Σελίδα 17 από 28 ΠρώτοΠρώτο ... 7121314151617181920212227 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 241 έως 255 από 410

Θέμα: Καστάνιες..

  1. #241
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Πω ρε φίλε.... και μόνο που διάβασα την υπόθεση εργασίας μουρμούρισα: "ω, να σου γμσ...."
    Γμσέ τα! Και το άσχημο είναι οτι δε τα βγάζω απ' το μυαλό μου.
    Sent from me using a computer.

  2. #242
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Weekend_Warrior Προβολή μηνύματος

    Και το 2 ερωτημα ειναι 6-γωνα ή 12-γωνα ή mixed ? Και συνεχιζω...

    Ας παρουμε για παραδειγμα αυτην τη συλλογη 3/8 της Facom, που εχει Καρυδακια απο 8 εως 22mm.
    Και ας υποθεσουμε οτι καποιος αγοραζει τα καρυδακια ξεχωριστα, ανα τεμαχιο.
    Απο ποιο νουμερο και πανω θεωρειται οτι τα 12γωνα ειναι ασφαλη για να μην στρογγυλεψουν βιδες ?
    Εχει νοημα να παρει καποιος πχ 8-15 ? 8-13 ? εξαγωνα και απο εκει και πανω 12-γωνα για να παρει και τα οφελη των 12-γωνων ?
    Να πάρεις ότι θέλεις. Και τα δυο είναι μια χαρά.
    Τα 12 γωνα δε στρογγυλεύουν γωνίες σε καινούριες βίδες όσο μικρές και να είναι. Απλά θα αποτελειώσουν τις αρπαγμένες ή τις πολύ σκουριασμένες. Τα 6γωνα είναι πολύ καλύτερα σε αυτόν τον τομέα.

    Για γωνίες μη το ψάχνεις και πολύ. Εγώ έχω αρθρωτη μανέλα και δουλεύω με 6γωνα. Πάντα χαλαρώνω με αυτή γιατί είναι το πιο μακρύ μου εργαλείο και αν χρειάζεται τελειώνω με καστάνια. Σπάνια έχω πρόβλημα με τη γωνία που θα κάτσει το καρυδάκι/μανέλα επάνω στη βίδα και αν έχω, το γυρίζω 90 μοίρες και δεν έχω.

    Όταν λέω αρθρωτή μανέλα εννοώ αυτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gedore.jpeg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	18,7 KB 
ID:	440110

    BTW έχω και 12γωνα μακριά γιατί καπου κάπου συνατώ και καμιά 12γωνη αν και σήμερα στα περισσότερα αυτοκίνητα τα μικρά μεγέθη, έχουν αντικατασταθεί με ribe, torx plus και xzn.

    Και τα δυο τα χρησιμοποιώ κανονικά χωρίς να με νοιάζει πόσες γωνίες έχουν. Αν καποια βίδα είναι αρπαγμένη θα βάλω πάντα 6γωνο.

    Σε 1/4 τα έχω όλα 6γωνα αλλά τα 8,10,12,13 τα έχω και 12γωνα. Αφενός επειδή είναι τα νούμερα που χρησιμοποιώ πιο συχνά, αφετέρου επειδή μπορεί να βοηθήσουν το καρυδάκι να κάτσει ευκολότερα επάνω στη βίδα, σε δύσκολες καταστάσεις. Εσύ ξέρεις καλύτερα τι είναι το καλύτερο για σένα. Απ' τη στιγμή που δεν είμαστε επαγγελματίες δε δουλεύουμε όλοι στα ίδια πράγματα ούτε κάνουμε τις ίδιες εργασίες, οπότε το καλύτερο για εμένα δεν είναι το καλύτερο και για κάποιον άλλον.

    Υγ. Τα 6γωνα αντέχουν περισσότερο (φθείρονται λιγότερο) όταν δουλεύουν με ηλεκτρικά κατσαβίδια και δράπανα μπαταρίας.
    Sent from me using a computer.

  3. #243
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Weekend_Warrior Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα... Σας εχω 2 ερωτηματα.


    Σκεφτομαι να παρω την ιδια επεκτεινομενη Facom 3/8, που ανεβασε ο STF, λιγα ποστ παραπανω.

    O Daz εγραψε οτι: "Το έχω πει και εγώ πολλές φορές οτι οι καστάνιες με έξτρα δυνατότητες, δε μπορούν να υποκαταστήσουν μια στανταρ καστάνια"

    Και το ερωτημα ειναι, γιατι ?

    Γιατι δλδ η Facom 3/8, η οποια εχει μηκος 247mm και οταν επεκταθει παει στα 355mm δεν μπορει να αντικαταστησει μια 1/2 ?

    Απο αποψη αντοχης, δεν θα εχει προβλημα A) ουτε το Καρυδακι (η κασετινα της Facom εχει μεσα μεχρι το 22), αρα μεχρι τουλαχιστον το 22 ειναι ΟΚ, B) ουτε η ιδια η Καστανια.

    Αρα ?
    Άρα κάπου κάνεις λάθος!

    1ον δεν είναι μόνο θέμα αντοχής. Αυτή η καστάνια
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	facom.jpg 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	76,0 KB 
ID:	440111

    μοιάζει με μια κανονική καστάνια, μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν μια κανονική καστάνια αλλά έχει και μια έξτρα δυνατότητα. Σε πολύ περιορισμένους χώρους αντί να την κάνεις μπρος πίσω 100 φορές για να κάνει η βίδα 2 στροφές, μπορείς να στρίβεις τη λαβή σαν κατσαβίδι και να γυρίζει το καρέ.

    Αλλά είναι πολύ πιο βαριά και πολύ πιο χοντρή από μια κανονική καστάνια χωρίς αυτή τη δυνατότητα. 3/8 παίρνεις πρώτα πρώτα για μέγεθος, δε μπορείς να το ακυρώνεις για μια δυνατότητα που σου χρειάζεται σπάνια.

    Μια καστάνια 3/8 εκτός από πολύ πιο λεπτή από μια 1/2 είναι και πιο κοντή. Συνεπώς σε κάποιες βίδες που είναι χωμένες μπορεί να χρησιμοποιήσει περισσότερο χώρο. Αλλά ακόμα και αν ο χώρος δεν είναι πρόβλημα παραμένει πολύ πιο γρήγορη. Μπορείς να την κάνεις μπρος πίσω πολύ πιο γρήγορα, πιάνοντάς την όσο πιο κοντά στην κεφαλή μπορείς χωρίς να σε ενοχλεί το βάρος της. Το μήκος που έχει μια στάνταρ καστάνια 3/8 δεν είναι τυχαίο. Μπορεί να δουλέψει με μικρές βίδες αλλά έχει και αρκετή δύναμη για να ξεβιδώσει κάποιες μεγαλύτερες (έστω και με λίγο ζόρι όσο ανεβαίνουμε).

    Μια μακριά καστάνια 3/8 μπορεί να χαλαρώνει ευκολότερα τις μεγαλύτερες βίδες αλλά ίσως σε κάποια σημεία να μη χωράει.

    Μια στανταρ καστάνια θα δουλέψει παντού και πάντα (με ζόρι ή χωρίς). Όλες οι άλλες θα σου στερήσουν κάποιες δυνατότητες για να σου δώσουν μεγαλύτερη ευκολία σε κάποιες καταστάσεις. Συμπληρώνουν μια συλλογή, δεν αντικαθιστούν τίποτα.

    Αυτή η καστάνια της φακομ που προεκτείνεται είναι πολύ πιο βαριά, πιο μακριά (ακομα και τέρμα κλειστή) και με πολύ πιο χοντρή λαβή. Μια χαρά για το είδος της αλλά δεν μπορεί να αντικαταστήσει μια στανταρ 3/8 και πολύ περισσότερο μια 1/2.

    Και εγώ έχω μακριά καστάνια 3/8 (όχι τόσο όσο η φακομ) και με βοηθάει πολύ σε κάποιες Μ10 και Μ12. Αν όμως δεν απαιτείται, θα πιάσω πάντα την μικρή. Όσο δεν την είχα, έκανα τα πάντα με τη μικρή και για βοήθεια είχα και μια αρθρωτή μανέλα 3/8 την οποία χρησιμοποιούσα κυρίως σε βίδες Μ12 αν δε χωρούσε το καρυδάκι με την 1/2

    Πάμε λίγο και στις αντοχές και στην καλή περιοχή για το κάθε μέγεθος.

    ....
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 14/12/2022 στις 00:07.
    Sent from me using a computer.

  4. #244
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Να πάρεις ότι θέλεις. Και τα δυο είναι μια χαρά.
    Τα 12 γωνα δε στρογγυλεύουν γωνίες σε καινούριες βίδες όσο μικρές και να είναι. Απλά θα αποτελειώσουν τις αρπαγμένες ή τις πολύ σκουριασμένες. Τα 6γωνα είναι πολύ καλύτερα σε αυτόν τον τομέα.

    Για γωνίες μη το ψάχνεις και πολύ. Εγώ έχω αρθρωτη μανέλα και δουλεύω με 6γωνα. Πάντα χαλαρώνω με αυτή γιατί είναι το πιο μακρύ μου εργαλείο και αν χρειάζεται τελειώνω με καστάνια. Σπάνια έχω πρόβλημα με τη γωνία που θα κάτσει το καρυδάκι/μανέλα επάνω στη βίδα και αν έχω, το γυρίζω 90 μοίρες και δεν έχω.

    Όταν λέω αρθρωτή μανέλα εννοώ αυτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gedore.jpeg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	18,7 KB 
ID:	440110

    BTW έχω και 12γωνα μακριά γιατί καπου κάπου συνατώ και καμιά 12γωνη αν και σήμερα στα περισσότερα αυτοκίνητα τα μικρά μεγέθη, έχουν αντικατασταθεί με ribe, torx plus και xzn.

    Και τα δυο τα χρησιμοποιώ κανονικά χωρίς να με νοιάζει πόσες γωνίες έχουν. Αν καποια βίδα είναι αρπαγμένη θα βάλω πάντα 6γωνο.

    Σε 1/4 τα έχω όλα 6γωνα αλλά τα 8,10,12,13 τα έχω και 12γωνα. Αφενός επειδή είναι τα νούμερα που χρησιμοποιώ πιο συχνά, αφετέρου επειδή μπορεί να βοηθήσουν το καρυδάκι να κάτσει ευκολότερα επάνω στη βίδα, σε δύσκολες καταστάσεις. Εσύ ξέρεις καλύτερα τι είναι το καλύτερο για σένα. Απ' τη στιγμή που δεν είμαστε επαγγελματίες δε δουλεύουμε όλοι στα ίδια πράγματα ούτε κάνουμε τις ίδιες εργασίες, οπότε το καλύτερο για εμένα δεν είναι το καλύτερο και για κάποιον άλλον.

    Υγ. Τα 6γωνα αντέχουν περισσότερο (φθείρονται λιγότερο) όταν δουλεύουν με ηλεκτρικά κατσαβίδια και δράπανα μπαταρίας.

    Το έχεις ανάγει σε τσόντα ρε συ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #245
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Βαση Din οι ελάχιστες τιμές σε νιουτόμετρα που πρέπει να αντέχει το κάθε μέγεθος είναι

    (στο περίπου)

    Για 1/4 60nm
    3/8 200nm
    1/2 500nm

    Ανεξάρτητα αν έχουν κουμπί ασφάλισης (μειώνει την αντοχή του καρέ γιατί αυτό έχε τρύπα και μπίλια μέσα) πρέπει να αντέχουν τουλάχιστον τόσο.

    Οι μέγιστες τιμές λοιπόν που μπορεί να αντέξει ένα καρέ 3/8 είναι από 200 μέχρι περίπου 350. Αν λοιπόν αντέξει ο μηχανισμός και δεν λυγίσει η λαβή σίγουρα θα σπάσει το καρέ της καστάνιας.

    Εγώ δε πιστεύω οτι υπάρχει καστάνια (λίγο σοβαρή) που θα αντέξει κάτω από 220-230nm ακόμα και με κουμπί απασφάλισης για το καρυδάκι, με τις καλές να φτάνουν και να ξεπερνάνε τα 300. Κάποιες λίγες θα φτάσουν και τα 350 (και η hazet θα τις χαιρετάει απ' τα 400 αλλά τέλος πάντων).


    Όσο αφορά το μήκος το στάνταρ είναι στους 20 πόντους και η καλή περιοχή για το μήκος αυτό είναι από Μ8 μέχρι Μ10 (δλδ 12-13-14-17 σε εξάγωνες βίδες) ενώ μπορεί να δουλέψει άνετα και Μ6 (παρ' όλο που είναι στα χωράφια της 1/4 και δεν αποκλείει και το Μ12 Παρ' όλο που εδώ ξεκινάνε τα χωράφια της 1/2. Σε αυτό το μήκος καστάνιας το Μ12 (δλδ 19 εξάγωνο) αρχίζει και ζορίζει τα πράγματα ενώ ο χώρος λίγες φορές θα είναι πρόβλημα ώστε να μη χρησιμοποιηθεί καστάνια μισής ίντσας που θα κάνει τα πράγματα πιο εύκολα. Παρ' όλα αυτά υπάρχουν και οι αρθρωτές μανέλες ή οι μακριές καστάνιες 3/8 που έχουν το μήκος μιας 1/2 και θα λύσουν το Μ10 πιο εύκολα, θα συναναστραφούν και με το Μ12 και κάποιες φορές θα μπουν και στην περιοχή του Μ14 (22 εξάγωνο).
    Ενα μπουλόνι τροχού όμως, με κεφάλι 17 δεν είναι ποτέ Μ10. Συνήθως είναι Μ12 και Μ14. Ενα 19αρι είναι Μ14 ή και μεγαλύτερο. Ενα μπουλόνι 21 ειναι Μ16 και Μ18.
    Το ίδιο και καποιες βίδες σε άξονες, ποιότητας 12,9 στις οποίες ρυθμίζεις το δυναμοκλειδο σε περιοχές που φλερτάρουν με τις ελάχιστες τιμές αντοχής του din για 3/8.
    Μ12 ποιότητας 12,9 θέλει κάπου θέλει κάπου στα 150 nm. Η δική μου τορξ T55 στις δαγκανες των φρένουν πρέπει να είχε πάνω από 200 και την έλυσα με αρθρωτή μανέλα 1/2 μήκους 35εκ (οσο μήκος έχει η φακομ). Και η περιοχή αυτή είναι η αρχή της μισής ίντσας. Ας μη πούμε τι θα γίνει σε βίδες Μ14, Μ16, Μ18 με αντάπτορα 3/8 σε 1/2.

    Όλες αυτές οι βίδες θέλουν 1/2. Δεν είναι θέμα μήκους καστάνιας και πόσο δυνατός είσαι αλλά αντοχής. Αν είσαι δυνατό παιδί μια μακριά καστάνια 3/8 (27-28εκ) μπορείς να την φτάσεις στις ελαχιστες τιμές του din χωρίς να βάλεις σωλήνα. Από κει και πέρα όσο πιο μακριά είναι η καστάνια τόσο πιο εύκολο θα είναι να κάνεις μια δουλειά. Δε συμαίνει οτι θα κάνει περισσοτερες δουλειές και θα λύσει μεγαλύτερες βίδες αλλά θα τις λύσει πιο εύκολα.

    Η φακομ με την τρύπα στο καρέ και με μήκος 35 εκατοστά μπορεί να σου δώσει το καρέ στο χέρι με μόλις 70 το πολύ 80 κιλά δύναμη στη λαβή. Εγώ είμαι 75 κιλά και έχω στήσει χωρό επάνω στη μανέλα 1/2 των 35εκ, ούκ ολιγες φορές για 19αρια μπουλόνια. Πόσες φορές νομίζεις οτι θα το κάνεις αυτό με καστάνια 3/8?


    Υγ. Οι Τ55 Μ12 στις δαγκάνες των φρένων (4 βίδες) έχουν ασφαλιστικό σπειρωμάτων. Το παξιμάδι του πίσω άξονα το είχα σφίξει εγώ στα 200nm και το έλυσα πολύ πιο εύκολα απ' τις βίδες στις δαγκάνες.

    Υγ. Και δε μίλησα καν για χρήση προέκτασης 3/8 με τέτοιες ροπές.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 14/12/2022 στις 00:09.
    Sent from me using a computer.

  6. #246
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το έχεις ανάγει σε τσόντα ρε συ
    Το λες γιατί δε ξέρεις τι γμσι πέφτει.
    Sent from me using a computer.

  7. #247
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Μπράβο Αποστολη, εξαιρετικά όλα αυτά.
    Και εμένα η 3/8" είναι γενικά η προτίμηση μου γιατί ταιριάζει ωραία στα καρυδακια από 10-17χιλ .
    Την 1/4" την έχω μόνο για όταν υπάρχει έλλειψη χώρου.
    Απο 17χιλ και πάνω 1/2" και βέβαια μανέλα για το αρχικό ξεσφιγμα. Προστατευουμε έτσι την καστάνια μας έστω κιαν αντέχει το ζόρι.

  8. #248
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    δε μπορείς να χαλάσεις την καστανια. χρησιμοποίησε τη κανονικά εκτός και αν το μήκος δε φτάνει και χρειάζεσαι κάτι μακρύτερο.

  9. #249
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Άμα χαλάσω την Parkside να σου την στείλω να μου δώσεις την GEDORE;
    Πάντως μια HEYCO με 45 δόντια 50 ετων, με 15 χρόνια σε μηχανουργείο αργαλειων ακόμα δουλεύει άψογα.!

  10. #250
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    430
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Βαση Din οι ελάχιστες τιμές σε νιουτόμετρα που πρέπει να αντέχει το κάθε μέγεθος είναι

    (στο περίπου)

    Για 1/4 60nm
    3/8 200nm
    1/2 500nm

    Ανεξάρτητα αν έχουν κουμπί ασφάλισης (μειώνει την αντοχή του καρέ γιατί αυτό έχε τρύπα και μπίλια μέσα) πρέπει να αντέχουν τουλάχιστον τόσο.

    Οι μέγιστες τιμές λοιπόν που μπορεί να αντέξει ένα καρέ 3/8 είναι από 200 μέχρι περίπου 350. Αν λοιπόν αντέξει ο μηχανισμός και δεν λυγίσει η λαβή σίγουρα θα σπάσει το καρέ της καστάνιας.

    Εγώ δε πιστεύω οτι υπάρχει καστάνια (λίγο σοβαρή) που θα αντέξει κάτω από 220-230nm ακόμα και με κουμπί απασφάλισης για το καρυδάκι, με τις καλές να φτάνουν και να ξεπερνάνε τα 300. Κάποιες λίγες θα φτάσουν και τα 350 (και η hazet θα τις χαιρετάει απ' τα 400 αλλά τέλος πάντων).


    Όσο αφορά το μήκος το στάνταρ είναι στους 20 πόντους και η καλή περιοχή για το μήκος αυτό είναι από Μ8 μέχρι Μ10 (δλδ 12-13-14-17 σε εξάγωνες βίδες) ενώ μπορεί να δουλέψει άνετα και Μ6 (παρ' όλο που είναι στα χωράφια της 1/4 και δεν αποκλείει και το Μ12 Παρ' όλο που εδώ ξεκινάνε τα χωράφια της 1/2. Σε αυτό το μήκος καστάνιας το Μ12 (δλδ 19 εξάγωνο) αρχίζει και ζορίζει τα πράγματα ενώ ο χώρος λίγες φορές θα είναι πρόβλημα ώστε να μη χρησιμοποιηθεί καστάνια μισής ίντσας που θα κάνει τα πράγματα πιο εύκολα. Παρ' όλα αυτά υπάρχουν και οι αρθρωτές μανέλες ή οι μακριές καστάνιες 3/8 που έχουν το μήκος μιας 1/2 και θα λύσουν το Μ10 πιο εύκολα, θα συναναστραφούν και με το Μ12 και κάποιες φορές θα μπουν και στην περιοχή του Μ14 (22 εξάγωνο).
    Ενα μπουλόνι τροχού όμως, με κεφάλι 17 δεν είναι ποτέ Μ10. Συνήθως είναι Μ12 και Μ14. Ενα 19αρι είναι Μ14 ή και μεγαλύτερο. Ενα μπουλόνι 21 ειναι Μ16 και Μ18.
    Το ίδιο και καποιες βίδες σε άξονες, ποιότητας 12,9 στις οποίες ρυθμίζεις το δυναμοκλειδο σε περιοχές που φλερτάρουν με τις ελάχιστες τιμές αντοχής του din για 3/8.
    Μ12 ποιότητας 12,9 θέλει κάπου θέλει κάπου στα 150 nm. Η δική μου τορξ T55 στις δαγκανες των φρένουν πρέπει να είχε πάνω από 200 και την έλυσα με αρθρωτή μανέλα 1/2 μήκους 35εκ (οσο μήκος έχει η φακομ). Και η περιοχή αυτή είναι η αρχή της μισής ίντσας. Ας μη πούμε τι θα γίνει σε βίδες Μ14, Μ16, Μ18 με αντάπτορα 3/8 σε 1/2.

    Όλες αυτές οι βίδες θέλουν 1/2. Δεν είναι θέμα μήκους καστάνιας και πόσο δυνατός είσαι αλλά αντοχής. Αν είσαι δυνατό παιδί μια μακριά καστάνια 3/8 (27-28εκ) μπορείς να την φτάσεις στις ελαχιστες τιμές του din χωρίς να βάλεις σωλήνα. Από κει και πέρα όσο πιο μακριά είναι η καστάνια τόσο πιο εύκολο θα είναι να κάνεις μια δουλειά. Δε συμαίνει οτι θα κάνει περισσοτερες δουλειές και θα λύσει μεγαλύτερες βίδες αλλά θα τις λύσει πιο εύκολα.

    Η φακομ με την τρύπα στο καρέ και με μήκος 35 εκατοστά μπορεί να σου δώσει το καρέ στο χέρι με μόλις 70 το πολύ 80 κιλά δύναμη στη λαβή. Εγώ είμαι 75 κιλά και έχω στήσει χωρό επάνω στη μανέλα 1/2 των 35εκ, ούκ ολιγες φορές για 19αρια μπουλόνια. Πόσες φορές νομίζεις οτι θα το κάνεις αυτό με καστάνια 3/8?


    Υγ. Οι Τ55 Μ12 στις δαγκάνες των φρένων (4 βίδες) έχουν ασφαλιστικό σπειρωμάτων. Το παξιμάδι του πίσω άξονα το είχα σφίξει εγώ στα 200nm και το έλυσα πολύ πιο εύκολα απ' τις βίδες στις δαγκάνες.

    Υγ. Και δε μίλησα καν για χρήση προέκτασης 3/8 με τέτοιες ροπές.
    Αυτο που πολλοί την πατάνε (και εγώ την έχω πατησει πιο παλιά) είναι που κοιτάνε το κεφάλι της βίδας για να υπολογίσουν δύναμη/ροπή. Αλλα όπως λες είναι το σπείρωμα και η ποιότητα που πρεπει να κοιτάς. Αλλιώς ή θα είναι ξέσφιγκτη η βίδα ή και θα την σπάσεις κ θα αναρωτιέσαι γιατί.

    12.9 βίδα μπορεί να παίρνει έως και 80% παραπάνω ροπή απο την 8.8.
    Παξιμάδι / βιδα με δεκάρι εξάγωνο κεφαλι σφίγγεται συνήθως στα 10Νμ. 13αρι στα 16Νμ. Αλλά banjo bolt στη δαγκάνα φρενων με 13αρι κεφάλι ήθελε 38Νμ και μου έτρεχε μετά γιατί ήθελε παραπάνω (και γιατί δεν είχα αλλάξει τις αλουμινοροδέλες )
    14αρες βίδες σε βάση μηχανής άντε λύστες με 3/8.

    Για αυτό λοιπον ότι πιάνουμε σε μηχανάκια / αυτοκινητα το manual ευαγγελιο.

  11. #251
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    14αρες βίδες σε βάση μηχανής ...
    Είναι Μ10 αφού!

    Και μπορεί να είναι πάνω από 8.8
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 14/12/2022 στις 14:26.
    Sent from me using a computer.

  12. #252
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Κοιτάω τελευταία για σπαστη καστάνια 3/8" και ποια μου γυάλισε τελικά; Η τελευταία Koken με τα 72 δόντια...
    Δεν τολμάω να το ψάξω παραπέρα, έχουμε και μια ηλικία ότι πρέπει για εγκεφαλικό!

  13. #253
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Κοιτάω τελευταία για σπαστη καστάνια 3/8" και ποια μου γυάλισε τελικά; Η τελευταία Koken με τα 72 δόντια...
    Δεν τολμάω να το ψάξω παραπέρα, έχουμε και μια ηλικία ότι πρέπει για εγκεφαλικό!
    Η ηλικία είναι ότι πρέπει για να την πάρεις. Μεγειά!
    Sent from me using a computer.

  14. #254
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Δεν εχει απαγορευτική τιμή, στα χρηματα μιας καλής Hazet. Φωτό προσεχως.... Καπου 110-120 η μακριά και 80-90 η κοντή.
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 29/12/2022 στις 15:08.

  15. #255
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Δεν εχει απαγορευτική τιμή, στα χρηματα μιας καλής Hazet. Φωτό προσεχως.... Καπου 110-120 η μακριά και 80-90 η κοντή.
    Η μακρυά σπαστη Gedore έχει στο Idealo 55ευρω,τα μισά λεφτά δηλαδή.
    Αλλα αυτή η χρωμιωση της κοκεν με τραβάει όπως η γυαλάδα το χταπόδι!

Παρόμοια θέματα

  1. Καρυδάκια (σετ).
    από daz στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 1476
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2024, 23:32
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Καστάνιες 1"
    από Hunter στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2019, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF