Σελίδα 18 από 25 ΠρώτοΠρώτο ... 81314151617181920212223 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 256 έως 270 από 375

Θέμα: Xt 600 E, συντήρηση

  1. #256
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Καλά χιλιόμετρα.
    Thanks!!!!!
    Το ΧΤ το κράτησες Νοτακο ή έγινες 100℅ hondakias.

  2. #257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Thanks!!!!!
    Το ΧΤ το κράτησες Νοτακο ή έγινες 100℅ hondakias.
    Το πολιτικό είναι στην Αθήνα και το χωματερό στην ορεινή Ηλεία, στο χωριό της γυναίκας μου.
    Πάντα θα υπάρχει ένα τουλαχιστον ΧΤ 600 στο γκαράζ μου!

  3. #258
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Σήμερα έχουμε επισκευή δαγκανας στο ΧΤ, καλό καθάρισμα, αλλαγή τις τσιμουχες, καινούρια τακακια, και εξαέρωση.

  4. #259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Σήμερα έχουμε επισκευή δαγκανας στο ΧΤ, καλό καθάρισμα, αλλαγή τις τσιμουχες, καινούρια τακακια, και εξαέρωση.
    Καλά μαστορέματα.

  5. #260
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Καλά μαστορέματα.

    Nενικήκαμεν

  6. #261
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Καλησπέρα και καλη χρονιά σε όλους. Θα ήθελα τις γνώσεις σας σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την μοτοσυκλέτα μου (yamaha xt 600 2002). Πριν κάνα χρόνο είχα ένα πρόβλημα με το ρελέ της μίζας. Για την ακρίβεια, αφού έβαλα την μηχανή μπροστά, η μίζα συνέχισε να γυρνάει ακόμα και αφού είχα κλείσει τον διακόπτη. Έβγαλα την μπαταρία και αφού συμβουλεύτηκα ένα αντίστοιχο topic του φορουμ, την ξαναβάζω μπροστά, συνεχίζει να γυρνάει η μίζα όπως και πριν, χτυπάω με ένα κατσαβίδι το ρελέ και ξεκολλάει. Σιγουρεύτηκα έτσι ότι ήταν το ρελεδάκι. Το αλλάζω και εδώ και ένα χρόνο ήταν όλα καλά. Πρόσφατα, ξαναέκανε το ίδιο. Έμπειρος πια χτυπάω το ρελέ, ξεκολλάει κι όλα καλά. Δεν το άλλαξα αφού υπέθεσα ότι ίσως ήταν από την αυξημένη υγρασία των ημερών. Για κάνα δυο βδομάδες ήταν όλα καλά, μέχρι σήμερα. Το πρωί λοιπόν, παίρνω κανονικά τη μηχανή και πάω σε μια δουλειά. Την σβήνω για δυο λεπτά, πάω να την ξαναβάλω μπροστά, ακούγεται ότι οπλίζει το ρελέ, αλλά τίποτα. Το χτυπάω με ένα κλειδί, μιζάρω, παίρνει τσακμάκι χωρίς κανένα ζόρι. Πηγαίνω στην επόμενη δουλειά, σβήνω την μηχανή, την ανάβω μετά από καμιά ώρα, μιζάρω, παίρνει τσακμάκι. Έρχομαι σπίτι, την αφήνω με σκοπό να την πάω αύριο στον μηχανικό για έλεγχο, την σβήνω, ξαναδοκιμάζω να μιζάρω, πάλι παίρνει μπροστά χωρίς να ζορίζεται, σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Πάω πριν λίγο να τσεκάρω αν παίρνει μπροστά για να μπορέσω να την πάω αύριο, τίποτα. Οπλίζει το ρελέ, αλλά η μίζα δεν γυρνάει. Το χτυπάω μπας και έχει κολλήσει, τίποτα, έβαλα λίγο wd-40 στις επαφές μήπως έχει πάρει υγρασία, τίποτα.

    Τα φώτα σας παρακαλώ!!!! Είναι το ρελεδάκι ή τίποτα άλλο?

  7. #262
    Ρελεδάκι ή καρβουνάκια.

  8. #263
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Ρελεδάκι ή καρβουνάκια.
    Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την τόσο άμεση απάντηση. Αν ήταν τα καρβουνάκια της μίζας, δεν θα είχε δώσει κάποια ένδειξη ότι ζορίζεται να πάρει μπροστά? Θέλω να πω ότι ήταν πολύ ξαφνικό, μιας και το μηχανάκι έπαιρνε μπροστά με την πρώτη, ακόμα και την τελευταία φορά που πήρε μπροστά. Δεν ζοριζόταν καθόλου. Ακόμα και όταν το πρωτοπαρουσίασε και χτύπησα λίγο το ρελέ, μετά πήρε μπροστά χωρίς ζόρι, λες και δεν είχε συμβεί τίποτα.

  9. #264
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MadMar Προβολή μηνύματος
    Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την τόσο άμεση απάντηση. Αν ήταν τα καρβουνάκια της μίζας, δεν θα είχε δώσει κάποια ένδειξη ότι ζορίζεται να πάρει μπροστά? Θέλω να πω ότι ήταν πολύ ξαφνικό, μιας και το μηχανάκι έπαιρνε μπροστά με την πρώτη, ακόμα και την τελευταία φορά που πήρε μπροστά. Δεν ζοριζόταν καθόλου. Ακόμα και όταν το πρωτοπαρουσίασε και χτύπησα λίγο το ρελέ, μετά πήρε μπροστά χωρίς ζόρι, λες και δεν είχε συμβεί τίποτα.
    Άλλαξε κατ' αρχήν το ρελέ κι αν ξανακάνει τα ίδια βγάλε τη μίζα και άλλαξε καρβουνάκια.
    Τα παξιμάδια στο ρελέ τα έχεις σφίξει;

  10. #265
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Άλλαξε κατ' αρχήν το ρελέ κι αν ξανακάνει τα ίδια βγάλε τη μίζα και άλλαξε καρβουνάκια.
    Τα παξιμάδια στο ρελέ τα έχεις σφίξει;
    Δεν τα έχω πειράξει καθόλου από την μέρα που το άλλαξα. Καλή σκέψη πάντως, θα το κοιτάξω κι αυτό, μήπως έχουν ξεσφίξει από τους κραδασμούς!

  11. #266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MadMar Προβολή μηνύματος
    Δεν τα έχω πειράξει καθόλου από την μέρα που το άλλαξα. Καλή σκέψη πάντως, θα το κοιτάξω κι αυτό, μήπως έχουν ξεσφίξει από τους κραδασμούς!
    Μην αγχώνεσαι, θα το βρεις και θα το φτιάξεις το πρόβλημα.

  12. #267
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Μην αγχώνεσαι, θα το βρεις και θα το φτιάξεις το πρόβλημα.
    Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί λίγο, γιατί η μοτοσυκλέτα είναι το κύριο μέσο μεταφοράς μου και αυτό το πρόβλημα εμφανίστηκε την πιο ακατάλληλη στιγμή λόγω πολλών υποχρεώσεων. Ελπίζω, όμως να είναι το ρελεδάκι για να είναι σύντομα ετοιμοπόλεμος ο xt-ουρας. Όπως και να 'χει σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου!

  13. #268
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MadMar Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και καλη χρονιά σε όλους. Θα ήθελα τις γνώσεις σας σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την μοτοσυκλέτα μου (yamaha xt 600 2002). Πριν κάνα χρόνο είχα ένα πρόβλημα με το ρελέ της μίζας. Για την ακρίβεια, αφού έβαλα την μηχανή μπροστά, η μίζα συνέχισε να γυρνάει ακόμα και αφού είχα κλείσει τον διακόπτη. Έβγαλα την μπαταρία και αφού συμβουλεύτηκα ένα αντίστοιχο topic του φορουμ, την ξαναβάζω μπροστά, συνεχίζει να γυρνάει η μίζα όπως και πριν, χτυπάω με ένα κατσαβίδι το ρελέ και ξεκολλάει. Σιγουρεύτηκα έτσι ότι ήταν το ρελεδάκι. Το αλλάζω και εδώ και ένα χρόνο ήταν όλα καλά. Πρόσφατα, ξαναέκανε το ίδιο. Έμπειρος πια χτυπάω το ρελέ, ξεκολλάει κι όλα καλά. Δεν το άλλαξα αφού υπέθεσα ότι ίσως ήταν από την αυξημένη υγρασία των ημερών. Για κάνα δυο βδομάδες ήταν όλα καλά, μέχρι σήμερα. Το πρωί λοιπόν, παίρνω κανονικά τη μηχανή και πάω σε μια δουλειά. Την σβήνω για δυο λεπτά, πάω να την ξαναβάλω μπροστά, ακούγεται ότι οπλίζει το ρελέ, αλλά τίποτα. Το χτυπάω με ένα κλειδί, μιζάρω, παίρνει τσακμάκι χωρίς κανένα ζόρι. Πηγαίνω στην επόμενη δουλειά, σβήνω την μηχανή, την ανάβω μετά από καμιά ώρα, μιζάρω, παίρνει τσακμάκι. Έρχομαι σπίτι, την αφήνω με σκοπό να την πάω αύριο στον μηχανικό για έλεγχο, την σβήνω, ξαναδοκιμάζω να μιζάρω, πάλι παίρνει μπροστά χωρίς να ζορίζεται, σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Πάω πριν λίγο να τσεκάρω αν παίρνει μπροστά για να μπορέσω να την πάω αύριο, τίποτα. Οπλίζει το ρελέ, αλλά η μίζα δεν γυρνάει. Το χτυπάω μπας και έχει κολλήσει, τίποτα, έβαλα λίγο wd-40 στις επαφές μήπως έχει πάρει υγρασία, τίποτα.

    Τα φώτα σας παρακαλώ!!!! Είναι το ρελεδάκι ή τίποτα άλλο?
    καπως παιρνει παραπάνω εργασία το ρελε της μιζας σου. Δοκίμασε να το μονώσεις καλύτερα

  14. #269
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2014
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MadMar Προβολή μηνύματος
    Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την τόσο άμεση απάντηση. Αν ήταν τα καρβουνάκια της μίζας, δεν θα είχε δώσει κάποια ένδειξη ότι ζορίζεται να πάρει μπροστά? Θέλω να πω ότι ήταν πολύ ξαφνικό, μιας και το μηχανάκι έπαιρνε μπροστά με την πρώτη, ακόμα και την τελευταία φορά που πήρε μπροστά. Δεν ζοριζόταν καθόλου. Ακόμα και όταν το πρωτοπαρουσίασε και χτύπησα λίγο το ρελέ, μετά πήρε μπροστά χωρίς ζόρι, λες και δεν είχε συμβεί τίποτα.
    Παρε ενα χοντρο καλωδιο πανω απο 2,5 χιλιοστα μονοκλονο καλυτερα και δωσε για λιγο απο μπαταρια κατευθεια πανω στην μιζα η αν δεν μπορεις, στο καλωδιο που φευγει απο ρελε και παει στην μιζα αν παει να παρει αλαξε παλι ρελεδακι και θα εισαι οκ (λενε οτι τα παλια ρελεδακια στρογκιλα ειναι καλητερα αλλα θα πρεπει να πας ομως στον ηλεκτρολογο να σου βαλει μια ασφαλεια ενδιαμεσα η εχε παντα ενα ρεζερβα σπιτι 7,5 ευρω κανει).
    Αν παλι δεν παρει δοκιμασε με αλλη μπαταρια αν παλι δεν κανει τιποτα πας για καρβουνακια μιζας.

  15. #270
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2012
    Μηνύματα
    24
    μέτρα και μπαταρία βασικά. Το ίδιο είχα κι εγώ. Εγώ ξήλωσα και τη μίζα και άλλαξα καρβουνάκια αλλά η γενική της όψη όταν την άνοιξα ήταν καλή. Η μπαταρία όμως αν και 6 μηνών τα είχε φτύσει.

Σελίδα 18 από 25 ΠρώτοΠρώτο ... 81314151617181920212223 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Skasimata Exatmisis Se Xt 600
    από DrkAngel στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2005, 20:32
  2. service manual XT 600
    από FILIPPOS στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 22:48
  3. XT 600 και XT 660 μετατροπή
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 14:01
  4. xt 600 sm
    από blackpit στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2004, 13:49
  5. XT 600 smr VS Duke II
    από eXTirience στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2004, 11:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF