

    Ο αναμφισβήτητος νικητής by far; Προχτές ήρθε ένας 40χρονος, είχε ασφάλεια αυτοκινήτου με πάγια εντολή, αλλά ήρθε για να κάνει φασαρία ότι είναι δικαίωμά του να πληρώσει με μετρητά κι όποτε θέλει... επαναλαμβάνω, ύπαρξη πάγιας εντολής και ήρθε στο κατάστημα για να πληρώσει με μετρητά, γτ έτσι γουστάρει... τσακώθηκε, φώναζε, πέρασε 2-3 γραφεία, έκανε το show του, κι αποχώρησε διαμαρτυρόμενος γτ οι υπάλληλοι δεν φορούν μάσκα και γάντια... χτες μας ενημέρωσαν πως έχει βρεθεί θετικός στον κορωναϊό, έχουν νοσήσει όλοι στην οικογένειά του, ο πατέρας του διασωληνωμένος σε κρίσιμη κατάσταση... την ίδια μέρα που ο πατέρας του εισήχθη στο νοσοκομείο ο τύπος έκοβε βόλτες και έκοβε βόλτες και θεώρησε σωστό να έρθει να κάνει φασαρία για να πληρώσει με μετρητά...
    Αφού ξέρεις που μένει μαζεύεις 2 - 3 φιλαράκια τον περιμένεις έξω από το σπίτι και του ρίχνετε ένα φατουρο. Στην αστυνομία θα πει ότι με στρίμωξαν κάτι αλήτες με γάντια και χειρουργικές μάσκες. Δεν πρόλαβα να δω τίποτα άλλο
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #246
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.210
    Πρίν από λίγο ανακοινώθηκε παράταση των μέτρων μέχρι 26 Απρίλη......

    Εχουμε και λέμε λοιπόν: 1 ΙΧ και τρία δίκυκλα εκτός κυκλοφορίας για σχεδόν ένα δίμηνο, παρκαρισμένα.....

    Τέλη κυκλοφορίας 280+135+55+22 μας κάνουν 492 ευρώ
    Ασφάλειες 240+180+110+80 γύρω στα 600 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο είναι το καθένα....)

    Σύνολο περίπου 1100 ευρώ γιά 12μηνη κυκλοφορία η οποία γίνεται δεκάμηνη χωρίς δική μου υπαιτειότητα....

    Αν βάλουμε μέσα και το κόστος του ΚΤΕΟ γι' αυτά, δεν πρέπει το μέν κράτος να μου επιστρέψει περίπου 100 ευρώ
    οι δε ασφαλιστικές εταιρείες είτε να μου επιστρέψουν άλλο ένα κατοστάρικο ή να παρατείνουν την διάρκεια των
    συμβολαίων γιά όσο διάστημα ισχύουν τα περιοριστικά μέτρα.....

    Και μην ακούσω την παπαριά πάλι, που λεγόταν κατά τις συζητήσεις για την υποχρεωτική ασφάλιση όσων οχημάτων
    δεν είχαν κατατεθεί στην εφορία οι πινακίδες τους, πώς αφού έχεις πινακίδες πάει να πεί πως το όχημα κυκλοφορεί....

    ....δηλαδή πώς τα κυκλοφοράω στην λούφα

    Ε, Ο Χ Ι λοιπόν κύριοι ...... τόσες μέρες είναι και θα είναι όλα παρκαρισμένα, κι' εγώ μένω σπίτι σαν νομοταγής
    πολίτης που είμαι......έχουμε καμμιά αντίρρηση;;;;;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  7. #247
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Αφού ξέρεις που μένει μαζεύεις 2 - 3 φιλαράκια τον περιμένεις έξω από το σπίτι και του ρίχνετε ένα φατουρο. Στην αστυνομία θα πει ότι με στρίμωξαν κάτι αλήτες με γάντια και χειρουργικές μάσκες. Δεν πρόλαβα να δω τίποτα άλλο
    Μην χρησιμοποιείς άγνωστες λέξεις ρε ,κυκλοφορούν και νέοι δω μέσα

  8. #248
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Μην χρησιμοποιείς άγνωστες λέξεις ρε ,κυκλοφορούν και νέοι δω μέσα
    Κι' εσύ τι είσαι ρε ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    δικηγόρος τους;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  9. #249
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Κι' εσύ τι είσαι ρε ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    δικηγόρος τους;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    Που καταγγέλουμε μπούλινγκ δω μέσα ?

  10. #250
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Πρίν από λίγο ανακοινώθηκε παράταση των μέτρων μέχρι 26 Απρίλη......

    Εχουμε και λέμε λοιπόν: 1 ΙΧ και τρία δίκυκλα εκτός κυκλοφορίας για σχεδόν ένα δίμηνο, παρκαρισμένα.....

    Τέλη κυκλοφορίας 280+135+55+22 μας κάνουν 492 ευρώ
    Ασφάλειες 240+180+110+80 γύρω στα 600 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο είναι το καθένα....)

    Σύνολο περίπου 1100 ευρώ γιά 12μηνη κυκλοφορία η οποία γίνεται δεκάμηνη χωρίς δική μου υπαιτειότητα....

    Αν βάλουμε μέσα και το κόστος του ΚΤΕΟ γι' αυτά, δεν πρέπει το μέν κράτος να μου επιστρέψει περίπου 100 ευρώ
    οι δε ασφαλιστικές εταιρείες είτε να μου επιστρέψουν άλλο ένα κατοστάρικο ή να παρατείνουν την διάρκεια των
    συμβολαίων γιά όσο διάστημα ισχύουν τα περιοριστικά μέτρα.....

    Και μην ακούσω την παπαριά πάλι, που λεγόταν κατά τις συζητήσεις για την υποχρεωτική ασφάλιση όσων οχημάτων
    δεν είχαν κατατεθεί στην εφορία οι πινακίδες τους, πώς αφού έχεις πινακίδες πάει να πεί πως το όχημα κυκλοφορεί....

    ....δηλαδή πώς τα κυκλοφοράω στην λούφα

    Ε, Ο Χ Ι λοιπόν κύριοι ...... τόσες μέρες είναι και θα είναι όλα παρκαρισμένα, κι' εγώ μένω σπίτι σαν νομοταγής
    πολίτης που είμαι......έχουμε καμμιά αντίρρηση;;;;;;;;;;;;;;
    δεν εχει απαγορευτει η κυκλοφορια οχηματων στους δρομους

  11. #251
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    δεν εχει απαγορευτει η κυκλοφορια οχηματων στους δρομους
    Δεν έχω Τέσλα...............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #252
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.974
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω Τέσλα...............
    Αν είχες, θα είχαμε διαβάσει την εμπειρία σου στην ενότητα "Στραβά και ανάποδα"...

  13. #253
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    δεν εχει απαγορευτει η κυκλοφορια οχηματων στους δρομους
    Έχει απαγορευτεί όμως η μετακίνηση επί της ουσίας. Ελάχιστοι πάνε στη δουλειά τους ακόμα και σχεδόν οι περισσότεροι πάνε για προμήθειες στη γειτονιά τους με τα πόδια.
    Άρα;

    Σαφώς πρέπει να τεθεί θέμα τόσο με ασφάλειες όσο και με τέλη κυκλοφορίας. Αν όχι επιστροφή των 2 μηνών στο ακέραιο έστω του ενός.
    Αλλά ξέρει να κάνει δωράκια στους "ιδιωτικούς" αυτοκινητοδρόμους, στην ΕΡΤ (γελάμε γιατί οι ίδιοι την είχαν κλείσει) και σε πολλούς άλλους.

    Anyway. Ο ιός είναι το όχημα για διάφορες πολιτικές...Θα δούμε χειρότερα δυστυχώς.

    Έχει "πλάκα".

  14. #254
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.508
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Έχει "πλάκα".
    Τέτοιες πρακτικές θα κάνουν πολλές χώρες να αναθεωρήσουν σε ποιους θα εμπιστεύονται την παραγωγή τους. Ίσως πάψει να είναι το χαμηλό κόστος ο κύριος παράγοντας επιλογής της χώρας παραγωγής.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #255
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Οκ να σου επιστρέψουν τα χρήματα, να πούνε ότι δεν έχουν άλλα χρήματα και να μήν σε βάλουν νοσοκομείο ούτε και ότι σου δίνουν για να ζήσεις.

    Τί διαβάζω!!!!!!!!!!!!

    Και είναι και για διάφορες πολιτικές!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF