Σελίδα 19 από 44 ΠρώτοΠρώτο ... 9141516171819202122232429 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 649

Θέμα: Z750 turbo project

  1. #271
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2013
    Μηνύματα
    554
    μανο αν μπορω να βοηθησω καπου πες μου πολυεστερες κ τετοια αν θελησεις μονος σου μη παρεις τριχα παρε ροβιν

  2. #272
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    με ηλεκτροληση? ηλεκτροδιο? αυτην την ψιλη λαμαρινα? δεν νομιζω.. οσο χερι κι αν εχεις.... με το ζορι κολλας εξατμιση. και αμα..
    Το λεω απο το σκεπτικό να χρησιμοποιήσεις μικρή ηλεκτροκόλληση. Νομίζω υπάρχουν μικρές (με το ανάλογο ηλεκτρόδιο) που κολλάνε ψιλές λαμαρίνες.
    Με κάθε επιφύλαξη βέβαια τα παραπάνω μιας και δεν κατέχω απο ηλεκτροκολλήσεις κλπ.
    Μια φορά είχα κολλήσει αποστάτη για τεντωτήρα ιμάντα στο παλιό μου αμάξι να φανταστείς.

  3. #273
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Το λεω απο το σκεπτικό να χρησιμοποιήσεις μικρή ηλεκτροκόλληση. Νομίζω υπάρχουν μικρές (με το ανάλογο ηλεκτρόδιο) που κολλάνε ψιλές λαμαρίνες.
    Με κάθε επιφύλαξη βέβαια τα παραπάνω μιας και δεν κατέχω απο ηλεκτροκολλήσεις κλπ.
    Μια φορά είχα κολλήσει αποστάτη για τεντωτήρα ιμάντα στο παλιό μου αμάξι να φανταστείς.
    δεν κολιεται το τεποζιτο με ηλεκτροκολληση, ουτε καν η εξατμιση που ειναι πιο χοντρη λαμαρινα. με συρμα κι αμφιβαλλω (το τεποζιτο)

  4. #274
    Να ρωτήσω κάτι; Στο ρεζερβουάρ βλέπω πως η πολλή σκουριά είναι στον πάτο,εκεί δηλαδή που λιμνάζει η βενζίνη.Το ίδιο έχω παρατηρήσει και σε άλλες μηχανές.Μήπως τελικά είναι χειρότερο να παραμένει γεμάτο το ρεζερβουάρ,παρά άδειο; Η απλά είναι λεπτότερα τα τοιχώματα εκεί και τρυπάει πιο εύκολα;

  5. #275
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κάτι; Στο ρεζερβουάρ βλέπω πως η πολλή σκουριά είναι στον πάτο,εκεί δηλαδή που λιμνάζει η βενζίνη.Το ίδιο έχω παρατηρήσει και σε άλλες μηχανές.Μήπως τελικά είναι χειρότερο να παραμένει γεμάτο το ρεζερβουάρ,παρά άδειο; Η απλά είναι λεπτότερα τα τοιχώματα εκεί και τρυπάει πιο εύκολα;

    συνηθως η σκουρια ειναι μπολικη εκει που δεν φαινεται. δηλαδη στην ραχη του ρεζερβουαρ. οπου και εχει παντα επαφη με τον αερα. στον πατο τρυπαει επειδη ειναι παρατημενο χωρις βενζινη. ετσι μπαινουν τα νερα απο υγρασιες επαφη με αερα λογω λιγης βενζινης και τρυπαει. καλυτερα γεματο με βενζινη μεχρι το στομιο.

  6. #276
    Σεξουαλικός μετανάστης Το avatar του/της Flinis
    Εγγραφή
    05/08/2013
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    Γύρω γύρω χαμηλά κοντά στην ραφή των μετάλλων υπάρχουν πολλές μικρές τρυπούλες, υποθέτω εχει αδυνατίσει πολύ το μέταλλο σε αυτό το σημείο αν αφαιρεθεί η σκουριά απο μέσα θα γίνει ακόμα χειρότερο...

    Συνημμένο 308882

    Συνημμένο 308883

    Συνημμένο 308884
    Αγαπητέ Μάνο
    Σκεφτηκες να χρησιμοποιήσεις χημικό μέταλλο; Το μέγεθος απο τις τρύπες δεν ειναι τεράστιο. Ειναι υλικό που όταν στεγνώσει ,του κάνεις ότι θες. Τρυπάς, ανοίγεις σπείρωμα, λιμάρεις, στοκάρεις, βάφεις. Την ηλεκτρόλυση βέβαια δεν την γλιτώνεις. Σε παρακολουθώ καθημερινά και πιστεύω θα τη βρεις την άκρη.

  7. #277
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.788
    Είδα πρόσφατα ένα βιντεάκι και στο βάζω εδώ μήπως και δώσεις λύση στο πρόβλημα με τις σκουριές στο ντεπόζιτο χωρίς να τραβιέσαι άσχημα. Έχω δει και άλλα παρόμοια βίντεο με το ίδιο υλικό. όλοι λένε πως κάνει θαύματα αλλά μάλλον θα χρειαστείς προπόνηση μέχρι να καταφέρεις να είσαι ακριβής. Δεν σε φοβάμαι όμως, το έχεις. Για δες

    http://www.youtube.com/watch?v=I2Hq6gW7RCM

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #278
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Είδα πρόσφατα ένα βιντεάκι και στο βάζω εδώ μήπως και δώσεις λύση στο πρόβλημα με τις σκουριές στο ντεπόζιτο χωρίς να τραβιέσαι άσχημα. Έχω δει και άλλα παρόμοια βίντεο με το ίδιο υλικό. όλοι λένε πως κάνει θαύματα αλλά μάλλον θα χρειαστείς προπόνηση μέχρι να καταφέρεις να είσαι ακριβής. Δεν σε φοβάμαι όμως, το έχεις. Για δες

    http://www.youtube.com/watch?v=I2Hq6gW7RCM

    ωραιο.....

  9. #279
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Είδα πρόσφατα ένα βιντεάκι και στο βάζω εδώ μήπως και δώσεις λύση στο πρόβλημα με τις σκουριές στο ντεπόζιτο χωρίς να τραβιέσαι άσχημα. Έχω δει και άλλα παρόμοια βίντεο με το ίδιο υλικό. όλοι λένε πως κάνει θαύματα αλλά μάλλον θα χρειαστείς προπόνηση μέχρι να καταφέρεις να είσαι ακριβής. Δεν σε φοβάμαι όμως, το έχεις. Για δες

    http://www.youtube.com/watch?v=I2Hq6gW7RCM


    Δεν κολλάνε σιδηρούχα μέταλλα!
    Αν θυμάσαι στο άλλο Z750 (στην σελίδα φαίνονται οι ράβδοι) που έκανα ανακατασκευή ειχα χρησιμοποιήσει αυτές τις ράβδους, durafix λέγονται, η μικρη εμπειρία μου δουλεύοντας τις ειναι οτι ενδείκνυνται για κολλήσεις σε αλουμίνια μικρού όγκου, δύσκολα θα κολλήσεις επάνω σε κινητήρα καθότι η φιάλη προπανίου δεν προλαβαίνει να κρατήσει σταθερή την θερμοκρασία που χρειάζεται για την κόλληση (λειτουργεί σαν ψήκτρα ο όγκος του αλουμινίου) με αποτέλεσμα οταν κρυώσει να γινεται αποκόλληση του υλικού, χόρια την ζημια απο την θερμοκρασία που μπορει να δημιουργηθεί στον κινητήρα (παραμόρφωση η και λιώσιμο σε τυχόν τσιμούχες που υπάρχουν κοντά) το αλουμίνιο ειναι εξαιρετικός αγωγός θερμότητας,υπόψιν το μαγνήσιο δεν το κολλάνε, μόνο κράματα.
    Πήρα ράβδους ασημοκόλλησης και βόρακα, θα κανω δόκιμες και θα ενημερώσω
    Τελευταία τροποποίηση από mankam; 03/02/2014 στις 12:30.

  10. #280
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Flinis Προβολή μηνύματος
    Αγαπητέ Μάνο
    Σκεφτηκες να χρησιμοποιήσεις χημικό μέταλλο; Το μέγεθος απο τις τρύπες δεν ειναι τεράστιο. Ειναι υλικό που όταν στεγνώσει ,του κάνεις ότι θες. Τρυπάς, ανοίγεις σπείρωμα, λιμάρεις, στοκάρεις, βάφεις. Την ηλεκτρόλυση βέβαια δεν την γλιτώνεις. Σε παρακολουθώ καθημερινά και πιστεύω θα τη βρεις την άκρη.
    Αναφέρεσαι στο χημικό μου μετατρέπει την σκουριά σε οργανικό μέταλλο? ακόμα και σε αυτη την περίπτωση πως θα κλείσουν οι τρύπες που υπάρχουν και θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο με την ηλεκτρόλυση? παλι καταλήγουμε στις κολλήσεις.
    Ομολογουμένως ειναι δύσκολη περίπτωση αυτο το ρεζερβουάρ

  11. #281
    Στο ρεζερβουάρ πιστεύω κάποιος ο οποίος ασχολείται με πλαστικοποιήσεις επαγγελματικά θα στο φτιάξει.Αν ήθελες να δοκιμάσεις μόνος σου,μπορείς να κάνεις πλαστικοποίηση με POR-15 που κλείνει τέτοιες τρύπες,ή κάποιο προιόν σαν το POR Patch.

  12. #282
    Σεξουαλικός μετανάστης Το avatar του/της Flinis
    Εγγραφή
    05/08/2013
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    Αναφέρεσαι στο χημικό μου μετατρέπει την σκουριά σε οργανικό μέταλλο? ακόμα και σε αυτη την περίπτωση πως θα κλείσουν οι τρύπες που υπάρχουν και θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο με την ηλεκτρόλυση? παλι καταλήγουμε στις κολλήσεις.
    Ομολογουμένως ειναι δύσκολη περίπτωση αυτο το ρεζερβουάρ
    Αναφέρομαι σε εποξικη κόλλα 2 συστατικών πχ BORO WELD, ARALDIT,LOCTITE κλπ. Αντέχει στα πάντα (καύσιμο,χημικά,πιέσεις) και δέχεται κάθε είδους κατεργασία. Μπάλωσε πρόχειρα, κάνε ηλεκτρολυση να φύγουν τα σαθρά κομμάτια και κλείσε με χημικό μέταλλο. Σίγουρα δύσκολη περίπτωση ,αλλα όχι ακατόρθωτο.

  13. #283
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.166
    τι εκανες με το τεποζιτο? εγω ανακαλυψα δυο μικρες τρυπουλες στο δικο μου και το κολλησα μονος με καλαι. αμα θες φερε να το κολλησουμε

  14. #284
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    τι εκανες με το τεποζιτο? εγω ανακαλυψα δυο μικρες τρυπουλες στο δικο μου και το κολλησα μονος με καλαι. αμα θες φερε να το κολλησουμε
    το δικό μου είναι σουρωτήρι στην κάτω πλευρά! λάβε υπ'οψιν οτί το καλάι πιανει επιφανειακά και με το πρώτο ζόρισμα θα στό πετάξει, θέλει γάνωμα πρώτα αν θυμάμαι καλά( απο συζητηση με τόν mad shark) πάνω στη επιφάνεια που θα γίνει η κόλληση.
    Έκανα κάποια πειράματα με τις κολλήσεις, η ασημοκόλληση με μικρή περιεκτικότητα σε ασήμι 4% (Του υδραυλικού ) δύσκολα πιάνει πάνω στην λαμαρίνα και όταν γίνει αυτο αφήνει πόρους στο μέταλλο, στήν δοκιμή πού έκανα πρεσάροντας αέρα στό ντεπόζιτο και βάζοντας σαπουνάδα στις κολλήσεις είχε διαρροή, δοκίμασα και με ασημοκόλληση σε ποσοστο 20% ασήμι αυτή με το βόρακα απ'έξω αλλά και πάλι δέν έμεινα ικανοποιημένος είχε και 7 ευρώ η βεργα
    Έκανα δοκιμές με ράβδους μπρουτζοκόλλησης, εδώ τα πράγματα ήταν καλύτερα όσο αφορά τήν πρόσφυση στήν λαμαρίνα αλλα το σημείο τήξης είναι μεγαλύτερο και το φιαλάκι προπανίου που έχω δεν μπορεί να την δουλέψει σωστά, χρειάζεται οξυγόνο-ασετιλίνη.
    πρός το παρόν τα άφησα στήν άκρη και γενικώς όλο το project μιά και στέγνωσα οικονομικά, πιστεύω μέσα στο καλοκαίρι να κάνω κάποια πράγματα και να έχω νεώτερα να σας πώ.

  15. #285
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.166
    [QUOTE=mankam;2450743]το δικό μου είναι σουρωτήρι στην κάτω πλευρά! λάβε υπ'οψιν οτί το καλάι πιανει επιφανειακά και με το πρώτο ζόρισμα θα στό πετάξει, θέλει γάνωμα πρώτα αν θυμάμαι καλά( απο συζητηση με τόν mad shark) πάνω στη επιφάνεια που θα γίνει η κόλληση.
    Έκανα κάποια πειράματα με τις κολλήσεις, η ασημοκόλληση με μικρή περιεκτικότητα σε ασήμι 4% (Του υδραυλικού ) δύσκολα πιάνει πάνω στην λαμαρίνα και όταν γίνει αυτο αφήνει πόρους στο μέταλλο, στήν δοκιμή πού έκανα πρεσάροντας αέρα στό ντεπόζιτο και βάζοντας σαπουνάδα στις κολλήσεις είχε διαρροή, δοκίμασα και με ασημοκόλληση σε ποσοστο 20% ασήμι αυτή με το βόρακα απ'έξω αλλά και πάλι δέν έμεινα ικανοποιημένος είχε και 7 ευρώ η βεργα
    Έκανα δοκιμές με ράβδους μπρουτζοκόλλησης, εδώ τα πράγματα ήταν καλύτερα όσο αφορά τήν πρόσφυση στήν λαμαρίνα αλλα το σημείο τήξης είναι μεγαλύτερο και το φιαλάκι προπανίου που έχω δεν μπορεί να την δουλέψει σωστά, χρειάζεται οξυγόνο-ασετιλίνη.
    πρός το παρόν τα άφησα στήν άκρη και γενικώς όλο το project μιά και στέγνωσα οικονομικά, πιστεύω μέσα στο καλοκαίρι να κάνω κάποια πράγματα και να έχω νεώτερα να σας πώ.[/QUOTγιατι να το φουσκωσεις? αν δουλευεις σωστα ο εξαερισμος του δεν θα ανεβασει τοση πιεση ουτε το καλοκαιρι.. εγω το εκανα με καλαι ηλεκτρολογου. δεν το δοκιμασα με πιεση να σου πω την αληθεια ακομα. αλλα παιζει και να μην το χρησιμοποιησω τελικα. θα δειξει.

Παρόμοια θέματα

  1. R1 Turbo project...
    από free rider στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 09:04
  2. den brisko kawasaki z750
    από tzo80 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 17:05
  3. Elliniki Pragmatikotita z750 I Fazer (i mallon Kawasaki i Yamaha)
    από jp79 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 10:09
  4. Kawasaki Z750 Vs Hornet Vs Fazer
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 15:38
  5. Allagi moto(Z750)
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2004, 20:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF