Σελίδα 19 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 9141516171819202122232429 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #271
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Προσπαθω να φανταστω τον τροπο εξετασης για επαγγελματικο διπλωμα πακετα. Λογικα θα πρεπει να γινει καποια προσομοιωση των πραγματικων συνθηκων εργασιας. Οποτε, εχουμε και λεμε:

    Η πρωτη ασκηση (ευθεια) θα γινεται με σακουλα με καφεδες στο αριστερο χερι.
    Η δευτερη ασκηση (ζιγκ ζαγκ) με κινητο στο αριστερο χερι, ενω ο εξεταζομενος μιλαει με τον εξεταστη ο οποιος τον μπινελικωνει και του λεει πως εχει αργησει τις παραγγελιες. Δεν επιτρεπεται να σφηνωθει το κινητο στο κρανος, ουτε η χρηση handsfree.
    Η τριτη ασκηση (αποφυγη εμποδιου) εκτελειται ενω ο εξεταζομενος στριβει και αναβει τσιγαρο. Οταν ακινητοποιηθει το οχημα πρεπει ο εξεταζομενος να εχει ηδη τραβηξει και τζουρα.
    Στην τελευταια ασκηση (φρεναρισμα πανικου) πρεπει ο εξεταζομενος να ακινητοποιησει το οχημα και μετα να αρχισει να κινειται προς την αλλη κατευθυνση, προσομοιαζοντας την περιπτωση που προσπερασε το νουμερο της οικοδομης και πρεπει να γυρισει κοντρα στο μονοδρομο για να φτασει στον προορισμο του.


    Ειπα να κανω μια αποπειρα να ελαφρυνει λιγο το κλιμα.
    Νταξ ρε δεν υπάρχεις....Μου φυγε το σαγόνι απο τα γέλια!Αλλά γιατί να έχουν πχ οι ταρίφες ειδικό δίπλωμα και όχι οι πακετάδες-διανομείς-κουρριερ?Έτσι θα βοηθηθεί ο κλάδος μας νομίζω....με πολλούς τρόπους....

  2. #272
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Ρε συ για 15 σελιδες σου λενε οτι το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων που δουλευουν διανομεις βαζουν βενζινη και συντηρηση απο τη τσεπη τους και εσυ εχεις κολλησει.Αλλα μπορει να το συγκρινεις και αυτο με τον υπαλληλο του γραφειου που του τριβονται τα μανικια και πρεπει να αγοραζει πουκαμισα.


    ή μπορει να το συγκρινω με καποιον υπαλληλο γραφειου που εχει μια δουλεια στου διαολου τον κωλο και πληρωνει 200-250€ στην βενζινη καθε μηνα...και παιρνει οτι παιρνει και ο πακετας...

    και μην μου πεις οτι ειναι υπερβολικο το νουμερο των 200€..
    ενα παλιο μπουρδελο 1000αρι να εχεις καιει 6λιτρα στα 100...αν κανεις 50+50 ημεριησιως εισαι στα 6 λιτρα με 22 εργασιμες, 132 λιτρα..με 1,5 το λιτρο...οριστε...
    και δεν βαζω τις φθορες που ειναι περισσοτερες απο το παπι ή τα τελη, και τις ασφαλειες...

  3. #273
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Εχει ενα ελαχιστο που πρεπει να αφήσεις σιγουρα τώρα αν είσαι buckley αφήνεις μια mv agusta στο τραπέζι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20181220_112011.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	51,7 KB 
ID:	402601
    Να δω πότε θα σας μαζέψουν οι μόδιστροι που το κάνατε best seller ρεεεεεεε

  4. #274
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Νταξ ρε δεν υπάρχεις....Μου φυγε το σαγόνι απο τα γέλια!Αλλά γιατί να έχουν πχ οι ταρίφες ειδικό δίπλωμα και όχι οι πακετάδες-διανομείς-κουρριερ?Έτσι θα βοηθηθεί ο κλάδος μας νομίζω....με πολλούς τρόπους....
    Καθαρά χιουμοριστικό ήταν το σχόλιο. Δε μου ακούγεται καθόλου λάθος σαν σκέψη το επαγγελματικό δίπλωμα.

  5. #275
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ή μπορει να το συγκρινω με καποιον υπαλληλο γραφειου που εχει μια δουλεια στου διαολου τον κωλο και πληρωνει 200-250€ στην βενζινη καθε μηνα...και παιρνει οτι παιρνει και ο πακετας...

    και μην μου πεις οτι ειναι υπερβολικο το νουμερο των 200€..
    ενα παλιο μπουρδελο 1000αρι να εχεις καιει 6λιτρα στα 100...αν κανεις 50+50 ημεριησιως εισαι στα 6 λιτρα με 22 εργασιμες, 132 λιτρα..με 1,5 το λιτρο...οριστε...
    και δεν βαζω τις φθορες που ειναι περισσοτερες απο το παπι ή τα τελη, και τις ασφαλειες...
    Ας πάρει παπί ο υπάλληλος γραφείου φίλτατε να έχει λιγότερα έξοδα.Και εγώ μπορώ να κάνω διανομή με το wolf 250 ή κανένα ΤΑ/ΑΧ1/ΧΤ αλλά ΔΕΝ Συμφέρει.
    Οπότε έχουμε και λέμε, ένα παπάκι-μπουφάν-κράνος-γάντια/χούφτες,μπότες,εσωθερμικά και τότε θα τον συγκρίνεις με τον πακετά.Αλλιώς είναι άδικη η σύγκριση.
    Τώρα αν θέλει κάποιος να έχει την βολή του και την ζέστα και τα αιρκοντίσια που έλεγε και η γιαγιά μου η συχωρεμένη ας πλερώσει κάτιτις παραπάνω.Εγώ δεν τα έχω.Και έχω και τους γνωστούς κινδύνους.
    Μην με αδικείς έτσι σαν κατηγορία σε παρακαλώ.

  6. #276
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Έκατσα και διάβασα όλες τις προηγούμενες σελίδες και με τα λύπης μου διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να"λυθεί" το πρόβλημα των πακεταδων από την στιγμή που οι περισσότεροι από εμάς τους θεωρούμε δούλους επί "πληρωμή" ('πουσε καθώς έρχεσαι πάρε μου και τσιγάρα αλλά και κωλοχαρτα και και) αλλά και από τους ίδιους που ανέχονται αυτή την αντιμετώπιση ανάλογα του τιμήματος.....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #277
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    δεν καταλαβαινω τι συζηταμε
    ζουμε σε ελευθερη κοινωνια που ολα ειναι θεμα προσφορας και ζητησης
    οποιος θελει δουλευει ντελιβερυ οποιος δεν θελει οχι
    εγω που φοβαμαι δεν δουλευω....αν αναγκαστω να το κανω ειμαι αποκλειστικος υπευθυνος για την ασφαλεια μου
    κανενα κρατος κανενας εργοδοτης
    ο καθενας επιλεγει
    αλλος θελει κοστουμι και ζεστασια κι αλλος τιπς
    ολα ειναι θεμα επιλογων
    το θεμα ειναι να στηριζεις τις επιλογες σου κι οχι να μουρμουρας

  8. #278
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Ας πάρει παπί ο υπάλληλος γραφείου φίλτατε να έχει λιγότερα έξοδα.Και εγώ μπορώ να κάνω διανομή με το wolf 250 ή κανένα ΤΑ/ΑΧ1/ΧΤ αλλά ΔΕΝ Συμφέρει.
    Οπότε έχουμε και λέμε, ένα παπάκι-μπουφάν-κράνος-γάντια/χούφτες,μπότες,εσωθερμικά και τότε θα τον συγκρίνεις με τον πακετά.Αλλιώς είναι άδικη η σύγκριση.
    Τώρα αν θέλει κάποιος να έχει την βολή του και την ζέστα και τα αιρκοντίσια που έλεγε και η γιαγιά μου η συχωρεμένη ας πλερώσει κάτιτις παραπάνω.Εγώ δεν τα έχω.Και έχω και τους γνωστούς κινδύνους.
    Μην με αδικείς έτσι σαν κατηγορία σε παρακαλώ.

    δεν σε αδικω σαν κατηγορια, αλλα απο την αλλη οπως ειπα δεν σε λυπαμαι κιολας...ηταν και ειναι η επιλογη σου...οπως και του αλλου ειναι η επιλογη να εχει την ζεστη του και να δινει Χ λεφτα στο αυτοκινητο...
    αλλα δεν μπορω να γκρινιαζετε ολοι οι πακεταδες οτι αμειβεστε με λιγα και εχετε και τους οποιους κινδυνους εχετε λογω δρομου, συνθηκων, κλπ....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    δεν καταλαβαινω τι συζηταμε
    ζουμε σε ελευθερη κοινωνια που ολα ειναι θεμα προσφορας και ζητησης
    οποιος θελει δουλευει ντελιβερυ οποιος δεν θελει οχι
    εγω που φοβαμαι δεν δουλευω....αν αναγκαστω να το κανω ειμαι αποκλειστικος υπευθυνος για την ασφαλεια μου
    κανενα κρατος κανενας εργοδοτης
    ο καθενας επιλεγει
    αλλος θελει κοστουμι και ζεστασια κι αλλος τιπς
    ολα ειναι θεμα επιλογων
    το θεμα ειναι να στηριζεις τις επιλογες σου κι οχι να μουρμουρας
    ακριβως αυτο...
    νομιζω κανενας δεν θα ελεγε το παραμικρο και δεν θα γινοταν τοσο μεγαλο θεμα αν οι "κυβερνωντες" δεν εβγαζαν αυτη την εγκυκλιο...

    το χειροτερο απ'ολα δεν ειναι οτι καποιοι απο τους επαγγλεματιες γκρινιαζουν...μπορει να γκρινιαζουν και ορθα και απλα μενει να γινουν σωστες δρασεις..
    το χειροτερο ειναι οτι καποιοι το παιρνουν το επαγγελμα σοβαρα και καποιοι αλλοι οχι...αρα υπαρχει διχασμος...

    γιατι αυτος που το βλεπει ευκαιριακα και ψαχνει κατι αλλο παραλληλα, δεν θα ασχοληθει με το αν αλλαξουν οι συνθηκες...με την πρωτη ευκαιρια θα την κανει και δεν θα ξαναγυρισει πισω...

  9. #279
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.276
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20181220_112011.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	51,7 KB 
ID:	402601
    Να δω πότε θα σας μαζέψουν οι μόδιστροι που το κάνατε best seller ρεεεεεεε
    Αστειάκι ήτανε για να σπάσει ο πάγος

  10. #280
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Αστειάκι ήτανε για να σπάσει ο πάγος
    Τι μας λες, αλήθεια

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l1600.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	69,3 KB 
ID:	402606

  11. #281
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Τι μας λες, αλήθεια

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l1600.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	69,3 KB 
ID:	402606
    Το επόμενο που θα μας δείξεις είναι το εστιατόριο της Polly pocket;




    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #282
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Το επόμενο που θα μας δείξεις είναι το εστιατόριο της Polly pocket;




    Μόνο για πελάτες vip με tip

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36779-a.jpg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	20,6 KB 
ID:	402607

  13. #283

  14. #284
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ή μπορει να το συγκρινω με καποιον υπαλληλο γραφειου που εχει μια δουλεια στου διαολου τον κωλο και πληρωνει 200-250€ στην βενζινη καθε μηνα...και παιρνει οτι παιρνει και ο πακετας...

    και μην μου πεις οτι ειναι υπερβολικο το νουμερο των 200€..
    ενα παλιο μπουρδελο 1000αρι να εχεις καιει 6λιτρα στα 100...αν κανεις 50+50 ημεριησιως εισαι στα 6 λιτρα με 22 εργασιμες, 132 λιτρα..με 1,5 το λιτρο...οριστε...
    και δεν βαζω τις φθορες που ειναι περισσοτερες απο το παπι ή τα τελη, και τις ασφαλειες...
    Ενω ο ντελιβερας δουλευει στο σουβλατζιδικο κατω απο το σπιτι του.Τι λογικη ειναι αυτη που σκεφτεσαι ρε συ,ειλικρινα δε μπορω να τη καταλαβω.
    Το θεμα ανοιχτηκε λογω της εγκυκλιου και της προσπαθειας που γινεται να αναγνωριστει σαν επαγγελμα ή κλαδος με οτι αυτο συνεπαγεται.Δε νομιζω να διαμαρτυτυθηκαν για τα τιπς ή να ζητησαν τα τιπς να γινουν υποχρεωτικα.Αλλα επικρατησε για αλλη μια φορα η ελληνικη νοοτροπια να ψοφησει η κατσικα του γειτονα-αφου βγαζουν ΜΑΥΡΑ τιπς καλα να παθουν να ψοφησουν στους δρομους,ακους εκει εχουν και δικαιωματα οι βρωμοπακεταδες.
    Και μετα εχουμε και τη συγκριση με αλλα επαγγελματα.Ειδικα για τους γιατρους με τα 700€ δεν εχω λογια.
    Ας συνεχισουμε τη συγκριση με εναν υπαλληλο γραφειου ομως.Δεν ειδα κανεναν να αγοραζει υπολογιστη γραφειο καρεκλα και να τα παρεχει στον εργοδοτη του για να του προσφερει μια θεση εργασιας.Ή με εναν μπουφετζη, μηπως φερνει εσπρεσομηχανη απο το σπιτι του για να φτιαχνει καφεδες?
    Με καλυψε πληρως αυτο που ειπε ο teogtp ''από την στιγμή που οι περισσότεροι από εμάς τους θεωρούμε δούλους επί "πληρωμή" ''

  15. #285
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.540
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    ,.....
    Ας συνεχισουμε τη συγκριση με εναν υπαλληλο γραφειου ομως.Δεν ειδα κανεναν να αγοραζει υπολογιστη γραφειο καρεκλα και να τα παρεχει στον εργοδοτη του για να του προσφερει μια θεση εργασιας.Ή με εναν μπουφετζη, μηπως φερνει εσπρεσομηχανη απο το σπιτι του για να φτιαχνει καφεδες?
    Με καλυψε πληρως αυτο που ειπε ο teogtp ''από την στιγμή που οι περισσότεροι από εμάς τους θεωρούμε δούλους επί "πληρωμή" ''
    Όσο θα ανοίγουν θέματα "ποιο παπι να πάρω για ντιλιβερι" δεν θα αλλάξει κάτι..
    Αν θέλουμε αλλαγες, χρειάζεται οργάνωση και διάθεση. Με τις πορδες αυγά δεν βάφονται.
    Η Πολιτεία σου έδωσε έναν νόμο (προς την σωστή κατεύθυνση ας πούμε). Μετά θέλει και προσωπική αλλά και συλλογική προσπάθεια. Να οργανωθείς, να έχεις εκπροσώπηση, να έχεις διάθεση να καταγγείλεις εργοδότες, και να βάλεις το συλλογικό πάνω από το ατομικό συμφέρον.

    Γίνεται? ΟΧΙ. Ούτε στον κλάδο αυτόν ούτε γενικά. Γιατί?
    Γιατί οι μισοί θεωρούν ότι είναι ένα επάγγελμα προσωρινό οπότε δεν γ@μεις.. βέβαια πολλές φορές ουδέν μονιμοτερο του προσωρινού..
    Γιατί ας είναι τρία ευρώ η ώρα, από το τίποτα είναι καλύτερα...
    Γιατί σιγά μην δώσω 5-10-20 ευρώ τον χρόνο (τυχαία νούμερα ) για ένα σωματείο που θα με εκπροσωπεί σοβαρά/ενεργα με καταγγελίες και δρασεις..που να τρέχω, αφού θα τα τρώνε τα λαμόγια ο πρόεδρος και ο ταμίας..
    Γιατί σήμερα να ζήσω την οικογένεια αύριο βλέπουμε...

    Τα παραπάνω Με μεγάλη συμπάθεια για μια πολύ δύσκολη δουλειά, όπως και πολλές άλλες, από έναν υπάλληλο γραφείου..

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF