Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 45

Θέμα: βοηθεια... Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ..............

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/07/2008
    Μηνύματα
    129
    Το πράγμα έχει ξεκινήσει λάθος.Πρέπει να χωριστούμε σε ομάδες ο καθένας leader θα έχει από μια μάρκα πχ yamaha honda kawasaki και λοιπές και σε μια βδομάδα να του πούμε τι βρήκαμε σωστά???


    (Αν λέω μαλακία μην χτυπάτε ο καθένας λειτουργεί αλλιώς!!!)

  2. #17
    απλα θελω να ξερω αν θα κανω καλη επιλογη.. γι αυτο ζηταω γνωμες..καθε μαρκα εχει τα καλα τις.. σε γενικες γραμμες ομως....ειναι κ τα 750 αν κ τα 600 στροφαρουν πιο πολυ....

  3. #18
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Παλικαράκι παραπάνω έγραψες οτι είσαι 20 ετών. Δεν πρέπει να έχεις δίπλωμα ανεξαρτήτως κυβισμού. Και πάλι όμως και 14000 να είχες δεν έχεις την εμπειρία για R1.R6. CBR. GSXR και μην ακούσω παπ@ριές οτι σέβεσαι τις μηχανές και θα προσέχεις κι άλλα τέτοια. Είσαι καμμένος πάει κι έληξε και στάνταρ θα τη ζορίσεις κι αυτές είναι μηχανές που στα χέρια του έμπειρου ή του ώριμου θ' αποδώσουν σωστά στα χέρια του άπειρου μπορεί να είναι καταστροφικες. Κι όποιος σου απαντήσει ποιά η γρηγορότερη δεν αναφέρεται στη δική σου οδήγηση αλλά σε οδήγηση ανθρώπων έμπειρων.

    Πριν δυο χρόνια περίπου κάναμε βόλτα με την κοπέλα μου με το fazer και πάνω στην Ποσειδώνος μετά το φανάρι για Γλυφάδα κι αρχίζει δίπλα μας τα σπιναρίσματα. Εννοείται κλασικά ακράνωτος και χωρίς κατάλληλο εξοπλισμό. Γκάζωσα κι εγώ την πρώτη μου και ναι μεν πάνω στην ''τρέλα'' της ηλικίας και της μηχανής που είχε με πέρασε αλλά όταν ήρθε η στιγμή ν' αλλάξει ταχύτητα προσπαθούσε να την καρφώσει με βία χωρίς ν' αφήνει το γκάζι και μάλλον χωρίς να πιάνει καλά το συμπλέκτη και παραλίγο να βρεθεί να μην πω που. Αισθάνθηκα λίγο υπεύθυνος γι' αυτό έστριψα δεξιά μέσα στη Γλυφάδα στην πρώτη ευκαιρια για να μη συνεχιστεί αυτό.

    Αν θες να κάνουμε μια φιλολογική συζήτηση σου απαντώ πως το CBR600F δεν είναι το ταχύτερο αλλά ίσως και να είναι η καλύτερη επιλογή για άπειρο μιας κι είναι το πιο ήπιο σε αντιδράσεις που αυτό δε σημαίνει οτι αν θες να τρέξεις δεν τρέχει. Γενικότερα πάντως στα 600ss άποψη μου και χωρίς να θέλω να πυροδοτήσω καταστάσεις θεωρώ οτι σε θέμα ροπής όχι ονομαστικά αλλά στην πράξη είναι το τζίξερ.

    Ξεκίνα με κάτι πιο κοντά στις εμπειρίες σου και προχωράς μετά σε μηχανάκι κατηγορίας RR.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  4. #19
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Παλικαράκι παραπάνω έγραψες οτι είσαι 20 ετών. Δεν πρέπει να έχεις δίπλωμα ανεξαρτήτως κυβισμού. Και πάλι όμως και 14000 να είχες δεν έχεις την εμπειρία για R1.R6. CBR. GSXR και μην ακούσω παπ@ριές οτι σέβεσαι τις μηχανές και θα προσέχεις κι άλλα τέτοια. Είσαι καμμένος πάει κι έληξε και στάνταρ θα τη ζορίσεις κι αυτές είναι μηχανές που στα χέρια του έμπειρου ή του ώριμου θ' αποδώσουν σωστά στα χέρια του άπειρου μπορεί να είναι καταστροφικες. Κι όποιος σου απαντήσει ποιά η γρηγορότερη δεν αναφέρεται στη δική σου οδήγηση αλλά σε οδήγηση ανθρώπων έμπειρων.

    Πριν δυο χρόνια περίπου κάναμε βόλτα με την κοπέλα μου με το fazer και πάνω στην Ποσειδώνος μετά το φανάρι για Γλυφάδα κι αρχίζει δίπλα μας τα σπιναρίσματα. Εννοείται κλασικά ακράνωτος και χωρίς κατάλληλο εξοπλισμό. Γκάζωσα κι εγώ την πρώτη μου και ναι μεν πάνω στην ''τρέλα'' της ηλικίας και της μηχανής που είχε με πέρασε αλλά όταν ήρθε η στιγμή ν' αλλάξει ταχύτητα προσπαθούσε να την καρφώσει με βία χωρίς ν' αφήνει το γκάζι και μάλλον χωρίς να πιάνει καλά το συμπλέκτη και παραλίγο να βρεθεί να μην πω που. Αισθάνθηκα λίγο υπεύθυνος γι' αυτό έστριψα δεξιά μέσα στη Γλυφάδα στην πρώτη ευκαιρια για να μη συνεχιστεί αυτό.

    Αν θες να κάνουμε μια φιλολογική συζήτηση σου απαντώ πως το CBR600F δεν είναι το ταχύτερο αλλά ίσως και να είναι η καλύτερη επιλογή για άπειρο μιας κι είναι το πιο ήπιο σε αντιδράσεις που αυτό δε σημαίνει οτι αν θες να τρέξεις δεν τρέχει. Γενικότερα πάντως στα 600ss άποψη μου και χωρίς να θέλω να πυροδοτήσω καταστάσεις θεωρώ οτι σε θέμα ροπής όχι ονομαστικά αλλά στην πράξη είναι το τζίξερ.

    Ξεκίνα με κάτι πιο κοντά στις εμπειρίες σου και προχωράς μετά σε μηχανάκι κατηγορίας RR.
    .- με κάλυψες πλήρως..

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Παλικαράκι παραπάνω έγραψες οτι είσαι 20 ετών. Δεν πρέπει να έχεις δίπλωμα ανεξαρτήτως κυβισμού. Και πάλι όμως και 14000 να είχες δεν έχεις την εμπειρία για R1.R6. CBR. GSXR και μην ακούσω παπ@ριές οτι σέβεσαι τις μηχανές και θα προσέχεις κι άλλα τέτοια. Είσαι καμμένος πάει κι έληξε και στάνταρ θα τη ζορίσεις κι αυτές είναι μηχανές που στα χέρια του έμπειρου ή του ώριμου θ' αποδώσουν σωστά στα χέρια του άπειρου μπορεί να είναι καταστροφικες. Κι όποιος σου απαντήσει ποιά η γρηγορότερη δεν αναφέρεται στη δική σου οδήγηση αλλά σε οδήγηση ανθρώπων έμπειρων.

    Πριν δυο χρόνια περίπου κάναμε βόλτα με την κοπέλα μου με το fazer και πάνω στην Ποσειδώνος μετά το φανάρι για Γλυφάδα κι αρχίζει δίπλα μας τα σπιναρίσματα. Εννοείται κλασικά ακράνωτος και χωρίς κατάλληλο εξοπλισμό. Γκάζωσα κι εγώ την πρώτη μου και ναι μεν πάνω στην ''τρέλα'' της ηλικίας και της μηχανής που είχε με πέρασε αλλά όταν ήρθε η στιγμή ν' αλλάξει ταχύτητα προσπαθούσε να την καρφώσει με βία χωρίς ν' αφήνει το γκάζι και μάλλον χωρίς να πιάνει καλά το συμπλέκτη και παραλίγο να βρεθεί να μην πω που. Αισθάνθηκα λίγο υπεύθυνος γι' αυτό έστριψα δεξιά μέσα στη Γλυφάδα στην πρώτη ευκαιρια για να μη συνεχιστεί αυτό.

    Αν θες να κάνουμε μια φιλολογική συζήτηση σου απαντώ πως το CBR600F δεν είναι το ταχύτερο αλλά ίσως και να είναι η καλύτερη επιλογή για άπειρο μιας κι είναι το πιο ήπιο σε αντιδράσεις που αυτό δε σημαίνει οτι αν θες να τρέξεις δεν τρέχει. Γενικότερα πάντως στα 600ss άποψη μου και χωρίς να θέλω να πυροδοτήσω καταστάσεις θεωρώ οτι σε θέμα ροπής όχι ονομαστικά αλλά στην πράξη είναι το τζίξερ.

    Ξεκίνα με κάτι πιο κοντά στις εμπειρίες σου και προχωράς μετά σε μηχανάκι κατηγορίας RR.
    μαλλον δε καταλαβες.. παραδεχτηκα οτι δεν εχω εμπειριες αλλα κακα τα ψεμματα αν δε τα καβαλισω δε θα αποκτησω εμπειρια.. επομενως εχεις δικιο για το καμμενος αλλα ολοι ειμαστε κακα τα ψεμματα... ειναι μεγαλο βημα αλλα ειναι κ το αμεσος επομενο απο τη μηχανη που εχω... ειχα ποσο καιρο τζρ 250.. δεν ειμαι τελειος απειρος,, τεσπα δε βγαινει νοημα απλα 8ελω εσας κ την γνωμη σας στην αγορα της καλητερης 600 η 750 cc μηχανης.. α και παντα κρανος...μου αρεσει να φοραω

  6. #21
    καπιο μελος... Το avatar του/της soteas
    Εγγραφή
    31/07/2007
    Μηνύματα
    38
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    KAWASAKI ZX10R!

    εσυ κατελειξες στο τι θα παρεις? :rotflmao:
    γλυκια μικρη μου μανιβελα....

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.990
    Αρχικά δημιουργήθηκε από soteas
    εσυ κατελειξες στο τι θα παρεις? :rotflmao:
    ναι!

    το ζητημα ειναι να φυγει το μικρο και να ερθει (με το καλο) το μεγαλο!

  8. #23
    Τετρακύλινδρος Το avatar του/της Silver_Rider
    Εγγραφή
    28/09/2008
    Μηνύματα
    40
    Πάρε το R6 φιλαράκη και θα με θιμηθής!!
    Ολυμπιακάρα Αιώνιος πρωταθλητής! Το θέλουν δε το θέλουν μερικοί!
    (Τα Αεκάκια και τα βαζελάκια πότε θα πάρουν κανένα πρωτάθλημα; Μαλλον έχουνε ξεχάσει τι σημένει η λέξη αυτή)

  9. #24
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Silver_Rider
    Πάρε το R6 φιλαράκη και θα με θιμηθής!!
    virago FMX Και ξερό ψωμί φίλε μην τον ακούς..

  10. #25
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannikos
    ειχα ποσο καιρο τζρ 250
    Αυτό δεν έχει λογική.

    Βέβαια υπάρχει κι η άλλη άποψη.... Απ΄ τη στιγμή που απήντησε ο φίλτατος κύριος Ασημακάκης Ραιντεράκης το threadακι μπορεί να κλείσει κι ευτυχής να πας να πάρεις το R6
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  11. #26
    εμένα η αποψή μου είναι η εξής.
    περίμενε ένα χρόνο καταρχήν να πάρεις δίπλωμα, να έχεις και κανά 2.000αρο πιο πάνω σε ευρώ.
    μετά με βάση το τι χρήση θα κάνεις, και τι γουστάρεις διαλέγεις κατηγορία. πολύ βασικό

    από εκεί και πέρα, βλέπεις που είσαι σε τιμή και τι σου κάνει κλικ, και βέβαια τι προσφορές θα βρεις.

    το να σου πει κάποιος γνώμη, ενώ δεν έχεις καταλήξει σε κάποια κατηγορία/κυβικά , πίστεψε με δεν θα σε βοηθήσει.

  12. #27
    ειναι θεμα χρονου να το παρω κ ευχαριστω γι αυτα που λετε να προσεχω κ κτλ.... αλλα εχω καταληξει η 750 η 600 γιατι για 1000 δε με κοβω εχω ακουσει τα καλυτερα για το ρ6 αλλα τα καβασακι απο οτι ξερω ειναι πιο πολυστροφα πιο ελαφρια κ πιο γρηγορα αλλα απο την αλλη δεν εχουν τοσο ποιοτητα για τα χοντα σιγουρα εχουν ποιοτητα αλλα οχι τοσο ταχυτητα οσο τα αλλα τα σουζουκι εχουν απο ολα κ ειδηκα για μενα το 750 ειναι απο τα καλυτερα.. ειναι ζορι η κατασταση

  13. #28
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    εμ παληκάρι ότι και αν πάρεις καλορίζικο αφού το έχεις αποφασίσει... να ρωτήσω κάτι όμως;... τα μεθεόρτια έξοδα τα έχεις υπολογισμένα ή δεν θα βγαίνεις ούτε για καφέ για να το συντηρέις και να κάθεται και να το κοιτάς;

    Συγνώμη που είμαι επιθετικός, αλλά όπως και να το κάνουμε άλλο είναι να πάρεις μηχανή και άλλο να την συντηρείς. Με ενα πρόχειρο υπολογισμό πάρε τα έξοδα ενός 600SS.

    1- Service ετήσιο αν πιάσεις χιλιόμετρα.. περίπου 300ευρώ. (με τακάκια μπορεί και 400)
    2- Τέλη και ασφάλεια , άλλα 300-350ευρώ.
    3- Λάδια ανά 6-8 μήνες (ανεξαρτήτως service) άλλα 60-70ευρώ.
    4- Λάστιχα /αλυσσογράναζα βάλε χοντρικά απο 500-600 ευρώ.


    Υπόψη οτι αυτά είναι μόνο τα πρόχειρα... γιατί αν πάρεις μεταχειρισμένο πολύ πιθανό να προκύψουν και άλλα έξοδα (του κερατά του προηγούμενου), καθώς να έχεις και πάντα στο μυαλό σου, οτι θα έχεις και την πιθανότητα πτώσης (απο μόνος σου) που θα ανεβάσει το κασέ πολυυυυυυυυυ ψηλά αν σκεφτείς πλαστικά κτλ.

    Τι θέλω να πω με αυτά... οτι για να έχεις ενα SS600 να υπολογίζεις και ενα κόστος συντήρησης μεταξύ 1500-2000 ευρώ συν κάποια έκτακτα. Αν μπορείς να τα φέρεις βόλτα με αυτό το ποσό (τουτέστιν περί τα 100-130ευρώ τον μήνα... συν κάποια ακόμα αν έχεις γραμμάτιο/δόση) τότε προχώρα και πάρε οτι θες.

    Αλλά αν δεν το έχεις σαν έξτρα κόστος, τότε καλύτερα πάρε κάτι που να μπορείς να το συντηρήσεις γιατί οι συγκεκριμένες μηχανές στηρίζονται στο πόσο καλά είναι συντηρημένες για να αποδώσουν οτι μπορούν στον δρόμο. Αν τις αφήσεις ασυντήρητες..,,. θα σε αφήσουν και αυτές... δεν είναι TZR δίχρονα , να θέλουν λαδάκι και βενζίνη.

    Κατά τα άλλα , οπως είπα και πριν.. οτι πάρεις.. .καλορίζικο.

    Α.. να μην το ξεχάσω.. εκτός απο κράνος, σκέψου και μπουφάν-γάντια... καθώς το απλό (πολιτικό) δερμάτινο πάνω στο SS θα γίνει φύλο και φτερό απο τον αέρα.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  14. #29
    τα εχω υποψην μου φιλε κ ευχαριστω για την υπενθιμηση....δωξα το θεο μπορω να ανταπεξελθω σε αυτα τα εξοδα..γι αυτο λεω οτι ειναι ωρα να παρω κατι μεγαλυτερο.... απλα δε ξερω τι κ θελω προτασεις

  15. #30
    αληθεια μια ερωτηση... σε εμπορο αν πω για κανα γραματιο για 1000 ευρω υπολοιπο θα το δεχτουν???

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η πρωτη μου μηχανη...ποια???
    από nirvana_g1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 20:54
  2. βοηθεια... Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ..............
    από giannikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 20:30
  3. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 10:27
  4. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 18:22
  5. βοήθεια για πρώτη μηχανή
    από mpompas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 13:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF