Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: ΠΕΡΙ ΤΟΥΜΠΑΣ

  1. #16
    Που ειμαι; Τι κανω εδω; Το avatar του/της Pitsakos
    Εγγραφή
    21/02/2007
    Μηνύματα
    48
    Η τουμπα ειναι κατι το οποιο σε μαθαινει να προσεχεις περισσοτερο! Οπως την πατισα εγω με ταριφα=αποτομο φρεναρισμα!
    Ακομη οταν καβαλας την μηχανη πρεπει το μυαλο σου να ειναι στο δρομο και οχι στα μουν@κι@ που περνανε απο το πεζοδρομιο...παθων και σ'αυτο το θεμα! Ειδατε τι εμαθα ο ατιμος:rotflmao: :rotflmao:
    Η ζωη ειναι πολυ μικρη για να ειναι ασχημη...

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2007
    Μηνύματα
    3
    εγω δεν εχω πεσει ακομη ανηκω σαυτους που θα πεσουν το θεμα ειναι πως θα πεσω με ποιο τροπο δλδ

  3. #18
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xris1
    εγω δεν εχω πεσει ακομη ανηκω σαυτους που θα πεσουν το θεμα ειναι πως θα πεσω με ποιο τροπο δλδ
    κοιτα απο τη στιγμή που εισαι σε δυο ροδες, ειναι πολύ ευκολο να συμβεί, έστω και στο καβαλημα-ξακαβαλημα της μηχανής.........εγώ την έχω παθει και μια φορα ετσι.


    απλα να εισαι οσοπιο προσεκτικός μπορεις

  4. #19
    Άμα έβλεπες εμένα σε βουνίσιο χωματόδρομο με το 200άκιλο ονοφάκι να στρίβω και κουρασμένος να βαριέμαι να συμπλεκτάρω, να σβήνει η μηχανή και μετά από 3 δεύτερα να είμαι με πλάτη κάτω, τα χέρια να κρατάνε τιμόνι και τεπόζιτο ενω το πόδι πάσχιζε να κρατήσει τη σέλα πάντως θα γέλαγες για πολύ καιρό -δεν είναι πτώση, η μηχανή ουδέποτε ακούμπησε το έδαφος, ξύσιμο πλάτης ήτανε...

  5. #20
    Eγώ πάντως δεν θα ξεχάσω την πρόσφατη τούμπα μου λόγω υδρολύσθησης. Έβρεχε και έριχνε χαλάζι και παρόλο που είχα κόψει ταχύτητα (στην εθνική περίπου 80 χλμ) προσπαθώντας να πάω κάπου για να προστατευτώ ξαφνικά είδα την ουρά να με προσπερνάει κι εγώ να σέρνομαι στην εθνική. Πάντως ευτυχώς το μανιτάρι(τα είδε όλα) και η μπαγκαζιέρα απέτρεψαν μεγάλες ζημιές (μόνο μια χοντρή γρατζουνιά στο φέριγκ).

  6. #21
    Honda Innova 125 Το avatar του/της yiagt
    Εγγραφή
    11/03/2006
    Μηνύματα
    100
    Ειδικά στο s2 που έχουμε εμείς, το πίσω φρένο είναι κάτω του μετρίου (απότι κατάλαβα έπεσες από φρενάρισμα πισινού) πόσο μάλλον όταν βρέχει.
    Εγώ πλέον σχεδόν το έχω καταργήσει.
    Όλα καλά με το s2 αλλά το πίσω είναι απαράδεκτο.Φεύγει με τη σκέψη και μόνο.(δεν έχω ABS)

  7. #22
    Την έχω πατήσει πέρυσι με το ss, σε περιοχή με χαλάζι που δεν ξεχώριζε από την άσφαλτο (ίδιο χρώμα), το έσωσα καθαρά από φάρδος, φέτος προτίμησα πιο βρόχινα λάστιχα.

    Έκανα training και με ψιλοκαραφλά σε βροχή, το ίδιο συναίσθημα (η υδρολίσθηση είναι μια πολύ κακιά λέξη), σα να πηγαίνεις σε λάδια, άρα το πίσω το ξεχνάς και ειδικά στη γλίτσα όταν πρωτοαρχίζει η βροχή, άμα έχανα το μπροστινό όμως θα έπεφτα ακαριαία.

    Το γεγονός ότι αργούν υπερβολικά να ζεσταθούν τα λάστιχα με κρύο και βροχή, εκτός από το ότι φθείρονται πιο γρήγορα, κάνουν το μηχανάκι άχρηστο μέχρι να ζεσταθούν -η υπομονή ανταμοίβει.

    Έχουν γραφτεί αρκετά σχετικά παρακάτω στο ίδιο υποφόρουμ, διαβάστε τα.

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από yiagt
    Ειδικά στο s2 που έχουμε εμείς, το πίσω φρένο είναι κάτω του μετρίου (απότι κατάλαβα έπεσες από φρενάρισμα πισινού) πόσο μάλλον όταν βρέχει.
    Εγώ πλέον σχεδόν το έχω καταργήσει.
    Όλα καλά με το s2 αλλά το πίσω είναι απαράδεκτο.Φεύγει με τη σκέψη και μόνο.(δεν έχω ABS)
    Όχι δεν έπεσα σε φρενάρισμα και μπορώ να πώ ούτε σε επιτάχυνση, απλά όπως πήγαινα μου γύρισε η ουρά χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο.

  9. #24
    Η υδρολίσθηση προτιμάει τα ωραία τα λαστιχάκια με τις ελάχιστες γραμμούλες πάνω στο λάστιχο...

    Αρκεί μια λιμνούλα με νεράκι (μιλάμε για 1-2 πόντους στάθμη και πολύ λέω), για ίσια ή φαγωμένα λάστιχα για να τη πατήσεις (είτε γκάζι πατήσεις είτε φρένο).


    Μου έχει τύχει και το εξής σε στεγνό (ούτε διαγράμμιση ούτε τίποτα):


    Κρύα λάστιχα, και σε ένα σημείο του δρόμου συχνά, άμα ανοίξω ελαφρά το γκαζάκι παραπάνω γλιστράει πάντα.

    Δεν ξεχωρίζεις οπτικά τίποτα.

    Και μιλάμε για στεγνή άσφαλτο...

    Άμα πλησιάσεις όμως την άσφαλτο παρατηρείς ότι έχει λειανθεί με κάποιο τρόπο (πολλά μπορείς να υποθέσεις στην Ελλάδα) και ενώ δεν έχει χρωματική διαφορά, γλιστράει σα βούτυρο (άλλη λέξη θα έλεγα, αλλά δεν έχω ψιλά μαζί μου).

  10. #25
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734

    Re: ΠΕΡΙ ΤΟΥΜΠΑΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VLADx
    ολοι την εχουμε φαει.

    Ειναι το βαφτισμα του πυρος, αυτο σου δινει να καταλαβεις τι σημαινει να καβαλας μαχανη.
    θυμαμε ακομα το παγωμα που ειχα μολις επεσα για πρωτη φορα. θυμαμε οτι το βραδυ δεν μπορουσα να κοιμηθω και το μονο που σκεφτομουνα ηταν ... γιατι;;; τι εκανα λαθος;

    ενταξει ισως οκουγεται μελο ομως ολους μας πειραζει λιγο πολυ. ομως τι μας πειραζει περισσοτερο, το ο,τι πεσαμε ή οτι μας ειδαν να πεφτουμε;
    πιστευω οτι ειναι κατι που πρεπει να το παθει κανεις γιατι η τουμπα, οχι μονο η πρωτη αλλα καθε τουμπα, εχει κατι να μας δωσει, ειναι ενα μαθημα.
    γιατι υπαρχουν δυο κατηγοριες οδηγων:
    -αυτοι που εχουν πεσει
    &
    -αυτοι που θα πεσουν


    τελικα ποναει η πρωτη φορα.
    φιλαρακι βαλτος εισαι :rotflmao: :rotflmao:

    εγω ξερω απο πρωτο χερι οτι η πρωτη τουμπα ποναειιιιιιι

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.219

    Re: Re: ΠΕΡΙ ΤΟΥΜΠΑΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos

    εγω ξερω απο πρωτο χερι οτι η πρωτη τουμπα ποναειιιιιιι
    Ολες πονάνε... και η 1η και η 100η.... και πονάνε διπλά... και σωματικά και οικονομικά...

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Meyaleleth
    Εγγραφή
    29/07/2007
    Μηνύματα
    305
    Έπεσα εχθές για πρώτη φορά , στα 1300 χιλιόμετρα οδήγησης με ενός μηνός μηχανάκι...

    Το άσχημο ήταν οτι είχα συνεπιβάτη και φοβήθηκα μήπως τον πάρω στο λαιμό μου.
    Το δεύτερο άσχημο οτι το μηχανάκι γρατζουνίστηκε τρελά και το καινούριο μου κράνος γαμήθηκε ( ναι οκ προτιμώ να γαμιέτε το κράνος αντί για το κεφάλι μου αλλά ΠΡΙΝ 5 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΗΡΑ ΓΑΜΩΤΟ!!! ) και στεναχωρέθηκα πιο πολύ για αυτά παρά για το γόνατο που με πονάει, για τις μελανίες , για τον πονοκέφαλο και τον πόνο στο σβέρκο που έχω απο χθές.

    Το καλό είναι πως τη βγάλαμε καθαρή χωρίς νοσοκομεία και τέτοια....
    Anyway, μακάρι όλες οι τούμπες μου να είναι τόσο μικρές !!



  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

    Και υπάρχει μόνο μια κατηγορία οδηγών.
    Αυτοί που θα πέσουν.

    +1000


    γι'αυτο προσοχη χ1000!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth


    Το καλό είναι πως τη βγάλαμε καθαρή χωρίς νοσοκομεία και τέτοια....
    Anyway, μακάρι όλες οι τούμπες μου να είναι τόσο μικρές !!
    Δυστυχώς όλοι πέφτουν, ακόμα και οδηγοί MOTOGP.

    Φαντάζομαι έκανες προληπτικα αντινογραφίες.

    Περαστικά και στο κορνί και την... τσέπη.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Meyaleleth
    Εγγραφή
    29/07/2007
    Μηνύματα
    305
    θα κάνω αύριο για το κεφαλι βασικά. το άργησα λιγάκι...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 23:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF